ochar
09.12.08,12:39
Ahojte, mam dotaz. rekonstruujem starsi dom a potrebujem poradit s podlahou. vytrhal som staru dlazku pod ktorou je piesok. piesok je suchý ale steny boli trosku navlhnute z dovodu ze sa tam viac ako rok nebyvalo. moja otazka je ake zlozenie podlahy mam spravit? zatial som dal podkladovy betob cca 12cm s karirohozami. teraz mam v plane dat izolaciu (hydrobit..)PE foliu, polystyren, PE foliu a poter.
Známy vsak tvrdí že pokial tam nieje tlakova podzemna voda a nevlhne podlaha tak je zbytocne tam dat tu izolaciu ze staci tie folie a polystyren. co poviete?
220870
09.12.08,16:24
Nie nemá pravdu.To že sa vám zdá že piesok je suchý je relatíve.Skúste na ten piesok položiť na pár dní fóliu a možno sa nebudete stačiť čudovať koľko je na nej vyzrážanej vody.Skladbu ktorú ste napísali máte dobrú až na to že karirohož v tomto prípade patrí do poteru , v podkladnom betóne je zbytočná.
Ten hydrobit tam určite dajte . A vytiahnite ho aj na steny min do výšky vodorovnej izolácie stien( ak sú podizolované steny) ak nie tak do výšky poteru.
juvask
09.12.08,18:28
Súhlasim..a ak steny nie su podizolované tak bude treba hladat riešenie na ich odizolovanie
ochar
10.12.08,06:14
dakujem za rady.
dám tam aj tu izoláciu. v stavebninach ked som pytal hydrobit tak mi poradili bitubitagit, ze to sa dava ako podlahova hydroizolacia. a pod to chcem natriet penetrák. a ak budem tie pásy pokladat a prykryvat ich , treba ich aj napalovat alebo staci položit s tym že poterovy beton ich dostatocne prilepý k sebe?
juvask
10.12.08,09:59
Može byt aj bitubitagit..je to len iny vyrobca použitie to iste. A teoreticky by si mal podkladovy beton napenetrovat a celoplošne pasy natavit na beton(plynová bomba + horak) s tym že pásy budu navzájom prekryte aspon 10cm. Prakticky ti stači tie pasy aj na sucho uložit na beton ale tie spoje treba natavit dokopy a a tiež ich pritavit s izoláciou ktora je pod stenami. (ak ju tam vobec mas)
KEJKA
17.09.09,17:17
chcem sa spýtať, chystá sa etapa betonovania podláh (končia strechu). Prvý krok, prišli, vyzametali a natreli beton - základovu dosku penetrákom. Nakolko predtým pršalo a ešte stihlo napršať dovnútra, niektoré miesta boli mokré. Je vhodné penetrovať vlhký betón? Alebo sa majstri moc ponáhľali?
Ak je to chyba, čo robiť?
Pokračovať sa bude asi až v pondelok.
Prosím poradte.
Dakujem
220870
17.09.09,18:25
Nie je to chyba.Kľudne môžete penetrovať mokrý betón.On aj tak vždy mokrý bude.Veď je položený na vlhkom podloží.Napíšte akú skladbu podlahy máte.každý detael.
KEJKA
17.09.09,19:08
skladba - poradie spamati neviem, ale bude tam 20cm polystyren, 5+5 cm beton, potom ešte poter, spolu to má byť 32 cm. Ten polystyren berte tiež s rezervou, určite tepelná izolácia, ale stále nerozoznávam jednotlive druhy......
220870
17.09.09,19:25
Takže.Podkladný betón,ten už máte potom ide penetrácia predpokladám že asfaltová..... asfaltová hydroizolácia IPA....potom a to práve to chcem vedieť a kedže je to 20 cm tak to bude na 90%polystyrén.Medzi ten polystyrén a IPU je dobré dať Fóliu.Vraj ipa ( asfalt)je agresívna na polystyrén a požiera ho....vzniká tam nejaká chemická reakcia.( nemám overené len som to počul)
KEJKA
17.09.09,19:48
Takže.Podkladný betón,ten už máte potom ide penetrácia predpokladám že asfaltová. .... áno,m také žltočierne plechovky,už sme to tu rozoberali..........
.... asfaltová hydroizolácia IPA....potom a to práve to chcem vedieť a kedže je to 20 cm tak to bude na 90%polystyrén.Medzi ten polystyrén a IPU je dobré dať Fóliu.Vraj ipa ( asfalt)je agresívna na polystyrén a požiera ho....vzniká tam nejaká chemická reakcia.( nemám overené len som to počul)
