Jozef I
09.12.08,11:49
Správcovia a predsedovia SVB, chcel by som poradiť a vysvetliť nasledovné: Sme SVB a v bytovom dome je jeden nebytový priestor, ktorý vlastní mesto. A to požaduje každomesačne faktúru na zálohovú platbu. A pri vyúčtovaní faktúru na vyúčtovanie, inak nič nazaplatí. Je to nutné ? Má SVB povinnosť posielať každý mesiac faktúru? Na základe čoho? Nie je to povinnosť mesta na základe zákona, prístupenia ku zmluve o SVB, a prevzatí zálohového predpisu, že má platiť mesačne a samo?
Rád by som, ak má niekto s týmto skúsenosť, aby sa vyjadril. Prípadne zástupcovia mesta ak sú tu, či je to taký veľký problém pre mesto že bez faktúry sa nemôže platiť? Alebo platí nejaký zákon o ktorom nič neviem? Ďakujem
Elena Navrátilová
09.12.08,11:04
Predpokladám že evidenčný, zálohový list si im zaslal. Takisto predpokladám, že majú zmluvu o SVB, resp. dodatky. Jednoznačne máte ako SVB určené zmluvou a následne dodatkami ako sa platí za služby spojené s bývaním a rovnako ako platí vlastník nebytových priestorov.
Jozef I
09.12.08,11:30
ano, určené máme všetko a je to aj na zmluve aj na zálohovom predpise. Mesto používa argument, že sme právnická osoba a máme im vystaviť faktúru. Ja osobne nevidím dôvod vystavovať faktúru,lebo ak o aj v iných prípadoch im platbu prikazuje zákon. Ako napr. zákon ukladá platiť ZP, SP a ani jedna inštitúcia to nefakturuje, ani mesto mi nepošle faktúru ked chce platbu za psa.
Elena Navrátilová
09.12.08,12:18
Pošli im upomienku s penále. Sú povinní platiť zálohové platby na základe zálohového evidenčného listu. Ak tak nerobia sú neplatiči ako každý iný čo neplatí zálohové platby.
Jozef I
12.12.08,07:23
Elenka dík za rady, ale môj problém spočíva v tom či mám povinnosť im poslať zálohovú faktúru každý mesiac alebo nie. Mesto tvrdí že ano, nakoľko som právnická osoba ktorá od nich niečo chce a oni potrebujú faktúru. Ide mi o to či to nejaký zákon hovorí, že sa fakturuje alebo nie. Samozrejme zákon o bytoch to netvrdí, ale argumentom je,že sme v podstate firma ako každá iná a vedieme účtovníctvo. Nemám problém s tým aby mi zaplatili - to urobia hned ako im strčím do ruky faktúru- ale ked im ju nedám, nezaplatia.
Elena Navrátilová
12.12.08,07:36
Elenka dík za rady, ale môj problém spočíva v tom či mám povinnosť im poslať zálohovú faktúru každý mesiac alebo nie. Mesto tvrdí že ano, nakoľko som právnická osoba ktorá od nich niečo chce a oni potrebujú faktúru. Ide mi o to či to nejaký zákon hovorí, že sa fakturuje alebo nie. Samozrejme zákon o bytoch to netvrdí, ale argumentom je,že sme v podstate firma ako každá iná a vedieme účtovníctvo. Nemám problém s tým aby mi zaplatili - to urobia hned ako im strčím do ruky faktúru- ale ked im ju nedám, nezaplatia.

Zdenko ale ja Ti tiež odpovedám v zmysle položenej otázke. Vieš aký má význam zmluva o SVB, vieš aké formy úhrad za služby spojené s bývaním, resp. s vlastníkmi nebytových priestorov sú tam uvedené? Všeobecne sú platby za služby spojené s bývaním resp. s vlastníkmi nebytových priestorov zálohové. Takže pozri zmluvu o SVB a NP, resp. do následných dodatkov. Pokiaľ tam máš ako predseda SVB povinnosť vystavovať faktúry pre vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov tak áno, musíš vystaviť faktúru. Pokiaľ tam máš uvedené že za tieto služby sú vlastníci bytov a nebytových priestorov (ktorí vlastne tvoria SVB a NP) sú povinní platiť mesiac vopred a zálohovo... nikde nenájdeš že si povinný im tú faktúru za služby spojené za nebytové priestory vystavovať. To je celé.. úplne jednoduché, legislatívne jasné. Kde máš problém? Kde má problém vlastník nebytového priestoru? Otoč to... kde má SVB povinnosť vystavovať faktúru za povinnosť pre vlastníka nebytového priestoru? Veď ak má mesto problém napíš priamo ich právnikovi nech im to vysvetlí. Nezabudni priložiť upomienku s náležitými penále za neuhradené zálohové platby spojené s vlastníctvom nebytových priestorov. Sú rovnakí neplatiči ako každá FO.
sthruska
12.12.08,09:10
Často sa tieto faktúry žiadajú len preto, aby vedeli presne preukázať, kde išli finančné prostriedky. S tým celkom súhlasím.
Elena Navrátilová
12.12.08,09:22
Často sa tieto faktúry žiadajú len preto, aby vedeli presne preukázať, kde išli finančné prostriedky. S tým celkom súhlasím.

