02Michaela
09.12.08,08:43
Rada by som urobiť taký malý prieskum. Chcela by som vedieť, ktorá matka má na svoje deti (koľko detí) aké vysoké (nízske) výživné a keď sa dá tak približný príjem matky aj otca. Tatiež by som poprosila lokalitu Slovenska, aby to bolo prehľadnejšie a aspoň sa dozvieme ako rozhodujú súdy na Slovensku.
;) Dúfam, že sa pridáte (samozrejme platí aj pre otcov, starajúcich sa o drobčekov;))

Začínam ako prvá:
Matka príjem: 2.400,- Sk hmotná núdza
Otec príjem: 22.000,- Sk štátny zamestnanec
Výživné 1 dieťa: 3.500,- Sk
vek dieťaťa: 6 rokov
Lokalita: východné slovensko (Michalovce)

Samozrejme chcem poďakovať za účasť a verím, že výsledky nás vrelo prekvapia.
Magduša
09.12.08,09:27
Zaujímavé aj aj mám pocit, že súdy rozhodujú v každom meste inak.

matka - živnosť - príjem 6000
otec - nezamestnaný (alkoholik, sám sa vzdal práce) - výživné 645,-
Spišská Nová Ves

Na záver - preco by robil, ked potom by mu zvýšili výživné a na pálenku sebe brigádu nájdze a to mu nikto nedokáže - no segin
02Michaela
09.12.08,10:01
Zaujímavé aj aj mám pocit, že súdy rozhodujú v každom meste inak.

matka - živnosť - príjem 6000
otec - nezamestnaný (alkoholik, sám sa vzdal práce) - výživné 645,-
Spišská Nová Ves

Na záver - preco by robil, ked potom by mu zvýšili výživné a na pálenku sebe brigádu nájdze a to mu nikto nedokáže - no segin

Ahoj. Ak Ti môžem poradiť, tak požiadaj o zvýšenie výživného nakoľko zákonom stanovené minimálne výživné je 702,- SK. Ak nemôže platiť on, tak je potom nejaké náhradné výživné ale to už neviem ako presne dosiahnuť. Ale určite požiadaj o zvýšenie výživného, nakoľko Tvoje výživné nedosahuje ani zákonnom stanovenú hranicu min. výživného.:)
navrhovateľ
09.12.08,10:14
Pridám sa, môže to na konci byť celkom zaujímavé.

matka: polovičný úväzok(iba na papieri) 4.100,- Sk v skutočnosti 8.000,- Sk
otec: dôchodok 11.277,- Sk (snažím sa aj zamestnať)
výživné 2 deti: 6.500,- Sk (1.-3.000,-Sk 2.-3.500,- Sk)
Lokalita : Vranov
Bobbix
09.12.08,10:33
Takze Navrhovatel plati podobne ako 02Michaela dostava. Obaja z vychodu. Avsak jedna podstatna informacia tu chyba - vek deti.

V ramci ankety mam otazky dve. Preco sud prisudi dobrovolne nezamestnanej matke deti a otca zaviaze platenim vyzivneho?. Druha otazka - kolko by mal otec platit na 14 a 17 rocne deti?
mariannagu
09.12.08,10:41
Na začiatok musím povedať,že keby nebolo soc. pracovníčok tak by som nemala odvahu pýtať viac, tie ma prehovorili aby som trošku nadsadila.. Výživné určené súdom v r.2006: 3000,-Sk -1 dieťa

matka: 13700,-netto/-zamestnaná
otec:30 000,-Sk netto/ vtedy riaditeľ banky + živnosť/
lokalia:BB kraj /ZV/
gabi2
09.12.08,10:53
Matka 12 000,-- netto, otec asi 18000 - 19000/netto. Neviem presne. Výživné 1 500,- sk / vek "dieťaťa" 20 rokov, ide na vysokú.
Lokalita : Martin
Tých 1 500,-- mi platí posledné 4 roky, preddým 500,-- Sk. Neprihliada súd aj na to či je matka/otec starajúci sa o dieťa vydatá/ženatý a príjem aj toho partnera? Toto je vskutku zaujímavá téma. Gabi
02Michaela
09.12.08,10:59
Matka 12 000,-- netto, otec asi 18000 - 19000/netto. Neviem presne. Výživné 1 500,- sk / vek "dieťaťa" 20 rokov, ide na vysokú.
Lokalita : Martin
Tých 1 500,-- mi platí posledné 4 roky, preddým 500,-- Sk. Neprihliada súd aj na to či je matka/otec starajúci sa o dieťa vydatá/ženatý a príjem aj toho partnera? Toto je vskutku zaujímavá téma. Gabi

Ja si myslím, že prihliada. Ak sa jedná o matku, ktorá chce výživné na dieťa, skúma súd ským matka žije, a koľko ma ten ským žije príjem. Neviem ako je to u otca, ale pri pojednávaní mi sudca vykričal, že keď s niekym budem žiť, tak budú skúmať aj jeho príjem ( a dostanem od bývalého veľké H....):D. Mne však na krk už žiadneho (prepáčte dobrý chlapci) chlapa netreba:D.
02Michaela
09.12.08,11:10
Takze Navrhovatel plati podobne ako 02Michaela dostava. Obaja z vychodu. Avsak jedna podstatna informacia tu chyba - vek deti.

V ramci ankety mam otazky dve. Preco sud prisudi dobrovolne nezamestnanej matke deti a otca zaviaze platenim vyzivneho?. Druha otazka - kolko by mal otec platit na 14 a 17 rocne deti?

Doplnila som informácie o veku.;)
Súd prisudzuje deti spravidla matke (pokiaľ nie je psych. narušená, alebo alkoholik....to všetko by musel otec preukázať, aby deti získal do svojej opateri).
Závisí od veľa vecí, môj názor. Ak im platí otec školné, stravu, kupuje veci, oblečenie... Tak by nemusel platiť nič, snáď tých symbolických 702,- Sk, ale ak deťom kúpy veľké H, nestará sa čo dieťa je, v čom chodí..., tak si myslím, že vo výživnom by mu malo byť zohľadnené všetko (ja by som dala aspoň výšku životného minima pre dieťa). Taktiež závisí aj od matky. Pokiaľ má matka vysoký príjem(keby som tak mala:D) a otec by príjem nemal, tak ja osobne by som od neho nežiadala ani korunu, snáď len, nech príde svoje dieťa pozrieť, aby dieťa vedelo, že má aj otca. (Veď keď mu viem zabezpečiť "finančne" všetko, čo potrebuje, nemusím prosíkať bývalého o almužnu;). Ak má otec vysoký príjem a matka nie, tiež by sa to malo zohľadňovať. Veď matka s tým dieťaťom trávy 24 hodín denne, 7 dní v týždni..., či je choré alebo zdravé, učí sa sním, nesie všetkú zodpovednosť za dieťa a jeho rast, vývoj, pričom víkendový rodič si vezme dieťa na 48 hodín(víkend) a myslí si, že je otec "UNA TUTY".
Môj názor. Ale na túto tému by sa dalo veľa diskutovať, lebo sú dobré matky - zlý otcovia, zlé matky - dobrý otcovia, dobré matky - dobrý otcovia (:Dnajlepšia kombinácia, vždy sa jej poteším:D a najhoršia kombinácia zlá matka - zlý otec.
Ale ja sa vrátim k ankete, lebo začína byť celkom zaujímavé, ako v rôznych končinách slovenska sudcovia súdia výživné asi podľa svojej ľubovôle:D.
Bobbix
09.12.08,11:36
toto je prilis siroka anketova tema s prilis vela premennymi. No najvatsia premenna je sudca. Ako sa vyspal, aky ma postoj voci ktoremu pohlaviu, kolko a z koho moze vytazit, ako dobre vychadza so svojim nadriadenym, pripadne oodvolacim sudom... Vobec to nieje o zakonoch. Je to o tom, ako dokazu vyuzit pokrutene paragrafy.
jana987
09.12.08,12:19
matka na materskej 8000,-
otec pre istotu hned dava vypoved,ked mu pride predvolanie na sud,alebo ho najde exekutor,z uradu prace ho vyhodili,ale robotu si vie najst vascinou na cierno 15 000-300000!ale ani z tych zamestnani co mal na sud nedorucil potrebne dokumenty.
vyzivne okr.sud 3000,-,po odvolani na krajskom v KE 2500.
a tiez si myslim,ze by nemal rozhodovat len sudca.a ak len on,tak urcite dvihnut minimum na dieta aspon na 3000.
michalovce
books
09.12.08,12:29
Matka príjem cca 13500,00 Sk a otec príjem cca 13000,00-15000,00 Sk,
ktorý mi platí na dve deti (18 a 13 rokov) spolu 3700,00 Sk (a to sa mu zdá veľa).Lokalita Považská Bystrica a okolie.
Keď deti prídu za ním,že potrebujú niečo do školy,tak im povie,dal som mame výživné a tým je všetko vybavené.Naviac nedá ani korunu a to dcéra sa chystá na vysokú školu.
02Michaela
09.12.08,13:44
Som veľmi rada, že sa zapájate do mojej "ankety". Vážne človek :eek: oči otvára, kde a ako rozhoduje súd.
Verím, že takto dostaneme globálny obraz a človek sa najbližšie pri "návrhu" alebo "zvyšovaní výživného" vie orientovať. Ak sa bude dať a zapoja sa viacerí, určite skúsim urobiť nejakú celkovú štatistiku, aby to bolo prehľadnejšie.:)
Mária27
09.12.08,21:32
Odporúčam pozrieť si aj Súdne rozhodnutia
na stránke
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

dať si vyhľadať slovo výživné
Bobbix
10.12.08,08:57
Maria27, vdaka za ten link.
Ale zistil som nieco strasne, az strasidelne :eek:.
Chcel som najst rozhodnutie z mojich pripadov a niesu tam. Ine rozhodnutia, pred a po mojom rozhodnuti tam su, no moje nie.
Ja neexistujem :confused::eek:
Mária27
10.12.08,12:52
Záleží od súdu aj od sudcu. Pôvodne to mal byť príkaz na zverejňovanie všetkých rozhodnutí, ale potom sa to zvrhlo. Dokonca určitú dobu neuverejňoval rozhodnutia ani Najvyšší súd SR, iba Ústavný súd uverejňuje všetko.
Je to škoda, lebo sa dvíha právne vedomie občanov, ale aj sudcovia sa tam veľa naučia.
Karida
11.12.08,06:34
U nas je to takto:
matka - zivnostnik - cca 20.000, asi 7 mesiacov v zamestnani, predtym student VS 2,5 roka s dietatom - prijem: RP cca 4800sk
otec - netto cca 22.000, prvych 7 mesiacov neplatil nic, potom 1000sk, teraz 1600sk.
Dieta ma 3 roky.
Podotykam na sume sme sa dohodli pred sudom, ked som videla ako je mu zatazko zvysit sumu, nehala som to tak...:o...
Bobbix
11.12.08,06:41
Este by som chcel k anketovej otazke. Moj nazor je, ze by vobec nemali existovat samosudcovia. Pretoze potom zapisnice z pojednavani vyzeraju tak ako vyzeraju - povynechavane, preformulovane cele pasaze. A rozsudky podla nich, tak ako im vyhovuje (ktora obalka bola tucnejsia).
02Michaela
11.12.08,15:49
Este by som chcel k anketovej otazke. Moj nazor je, ze by vobec nemali existovat samosudcovia. Pretoze potom zapisnice z pojednavani vyzeraju tak ako vyzeraju - povynechavane, preformulovane cele pasaze. A rozsudky podla nich, tak ako im vyhovuje (ktora obalka bola tucnejsia).

Správne. A úplne niečo iné hovoria pri pojednávaní a v zápisnici je celkom iné.
Perlička: Sudca v rozhodnutí (neviem, či pri tom rozmýšľal:D) o úprave styku navádza bývalého k porušovaniu domovej slobody. Prečo? Tak čítajte.
Otec prevezme maloletú "v byte" matky a odovzdá ju v byte matky.:D
Fakt je zábavné, čítať niektoré rozsudky, horšie je, že v tom musím žiť.:mee:

Pred tým bolo aspoň dosť rozumne napísané, že odovzdá maloletú pred bytom, kde matka s maloletou býva. ;)
t.betinka
13.12.08,21:24
Na tuto tému som raz pisala ale pridam sa aj ja.Som z okresu Gelnica vyživne určili v S.N.V.spred 12 rokmi na syna 300 SK a na dceru 250 Sk.Syn sa zamestnal tak vyživne skončilo.Po 2 rokoch čo bol zamestnany sa rozhodol ist na VS študuje v Polsku.Ale dcera chodi na VS ako 18 ročna požiadala o večšie vyživne zo sudu jej prišlo aby ONA zistila jej otec aky ma ID ma polovičny,aky ma prijem zo zarobku,majetok aku ma hodnotu ake ma vydavky v domacnosti.Oženil sa s romkou ktora ma 9 deti.Ja mam prijem 9 8oo SK. Dcéra ma 23 rokov.
stormcatcher
14.12.08,07:47
t.betinka
cital som uz vselico, ale ked som precital tvoj prispevok skoro ma prekotilo
nika.
14.12.08,18:51
u nás ešte len prebieha rozvodové konanie, ale manžel v auguste opustil spoločnú domácnosť. Žije s o 10 rokov mladšou priateľkou a sám si určil výživné na našu 14 mesačnú dcérku vo výške 3000,-Sk, kým neprebehne súd. Nekupuje jej nič, ani ho nezaujíma či máme z čoho žiť. Ja som na rodičovskej dovolenke mám len rodičovský príspevok a rodinné prídavky a z tohoto mi ešte stŕhajú splátku za pôžičku na plastové okná, ktorú sme brali s manželom ešte spolu. Jeho to však nezaujíma a platím to ja. Sudkyňa, ktorá vedie naše konanie je studená ako psí čumák, takže neviem ako to dopadne s výškou výživného, neverím však v spravodlivosť.Ešte som zabudla napísať, že manžel má mesačný príjem ako štátny zamestnanec vo vedúcej funkcii cca 40 000,-Sk.
dumap
15.12.08,09:45
matka príjem: 17 000netto
otec príjem: 25000netto
výživné: 500Sk, súd priznal 3000 Sk minulý mesiac, ale otecko sa odvolal, takže čakáme ďalej
vek dieťaťa: 16 rokov
lokalita: Považská Bystrica
sudca bol pri poslednom pojednávaní veľmi milý, skúmal rôzne podklady a rozhodol takmer podľa môjho návrhu na zvýšenie a bolo to bez obálky ako sa písalo vyššie. asi som mala šťastie a už len aby rozsudok nadobudol právoplatnosť. len to, že máme rozsudok ešte neznamená že to výživné aj dostaneme. a to či matka zarába viac ako otec podľa môjho názoru ešte neznamená, že otec by nemal platiť nič, veď načo ho otravovať? Rodičmi sú predsa obaja a pri splodení boli obaja tak aj starať sa majú obaja.
Martin Mocko
15.12.08,09:55
Raz sme sa bavili o tomto probléme s kolegom, ktorý tiež bol kôli určeniu výšky výživného na súde. Ja osobne s tým problém nemám ani som sa nijako nestretol. Vtedy to bolo o tom, že matka bola na rodičovskom príspevku (4780SKK) a otec pracoval (tusim okolo 14tis netto prijem). Matka ziadala vyzivne okolo 5tis. SKK. Sudkyna povedala, ze akceptuje otcov navrh (3500SKK), kedze rovnako by mali prispievat na dieta obidvaja rodicia bez ohladu na to u koho dieta byva...a ona zo svojho prijmu urcite nedokaze prispievat takou sumou ako ziada od otca.

