adulka165
09.12.08,08:33
Kúpili sme si s priateľom byt. Dňa 6.12. nám ho starý majiteľ odovzdal - odpísali sme si merače - plyn, voda, elektrika. Chcela by som sa opýtať či mi niekto nevie poradiť čo ďalej - volala so na Mestský podnik bytového hospodárstva - tam mi povedali že zálohovú platbu nájomného mi pošlú na trvalú adresu a že nech im doložím kúp. zmluvu, občiansky preuk. a list vlastníctva. Mala by som niekam zavolať, aby som prehlásila meno nového užívateľa a nahlásila stav meračov ? Vôbec sa v týchto vsťahoch nevyznám :(... Poraďte... Voprad ďakujem
peton
09.12.08,10:08
Ešte treba zodpovedať otázky:
1. byt ste kúpili do osobného vlastníctva alebo je to družstevný byt?
2. kto spravuje bytový dom - spoločenstvo alebo správca?

Elektrina, plyn - odoslať odhlášky a prihlášky príslušným organizáciám.
Voda - nahlásiť stavy sprácovi alebo spoločenstvu ak je založené.

Podľa odpovedí, budeme vedieť poradiť ďalej.
adulka165
09.12.08,16:45
1. takže do osobného vlastníctva - na hypoteku
2. mestský podnik bytového hospodárstva dodáva teplo - predpis nájomného som si u nich už vybavila na január a máme v bytovom dome správkyňu ktorej sa celý deň dnes snažím dovolať no nedvíha (u nej by som asi mala niečo tiež vybaviť asi tú elekriku, vodu ...) :confused::(
Elena Navrátilová
09.12.08,17:00
Elektriku si vybavíš na elektrárňach. Vodu? Máte v byte fakturačný merač? Ak nie tak platíš vodu zálohovo a pri ročnom vyúčtovaní budeš mať preplatok alebo nedoplatok. Takže správkyňu v dome nato nepotrebuješ. Nakoľko Ti zálohový predpis dal mestský podnik, zrejme budete mať správcu mestský podnik. V dome bude buď zástupkyňa vlastníkov alebo predsedníčka SVB (ak je v predmetnom dome založené). Na mestskom podniku sa informuj či stavy na meračoch vody, tepla odpíšu oni alebo dotyčná pani. Dúfam, že som odpovedala na všetky Tvoje otázky. Ak nie, polož otázky. Pekný večer.
adulka165
09.12.08,17:26
stále skúšam tú správkyňu volať no neviem kde má ten telefón... na tom mestskom podniku bytového hospodárstva mi povedali že oni pošlú len predpis na teplo a ostatné si mám prebrať s dotyčnou pani správkyňou. Elekrina sa musí vybaviť osobne alebo stačí to telefonicky ? - vlastne ak som to dobre pochopila musím zmeniť meno odberateľa s toho starého majiteľa na moje meno, neexistuje nejaké tlačivo na nete ? Dnes mi kolegyňa vravela že oni si plyn vybavili cez tel. a elektrinu museli isť osobne aj stým bývalím majiteľom... :( a vodu vraj u správkyni (každý to má inak tieto vsťahy ... nech to už mám za sebou...) díkes za každú radu , pekný večer :o
Elena Navrátilová
09.12.08,18:10
Najlepšie si najskôr zatelefonuj aj na elektrárne aj na plynárne. Kto Ti dal t.č. na správkyňu? Určite to je aktuálne číslo? Vodu spotrebuje každý individuálne... čím je drahšia tým ju každý viacej šetrí. Tak prajem veľa trplezlivosti. Neboj, za deň, dva to máš obehané.
adulka165
09.12.08,20:16
no to je ten problém že pracujem 200 km od mesta kde som si kúpila byt - chcem si ho spriateľom prerobiť a o pol roka nasťahovať takže si asi na to budem musieť zobrať dovolenku len si to chcem obtelefonovať aby som nešla zbytočne... tel č. som dostala od syna tej pani - na infolinke totiž bolo zverejnené len jeho číslo, takže určite mi dal dobré číslo ;) len je to pani na dochodku tak ktovie kde má mobil ... :o no hádam zajtra niečo doriešim... díky papa:rolleyes:
k.i.n.o.
09.12.08,20:28
Plyn prepíšeš osobne na hociktorom zákazníckom mieste SPP, teda aj v meste, kde sa teraz zdržiavaš. Od predchádzajúceho vlastníka, ktorý bol doteraz odberateľom, potrebuješ buď plnú moc, alebo s ním treba podpísať preberací protokol so stavom plynomeru, k tomu kúpna zmluva, návrh na vklad s pečiatkou katastra a SPP ťa prihlásia.
Elektrina - neviem, kde si kúpila byt, na záp. Slovensku je napr. distribútorom ZSE, u nich sa prehlasujú fyzické osoby zásadne telefonicky, predchádzajúci majiteľ zavolá, odhlási sa, následne ty zavoláš a prihlásiš sa.
Takže možno to bude jednoduchšie, ako si čakala...
adulka165
10.12.08,12:21
Ďakujem všetkým za rady, už som si to všetko vybavila :o , zavolala som na elektrárne 0850111468 poslali mi tlačivo mailom a nech to vyplníme spolu s predchádzajúcim majiteľom (odberateľom) a máme to poslať doporučene poštou, volala som aj na SPP 0850111363 - tam mi povedali ktoré stých tlačív na nete si mám vypísať a môžem to dokonca poslať faxom, mailom - jasné že preskenované kvôli podpisom. A vodu som si vybavila cez správkyňu (ráno som sa jej dovolala) - lebo voda je na vodárňach písana na bytový dom - spoločenstvo. Som rada že to mám za sebou :o:):D