upravila som podla skutočnosti:
áno tak, ako píšete....... IPA ide na penetrák, zabudla som to uviesť. Nalepujú to práve teraz.
potom podlahový polystyrén, žiadna medzivrstva.
folia pôjde na polystyrén a potom 5 cm betón
další 5cm beton až po omietkach
Vraj nič spolu nereaguje.
Ešte otázka:
treba pri kladení jednotlivých vrstiev riešiť spoj so zvislými stenami? teda nejako oddeliť vodorovné a zvislé plochy - náterom, foliou, niečim iným?
Ďakujem
KEJKA
18.09.09,19:58
upravila som podla skutočnosti:
áno tak, ako píšete....... IPA ide na penetrák, zabudla som to uviesť. Nalepujú to práve teraz.
potom podlahový polystyrén, žiadna medzivrstva.
folia pôjde na polystyrén a potom 5 cm betón
další 5cm beton až po omietkach
Vraj nič spolu nereaguje.
Ešte otázka:
treba pri kladení jednotlivých vrstiev riešiť spoj so zvislými stenami? teda nejako oddeliť vodorovné a zvislé plochy - náterom, foliou, niečim iným?
Ďakujem
posúvam.................
220870
18.09.09,20:51
upravila som podla skutočnosti:
áno tak, ako píšete....... IPA ide na penetrák, zabudla som to uviesť. Nalepujú to práve teraz.
potom podlahový polystyrén, žiadna medzivrstva.
folia pôjde na polystyrén a potom 5 cm betón
další 5cm beton až po omietkach
Vraj nič spolu nereaguje.
Ešte otázka:
treba pri kladení jednotlivých vrstiev riešiť spoj so zvislými stenami? teda nejako oddeliť vodorovné a zvislé plochy - náterom, foliou, niečim iným?
Ďakujem
Záruka je? Vodorovné plochy tj. betónový poter sa od stien dilatuje a zároveň oddeluje fóliou.Fotto!
KEJKA
19.09.09,07:17
Záruka je? Vodorovné plochy tj. betónový poter sa od stien dilatuje a zároveň oddeluje fóliou.Fotto!
zatial natreli penetrakom, a nalepili IPU, ja sa informujem v predstihu.
prikladám foto momentálneho stavu.
nemáš náhodou zdroj o tej možnej reakcii polystyren a IPA?
Ak to oni nepočuli, ešte to nemusí byť pravda. Ale na všetko existuje množsttvo protichodných názorov................
220870
19.09.09,07:55
petervi
19.09.09,07:56
Kejka najprv robite potery a az potom omietky?
KEJKA
19.09.09,09:06
http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://www.promaenergo.sk/pics/predaj_obrazky/big/dilatacne_pasy.jpg&imgrefurl=http://www.promaenergo.sk/index.php%3Flng%3Dsk%26page%3Dpredaj%26go%3D4%26go 2%3D45%26PHPSESSID%3D4361c521a7621bd2bd92c709681a5 9a1&usg=__Qh2sx-2xe8BTROauQyQ99T3NX74=&h=282&w=540&sz=58&hl=sk&start=4&sig2=4NQcxvz4F8Ac4ZEd1LCQYg&tbnid=KBmeSPItki3XUM:&tbnh=69&tbnw=132&prev=/images%3Fq%3Ddilat%25C3%25A1cia%2Bpoteru%26gbv%3D2 %26hl%3Dsk%26sa%3DG&ei=6Zq0SsPQFIG5_QbMsbmsDQ
Plávajúci poter( to bude to vaše )
http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://www.asb.sk/portal//UserFiles/Image/stavebnictvo/stavebne-materialy/podlahy/podlahove-potery-a-najcastejsie-priciny-ich-poruch/poter.jpg&imgrefurl=http://www.asb.sk/stavebnictvo/poruchy-a-opravy/podlahove-potery-a-najcastejsie-priciny-ich-poruch-2511.html&usg=__nWUculShf-6YLA3-_uAxw_FtpO4=&h=239&w=600&sz=43&hl=sk&start=21&sig2=D9adr2wi5FRYUde1ZWQh1g&tbnid=bgcQNY26XnOs-M:&tbnh=54&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Ddilat%25C3%25A1cia%2Bpoteru%26gbv%3D2 %26hl%3Dsk%26sa%3DG&ei=6Zq0SsPQFIG5_QbMsbmsDQ
V tomto článku je zhruba vysvetlený problém betónových podláh.Ako laikovi vám to možno moc nepomôže.Ale krútenie a dvíhanie betónových podláh ja osobne vnímam ako obrovský problém,s ktorým si neviem dať rady.