Je to urcite pripad od pripadu. Su otcovia, ktori si svedomite plnia svoje povinnosti a mozno i nad ramec. Ale urcite som tu precital i zopar negativnych prispevkov, kde otec o svoje dieta nema ziadny zaujem.
Bobbix
16.12.08,07:51
Pre objektivnost by bolo vhodne doplnit, ze su aj taki rodicia (ktorym boli deti zverene do opatery), ktori na verejnosti tvrdia, ze nebrania druhemu rodicovi v styku s detmi, no v sukromi robia presny opak, hoci aj nevhodnymi vychovnymi prostriedkami. Na sude potom maju v rukach skvely argument - neuspesny rodic nema zaujem o styk s detmi a tym velmi vykonne usmernia sudcu. S tym potom tiez moze suvisiet vyska vyzivneho.
jana987
16.12.08,13:43
bobbix po precitani tvojho prispevku som si pripadala ako keby to pissal moj ex!!!!!!!tiez tvrdi,ze za malym nebude chodit,kym s nim nebude moct byt sam!lebo ja som ako strazny pes za zadkom!
Bobbix
16.12.08,15:45
Jana987, neviem z ktorej casti mojho prispevku si ziskala tento dojem (mne sa zda, ze si si spojila niektore moje prispevky dohromady), pretoze ja som nic podobne, ako "za malym nebude chodit,kym s nim nebude moct byt sam" nepisal. Za tym co som pisal si stojim a ja viem, preco to pisem. Na a ked uz tak pises o sebe, tak nebud "ako strazny pes za zadkom". Ma/mal tvoj ex niekedy zle umysly s vasim dietatom?? On ta pravdepodobne tiez nekontroluje na kazdom kroku. Tiez si myslim, ze to, ze je ex exom, nema nic spolocne s dietatom. Aj jeho dietatom. Ale su to iba domnienky, tak dalej nepokracujem.
02Michaela
16.12.08,16:38
Jana 987 a bobbix.
Prosím Vás kľud. Samozrejme, že každý má na vec iný názor, ale to je len anketa. Samozrejme chápem aj jedného aj druhého. Možno je jana 987 v podobnej situácii ako ja, ale Bobbix je zase možno v podobnej situácii ako môj známy, takže viem pochopiť oboch. :):):)
;)

Usmejte sa:)
Toto nakreslila včera moja dcérka:)
Však je to nádherné:D;)
jana987
16.12.08,17:22
bobbix kto je podla teba otec?ten co ho spravil?lebo podla mna slovo otec obsahuje viac.a kedy by som sa podla teba nemala bat o svoje dieta?
Bobbix
16.12.08,17:37
Jana987,
1)neviem, ci provokujes zamerne, alebo nevedomky, no nevyprovokujes ma pretoze
2)je tazke sa vyjadrovat k pripadu, ak o nom vobec nic neviem.

Ale na tvoju otazku ti odpoviem. Otec je ten, co ho "spravil". Co ale nevylucuje, ze nahradny otec nemoze mat rovnako dobry postoj a vztah k dietatu ako biologicky otec. Ale vzdy to bude nahradny otec.
(To co som napisal, plati aj pre opacne pohlavie - slovo otec nahradit slovom matka.)
jana987
16.12.08,18:17
nechcem provokovat,len by som chcela vediet,ako si predstavujes dobreho otca,co by mal pre dieta robit,kedy by som sa nemala o dieta bat ked bude s otcom.lebo ako som tu uz pisala ten nas ma najskor okradol,kym sme spolu zili ho maly zaujimal,len ked prisla navsteva s peniazmi pre dieta.ani raz ho neprebaloval,ak ho mal vozit v kociariku radsej isiel za kamaratmi,ked mal 4 mesiace pchal do nho susienku,ked mal sest zobral ho na oslavu kde sa pilo a fajcilo a tesili sa ako place,lebo sa mu vycvici hlasok.potom prestal chodit,lebo co ma s takym malym robit.potom uz bola vyhovorka ja ako strazny pes,pritom nikdy som sa nemiesala ked prisiel,len som bola nablizku,a sama som mu volala,aby vobec prisiel k malemu.s rozhodnutim sudu,ze navstevy v pritomnosti matky suhlasil.na kazde vyzivne ho musim upozornovat,ze este neposlal.ze mi dlhuje 100000 sa smeje kde mam nejaky papier,ale hlavne ze ho osvietilo a odrazu chce syna len sam pre seba,lebo aj on je otec ako ja matka!tak prepac,ze mi tvoja veta nieco pripomenula.ja by som tiez bola stastna,keby sme sa dohodli,maleho vychovavali spolocne,a dalo sa na nho spolahnut.vies ale ako verit takemu cloveku,co necha decko u susedy a ide za kamaratom zapijat?a takemu co dohodnuty cas pre nho je len priblizne?ked z dietatom ,ktore treba kojit hodinu chodime po vonku a cakame kedy pride ocko,a ten sa ani neunuva zavolat,ze nepride vobec?preto sa pytam,co znamena slovo otec.meno v rodnom liste?
ka_tja
16.12.08,18:23
výživné určené v roku 2005

vtedy dieťa 2,5 ročné

ex pracujúci v zahraničí

ja s dieťaťom tiež v zahraničí

výživné 4000,-

skoro som plakala, lebo vtedy to bolo cca 100 Eur. a čo za to kúpite dieťaťu v zahraničí, konkrétne v Nemecku, v neskutočne predraženej oblasti? Teraz už žijeme na severnom Slovensku , ex stále v zahraničí, výživné je stále rovnaké, čo by bolo aj postačujúce, lebo syn má 5,5 , ale neplatí pravidelne a ked som ho upozornovala, že ho dám na súd, tak som z jeho strany počula len vyhrážky. Zatiaľ to neriešim, som vydatá, nemáme núdzu, ale bud. rok to idem dať do poriadku, a tiež sa chystám zmeniť synovi priezvisko.
ka_tja
16.12.08,18:31
bobbix po precitani tvojho prispevku som si pripadala ako keby to pissal moj ex!!!!!!!tiez tvrdi,ze za malym nebude chodit,kym s nim nebude moct byt sam!lebo ja som ako strazny pes za zadkom!


presne aj u nás je to tak. a ked som mu malého dala, tak ho vozil na prednom sedadle v aute. a tak som to potom celkom zatrhla a cez súd si styk s dieťaťom upraviť nedal. ale určite všade tvrdí, že mu syna nechcem dávať. môj druhý manžel vraví, že keby tak strašne chcel vidieť malého, tak si to vybaví cez súd, ale to dodnes neurobil. a ani nemusí, lebo malému vôbec nechýba, máme super tatinka, ktorý nás ľúbi najviac na svete. a nemusí byť otec na papieri, hlavne že je OTEC ako má byť. S mojim synom majú super vzťah a môj ex nech si žije život aký si vybral a hlavne nech mi už nezasahuje do našej rodiny, ktorú sme si s druhým manželom vytvorili.
Bobbix
16.12.08,18:38
Jana987
prepac, zrejme vela z nas tu pisucich ma za sebou nejake neprijemne obdobie, alebo je prave v nom (niektori urcite nie, len tu robia mudrych, lebo niekto v praci presiel okolo a povedal nejaku vytrhnutu vetu), no myslim si, ze tato tema je o niecom inom. Ale urcite nemam nic proti tomu rozanalyzovat napr. tvoje zazitky, nazory a pocity, len by to asi malo mat svoje vlastne vlakno, napr s nazvom Je to osud, alebo ...?
Iba tolko som chcel. Co by som chcel na dalsich 15 dni? Aby sa stal zazrak a aby sa osudy rodicov aspon na tych 15 dni vymenili. Aby aj ten druhy zakusil co to je ked ...
jana987
17.12.08,07:02
prepac bobbix ja uz rozanalizovat nic nemienim.svoju minulost beriem ako fakt,a snazim sa urobit vsetko preto,aby to malemu neublizovalo teraz ani potom.a radim to urobit kazdemu.nezabudat na minulost,ale brat to ako nieco co sa uz nezmeni,co nas poucilo,a snad neurobime zas tie iste chyby,hoc clovek je tvor omylny.to ze sa tu chodim radit,je koli tomu,ze uz nechcem urobit nieco,co by ma neskor mohlo mrziet,alebo sa tomu dalo zabranit hned v zaciatku.ved viac hlav ,viac rozumu:).
Bobbix
17.12.08,08:27
Jana987, beriem na vedomie tvoje rozhodnutie.
K tvojim poslednym styrom slovam vynatok z mojho 9 stranoveho dokumentu, rozposlaneho roznym instituciam:
"S navrhnutým rozsudkom súhlasím v časti zverenia detí do opatery z toho dôvodu, že niesom ochotný naprávať škody vo vymytých mozgoch a pokrivených charakteroch mojich detí. Za toto činím zodpovedných JUDr. Jurčovú, JUDr. Ďugovú, JUDr. Hraboveckú, JUDr. Hricovú, pracovníčku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice, Žižková 21 a v konečnom dôsledku kvôli Doplnku č.1 k znaleckému posudku z odboru psychológie č.: xxx Dr Hubovú, Mgr. Cuperovú a t.č. ešte moju manželku .."
Syn sa rapidne zhorsil v skole, po siestich rokoch ucenia hry na klavir, mu mamicka dovolila viac skolu nenavstevovat ...
Dcera v polovici 2. rocnika strednej skoly (dnes su vsetky stredne) mala dovolene od mamicky viac do skoly nechodit. Ved naco. Mamicka ma zakladne vzdelanie, starsia dcera (z jej prveho manzelstva, ktoru som vychovaval od jej 4 rokov, do 16) ma tiez zakladne vzdelanie a dnes je uspesnou kurvou v Taliansku (prepacte za presne pomenovanie jej povolania). Viem presne, co bude jej povolanim.
Analyzovat tiez nebudem.
jana987
17.12.08,08:33
vidim,ze mas za sebou toho tiez dost.ja len dufam,ze sa mi podari zo syna urobit nieco ine ako povalaca,zlodeja a klamara.a ze nikdy nebudem musiet s lutostou napisat take riadky ako ty.
02Michaela
17.12.08,10:23
mimotemy


Aj napriek všetkému, želám krásne a požehnané Vianoce matkám aj otcom, deťom, rodičom... pokoj a radosť, keď naše ratolesti rozbaľujú svoje vytúžené darčeky:).

Šťastné a veselé
Vianoce :).


A šťastný Nový rok.


A na koniec pripojím aj niekoľko obrázkov. Sú krásne a pri pohľade na ne sa určite každý aspoň na chvíľu upokojí a usmeje sa:).
(stačí na niektorý kliknúť, niektoré sú pohyblivé;):))
02Michaela
17.12.08,12:39
Ale samozrejme Anketa pokračuje ďalej. Zapojte sa;)
dad111
17.12.08,14:29
Tuto temu sledujem od zaciatku. Davam si dohromady vsetky dostupne informacie a snazim sa urobit si akysi nazor aj o jednotlivych osobach. Radsej sa uz do podobnych tem nezapajam. Tym sledovanim sa ucim spoznavat ludi a ich povahy. Nemozem si pomoct niektorych ludi skutocne nemozem zaradit. Pred casom tu pisal aj jeden clen, ktory sa zrejme v psychologii aj vyznal. Davno som uz od neho nic necital. Dufam, ze to nevzdal. Je tu mnoho ludi, ktorych by bolo mozne zaradit lahko. Ale jedna osoba je tu ozaj nevyspytatelna. Z toho co tu popisala a ake temy zalozila je to skutocne clovek co nevie co by chcel od zivota. Stretnut taku osobu je tragedia. Clovek, co pozera len sam na seba. Je mozne, aby vsetci okolo krivdili len jednej osobe? Ocierneni tu boli vsetci od prezidenta az po posledneho bezdomovca. Do svojho vlastnorucne spackaneho zivota zatiahla uplne vsetkych, ministrov, uradnikov aj tych co uz davno zomreli. Bez jedinej sebakritickej poznamky. Aspon maly naznak sebareflexie. Fakt nie je nic co by si mohla priznat ako neuspech a chybu? Ak uz niekto zacne taky boj aky sa tu rozputal a potom odrazu pride s niecim, co je absolutne mimo temy je pre mna cudne. Kazdy problem sa da riesit, len vytrvalym hladanim. Rozdrobovat ho a vytvarat nove kapitoly je plytvanim. Rozputavat nove a nove bitky, bez uazavretia starych nevedie k nicomu. Mam taky dojem, ze pomaha aj len to, ak sa vykeca. Tak len dalej. Je to poucne. Skoda ale. Ked sa clovek nauci spoznavat inych aby sa im mohol vyhnut, uz byva obycajne neskoro
Bobbix
17.12.08,14:43
Tak preco si sa zapojil, dad111 ? Nic si nepovedal, nikomu neporadil, pises v hadankach. Tak objasni svoje pohnutky, alebo radsej mlc dalej.
dad111
18.12.08,07:15
Tak preco si sa zapojil, dad111 ? Nic si nepovedal, nikomu neporadil, pises v hadankach. Tak objasni svoje pohnutky, alebo radsej mlc dalej.
Mas pravdu, ani som nechcel nic povedat ani nikomu poradit, len vyslovit moju vdaku, ze sa tu mozem sam naucit poznavat ludi, aby som sa mohl ja vyhnut im. Dakujem teda a piste dalej.
Bobbix
18.12.08,07:19
Lenze na niekoho si kydal a citatelia si to mozu vysvetlovat rozne. Tak Ta ziadam o napravu.
dad111
18.12.08,14:05
Lenze na niekoho si kydal a citatelia si to mozu vysvetlovat rozne. Tak Ta ziadam o napravu.
Je to inak. Myslim, ze som sa vyhol komentovat konkretnu osobu. Len som urobil to, co sa aj tu deje bezne. Porozhliadni sa trocha. Kolki tu pisu o "svojich ex", je tu nespocet ponosov na "policajt", "uradnik", "sudca" "...", mnozstvo politkov, cinitelov roznych urovni. A pri tom aj oni maju svoje mena. Len sa nam akosi paci hovorit o inych bez rizika. Je to to iste. Ak je to OK tam, preco nie tu. Nebolo by treba aj im dat moznost vyjadrit sa? Ked nie potom to mozme robit vsetci. Dufam, ze staci.
Bobbix
18.12.08,15:09
Myslim si, ze si sa nevyhol komentovaniu. Zacina to vo 4. riadku "Ale jedna osoba" a konci o 6 riadkov neskor "priznat ako neuspech a chybu?"
Ty sem chodis naco? Vzdelavat sa? Pretoze ini si sem chodia po radu. Ale nik ti nebrani napisat sem co sa ti prihodilo, kto ti to urobil a poziadat o radu. Zacni od seba a mozno sa ostatni pridaju. No uz zo samej podstaty fora su tu pisuci anonymni, pretoze mozno prave ty si nieci bracek, sestricka, otecko alebo provokater. Tak si pis a studuj co chces, len nepis hanlivo a nepis, ze si sa vyhol komentovaniu.
02Michaela
18.12.08,16:05
Myslim si, ze si sa nevyhol komentovaniu. Zacina to vo 4. riadku "Ale jedna osoba" a konci o 6 riadkov neskor "priznat ako neuspech a chybu?"
Ty sem chodis naco? Vzdelavat sa? Pretoze ini si sem chodia po radu. Ale nik ti nebrani napisat sem co sa ti prihodilo, kto ti to urobil a poziadat o radu. Zacni od seba a mozno sa ostatni pridaju. No uz zo samej podstaty fora su tu pisuci anonymni, pretoze mozno prave ty si nieci bracek, sestricka, otecko alebo provokater. Tak si pis a studuj co chces, len nepis hanlivo a nepis, ze si sa vyhol komentovaniu.

