k_katka16
09.12.08,08:28
Ahojte poraďáci,
chcem sa opýtať ako mam zaúčtovať odoslanú alebo prijaté platbu z a na BU. Ide o to, že náš konateľ má 2 spoločnosti. Jednu slovenskú a jednu českú, každá má iný názov aj IČO a DIČ a pri platbách nerozlišuje jednotlivé bankové účty spoločností. napr. odberateľ, ktorý obchoduje s českou spoločnosťou uhradí platbu na náš účet a slovenská spoločnosť s nim nemá nič spoločné. Pretože majiteľ to tak chcel. Sme mu vraveli, že to tak nemôže robiť, že to nemáme ako potom vypárovať, ale ako keby sme hrach na stenu hádzali. Tak neviem, či to mam zaúčtovať ako prijaté zálohy a na výpise je uvedené postúpenie pohľadávky českej spoločnosti. Pekne prosím, poradí mi niekto. Vopred ďakujem za odpoveď
katka s.
09.12.08,07:37
Ja som mala podobný problém. Vyriešila som to zaúčtovaním na iné záväzky a pokladničnými dokladmi som to vracala medzi firmami. Pokl. dokladom som vyrovnala aj pohľadávku. Zálohami by som to asi nerobila. Neviem či by tam nebol problém s DPH. Najskôr som sa s tým tiež trápila, dohovárala - ale keď sa nedá, tak sa nedá.
k_katka16
09.12.08,07:41
dakujem veľmi pekne, pretože už som z toho zúfalá. No ked si niekto postaví hlavu, tak sa s tym nedá nič robiť.
k_katka16
09.12.08,07:42
a môžem ešte poprosiť ako potom bude vyzerať účtovanie?
katka s.
09.12.08,17:15
Prijatie platby, ktorá mi nepatrí na BU: 221/379.
Vrátenie platby spoločnosti ktorej je pohľadávka 379/211.
379 sa vynuluje. Najlepšie pokladnič. doklady vystaviť hneď ako príde cudzia platba na účet. Spoločnosť ktorej je pohľadávka zaúčtuje pokl. doklad 211/311 - spári si pohľadávku, ale to už asi nie je tvoj problém. Akurát, že platbu nedostane od odberateľa ktorému vystavila faktúru.
Platba z účtu došlej faktúry, ktorá patrí inej firme 378/221.
Vyrovnanie poklad.dokladmi 211/378.
Predpokladá to dobrú spoluprácu s účtovničkami tej druhej firmy.
k_katka16
10.12.08,07:11
Dakujem. Len mam ešte taký dotaz, ked im to vyplatím z pokladne, si musím najskôr prijať tie peniaze do pokladne? len ako ked tie peniaze boli použité na iné platby?
erika_H
11.12.08,18:41
vkladom spoločníka peňazí do pokladne-tak by som to riešila ja..
211/365
katka s.
12.12.08,17:43
Sú firmy ktoré vedú pokladňu len papierovo a fyzic. stav im nesúhlasí so skutočnosťou. Účtovne majú oveľa viac peňazí ako v skutočnosti. TAm by problém s výdajom nemal byť. Ak to robíte aj s fyzic. inventúrami pokladne tak predchádzajúci príspevok je tiež riešenie. A možno spoločník bude rád, že bude mať pohľadávku voči spoločnosti.