Ale často len preto že jednoducho nevedie svoje neopodstatnené požiadavky legislatívne podložiť. Je to totižto o tom, že oni sú MESTO a na druhej strane je "len" SVB. ;) Ale oni predsa tiež môžu poprosiť o vystavenie faktúry lebo sa im to zdá v účtovníctve prehľadnejšie. Nie len žiadať a legislatívne nemať oporu. Zmluva o SVB a NP je pre nich pristúpením k nej záväzná. Už pred jej registráciou sa predsa mohli vyjadriť a dohodnúť na úhradách za predmtný priestor. Darmo, kde je vôľa, tam je cesta... ;)
GABRIELA
12.12.08,11:51
Zdenko, ja stojím na oboch stranách . V SVB mám NP teplárni aj byt mesta- obaja chcú faktúry, a ja to celkom chápem, pretože je to preukázateľný výdavok, účtovný doklad, a tiež jednoduchšia evidencia pravidelných platieb. Myslím si však že to nie je povinnosť. Ono majú povinnosť zaplatiť aj bez faktúry.
Na druhej strane som právnická osoba, ktorá vlastní byt, a platí tieto predpisy bez faktúr. Viem však čo to obnáša.
Takže môj záver: Nemôže to byť z ich strany podmienka, že inak nezaplatia. Elenka má pravdu -inak sú neplatiči. Ale chápem ich.
A nejaký kompromis? 1 zálohová faktúra na rok? A na základe nej nech platia. Potom 1 vyúčtovacia.

Pekný deň
majkii
12.12.08,12:20
Ja si myslím, že medzi mestom a Vašou SVB nie je obchodný vzťah ale občianskoprávny . Mesto by mohlo žiadať faktúru resp. predfaktúru vtedy ak Vám vystaví objednávku alebo máte uzavretú medzi sebou zmluvu o dodávke služieb alebo niečo podobné. Neviem si celkom prestaviť ako sa účtovníctve SVB dá vykázať faktúra bez objednávky.
Jozef I
14.12.08,08:30
Zdenko, ja stojím na oboch stranách . V SVB mám NP teplárni aj byt mesta- obaja chcú faktúry, a ja to celkom chápem, pretože je to preukázateľný výdavok, účtovný doklad, a tiež jednoduchšia evidencia pravidelných platieb. Myslím si však že to nie je povinnosť. Ono majú povinnosť zaplatiť aj bez faktúry.
Na druhej strane som právnická osoba, ktorá vlastní byt, a platí tieto predpisy bez faktúr. Viem však čo to obnáša.
Takže môj záver: Nemôže to byť z ich strany podmienka, že inak nezaplatia. Elenka má pravdu -inak sú neplatiči. Ale chápem ich.
A nejaký kompromis? 1 zálohová faktúra na rok? A na základe nej nech platia. Potom 1 vyúčtovacia.

Pekný deň
No tak presne takto som to aj chcel vyriešiť a bol som poučený, že iné spoločenstvá faktúrujú aj omnoho menšie sumy(desiatky korún) mesačne a ako to, že ja som si dovolil im vôbec poslať 1 faktúru na celý rok (môj argument, aby som ušetril robotu aj vám aj sebe neprešiel) ??? :o Konečný verdikt s úradníckym šimlom je teda taký, že som sa dohodol na mesačných faktúrach a mesto bude pekne každý mesiac tieto fakt. uhrádzať. Nedalo sa pohnúť a priznám sa aj som sa chcel hádať, ale povedzme si, na čo by to bolo dobré? Moje SVB potrebuje peniaze a ja klud a nie behať po úradoch a penalizovať a hádať sa. Toľko moj mini boj.:)

Ďakujem za všetky informácie, myslím že každý môže mať svoj názor, ale ako povedala Elenka, ked nie je vôla... U mňa bola a podriadil som sa.