Súhlasím s Bobbix.
Dad111 veď aj Ty tu nemáš meno a priezvisko, len prezývku. A tak isto ako si mal možnosť sa vyjadriť Ty majú možnosť sa tu vyjadriť aj Tebou spomínané osoby ako policajt, sudca, či ex alebo kto koľvek. Nikto im tú možnosť nevzal.
Eliza35
18.12.08,16:45
U nás to bolo jednoduché. Keďže ja mám pomerne slušný príjem, pýtala som si na syna len 2000 Sk. Myslím však, že to je dosť málo, avšak pri rozvode mu zostali nejaké pôžičky a ja ho nechcem zodrať z kože. Manžel má príjem cca 20.000,- a sociálna pracovníčka aj pripomenula, že suma 2000 Sk je málo. Napokon mu túto sumu pridelili s tým, že mu sudca pripomenul, že nech si nemyslí, že jeho povinnosť je tým splnená, že občas treba aj niečo kúpiť. Bola som milo prekvapená, pretože pri dohadovačkách ohľadom rozvodu sa mu zdalo asi aj 2000 Sk veľa. Asi si myslel, že aj ja z nich budem žiť :-) Nuž väčšina otcov si to aj myslí. Inak aby som nebola zlá môj bývalý je úžasný otec, a myslím to vážne, len je trošku šetrnejší. Ale myslím, že adekvátne je takých 3500-4000 Sk.A sám otec by mal mať snahu, keď už sa má aj on lepšie, dať aj svojmu dieťaťu. Aspoň ho vziať a kúpiť niečo potrebné priamo pre to dieťa, keď si už myslí, že sa priživuje žena na peniazoch, ktoré určí súd. a my ženy by sme si to mali vážiť keď to urobí, pretože si myslím že aj toto je pomoc. My to napríklad robíme takto s priateľovým synom. Jemu súd ešte pred štyrmi rokmi určil výživné 1000 Sk. Sme si vedomí, že táto suma je smiešna a preto sa snažíme kupovať pre neho všetko oblečenie a ďalšie potrebné veci. Každý víkend chodieva k nám, takže aj týmto spôsobom to kompenzujeme.
beny12
13.01.09,16:15
Táto Vaša anketa je ešte aktuálna?ak áno, rada sa do nej pridám.
rv123
13.01.09,17:13
taktiež som si nie istá, či tento prieskum a diskusia je ešte aktuálna, ale napíšem o nás: Môj príjem cca 15.000Sk, na syna 700Sk a na dcéru 1000Sk výživné od otca. Je nezamestnaný, lebo je to pre neho výhodnejšie, ale zaujímavé je, že je nezamestnaný v ČR. -Pracuje na čierno,aby nemusel platiť. Hneď, keď mala dcéra 18, dal návrh na zníženie -podľa zákona najnižšie bolo v tom čase 645Sk. Toho roku bude mať dcéra 22, študuje VŠ, syn 20-končí SŠ. V máji 2008 sa sudkyňa na pojednávaní pýtala, ako sa zmenili pomery u syna od poslednej úpravy (a to majú všetky spisy stále pred sebou). Jediná úprava bolo určenie výživného v r. 97 pri rozvode - stále rovnako 700Sk a tak som jej povedala, že teraz jedno tričko stojí cca 700Sk a nevidelo sa jej to. Presne táto istá sudkyňa totižto pojednávala aj vtedy, keď som žiadala zvýšenie asi v roku 2002 a nepriznala ho. Som za to, že sudkyne, ktoré sú slobodné, bezdetné a nemajú predstavu o výchove, by nemali takéto prípady vôbec dostávať na prejednanie. Od 10/07 nie je schopný súd zabezpečiť vypočutie otca v ČR a aby vykázala sudkyňa činnosť, tak po pol roku žiadala oznámenie, či je nám známa adresa odporcu!!! Človek nevie, či sa nad tým zasmiať, či zaplakať.
rituska
14.01.09,21:26
ja mam trosku iny problem, dufam ze poradite. budem slobodna matka, po materskej budem dalje pracovat, moj zarobok mesacne v cistom 20 tisic, otec je zenaty a tvrdi ze je dlhodobo nezamestnany.kolko by som mala od neho pytat vyzivne na dieta ? narodi sa v juli.som slovenka s trvalym pobytom na slovensku, on je cech, vyhraza sa mi ze si dieta bude pytat do svojej starostlivosti alebo aspon kazdy druhy vikend.ma pravo mi zakazat odist s dietatom na slovensko????
anitram
15.01.09,05:26
Ja
anitram
15.01.09,05:27
Ja by som rada pridala postreh zas z opacnej strany.Ja som priatelka rozvedeneho, ktory plati vyzivne na dieta v Bratislave.
Trosku minulosti: otehotnela, zobrali sa, zabezpecil strechu nad hlavou, prichytil ju s inym, rozvod. Pred 10 rokmi sud urcil 2.000 Sk vyzivne, toto platil aj ked bol nezamestnany. Byt jej nechal, lebo od nej by ani korunu nedostal pri deleni majetku. Dieta si brava kazdy 2 tyzden na vikend, dieta dostava peniaze navyse pri roznych prilezitostiach, ked bolo treba kupil oblecenie, dostava darceky pod stromcek od celej jeho rodiny. Aj ked s malou nezije, stara sa.

Aktualny problem: Ex mala doteraz zamestnanie, "jeho" byt predala, kupila vacsi s jej aktualnym amantom, zadlzila sa, jej vtedajsi prijem pozostaval viac s tringeltov. Teraz je tehotna s dotycnym amantom a telefonovala mojmu priatelovi, ze chce aby platil viac, lebo je tehotna a nema prijem a na malu sa zdvihli naklady. Ziadala najskor 3.500 teraz 4.000 Sk. Problem je v tom, ze priatel ma sice 20.000 netto prijem, ale plati si hypoteku, kedze jej nechal byt, ma uver (vykryval tym peniaze pocas nezamestnanosti), plati malej aj sebe poistky, najomne, elektriku a nezostava mu na zitie ani zivotne minimum. Co som vykryvala ja mojim platom. Teraz som nezamestnana a uz 2 mesiace si neviem najst pracu, nie sme manzelia, ani druh a druzka, nemam u neho trvale bydlisko. V decembri si musel spravit zo zdravotnych dovodov zuby, jeho ex si asi myslela, ze sme taki prachati, ale peniaze na zuby mu pozicali rodicia, to je asi druhy dovod, preco ma take skvele napady.

Myslite, ze existuje spravodlivost a sud prihliada aj na financnu situaciu otca?
Ak by to sud zdvihol na jej ziadanu sumu, tak mozme ist byvat pod most, lebo sme to neni schopni platit. Je mozne aby sud zobral v uvahu menovane vydavky a nedzvihol to? Alebo stale beru sudy ohlad na matky a my jej budeme splacat hypoteku? Inak pikoska na zaver, pri rozvode, bola ochotna nechat dieta otcovi za urcity obnos penazi, ale asi jej niekto vnukol lepsi napad.

Oprava: dieta ma 15 rokov.
jana987
15.01.09,06:15
neuvadzate ake stare je dieta.ale pokial viem,ak otec zdokladuje,ze nema moznost tolkoplatit,alebo sam poda ziadost o znizenie vyzivneho,a podlozi vsetko dokladmi,tak mu sud urcite vyhovie.mojmu ex vyhoveli,aj ked nic nepodlozil a oklamal sudkinu,ze v den sudu ho prepustili!
jana987
15.01.09,12:49
chcela by som sa opytat,ak mate niekto skusenosti,ako postupovat.sud zaviazal otca platit vyzivne a splacat dlh na vyzivnom.ale na ucet nam prichadza len cast penazi oznacena ako vyzivne,ale ani to nieje cela suma.ako postupovat,ked chcem peniaze vymoct?
jana987
15.01.09,13:10
ja mam trosku iny problem, dufam ze poradite. budem slobodna matka, po materskej budem dalje pracovat, moj zarobok mesacne v cistom 20 tisic, otec je zenaty a tvrdi ze je dlhodobo nezamestnany.kolko by som mala od neho pytat vyzivne na dieta ? narodi sa v juli.som slovenka s trvalym pobytom na slovensku, on je cech, vyhraza sa mi ze si dieta bude pytat do svojej starostlivosti alebo aspon kazdy druhy vikend.ma pravo mi zakazat odist s dietatom na slovensko????

dieta po vas dostane SVK obcianstvo hned si poziadajte o zverenie maloletej osoby.dietatu dajte svoje priezvisko a chodte sa este poradit s pravnikom .ten vam to vysvetli presne,ale s odchodom na slovensko by ste problem nemali mat.alebo neuvedte otca do rodneho listu,ale to nemozte potom ziadat vyzivne.
02Michaela
18.01.09,08:25
chcela by som sa opytat,ak mate niekto skusenosti,ako postupovat.sud zaviazal otca platit vyzivne a splacat dlh na vyzivnom.ale na ucet nam prichadza len cast penazi oznacena ako vyzivne,ale ani to nieje cela suma.ako postupovat,ked chcem peniaze vymoct?
Ahoj Jana987
Neviem, či to funguje, ale známy mal taký podobný problém so svojou ex. Ona šla za exekútorkou (jeho ex) a vymohla dlh a dokonca aj výživné už má cez exekútorku. Skús zájsť aj Ty za exekútorom a poradiť sa, možno by sa to nejako dalo aj v Tvojom prípade. Držím palce
02Michaela
18.01.09,08:28
ja mam trosku iny problem, dufam ze poradite. budem slobodna matka, po materskej budem dalje pracovat, moj zarobok mesacne v cistom 20 tisic, otec je zenaty a tvrdi ze je dlhodobo nezamestnany.kolko by som mala od neho pytat vyzivne na dieta ? narodi sa v juli.som slovenka s trvalym pobytom na slovensku, on je cech, vyhraza sa mi ze si dieta bude pytat do svojej starostlivosti alebo aspon kazdy druhy vikend.ma pravo mi zakazat odist s dietatom na slovensko????
No možno by bolo naj odísť na Slovensko ešte pred pôrodom a porodiť na Slovensku. A tak ako už písala Jana, požiadať hneď po narodení dieťaťa o zverenie do svojej starostlivosti.
02Michaela
18.01.09,08:34
Ja by som rada pridala postreh zas z opacnej strany.Ja som priatelka rozvedeneho, ktory plati vyzivne na dieta v Bratislave.
Trosku minulosti: otehotnela, zobrali sa, zabezpecil strechu nad hlavou, prichytil ju s inym, rozvod. Pred 10 rokmi sud urcil 2.000 Sk vyzivne, toto platil aj ked bol nezamestnany. Byt jej nechal, lebo od nej by ani korunu nedostal pri deleni majetku. Dieta si brava kazdy 2 tyzden na vikend, dieta dostava peniaze navyse pri roznych prilezitostiach, ked bolo treba kupil oblecenie, dostava darceky pod stromcek od celej jeho rodiny. Aj ked s malou nezije, stara sa.

Aktualny problem: Ex mala doteraz zamestnanie, "jeho" byt predala, kupila vacsi s jej aktualnym amantom, zadlzila sa, jej vtedajsi prijem pozostaval viac s tringeltov. Teraz je tehotna s dotycnym amantom a telefonovala mojmu priatelovi, ze chce aby platil viac, lebo je tehotna a nema prijem a na malu sa zdvihli naklady. Ziadala najskor 3.500 teraz 4.000 Sk. Problem je v tom, ze priatel ma sice 20.000 netto prijem, ale plati si hypoteku, kedze jej nechal byt, ma uver (vykryval tym peniaze pocas nezamestnanosti), plati malej aj sebe poistky, najomne, elektriku a nezostava mu na zitie ani zivotne minimum. Co som vykryvala ja mojim platom. Teraz som nezamestnana a uz 2 mesiace si neviem najst pracu, nie sme manzelia, ani druh a druzka, nemam u neho trvale bydlisko. V decembri si musel spravit zo zdravotnych dovodov zuby, jeho ex si asi myslela, ze sme taki prachati, ale peniaze na zuby mu pozicali rodicia, to je asi druhy dovod, preco ma take skvele napady.

Myslite, ze existuje spravodlivost a sud prihliada aj na financnu situaciu otca?
Ak by to sud zdvihol na jej ziadanu sumu, tak mozme ist byvat pod most, lebo sme to neni schopni platit. Je mozne aby sud zobral v uvahu menovane vydavky a nedzvihol to? Alebo stale beru sudy ohlad na matky a my jej budeme splacat hypoteku? Inak pikoska na zaver, pri rozvode, bola ochotna nechat dieta otcovi za urcity obnos penazi, ale asi jej niekto vnukol lepsi napad.

Oprava: dieta ma 15 rokov.
Určite súd prihliada aj na stránku otca. Niekedy otec nemusí nič zdokladovať a vyhovejú mu v znížení výživného. Taktiež si myslím, že preto je založená táto anketa, nakoľko zisťujeme, že v rôznych končinách Slovenska sudcovia rozhodujú o výživnom inak a prihliadajú buď na stranu otca alebo matky. Tiež rozhoduje faktor, či je to sudkyňa (rozvedená - vydatá, nahnevaná, smutná...) a sudca (ženatý - rozvedený, nasrdený na bývalú tak si to odnášajú matky...). Tento prieskum, vlastne anketa možno pomôže človeku, ktorý sa chystá podať na súd zvýšenie-zníženie výživného v tej časti Slovenska, kde už niekto napísal, že z tej časti Slovenska pochádza a akú má skúsenosť a možno bude vedieť počítať s tým, ako bude (možno) súd rozhodovať.
02Michaela
18.01.09,08:37
Možno by nebolo odveci, napísať aj meno sudcu :D, keď by ho niekto dostal na pojednávanie, možno už bude vedieť, ako bude sudca postupovať. :D
jana987
19.01.09,11:42
dakujem.exekutor moze jednat az ked nezaplati 3 mesiace po sebe sa mi zda.ale ten moj furt aspon nieco posle.chcela by som vediet,ci to mozem hlasit na policii.nam exekutor aj tak velmi nepomoze,ex je dobrovolne nezamestnany(teda oficialne),a ziaden majetok nema. takze,by nemali co vymahat.
Jana.s
19.01.09,11:53
Mňa čaká súd o zvýšenie výživného na budúci mesiac, odhodlala som sa po 4 rokoch.
otec : živnostník -majiteľ dvoch krčiem, jeho príjem žiaľ neviem,ale počas manželstva, keď vlastnil iba jednu prevádzku mal príjem 25 000,- až 30.000,-Sk čistého -to bolo pred 5 rokmi
matka : t.č.na MD /po rozvode som sa vydala/ rodičovský príspevok 4.780,-Sk
výživné na 1.dieťa - 18-ročné VŠ-študent 2.000,-Sk
výživné na 2.dieťa - 15-ročné SŠ-študent 1.750,-sk
lokalita : Trenčín
Keď som žiadala 2.000,-Sk aj na mladšie dieťa pred 4 rokmi, tak jeho odpoveď bola, že viac nedá, lebo by som tie peniaze prežrala aj so svojim novým manželom. Musela som pristúpiť na túto dohodu, lebo na pojednávanie som si zabudla sobášny list a sudkyňa mi hrozila finančnou pokutou 25.000,-Sk.
alaya1
19.01.09,12:16
Tak syn ma 22 rokov - VS- vyzivne 900sk!!
Pracujem ja, pracuje otec, obaja mame nove rodiny., v ktorych pracuju partneri.
Neviem, ci ma este niekto taku uzasnu sumu.

Vychodne Slovensko.
02Michaela
20.01.09,13:14
dakujem.exekutor moze jednat az ked nezaplati 3 mesiace po sebe sa mi zda.ale ten moj furt aspon nieco posle.chcela by som vediet,ci to mozem hlasit na policii.nam exekutor aj tak velmi nepomoze,ex je dobrovolne nezamestnany(teda oficialne),a ziaden majetok nema. takze,by nemali co vymahat.
No neviem, či exekútor jedná až po troch mesiacoch, čo Ti bývalý nezaplatí, lebo ten známy platí výživné 6.500,- Sk mesačne, a len raz zaplatil menej, čiže tam mal dlh na výživnom nejakých 2.300,- Sk. A exekútor aj tak konal. Dokonca si jeho bývalá dala vyplácať výživné cez exekútora, ale zase prišla o nejaké drobné, ktoré si exekútor za to sťahuje. Skús sa opýtať exekútora, ako to vlastne je. No a čo sa týka polície, v zákone sa píše, že ak nezaplatí v priebehu roka 3 mesiace výživné, tak vtedy ide o zanedbanie povinnej výživy. Tak to skús aj tam, ale v čom si nie som istá je, či to platí aj vtedy, keď Ti pošle za mesiace len niečo. Ale skôr sa mi zdá, ak si neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške 3 mesiace, tak ho už oznámiť môžeš. Skús sa na to ešte opýtať.
alaya1
20.01.09,13:53
No neviem, či exekútor jedná až po troch mesiacoch, čo Ti bývalý nezaplatí, lebo ten známy platí výživné 6.500,- Sk mesačne, a len raz zaplatil menej, čiže tam mal dlh na výživnom nejakých 2.300,- Sk. A exekútor aj tak konal. Dokonca si jeho bývalá dala vyplácať výživné cez exekútora, ale zase prišla o nejaké drobné, ktoré si exekútor za to sťahuje. Skús sa opýtať exekútora, ako to vlastne je. No a čo sa týka polície, v zákone sa píše, že ak nezaplatí v priebehu roka 3 mesiace výživné, tak vtedy ide o zanedbanie povinnej výživy. Tak to skús aj tam, ale v čom si nie som istá je, či to platí aj vtedy, keď Ti pošle za mesiace len niečo. Ale skôr sa mi zdá, ak si neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške 3 mesiace, tak ho už oznámiť môžeš. Skús sa na to ešte opýtať.
Je to tak. Ked nezaplati plne 3 mesiace za sebou vtedy ano, ak zaplati, jeden mesiac co len 5euro, tak to pada. Dobra blbost.
bobiku
22.01.09,15:29
Mňa čaká súd o zvýšenie výživného na budúci mesiac, odhodlala som sa po 4 rokoch.
otec : živnostník -majiteľ dvoch krčiem, jeho príjem žiaľ neviem,ale počas manželstva, keď vlastnil iba jednu prevádzku mal príjem 25 000,- až 30.000,-Sk čistého -to bolo pred 5 rokmi
matka : t.č.na MD /po rozvode som sa vydala/ rodičovský príspevok 4.780,-Sk
výživné na 1.dieťa - 18-ročné VŠ-študent 2.000,-Sk
výživné na 2.dieťa - 15-ročné SŠ-študent 1.750,-sk
lokalita : Trenčín
Keď som žiadala 2.000,-Sk aj na mladšie dieťa pred 4 rokmi, tak jeho odpoveď bola, že viac nedá, lebo by som tie peniaze prežrala aj so svojim novým manželom. Musela som pristúpiť na túto dohodu, lebo na pojednávanie som si zabudla sobášny list a sudkyňa mi hrozila finančnou pokutou 25.000,-Sk.
To máte príšerne nízke výživné to ani nie je možné.
Ja matka príjem 12 000 invalidný dôchodok
otec živnostík, konateľ 2 s.r.o., poslanec miestnej časti v bratislave a majiteľ reklamno - propagačnej firmy - oficiálne priznal 20 000
deti 18 a 20 študentky jedna VŠ, druhá maturuje . 6000 má ta staršia a druhá sa práve súdi s otcom doteraz dostávala 2500.
Pred dvoma rokmi sa súdila staršia a do dnešného dňa to nie je skončené nakoľko sa otec a ona odvolali. Sudkyňa to neuveritelne preťahovala ateraz to čaká na krajskom súde.
Druhá dcéra ma na tom istom súde inäú sudkyne a úplne iný prístup z jej strany. takže sa prikláňam k názoru že alfa a omega úspechu je natrafiť na normálneho sudcu a dufať že sa dobre vyspala a tak.
Pri podnikateľoch a živnostníkoch ako je môj exmanžel je dôležite pokiaľ oni zatajujú svoj prijem upozorniť súd aj na ich nákladný život, tot bola jedina možnosť aj mojich dcér ako mu dokázať jeho príjem.
Prajem všetkým ženám a aj mužom ktorí sa súdia o výživné pevné nervy a veľa šťastia.
iriska
23.01.09,08:08
No neviem, či exekútor jedná až po troch mesiacoch, čo Ti bývalý nezaplatí, lebo ten známy platí výživné 6.500,- Sk mesačne, a len raz zaplatil menej, čiže tam mal dlh na výživnom nejakých 2.300,- Sk. A exekútor aj tak konal. Dokonca si jeho bývalá dala vyplácať výživné cez exekútora, ale zase prišla o nejaké drobné, ktoré si exekútor za to sťahuje. Skús sa opýtať exekútora, ako to vlastne je. No a čo sa týka polície, v zákone sa píše, že ak nezaplatí v priebehu roka 3 mesiace výživné, tak vtedy ide o zanedbanie povinnej výživy. Tak to skús aj tam, ale v čom si nie som istá je, či to platí aj vtedy, keď Ti pošle za mesiace len niečo. Ale skôr sa mi zdá, ak si neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške 3 mesiace, tak ho už oznámiť môžeš. Skús sa na to ešte opýtať.


len na okraj - exekútor si nesťahuje svoje trovy z výživného - možno len vymáha menšie sumy a preto nepoukazuje celú sumu výživného, ale svoje trovy si od povinného vymáha osobitne, nezávisle od výživného.
02Michaela
23.01.09,09:20
len na okraj - exekútor si nesťahuje svoje trovy z výživného - možno len vymáha menšie sumy a preto nepoukazuje celú sumu výživného, ale svoje trovy si od povinného vymáha osobitne, nezávisle od výživného.
no ja osobne neviem ako to je, ale známy vyplatil podĺžnosť a trovy exekútorke. No a bývalá sa mu sťažuje, že jej exekútorka vypláca o nejakých 100,- či 200,- Sk menej, ako je stanovené výživné. Tak neviem. Ja sa fakt do toho nerozumiem.
iriska
25.01.09,10:52
Oprávnený v konečnom dôsledku by mal dostať celú svoju dlžnú sumu, 1. ak ju povinný aj celú zaplatí a 2. ak si ju vyčíslil správne...
mariro
26.01.09,07:59
Ja mam vyzivne na 14rocne deti 2.500 sk..na jedno dieta....nasudene pred 4 rokmi,teraz prebieha sud o znizenie vyzivneho zo strany otca na 1000 sk.Chudacik....nezvlada to financne, ved robi v Rakusku a vela vraj precestuje....:-)))),no ja som podla protinavrh na 4000 sk na jdeno dieta....cakam na termin dalsieho pojednavania.
Ja mam prijem 18.000 sk
Otec.......30.000 sk
Lokalita: Trencin
Najlepsie je ked sa strany dohodnu...ved su to spolocne deti a my sme ich priviedli na svet, tak sa treba o ne i postarat.
Ivava
26.01.09,18:09
Mozno trochu po funuse, ale skusim sa pridat.
11 rocne dieta, môj zarobok, cca: 20 000 netto, otec pri rozvode pre istotu svoj prijem sudu neoznamil a uz tri roky to pre istotu neoznamuje ani danovemu uradu. Vyrubene vyzivne pre neho je 6000,- Sk (sam si ho navrhol aj ked socialna kuratorka zastupujuca dieta trvala na 10 000, ja som ustupila na spominanych 6000).
Mam vsak iny problem, toto vyživne aj tak neplati a po viac ako roku s nim neurobili poriadok ani policajti a ani sudy.
ajuska29
27.01.09,08:12
matka : rodicovsky prispevok 5320 sk
otec :robotnik zamestnany na papieri minimalna mzda a v skutocnosti 12000-15000 sk
dieta 1: vyzivne 3000 sk
Okres Levice
MartinkoK
28.01.09,12:27
Matka príjem 465 €
Otec živnostník výšku príjmu neviem
Dieťa 1 - 5 rokov - 49,79 € - platí ako sa mu chce.
Inečka
28.01.09,18:05
matka - príjem 17.000 Sk
otec - príjem minimálne 22.000 Sk (aj viac, keď robí v zahraničí, o jeho príjem sa nezaujímam)
výživné - od 9/2008 - 6.000 Sk na 2 deti (10. a 12. rokov), predtým 4.000 Sk
lokalita: Považská Bystrica

Zatiaľ sa nemôžem sťažovať, keď mám väčšie výdavky na deti, napr. keď som dala veľa za lieky, alebo keď som musela kôli synovej alergii meniť čiastočne zariadenie bytu, predložila som mu účet a zaplatil mi polovicu.
S deťmi má veľmi dobrý vzťah, my sa kôli deťom tiež tolerujeme, zvyčajne chodíme spolu aj na dovolenky, ktoré tiež platíme napoly. Trávime spolu aj vianoce, lebo to tak chcú deti. Keď som potrebovala peniaze, tak mi dal výživné aj na polroka dopredu.
No dúfam, že to tak zostane aj naďalej.
bobiku
28.01.09,18:12
matka - príjem 17.000 Sk
otec - príjem minimálne 22.000 Sk (aj viac, keď robí v zahraničí, o jeho príjem sa nezaujímam)
výživné - od 9/2008 - 6.000 Sk na 2 deti (10. a 12. rokov), predtým 4.000 Sk
lokalita: Považská Bystrica

Zatiaľ sa nemôžem sťažovať, keď mám väčšie výdavky na deti, napr. keď som dala veľa za lieky, alebo keď som musela kôli synovej alergii meniť čiastočne zariadenie bytu, predložila som mu účet a zaplatil mi polovicu.
S deťmi má veľmi dobrý vzťah, my sa kôli deťom tiež tolerujeme, zvyčajne chodíme spolu aj na dovolenky, ktoré tiež platíme napoly. Trávime spolu aj vianoce, lebo to tak chcú deti. Keď som potrebovala peniaze, tak mi dal výživné aj na polroka dopredu.
No dúfam, že to tak zostane aj naďalej.
tak to vám naozaj závidím a verím, že takéto dobré vzťahy si udržíte. aj nám to s ex fungovalo nejakú dobu po rozvode, ale ked si našiel druhú a oveľa mladšiu frajerku, tak sa jej začal prispôsobovať a na deti už nebolo tolko času a zo mna sa stal nepriateľ. a ked som potom podala o zvýšenie výživného tak sa skoro zbláznil a od tej doby ma nenávidí na smrť, pritom ja som ho presviedčala že kvôli detom by sme mali spolu vychádzať. Dnes sú dcéry dospelé vzťah s otcom je dosť chabý a o peniaze (študúju na VŠ) sa sním museli dosť nemilosrdne súdiť. Mladšia sa teda ešte súdi teraz. takže vám zo srdca želám len korektné vzťahy s vaším ex.
Inečka
28.01.09,19:53
Bobiku ďakujem, ja dúfam, že z ohľadom na deti zostane náš vzťah korektný (aj keď niekedy ma to stojí dosť síl prehliadať
jeho arogantnosť, ale čo by človek neurobil pre deti). Kedysi, keď začal robiť v Nemecku a veľa zarábať (ale samozrejme iba minimálna mzda na pásku, zvyšok v dietach), tak mi prestal platiť. Okamžite som ho dala na súd, kde som uviedla, akým spôsobom zarába. Tak súd nariadil zamestnávateľovi z tej jeho min. mzdy posielať mi výživné a nebral ohľad na to, že mu akože
nezostáva ani jeho životné minimum. Vtedy videl, že sa len tak nedám a odvtedy som s ním problém nemala a začal mi preplácať aj iné výdavky. To bolo asi tak 6 rokov dozadu.
inga26
28.01.09,20:51
tak sa aj ja pridávam,

ja- hmotná núdza
ex- ID, príjem presne netuším ale okolo 12 000- 13 000, záujem o deti žiadny(okrem platenia výživného), návštevy tiež žiadne

syn 18- výživné 645
dcérka 15- takisto 645 (ak má niekto dieťa s alergiou, astmou a ekzémom asi si vie predstaviť čo stoja lieky)

Prešovský kraj

PS: pre navrhovateľa: môžem sa opýtať na meno sudcu?
koordinatorka
29.01.09,05:33
ja netto 30.000
ex po rozvodovom konani 50.000
z roku 2008 na 9 rocne dieta platí 2.000 Sk
lokalita Ziar nad Hronom
02Michaela
29.01.09,14:23
tak sa aj ja pridávam,

ja- hmotná núdza
ex- ID, príjem presne netuším ale okolo 12 000- 13 000, záujem o deti žiadny(okrem platenia výživného), návštevy tiež žiadne

syn 18- výživné 645
dcérka 15- takisto 645 (ak má niekto dieťa s alergiou, astmou a ekzémom asi si vie predstaviť čo stoja lieky)

Prešovský kraj

PS: pre navrhovateľa: môžem sa opýtať na meno sudcu?

No viem si to živo predstaviť. Pravidelne tieto lieky kupujem, lebo sa berú dlhodobo.
iriska
01.02.09,17:36
UPOZORŇUJEM tie, ktoré máte výživné pod 732,- Sk (vlastne prepočítané na EUR - cca také by malo byť aktuálne minimálne výživné) okamžite si dávajte na súd návrh na zvýšenie, resp. 3 roky spätne návrh na zvýšenie do výšky minimálneho výživného v tom ktorom roku.
Dúfam, že už na Slovensku nie je dieťa, na ktoré platí rodič výživné 200,-Sk.
adriana126
01.02.09,17:56
Ja sa pridám k tej ankete, manžel má dve deti z prvého manželstva, 18 a 15 rokov, príjem matky 9.600,- Sk + príjem z podnikania cca 2.000,- až 3.000,- Sk, príjem otca 29.700,- Sk aj s variabilnou mzdou ktorá nie je stále rovnaká za január 0 inak od 4.000,- Sk až 6.000,- Sk výživné 4.000,- Sk na dieťa. Ja som jeho druhá manželka momentálne na rodičovskom príspevku s dcérou rok a pol. Žiadala zvýšenie na 12.000,- Sk, pritom jej nechal trojizbový byt za 400.000,- Sk. Lokalita Košice
bobiku
01.02.09,18:25
Bobiku ďakujem, ja dúfam, že z ohľadom na deti zostane náš vzťah korektný (aj keď niekedy ma to stojí dosť síl prehliadať
jeho arogantnosť, ale čo by človek neurobil pre deti). Kedysi, keď začal robiť v Nemecku a veľa zarábať (ale samozrejme iba minimálna mzda na pásku, zvyšok v dietach), tak mi prestal platiť. Okamžite som ho dala na súd, kde som uviedla, akým spôsobom zarába. Tak súd nariadil zamestnávateľovi z tej jeho min. mzdy posielať mi výživné a nebral ohľad na to, že mu akože
nezostáva ani jeho životné minimum. Vtedy videl, že sa len tak nedám a odvtedy som s ním problém nemala a začal mi preplácať aj iné výdavky. To bolo asi tak 6 rokov dozadu.
takže držím palčeky a nech sa vám darí;)
MartinkoK
04.02.09,10:48
Ja si myslím, že prihliada. Ak sa jedná o matku, ktorá chce výživné na dieťa, skúma súd ským matka žije, a koľko ma ten ským žije príjem. Neviem ako je to u otca, ale pri pojednávaní mi sudca vykričal, že keď s niekym budem žiť, tak budú skúmať aj jeho príjem ( a dostanem od bývalého veľké H....):D. Mne však na krk už žiadneho (prepáčte dobrý chlapci) chlapa netreba:D.

Súd prihliada aj na príjem osoby (manželky, priateľky) ktorá žije s otcom dieťaťa.
02Michaela
11.02.09,09:59
Ahojte.
Ďakujem za účasť v tejto ankete a samozrejme budem rada, ak bude táto anketa aj ďalej pokračovať. Anketa, ktorá je hore nad témou, myslím, nepotrebuje výklad, ale urobila som priebežné hodnotenie ankety samotnej. V prílohe sa dozviete, ako na tom priemerne stoja s príjmom matky, tiež priemerný príjem otca, v celej SR a tiež v konkrétnej lokalite. Taktiež je tam aj výživné, priemerne vypočítané na 1 dieťa. Určite to nie sú konkrétne čísla, ale iba priemerné, uvedené v ankete, taktiež je uvedený počet matiek a otcov, kde nebol uvedený príjem.

Len pre zaujímavosť.

Podľa údajov uvedených v ankete, platné pre celú SR:

Priemerný zárobok matky na celú SR (+,-) = 12.565,- Sk 417,08 EUR
Priemerný zárobok otca na celú SR (+,-) = 24.054,- Sk 798,45 €
Priemerné výživné pripadajúce na 1 dieťa na celú SR (+,-) = 2.583,- Sk 85,74 €


:)
kukucka1979
11.02.09,10:06
Fakt mi to pasuje. Som zo stredneho slovenska a priznali nam vyzivne vo vyske 2 200,-. Vzhladom k tomu, ze prcek zacal navstevovat prvu triedu a nie najlacnejsi tenisovy kruzok, idem ziadat o zvysenie... Dufam, ze budem uspesna... Mozno daju
2 300,- ako mas uvedeny priemer :-))
02Michaela
13.02.09,06:06
Fakt mi to pasuje. Som zo stredneho slovenska a priznali nam vyzivne vo vyske 2 200,-. Vzhladom k tomu, ze prcek zacal navstevovat prvu triedu a nie najlacnejsi tenisovy kruzok, idem ziadat o zvysenie... Dufam, ze budem uspesna... Mozno daju
2 300,- ako mas uvedeny priemer :-))

Držím palčeky. :)
02Michaela
13.02.09,06:07
Samozrejme, že anketa ďalej pokračuje a budem veľmi rada, keď sa do nej zapoja aj ďalší.
bobiku
13.02.09,09:30
hlavne sa ženy netreba dať, ved deti neuživíme zo vzduchu a po mojich skúsenostiach so zvyšovaním výživného na moje dcéry som presvedčená, že naše zákony dostatočne nechránia matky a neraz majú obrovský problém uživiť svoje deti a súdy to netrápi. napríklad mojim plnoletým dcéram ex platí pravidelne ako sa mu zachce, napr. teraz 2 mesiace nezaplatil a ked mu zavolaju tak povie, že on chudák teraz nemá a da neskôr , ale vieme že na pivko a do luxusných reštaurácií chodí. Mesačne mi má platiť 12.500 na obe dcéry a to je dosť peňazi a nám to chýba, ale mna sa nik nepýta či mám na zaplatenie poplatkov. a na súde neuspejem ved čo na tom že neplatí do 15. v mesiaci do ruk dcér? ani raz nám za posledné roky nezaplatil načas a zvykne to posielať po častiach ako sa mu zachce. Pritom je uspešný podnikateľ a penazi má kopu.
adriana126
13.02.09,13:06
Treba dať návrh na exekúciu, potom Ti určite už bude platiť včas
bobiku
13.02.09,14:14
Treba dať návrh na exekúciu, potom Ti určite už bude platiť včas
to som skúšala a nie je to také jednoduche,lebo kým to celé prebehne, tak on rýchlo zaplatí nejakú časť, lebo termín má do 15. v mesiaci a trebars zaplatí další mesiac 8., a vlastne platí ako samu chce.
adriana126
13.02.09,14:31
Tak to teda nefunguje, my sme platili s manželom, ktorý platí na deti z prvého manželstva výživné po narodení dcérky na dve splátky, lebo nám to nevychádzalo a odvolanie sa dlho ťahalo, čiže my sme platili z príjmu, ktorí sme mali obaja ešte predtým než som bola tehotná a keď sa malá narodila, tak nám to proste nevychádzalo a platili sme väčšiu časť do 15. v mesiaci a potom ďalšiu do konca mesiaca z rodičovského príspevku čiže okolo 20. v mesiaci a dostali sme exekúciu, napriek tomu, že rozsudok bol zle napísaný, čo nám odobril aj Krajský súd ale až po exekúcii. Koncom februára bola manželova prvá žena dať návrh na exekúciu a už 16. apríla sme mali všetko zablokované a nenechali nám ani životné minimum.
bobiku
13.02.09,14:38
;)no tak dík a skúsim sa obrátiť na právničku, aby mi s tým pomohla.
adriana126
13.02.09,14:41
Určite treba mať dobrého právnika, ktorý v tom vie lepšie chodiť
adriana126
13.02.09,14:53
aby som Ti to ešte upresnila, treba ísť za vyššou súdnou úradníčkou, tie to majú na starosti
bobiku
14.02.09,06:24
aby som Ti to ešte upresnila, treba ísť za vyššou súdnou úradníčkou, tie to majú na starosti
dakujem
02Michaela
14.02.09,11:18
hlavne sa ženy netreba dať, ved deti neuživíme zo vzduchu a po mojich skúsenostiach so zvyšovaním výživného na moje dcéry som presvedčená, že naše zákony dostatočne nechránia matky a neraz majú obrovský problém uživiť svoje deti a súdy to netrápi. napríklad mojim plnoletým dcéram ex platí pravidelne ako sa mu zachce, napr. teraz 2 mesiace nezaplatil a ked mu zavolaju tak povie, že on chudák teraz nemá a da neskôr , ale vieme že na pivko a do luxusných reštaurácií chodí. Mesačne mi má platiť 12.500 na obe dcéry a to je dosť peňazi a nám to chýba, ale mna sa nik nepýta či mám na zaplatenie poplatkov. a na súde neuspejem ved čo na tom že neplatí do 15. v mesiaci do ruk dcér? ani raz nám za posledné roky nezaplatil načas a zvykne to posielať po častiach ako sa mu zachce. Pritom je uspešný podnikateľ a penazi má kopu.


Žiaľ, najhoršie je, že my to nezmeníme. Legislatíva skôr chráni otca, ako matku. (samozrejme v niektorých prípadoch aj opačne, ale to len výnimočne). Ale vidím, že viac negatívnych skúseností majú ženy, ktoré nedokážu na súde (kvôli "samosudcovi") zabezpečiť od finančne dobre zabezpečeného muža ani poriadne výživné pre svoju ratolesť.

Niekedy rozmýšľam, či ex niekedy rozmýšľaľ nad tým, že keď sme ešte spolu žili, boli náklady na dieťa 3xnásobne až 4xnásobne vyššie, ako je výživné, ktoré teraz platí "na vlastné" dieťa!. Teraz sa mu to zdá veľa, ale keď sme žili spolu, doprial by "vlastnému dieťaťu všetko". Prečo teda nedopraje dôstojný život "svojmu" dieťaťu aj po rozvode?! Alebo už nie je zrazu jeho "vlastné"?! Neviem to akosi pochopiť. :confused:
02Michaela
14.02.09,11:26
mimotemyJe zaujímavé, že ex sa na výživnom svojej dcéry podiela vo výške 116,- EUR za mesiac, pričom ja sa na výžive svojej dcéry podielam vo výške vyšše 200,- EUR. Aká je to spravodlivosť??? On si žije zo 764 € a ja mám vyžiť z 80 € hmotnej núdze a jeho 116 € výživného!!!! Aká to je spravodlivosť????! Pričom 200 € dám len mesačne za nájom, a to platím za ex úver a ešte po mne chce aby som ho vyplatila z bytu. Je normálny??!!! Je toto spravodlivosť??? Sudca prihliada na čo???? Že matka je POVINNÁ starať sa o dieťa a otec LEN KEĎ CHCE?!
Strašné. Predsudky a zákony z doby kamenej.
Pripomína mi to mentalitu východného slovenska, kde ženu pokladá chlap za slúžku, opatrovateľku... Žiadna emancipácia. Proste, DOBA KAMENNÁ. Žiadne právo pre ženu, ale chlap môže všetko.
iriska
15.02.09,10:34
Budem teraz trochu brutálna, ale keď žena nemôže vyžiť a uživiť dieťa zo svojho "príjmu" + výživné na dieťa, prečo nedá návrh, aby bolo dieťa zverené do výchovy exmanžela, ktorý je na tom podstatne finančne lepšie?
Vnútorne nesúhlasím s tým, čo som napísala, len je to pohľad z druhej strany.
bobiku
16.02.09,16:47
Moj ex má pocit, že to výživné nedáva deťom ale že ja si zlepšujem životnú uroveň na jeho úkor. Samozrejme je to totálna somarina a to mi všetky matky hádam dajúza pravdu.Ja mám dokonca druhého manžela a ten mav pohode uživí a živí aj jeho deti aj keby nemusel, ked ten ich otec nepošle načas výživné alebo saodmietne podielať na nejakých väčších nákladoch, tak to potiahne môj terajší menžel. Ale to už tomu mojmu ex nevadí, že za neho si plní vyživovaciu povinnosť niekto cudzí. A to uplne ľutujem ženyktoré su samé a musia tahať deti zo svojho príjmu. Myslím, že by sa ženy ale aj otcovia, ktorí sa starajú o svoje deti mali ozvať a tlačiť na nič podstatné neurobilo v prospech detí ale ani ich rodičov, ktorí sa o ne starajú a narážujú na samé byrokratické problémy. A nakoniec samé vidíte z tejto ankety, že čo súd, čo sudca a "počasie vonku a ranná nálada sudcu" to iný rozsudok. Sú rozne občianske združenia. Čo tak nejaké pod názvom "Spravodlivé výživné pre naše deti".:---
bobiku
16.02.09,16:52
Budem teraz trochu brutálna, ale keď žena nemôže vyžiť a uživiť dieťa zo svojho "príjmu" + výživné na dieťa, prečo nedá návrh, aby bolo dieťa zverené do výchovy exmanžela, ktorý je na tom podstatne finančne lepšie?
Vnútorne nesúhlasím s tým, čo som napísala, len je to pohľad z druhej strany.
Prepáčte ale to je fakt totálna somarina a myslím že ste to radšej nemali ani písať, ved potom všetkom čo je tu popísané to môže napísať a teraz mi prepáčte výraz "totálny hňup neznalý veci":mad:
02Michaela
03.03.09,14:10
Anketa aj naďalej pokračuje.
willma
03.03.09,14:54
chce nechce, musím sa ale irisky trochu zastať, ono je naozaj fakt, že dieťa sa vo väčšine prípadov zveruje matke a niekedy mám obavu, že paušálne bez ohľadu na podrobné zistenie stavu. Poznám viacero príkladov z blízkeho okolia, kedy by bol zrovna otec plnohodnotnejší rodič ale súdny systém z neho urobil len platiča výživného a matka používa deti na vydieranie a zdieranie.
iriska
04.03.09,06:10
Ďakujem za obranu - nevšimla som si ten útok na mňa, ale som si myslela, že keď si to niekto prečíta DO KONCA, tak ani nemá dôvod na mňa útočiť, ale... niekto sa predsa našiel... wow
02Michaela
04.03.09,06:10
chce nechce, musím sa ale irisky trochu zastať, ono je naozaj fakt, že dieťa sa vo väčšine prípadov zveruje matke a niekedy mám obavu, že paušálne bez ohľadu na podrobné zistenie stavu. Poznám viacero príkladov z blízkeho okolia, kedy by bol zrovna otec plnohodnotnejší rodič ale súdny systém z neho urobil len platiča výživného a matka používa deti na vydieranie a zdieranie.


No v tejto veci musím s Tebou súhlasiť, ale samozrejme to treba aj vysvetliť, prečo. Nenávidím matky, ktoré si deti s prepáčením urobili, len kvôli zabezpečeniu svojej vlastnej budúcnosti, čiže zdroj príjmu po rozvode a potom sa o deti veľmi nestarajú, skôr sledujú koľko bývalému zvýšia plat, aby mohli hneď podať o zvýš. výživného.
Ale ja samozrejme obraňujem matky, ktoré svoje deti milujú nadovšetko, a výživné potrebujú na to, aby dieťa primerane rástlo, rozvoj osobnosti, šúdium, zdravie...
daniela.k
05.03.09,10:27
matka prijem 15000,- plus,rodinne pridavky,
otec prijem 14000,-
vyzivne na 2 deti 13-16rokov,6400,-
matka naklady na byvanie 4200,-
otec nakady na byvanie 5500,- plus uver na kupu bytu 6700,-
rekapitulacia:
otec -14000,-prijem
vydaje 6400,-vyzivne
5500,-najom
6700,-uver
-4600,-
to neratam cesta do prace,strava,telefon,a o obleceni ani nehovorim
matka-15000,-prijem
6400,-vyzivne
1200,-rodinne pridavky
vydaje 4200-najom
2800-skola
1200-stravne listky
+14400,-
zda sa vam to v poriadku????
willma
05.03.09,10:34
Iriska: rado sa stalo
Miška: som na jednej strany barikády - večný kolotoč s vymáhaním výživného a zvyšovačky podávam v trojročných intervaloch-takže myslím, že som v norme, ale naozaj mám aj skúsenosť a príklady z blízkeho okolia, kedy by tie deti mali ozaj lepšie nie len materiálne ale aj citové a výchovné zázemie u otca.
02Michaela
05.03.09,11:03
matka prijem 15000,- plus,rodinne pridavky,
otec prijem 14000,-
vyzivne na 2 deti 13-16rokov,6400,-
matka naklady na byvanie 4200,-
otec nakady na byvanie 5500,- plus uver na kupu bytu 6700,-
rekapitulacia:
otec -14000,-prijem
vydaje 6400,-vyzivne
5500,-najom
6700,-uver
-4600,-
to neratam cesta do prace,strava,telefon,a o obleceni ani nehovorim
matka-15000,-prijem
6400,-vyzivne
1200,-rodinne pridavky
vydaje 4200-najom
2800-skola
1200-stravne listky
+14400,-
zda sa vam to v poriadku????

Ak ste sa nevzdali práva na odvolanie, tak sa treba odvolať. Raz mi po súde ohľadom výživného povedala jedna pani(nebudem radšej menovať), keď videla, že som zo súdnej siene vyšla pomaly so slzami v očiach, keďže príjem ex je už teraz 25.000,- Sk a viac a môj je 2.500,- Sk.
citujem: "Nikdy sa nevzdávajte odvolania. Keď sa odvoláte, ide to na krajský súd a tam už sedia 3 sudcovia, ktorý rozhodujú o výživnom. A nebojte sa, určite rozhodujú inak, ako keď v súdnej sieni sedí jeden samosudca, ktorý si nevidí ďalej od nosa, vidí bývalého advokátku, ktorú dobre pozná..."
books
05.03.09,11:19
Mám na Vás dotaz.
Bývalý mi platí na dve deti (19 a 14 rokov) spolu 3700,00 Sk.
Dcéra si dala prihlášky na vysoké školy (tento rok maturuje) a syn ide na strednú školu (chodí na 8 ročné gymnázium a ide do kvinty). Chcela by som si podať o zvýšenie, ale mám obavy, že mi to neprejde, lebo bývalý je na PN od júna 2008 a stále maróduje.
Myslíte, že mi to stojí si podať o zvýšenie výživného aj keď je na PN?

Ď.
02Michaela
05.03.09,11:23
Mám na Vás dotaz.
Bývalý mi platí na dve deti (19 a 14 rokov) spolu 3700,00 Sk.
Dcéra si dala prihlášky na vysoké školy (tento rok maturuje) a syn ide na strednú školu (chodí na 8 ročné gymnázium a ide do kvinty). Chcela by som si podať o zvýšenie, ale mám obavy, že mi to neprejde, lebo bývalý je na PN od júna 2008 a stále maróduje.
Myslíte, že mi to stojí si podať o zvýšenie výživného aj keď je na PN?

Ď.

No neviem koľko zarába, keď na PN nie je, ale ak je to dosť, prepokladám, že aj keď je na PN tak za to poberá určitú sumu. Ale záleží tiež aj na Vašom príjme. A čo sa týka návrhu, ten môžte podať kedykoľvek nastane zmena. Či už prídete o prácu, alebo bývalému zvýšia plat, tu však treba počítať, že ak by náhodou prišiel o prácu napr. bývalý, taktiež môže podať návrh na zníženie výživného. Preto si to treba všetko overiť a mať v ruke podklady (výdaje, náklady, platy...)
bobiku
05.03.09,12:11
Anketa aj naďalej pokračuje.
no anketa bol super nápad, ale zmeníme to nejako? existuje kopec iniciativ, čo tak jedna za spravodlivé konanie vo veciach výživného?
bobiku
05.03.09,12:41
Škoda, že neuvádzate príjem otca, ale v každom prípade si podajte o zvýšenie, ved čo môžete stratiť? Horšie bude pokiaľ bude jeho zdravotný stav taký, že nebude môcť isť pracovať. Potom by bol poberateľom invalidného, ale aj ztoho by vám samozrejme musel platiť alimenty. Na vašom mieste by som sa moc zníženia neobávala nakoľko nemáte vysoké výživné. Aj ked vieme ako to u nás fičí na súdoch..sudca sa zle vyspí a pod. Hlavne to nevzdajte.
02Michaela
25.03.09,15:45
no anketa bol super nápad, ale zmeníme to nejako? existuje kopec iniciativ, čo tak jedna za spravodlivé konanie vo veciach výživného?

Nemám problém. Začni a určite sa pridáme. :)
mixaela
27.03.09,11:25
matka prijem 15000,- plus,rodinne pridavky,
otec prijem 14000,-
vyzivne na 2 deti 13-16rokov,6400,-
matka naklady na byvanie 4200,-
otec nakady na byvanie 5500,- plus uver na kupu bytu 6700,-
rekapitulacia:
otec -14000,-prijem
vydaje 6400,-vyzivne
5500,-najom
6700,-uver
-4600,-
to neratam cesta do prace,strava,telefon,a o obleceni ani nehovorim
matka-15000,-prijem
6400,-vyzivne
1200,-rodinne pridavky
vydaje 4200-najom
2800-skola
1200-stravne listky
+14400,-
zda sa vam to v poriadku????

OTEC PRIJEM - nad 660 eur + fusky z inovacii bytovych jadier + 20 eur detsky pridavok na dieta z druheho manzelstva
VYDAJ - naklady na byvanie max. 200 eur (najom, inkaso) + vyzivne na dceru 40 eur podla sudneho rozhodnutia z roku 2002

vyrovnanie BSM - takmer komplet zariadeny 3izb. byt (vidlicky neratam :) ) zostal exmanzelovi, mne chata v niekolkonasobne nizsej hodnote, ktoru som pred cca 3r. darovala jeho matke

MATKA PRIJEM - (uz druhy mesiac cakam na davku v hmotnej nudzi, ktoru mi po administrativnych torturach schvalili na 170 eur) + vyzivne na dceru od exmanzela 40 eur detsky pridavok 20 eur

VYDAJ - vydaje na byt aj s inkasom - 179 eur uver + 149 eur najom + 50 eur inkaso
nic ostatne ako je skola, oblecenie a strava neratam

Zaujem otca? nijaky.. nekomunikuje a raz za cca 2 mes. malej zavola a ta je z toho cela happy. darceky? vianoce - najvacsi a najdolezitejsi mp4 prehravac

Mala navstevuje 5 roc. zs. - znamky ciste od prveho rocnika, navstevuje umelecku skolu (ktora tiez nieco stoji) - ostatne "prkotiny" ako "maminka zbierame sa na skolsku exkurziu 10 eur, maminka, potrebujeme zaplatit 10 eur do zrps" atd neratam

TAKZE.. nepytam sa ci je to mozne, ja len konstatujem, ze TO MOZNE JE!

a k ankete este aby som sa vyjadrila presnejsie a prehladnejsie :) (v korunach)

Matka prijem: zatial nevyplatena hmotna nudza 5121,- Sk
Otec prijem: nad 20 000,- Sk
Vyzivne 1 dieťa: 1 200,- Sk
Vek dietata: 11 rokov
Lokalita: banskobystricky kraj
02Michaela
27.03.09,13:03
OTEC PRIJEM - nad 660 eur + fusky z inovacii bytovych jadier + 20 eur detsky pridavok na dieta z druheho manzelstva
VYDAJ - naklady na byvanie max. 200 eur (najom, inkaso) + vyzivne na dceru 40 eur podla sudneho rozhodnutia z roku 2002

vyrovnanie BSM - takmer komplet zariadeny 3izb. byt (vidlicky neratam :) ) zostal exmanzelovi, mne chata v niekolkonasobne nizsej hodnote, ktoru som pred cca 3r. darovala jeho matke

MATKA PRIJEM - (uz druhy mesiac cakam na davku v hmotnej nudzi, ktoru mi po administrativnych torturach schvalili na 170 eur) + vyzivne na dceru od exmanzela 40 eur detsky pridavok 20 eur

VYDAJ - vydaje na byt aj s inkasom - 179 eur uver + 149 eur najom + 50 eur inkaso
nic ostatne ako je skola, oblecenie a strava neratam

Zaujem otca? nijaky.. nekomunikuje a raz za cca 2 mes. malej zavola a ta je z toho cela happy. darceky? vianoce - najvacsi a najdolezitejsi mp4 prehravac

Mala navstevuje 5 roc. zs. - znamky ciste od prveho rocnika, navstevuje umelecku skolu (ktora tiez nieco stoji) - ostatne "prkotiny" ako "maminka zbierame sa na skolsku exkurziu 10 eur, maminka, potrebujeme zaplatit 10 eur do zrps" atd neratam

TAKZE.. nepytam sa ci je to mozne, ja len konstatujem, ze TO MOZNE JE!

a k ankete este aby som sa vyjadrila presnejsie a prehladnejsie :) (v korunach)

Matka prijem: zatial nevyplatena hmotna nudza 5121,- Sk
Otec prijem: nad 20 000,- Sk
Vyzivne 1 dieťa: 1 200,- Sk
Vek dietata: 11 rokov
Lokalita: banskobystricky kraj

Som v rovnakej pozícii ako Ty, tak Ťa plne chápem.:cool:
mixaela
27.03.09,13:28
O2MICHAELA - dakujem :).. aj ked by som bola ovela radsej ak by sme sa obe zacali uz co najskor nachadzat v situacii priaznivejsej..
02Michaela
27.03.09,15:41
O2MICHAELA - dakujem :).. aj ked by som bola ovela radsej ak by sme sa obe zacali uz co najskor nachadzat v situacii priaznivejsej..


No ja dúfam, že čoskoro áno;).

Hovorí sa, že keď padáš a padáš, tak raz keď dosiahneš dno sa od neho odrazíš a začneš stúpať zase na hor. Možno, že som dosiahla dno, lebo dnes som mala pracovný pohovor a vizerá to dosť nádejne (v tejto kríze), ale uvidím budúci týždeň, keď mi majú dať vedieť. Ak sa to podarí, konečne sa odlepím od toho DNA. (veď už som na tom dne bola pekne dlho):D

A prajem to všetkým. Len stúpať a stúpať a stúpať....;)
daniela.k
31.03.09,08:20
aj ja ta chapem..ale pochopis matku ktora si z deti robi biznis??, ja nie..ak ma otec o deti zaujem je s nimi v kontakte kupuje im aj mimo vyzivneho,travia u neho vikendy,bere ich na dovolenky a aj napriek tomu je jej stale malo???az tak,ze on musi robit 16hod denne aby uspokojil"JEJ" potreby???pretoze deti su viac u starych rodicov,tak vela vydavkov s nimi nema...lutujem tie zeny,ktore dostavaju male vyzivne a pri tom chlap zaraba,len to vie dobre tajit,ale mam zlost na tie zeny,ktore nikdy nebudu mat dost a ide im len o svoje dobro,ale maskuju to akoze dobro deti...
mixaela
01.04.09,14:11
aj ja ta chapem..ale pochopis matku ktora si z deti robi biznis??, ja nie..ak ma otec o deti zaujem je s nimi v kontakte kupuje im aj mimo vyzivneho,travia u neho vikendy,bere ich na dovolenky a aj napriek tomu je jej stale malo???az tak,ze on musi robit 16hod denne aby uspokojil"JEJ" potreby???pretoze deti su viac u starych rodicov,tak vela vydavkov s nimi nema...lutujem tie zeny,ktore dostavaju male vyzivne a pri tom chlap zaraba,len to vie dobre tajit,ale mam zlost na tie zeny,ktore nikdy nebudu mat dost a ide im len o svoje dobro,ale maskuju to akoze dobro deti...

ale samozrejme... aj s tymto sa musi nieco robit.. ja suhlasim. ale od toho su sudy predsa aj ked na tie sa malokedy da spolahnut...
vidim to na svojom i vasom pripade... ani jeden z nich nie je normalny :(
daniela.k
02.04.09,13:33
ved prave na sudy sa spolahnut neda...rozsudok je rozhodnutie dotycneho a jeho momentalnej nalady..a to sa mi nepaci...aby jednu sudkynu nezaujmal zivot otca a jeho potreby vsade sa pise,ze dieta by nemalo klsenut pod uroven rodicov...a rodic moze klesnut pod uroven dietata???ako si taky rozvedeny otec moze zalozit novu rodinu?? je to vsetko chore!!!!
02Michaela
12.05.09,05:28
ved prave na sudy sa spolahnut neda...rozsudok je rozhodnutie dotycneho a jeho momentalnej nalady..a to sa mi nepaci...aby jednu sudkynu nezaujmal zivot otca a jeho potreby vsade sa pise,ze dieta by nemalo klsenut pod uroven rodicov...a rodic moze klesnut pod uroven dietata???ako si taky rozvedeny otec moze zalozit novu rodinu?? je to vsetko chore!!!!

Vieš, ja by som poradila aj otcovi. Je zrejmé, že miluje svoje deti, ale ešte jasnejšie nad slnko je, že bývalá si sním robí, čo chce. Čiže radím mu, nech sa stane z neho chlap a nech dokáže odporovať svojej bývalej. Nemusí kupovať nad rámec, nech nezoberie deti jedno leto na dovolenku (svet sa nezrúti) ale bývalá si začne uvedomovať, že ahá, ten môj bývalý už neskáče, ako ja pískam. Radila mi psychologička: co je psáno, to je dáno! Nič viac. A uvidíte ako začne bývala prosiť, aby ocko kúpil aj niečo naviac. Keď to robil automaticky, nikto si to nevážil. Čiže svojou vlastnou hlúposťou sa dostal do situácie, kedy na ňom bývalá ťaží.
A ešte jedna rada, možno ma teraz budú niektoré ženy nenávidieť, ale taktiež nie som toho názoru, ktorý teraz napíšem, ale chcem Ti daniela.k poradiť. (veď porada je o tom. aj ockovia niekedy potrebujú poradiť, tí dobrí :D)

"Matky, ktoré majú súdom zverené deti do výchovy, majú povinnosť starať sa o deti. Otcovia majú právo ich mať, v stanovenom čase podľa rozsudku."

Je myslím z toho jasné, čo tým myslím. Je to taktiež dvojsečná zbraň, preto si treba dobre rozmyslieť, na ktorú stranu pritlačíte. ;)
Milena284
13.05.09,11:26
No ja mam troch synov vo veku 11,13 a 16 rokov a ich otec mi posiela mesacne 4.500,- Sk už 3 roky , pritom pracuje v zahranici. Ja som zamestnana, plat priblizne 13500,- Sk ( PO)
cascade
13.05.09,11:40
O tej povinnosti a práve tiež možno polemizovať! Ja manželovi nebránim v stretávaní , naopak by som uvítala ,keby sa o ne vôbec zaujímal a nie iba poslal ( podotýkam zatiaľ minimálne výživné á 708,-sk a máme 4 deti ! ) Ja som s nimi na plný úväzok a ver,že to nie je len právo , ale i povinnosť ! Deti majú zlý zdravotný stav a on na ne doslova Kašle !
02Michaela
13.05.09,16:00
O tej povinnosti a práve tiež možno polemizovať! Ja manželovi nebránim v stretávaní , naopak by som uvítala ,keby sa o ne vôbec zaujímal a nie iba poslal ( podotýkam zatiaľ minimálne výživné á 708,-sk a máme 4 deti ! ) Ja som s nimi na plný úväzok a ver,že to nie je len právo , ale i povinnosť ! Deti majú zlý zdravotný stav a on na ne doslova Kašle !

To bola rada pre tých oteckov, ktorých bývalé manželky zneužívajú...
Horšie sme na tom my, matky. My máme povinnosť. Na nás akosi Slovenská vláda a zákony zabúda. Takto to bolo myslené
02Michaela
13.05.09,16:03
Viem aké to je, byť matkou na plný úväzok, školopovinné dieťa, kde nemám šancu ho kde nechať po 16.00 hod. preto nemám šancu nájsť si prácu, lebo väčšinou zamestnávatelia chcú dlhšiu pracovnú dobu, nemať peniaze... poznám to a veľmi dobre. Som aj ja v takej situácii.
bobiku
14.05.09,06:12
No ja mam troch synov vo veku 11,13 a 16 rokov a ich otec mi posiela mesacne 4.500,- Sk už 3 roky , pritom pracuje v zahranici. Ja som zamestnana, plat priblizne 13500,- Sk ( PO)
A skúšali ste si v poslednej dobe podať na zvýšenie výživného?
lara77
19.05.09,17:29
moj manžel plati na dceru z prvého manželstva 1700,-Sk, určené to bolo v roku 2006 on zarábal okolo 10000,- v čistom jaho ex približne rovnako. teraz je jeho ex zas na mterskej, neni vydatá ale žije so svojím priatelom, my si brávame malu tak často ako sa dá, ked jeho ex zavolá že malá niečo potrebuje tak sa jej to kúpi, jej súčasný priatel sa nám občas zvykne vyhrážat že podaju návrh na zvýšenie ale ona to ani nechce lebo sme jej požičali večšie množsto penazí ktoré podpísala u notára že vráti ale nevrátila tak sa bojí že ju dáme na súd ak by požiadala o zýšenie, a na druhej strane malej sa vždy kupi čo potrebuje.

a sme z Nitry
02Michaela
20.05.09,06:01
Je pekné, keď sa vedia bývalý manželia takto dohodnúť. Myslím, že žiadnej bývalej "rozumnej" (nie tá čo chce na dieťati zbohatnúť) by stačilo aj menšie výživné, keby ocko nakúpil veci na oblečenie, topánky, vetrovku, šatky, sem - tam , niečo do školy. Veď keď žili ešte spolu bola to samozrejmosť, a aj ockovia viedia, že keď ešte spolu žili, dieťa bolo vždy veľmi nákladná položka rodiny.
Iwett
22.05.09,17:24
Je naozaj pekné, keď sa bývalí manželia vedia dohodnúť, ale bohužiaľ stáva sa to veeeeľmi zriedkavo. :(
Mne môj eštemanžel prispieval po 1000,- Sk na každé dieťa, a z toho som ešte platila pol roka pôžičku na spolunadobudnutý dom, v ktorom býva len on! Som ja ale ....prinajmenšom čudák.
02Michaela
23.05.09,06:05
Je naozaj pekné, keď sa bývalí manželia vedia dohodnúť, ale bohužiaľ stáva sa to veeeeľmi zriedkavo. :(
Mne môj eštemanžel prispieval po 1000,- Sk na každé dieťa, a z toho som ešte platila pol roka pôžičku na spolunadobudnutý dom, v ktorom býva len on! Som ja ale ....prinajmenšom čudák.

To si ;). Ako ja. Mne platil 3.000,- na dcéru a platila som spoločný úver 3.200,- Sk :D

Je tu viac takých čudákov...:o
Iwett
23.05.09,09:20
To si ;). Ako ja. Mne platil 3.000,- na dcéru a platila som spoločný úver 3.200,- Sk :D

Je tu viac takých čudákov...:o
Ani nevieš, ako si ma potešila, že niesom sama....ja myslela, že som jediný cvok.:---
02Michaela
23.05.09,09:40
Ani nevieš, ako si ma potešila, že niesom sama....ja myslela, že som jediný cvok.:---

Myslím, že je nás viac... Môžme založiť aj združenie... :---
Iwett
23.05.09,09:48
Myslím, že je nás viac... Môžme založiť aj združenie... :---
To by nebolo zlé, a aký by malo mať názov? napr. Spolok cvokov?:D
denisa17
30.06.09,10:06
Moja situácia. Ešte nebol rozvod, pretože, všetko trvá len vyše meiaca.
Čo je dôležité manžel nás opustil kvôli inej.
No a naša situácia:

ja:nezamestnaná, príjem 0€, nemám od štátu na nič nárok, pretože som

ešte vydatá, manžel mne dáva veľké H a na syna 80€.

on: živnostník približná suma 1500€
02Michaela
30.06.09,12:22
Moja situácia. Ešte nebol rozvod, pretože, všetko trvá len vyše meiaca.
Čo je dôležité manžel nás opustil kvôli inej.
No a naša situácia:

ja:nezamestnaná, príjem 0€, nemám od štátu na nič nárok, pretože som

ešte vydatá, manžel mne dáva veľké H a na syna 80€.

on: živnostník približná suma 1500€
Ak nie si ešte rozvedená, podaj na súd návrh o výživné na manželku. (jedna známa minulý rok tak dostávala do rozvodu na seba 4.000,- Sk, pretože ona bola zamestnaná na 4 hodiny a on robil a mal vysoký príjem).A po rozvode, návrh výživné na rozvedenú manželku. Taktiež môžeš predbežne ešte pred rozvodom žiadať návrhom o výživné pre syna (ak nebolo ešte určené súdom) alebo o zvýšenie výživného na syna.
kat25ka
01.07.09,17:23
Ahojte,som tu nova,ale zaujalo ma to.Mam 4 rocneho syna.Sudu trvalo skoro dva roky kym mi poslali termin prveho pojednavania,ktory bol v january 2009.Medzi tym prebehlo dalsie a dalsie a este stale nie je urcena vyska vyzivneho...Pracujem ako pokladnicka v potravinach,plat mam cca 350eura,niekedy to je o malo viac a niekedy zas menej....Zijem sama so synom...
denisa17
02.07.09,20:40
Ak nie si ešte rozvedená, podaj na súd návrh o výživné na manželku. (jedna známa minulý rok tak dostávala do rozvodu na seba 4.000,- Sk, pretože ona bola zamestnaná na 4 hodiny a on robil a mal vysoký príjem).A po rozvode, návrh výživné na rozvedenú manželku. Taktiež môžeš predbežne ešte pred rozvodom žiadať návrhom o výživné pre syna (ak nebolo ešte určené súdom) alebo o zvýšenie výživného na syna.




Aj chcem podať, len neviem či to nebude neskoro pretože neviem, ako je na tom manžel s rozvodovými papiermi. Totiž nechce nič povedať. Na dieťa to už mám podané.:mee:
02Michaela
03.07.09,06:22
Aj chcem podať, len neviem či to nebude neskoro pretože neviem, ako je na tom manžel s rozvodovými papiermi. Totiž nechce nič povedať. Na dieťa to už mám podané.:mee:
Netreba Ti vedieť nič o jeho rozvodových papieroch úpravu práv k maloletým, zverenie do výchovy a výživne, môžeš podať na súd nezávisle od rozvodu a taktiež, pokiaľ nemáš papier o rozvode, určite by som podala aj na výživné na manželku. Neotáľaj. Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra. Držím palce.
02Michaela
03.07.09,06:24
Ahojte,som tu nova,ale zaujalo ma to.Mam 4 rocneho syna.Sudu trvalo skoro dva roky kym mi poslali termin prveho pojednavania,ktory bol v january 2009.Medzi tym prebehlo dalsie a dalsie a este stale nie je urcena vyska vyzivneho...Pracujem ako pokladnicka v potravinach,plat mam cca 350eura,niekedy to je o malo viac a niekedy zas menej....Zijem sama so synom...

To vážne?:eek:
Pokiaľ viem v rodinných veciach musia súdy konať, čo najrýchlejšie. U nás to bolo zhruba 3 mesiace a to sme mali 4 x súd. Poradila by som Ti sťažnosť na príslušnom súde na prieťahy v konaní a nečinnosť sudcu, ale viem ako sa to nevypláca. Samozrejme, že po sťažnosti zostaneš, TY tá zlá. Sudca ruku myje sudcovi :o
SlavaK
14.07.09,05:07
Načo berie otec uver na byvanie, keď na to nema?
SlavaK
14.07.09,05:11
Keď človek podá návrh na zvýšenie výživného a súd neprizná takú výšku zvýšenia, ale nižšie výživné, platí navrhovateľ nejaké trovy konania, alebo niečo podobné.
Prosím o info, aké sú potrebné kolky pri podávaní návrhu o zvýšenie výživného.
willma
14.07.09,05:50
všetky návrhy čo sa týkajú výživného a UPP k maloletým deťom sú bez poplatku. A súdny poplatok sa neplatí ani po ukončení pojednávaní, nech skončia zvýšením znížením alebo nijako.
SlavaK
16.07.09,10:34
Ďakujem veľmi pekne.
Tiež som mala ten dojem, ale u nas vo ZV na Okr sude ma informovali, ze mi poslu nejaku vyzvu na zaplatenie kolku. Keď som sa opytala na vysku sumy, nevedeli mi povedať.
willma
16.07.09,11:02
"Zákonné oslobodenie od súdnych poplatkov

* sa týka konaní vo veciach (§4 ods. 1 zákona o súdnych poplatkoch):
o opatrovníckych,
o starostlivosti o maloleté deti a osvojenia a povolenia uzavrieť manželstvo,
o spôsobilosti na právne úkony,
o náhrady škody spôsobenej rozhodnutím orgánu štátu alebo jeho nesprávnym úradným postupom,
o zdravotného, nemocenského, dôchodkového poistenia,
o sociálneho zabezpečenia a poskytovania zdravotnej starostlivosti,
o výkonu rozhodnutí na vymáhanie pohľadávok zo súdnych a notárskych poplatkov, z peňažných trestov, pokút a trov konania vymáhaných štátom,
o plnenia záväzkov z kolektívnych zmlúv,
o opravy chýb v zoznamoch voličov
o vyslovenia prípustnosti prevzatia alebo držania v ústave zdravotníckej starostlivosti
* Zákonné oslobodenie od súdnych poplatkov vzťahujúce sa na osoby sa týka štátu, obcí, nadácií, vojakov, občanov vykonávajúcich civilnú službu, príslušníkov Policajného zboru a Zboru väzenskej a justičnej stráže, diplomatických zástupcov, prokurátorov, navrhovateľov v konaní o určení výživného, v konaní o príspevku na výživu a úhradu nákladov spojenú s tehotenstvom a zľahnutím, v konaní o určenie alebo zapretie otcovstva a ďalšie, ktoré sú taxatívne vymenované v zákone o súdnych poplatkoch
(§4 ods. 2 zákona o súdnych poplatkoch)
* zákonné oslobodenie od súdnych poplatkov sa vzťahuje aj na konanie o odvolaní, dovolaní a výkone rozhodnutia."
že pozdravuje OS Zvolen:D
SlavaK
15.09.09,08:31
Ahojte!
Prosim este o informaciu.
Zvazujem,ze stiahnem podany navrh na zvysenie vyzivneho. Ak sa dohodneme s otcom mal. na zvyseni vyzivneho aj mimosudne, akym sposobom mam tuto skutocnost oznamit sudu? Mam uz stanoveny termin pojednavania. Dokedy najneskor mam pravo (alebo povinnost )oznamit tuto skutocnost sudu? Aky poplatok si za toto sud vyinkasuje?

Dakujem krasne vopred.
:)
jana987
15.09.09,18:30
podla mojich znalosti.ak ste sa uz dohodli a mate termin.staci na zaciatku pojednavania oznamit sudcovi,ked sa vas bude pytat,ci ste ochotni sa dohodnut,vysledok vasej dohody :)
Xanti
15.09.09,19:26
podla mojich znalosti.ak ste sa uz dohodli a mate termin.staci na zaciatku pojednavania oznamit sudcovi,ked sa vas bude pytat,ci ste ochotni sa dohodnut,vysledok vasej dohody :)
Ešte by som doplnila,
súd odobrí dohodu o výživnom a v budúcnosti nebudeš mať problém toto zvýšené výživné vymôcť od ex partnera ked začne robiť problémy a prestane platiť.

Každá dohoda o výživnom by mala byť schválená súdom, predíde sa mnohým problémom do budúcna.
SlavaK
17.09.09,17:35
Srdečná vďaka za odpovede.

S.
SlavaK
17.10.09,11:43
Ahojte,
nemate niekde vzor plnomocenstva pre advokata na zasupovanie,napr. pri vymahani zvyseneho vyzivneho.
Vopred srdecna vdaka.
iriska
17.10.09,11:54
napr. pri vymáhaní výživného nepotrebuješ zastupovanie advokáta, stačí, ak u exekútora podáš návrh na vykonanie exekúcie, na to nie sú potrebné rady priamo od advokáta (návrh si napíšeš sama alebo exekútor keď ho spíše do zápisnice je za 19,75 EUR a tieto sa potom vymáhajú od povinného - advokát za ten návrh pýta viac)
SlavaK
17.10.09,11:59
Ano, ale ked sa chcem dat zastupovat advokatom na zabezpecenie zvysenia vyzivneho sudom, resp. priznania vyssieho vyzivneho potrebujem splnomocnenie pre advokata, vsak.
Nie su tu k dispozicii nejake vseobecne platne vzory?
riccado
17.10.09,13:12
Ano, ale ked sa chcem dat zastupovat advokatom na zabezpecenie zvysenia vyzivneho sudom, resp. priznania vyssieho vyzivneho potrebujem splnomocnenie pre advokata, vsak.
Nie su tu k dispozicii nejake vseobecne platne vzory?

zbytocne sa tym zatazujes, lebo kazdy advokat taketo plnomocentvo ma a ked sa dohodnete na podmienkach zastupovania, on ti ho rad pripravi na podpis

a mimotemy, ale ak advokat taketo plnomocentvo nema, tak by som sa nim urcite nenechal zastupovat, to je totiz najzakladnejsia vec kazdeho advokata...
jana987
17.10.09,13:16
s tym sa vobec netrap.ak mas advokata ,alebo ho chces mat,a uz mas niekoho vyhliadnuteho,on urcite ma tlacivo,ktore ti da podpisat,a to ho bude splnomocnovat na vsetky ukony spojene s tvojou osobou,vratane zastupovania.
SlavaK
18.10.09,13:53
Dik sa odpoved. Zdalo sa mi, ze sme sa s advokatom dohodli, ale sprava sa nejako divne. Vsetky doklady a udaje som mu uz poskytla ale zda sa ze sa vyhyba spolocnemu stretku, vyjadril sa, ze narok je nesporny. Nechapem to.Zajtra mam pojednavanie a uz ma 3x "odlozil", ze ma povinnsti, najnovsie ma choru matku. Zatial nemam s nim podpisanu zmluvu ani plnomocenstvo. Co si o tom myslite? Vobec neviem,ci zajtra idem na sud sama alebo so zastupcom. Dobre,nie? Viete mi poradit?
Lucida
22.10.09,12:48
Ahojte!

Matka pri svojom cistom prijme 3700,-€!! ziada v navrhu na rozvod od manzela (bez bytu nakolko je zuzene BSM) 400,-€ vyzivne. Manzelov cisty mesacny plat je cca 700,-€. Kolko musi platit minimalne.
Resp. otazka ake naklady na zivot by mohol predlozit aby sa vedelo, ze skratka na vyzivne 400,-€ pri svojom zarobku nema.

Dakujem velmi pekne za info!!!
arieska
22.10.09,16:51
u nás:
matka príjem: 18 000 Sk
otec príjem: 13 000 Sk
výživné 2 deti spolu: 5 000 Sk
Kaja Sm
02.05.11,11:48
ja-matka: ucitelka, v cistom cca 600 eur
otec veduci -netusim napln sucasnu: hrubeho 1500,0 eur
vyzivne:
dcera 9. rokov 100,00eur
syn 13 rokov 120,00 eur


staci?...nie
ozaj..a otazka, mohla by som dostat aj viac?
ako casto, alebo kedy mozem ziadat o zvysenie
toto bolo stanovene v januari 2008 pri rozvode...dik
Ivenka
02.05.11,11:54
Najväčšia pravdepodobnosť na zvýšenie resp.znovu posudenie je vždy pri nástupe na ZŠ, SŠ, VŠ.
Eva10
18.05.11,19:01
Najväčšia pravdepodobnosť na zvýšenie resp.znovu posudenie je vždy pri nástupe na ZŠ, SŠ, VŠ.
Pri nástupe ZŠ, SŠ, VŠ nie že je šanca na zmenu, tu sa výživné zvyšuje bez debaty. Zmena pomerov na strane dieťaťa môže byť aj návšteva záujmových alebo športových krúžkov, diagnostikovanie ochorenia ktorého liečba je dlhodobá alebo trvalá a zvýšená potreba na doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky.
Zmena na strane povinného/povinnej môže byť zvýšenie-zníženie príjmu (s výnimkou ak sa toho príjmu preukázateľne dobrovoľne zbavil) pribudnutie/zánik inej vyživovacej povinnosti...atď.
Jana3
30.06.11,06:47
Idem dat navrh na rozvod. Manzel ma milenku. Jeho cisty prijem je cca 1300 €. Kolko mam dat do ziadat vyzivne - jedno dieta 3 roky, druhe 8 rokov. Ja som zamestnana, ale budem platit byt aj hypoteku, a co je najhorsie, stale byva u nas...
bubkoch
30.06.11,07:48
samotne cisla o prijme nevypovedaju o nicom ...
osobne poznam pripad, kde vyzivne bolo urcene na 3 000 Sk v case ked matka bola na MD.
nasledne ked v roku kedy dieta nastupilo do 1. rocnika ZS otec poziadal o znizenie vyzivneho na 2 000 Sk a napriek tomu ze mu prijem stupol zo 17 000 (v case urcenia 3 000) na 20 000 (v case ziadosti o znizenie), sud vyzivne znizil ...
dovod - zmena pomerov:
byvala manzelka uz bola zamestnana s prijmom cca 13 000
otcovi pribudli 3 nove vyzivovacie povinnosti - voci manzelke na materskej a dvom detom, pluis sud zohladnil hypoteku otca ktoru posudil ako nevyhnutnu pre byvanie
sattelitka
30.06.11,08:02
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, môj bývalý manžel by mal platiť mesačne 30€ výživné, no neplatí, resp. platí raz za čas. Syn už nastúpil na strednú školu, a ani tých 30€ (keby ich platil) by ledva na stravné do školskej jedálne, a kde sú ostatné výdavky. Na okolí všetci čo poznám mi hovoria že je to strašné málo na dnešné pomery a drahotu, rozmýšľam ako by sa to mohlo dať riešiť, či dať zvýšiť výživné? alebo po 3 mesiacoch ho udať, že neplatí....
Háčik je v tom, že on má už svoju rodinu, ale všade kde pracuje, tak ten zárobok nemá na papieri, lebo robí načierno:-(
Ja som tiež vydatá druhý krát, máme aj druhé spoločné dieťa, a môj manžel zarába pekne, ovplyvnilo by to stanovenie výživného pre býv.manžela?
bubkoch
30.06.11,09:41
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, môj bývalý manžel by mal platiť mesačne 30€ výživné, no neplatí, resp. platí raz za čas. Syn už nastúpil na strednú školu, a ani tých 30€ (keby ich platil) by ledva na stravné do školskej jedálne, a kde sú ostatné výdavky. Na okolí všetci čo poznám mi hovoria že je to strašné málo na dnešné pomery a drahotu, rozmýšľam ako by sa to mohlo dať riešiť, či dať zvýšiť výživné? alebo po 3 mesiacoch ho udať, že neplatí....
Háčik je v tom, že on má už svoju rodinu, ale všade kde pracuje, tak ten zárobok nemá na papieri, lebo robí načierno:-(
Ja som tiež vydatá druhý krát, máme aj druhé spoločné dieťa, a môj manžel zarába pekne, ovplyvnilo by to stanovenie výživného pre býv.manžela?

na zaciatok uplne staci ked s rozsudkom o vyzivnom ihned pojdes za exekutorom ...
ver tomu ze sa ex rychlo spamata
navrh na zvysenie mozes podat tiez, takyto navrh je oslobedeny od poplatkov, nepriznava sa nahrada trov ak by ti sud nevyhovel, ale to je aj tak nepravdepodobne lebo 30€ je tak nizka suma, ze nizsie sa uz ani ist neda
sattelitka
30.06.11,10:02
na zaciatok uplne staci ked s rozsudkom o vyzivnom ihned pojdes za exekutorom ...
ver tomu ze sa ex rychlo spamata
navrh na zvysenie mozes podat tiez, takyto navrh je oslobedeny od poplatkov, nepriznava sa nahrada trov ak by ti sud nevyhovel, ale to je aj tak nepravdepodobne lebo 30€ je tak nizka suma, ze nizsie sa uz ani ist neda

ale jemu treba najskôr zaplatiť, nie? (myslím exekútorovi)
A ešte tú druhú časť otázky prosím zospovedať o tom príjme .-) vďaka.
jozefinka
08.07.11,10:02
Aký je rozdiel medzoi advokátom, komerčným právnikom a notárom?
kvetinka2
13.07.11,14:49
Dobrý den, chcela by som si požiadať o zvýšenie výživného. Co všetko by som mala zahrnúť do výdavkov aby mi odklepli čo najvyššiu sumu. Dakujem
sattelitka
19.07.11,11:25
Dobrý den, chcela by som si požiadať o zvýšenie výživného. Co všetko by som mala zahrnúť do výdavkov aby mi odklepli čo najvyššiu sumu. Dakujem
... toto aj mňa zaujíma, a hlavne či sa do môjho príjmu ráta aj zárobok môjho terajšieho manžela ???:confused:
jozefinka
26.07.11,08:09
... toto aj mňa zaujíma, a hlavne či sa do môjho príjmu ráta aj zárobok môjho terajšieho manžela ???:confused:

VIE NIEKTO , čO V PRIPADE AK MANŹELKA NIEKTORÉ šEKY STRATILA, PRÍPADNE JEJ PLATIL LEN V HOTOVOSTI BEZ DOKLADU? a TIEž, čI SÚD PRIHLIADA AJ NAPRÍJEM DRUHÉHO MANŹELA (TERAZ ĆO VYCHOVÁVA DIEŤA - NEVLASTNÉ), LEBO SOM POčULA, ŽE BÝV. MANŹEL DOSTAL PLATIŤ VEĽMI NÍZKE VÝŽIVNÉ, LEBO TARAJŠÍ MANžEL MÁ VYŠŠÍ PLAT !!!:mad:
jozefinka
07.10.11,10:06
Ahojte, keďže som v mojom prípade ohľadne výživného postúpila ďalej, tak mám ďalšiu súvisiacu otázku. Podala som návrh na zvýšenie, kde ale musím uviesť aj ja svoj zárobok. Som SZČO -živnostník, aký si mám uviesť mesačný príjem? Lebo každý mesiac fakturujem odberateľom mojich služieb inú čiastku. A mám ako dôkaz priložiť čo? Výpis z DP FO za predchádzajúci rok? Díky za odpovede.
anka_p
07.10.11,10:16
Podľa mňa výpis z DP FO, kde máš uvedený základ dane podelíš 12 a máš čístý mesačný príjem.
jozefinka
05.12.11,09:34
Dobý deň, chcela by so poradiť, že či môžu zo súdu odo mňa vyžadovať kvôli zvýšeniu výživného na dieťa aj môj list vlastníctva od bytu, môj a dokonca aj môjho druhého (terajšieho) manžela príjem! Veď som niekde čítala, že príjem môjho terajšieho manžela nie je ovplyvňujúci pri takomto pojednávaní, otcom dieťaťa je predsa poškodený, ktorého sa pojednávanie týka :-((( Poraďte prosím ako to vlastne je. Vďaka.
bubkoch
05.12.11,11:27
Dobý deň, chcela by so poradiť, že či môžu zo súdu odo mňa vyžadovať kvôli zvýšeniu výživného na dieťa aj môj list vlastníctva od bytu, môj a dokonca aj môjho druhého (terajšieho) manžela príjem! Veď som niekde čítala, že príjem môjho terajšieho manžela nie je ovplyvňujúci pri takomto pojednávaní, otcom dieťaťa je predsa poškodený, ktorého sa pojednávanie týka :-((( Poraďte prosím ako to vlastne je. Vďaka.

uz to tu bolo velakrat napisane, tak len v skratke:
sud skuma tvoje prijmy a tvoje nutne vydavky ... preto sa zaujima o tvoj prijem
prijem tvojho terajsieho manzela, s ktorym pravdepodobne byvas v spolocnej domacnosti, skuma nie preto aby ho zohladnil v tvojich prijmoch, ale preto, aby urcil tvoje nutne vydavky na domacnost ... to znamena, ze ked ma manzel prijem, tak tvoje naklady na inkaso su napr. len polovicne v porovnani s pripadom keby si manzela nemala a byvala sama
jozefinka
13.12.11,17:12
Ahojte, podala som trestné oznámenie na ex manžela, lebo neplatil už dosť dlho. Predvolali ma na zajtra. Všetky doklady som im poslala tak neviem čo ma chcú vypočúvať. Nebol niekto v takejto situácii? Na čo všetko sa mám pripraviť?????
zalobaba
13.12.11,17:49
Zopakovať per huba to isté, čo v trestnom oznámení, ak sa od podania zmenila výška dlžného výživného, upresniť ho.
Štefan Urbán
10.11.12,08:15
Dobry den, u nas je situacia taka:
matka ucitelka (ZS): 550,-EU
Otec zamestnanec: 650,-EU
Dcera 4 roky.
podla rozsudku z roku 2010 výživné: 170,- EU

Vela ci malo?
veronikasad
10.11.12,08:40
Dobry den, u nas je situacia taka:
matka ucitelka (ZS): 550,-EU
Otec zamestnanec: 650,-EU
Dcera 4 roky.
podla rozsudku z roku 2010 výživné: 170,- EU

Vela ci malo?
Výška výživného stanovená súdom alebo vzájomnou dohodou rodičov ?
Štefan Urbán
10.11.12,08:45
Tá suma je stanovená súdom.
willma
10.11.12,16:36
dcéra 11, výživné 66€ nevyskakujeme. A to som skoro dva roky bez príjmu, len príležitostné privyrobenie
srdenko
12.11.12,18:24
taka suma akurat, ani vela ani malo