Kejka najprv robite potery a az potom omietky?
polovica poteru - 5cm - omietky - druhá polovica poteru 5cm
=======================
v odbornom článku som našla toto
Návrh skladby podlahovej konštrukcie: farebne uvádzam svoje údaje


keramická dlažba, hutná, glazovaná, rozmery 333 × 333 × 8 mm, ukladá sa do pružného tmelu, dilatácia zhotovená vo štvorcoch 5 × 5 m – s hrúbkou 15 mm, dlážba a plávajúca podlaha
betónová mazanina (betón B 20) s hrúbkou 126 mm, vystužená sieťou 150 × 150 × 5 mm, toto nemám
PE fólie zvárané v spojoch, mám
systémové polystyrénové dosky konštrukcie podlahového teplovodného vykurovania – hrúbka 20 mm, kurenie nemám, ale .

tepelná izolácia – hrúbka 100 mm, 20cm podlahový polystyrén
.................................................. ...... zatial som pod čiarou

izolácia proti vlhkosti a radónu – hrúbka 4 mm, IPA? mám
penetračný náter, mám
podkladový betón. mám


Pri posudzovaní betónovej mazaniny došlo k nadvihnutiu rohov dilatačných celkov, k tzv. spadnutiu dosiek. K tomu najčastejšie dochádza, ak horný povrch dosky vysychá rýchlejšie, to znamená, že sa zmraští viac ako spodný povrch. Tento jav nastáva prakticky vždy, ale najviac problémov dosahuje, ak sú zmrašťovacie škáry zhotovené v príliš veľkej vzdialenosti, prípadne ak je betón viac náchylný na veľké zmrašťovanie (napríklad veľký obsah vody alebo cementu) a zároveň ak nebol dostatočne intenzívne či dlhodobo ošetrovaný..........
ja mam izbietky malé max. 4m
jedine obývačka spojená s kuchyou má 8 m dlžku jednej strany.
takže naozaj su nutnéí tie dilatácie?
Ešte idem preštudovať projekt - popis, ale nič také si nepamatám.
zásadná vec - ak sa postupuje presne podľa projektu, tak by to malo byť dobre aj bez prípadnej dilatácie, ak to projekt nevyžaduje


prikladam presnu skladbu podla projektu - vidím, že je to tam zložitejšie a netuším, čo je súčasťou hrubej stavby a čo sa bude robiť až pred pokládkou dlažby.....
P1 a P2 sú zaujímavé.
P1 - Keramická dlažba - hr. podl. 320 mm
- Keramická dlažba
Lepiaca hmota na dlažbu hr. 8 mm
- Samonivelizujúci poter HASIT hr. 2 mm
- Cementový poter - HASIT ± siefovina 6/6 15nx150 hr. 3 mm
- Polyetylenová tóUa hr. 83mm
- epelná izolácia — polystyrén 2x1 OCmm
- Tepe[na skustjcká izolácía — iSCVER 200 mm
nr. 20 mni
- Hydroizolácia penetračný náter ± ast. pás GLASBIT
prípadne PVC tólia FATRAFOL 803 + 2x peo[extil[a hr. 4 mm

P2 - Keramická dlažba - hr. podl. 320 mm ( mokré priestory)
- Keramická dlažba hr. 8 mm
Lepiaca hmota na dlažbu hr. 2 mm
- Samcnivelizujúci poter - HASIT hr. 3 mm
- Cementový poter - HASIT ± sieťovina 6/6, 150x150 br. 8lmm
- PVC tólia FATRAFCL 803 medzi. geotextílie hr. 2 mm
izoláciu vytiahnut 150 mm nad podlahu
- Tepelná izolácia — polystyrén 2xlOOmm hr. 200 mm
- Tepelná akustĺcká izolácia — ISOVER hr. 20 mm
Hydroizolácia penetračný náter ± ast. pás GLASB!T
pripadne PVC fólia FATRAFOL 803 + 2x geoteXtĺlia hr. 4 mm
============================
geotextíliu nemám, v garaži je čierna folia, názov neviem.
220870
19.09.09,11:55
# systémové polystyrénové dosky konštrukcie podlahového teplovodného vykurovania – hrúbka 20 mm, kurenie nemám, ale .
Moja odpoveď:ak nemáte podlahové kúrenie tak nepotrebujete systémové polystyrénové dosky


# tepelná izolácia – hrúbka 100 mm, 20cm podlahový polystyrén
# .................................................. ...... zatial som pod čiarou
# izolácia proti vlhkosti a radónu – hrúbka 4 mm, IPA? mám
Izoláciu proti vlhkosti máte ( je to vydieť ne fotografiách) izoláciu proti radónu nepotrebujete dáva sa väčšinou do pivníc .
Betónovú sieťovinu do poteru ktorý je na polystyréne na 100% musíte dať.
Poter nemusíte dilatovať .Vzhľadom na veľkosť plôch vo vašom dome .Ale od stien by som ich určite dilatoval alebo aspoň medzi polystyrén a betónový poter dať fóliu a vytiahnúť ju na steny.
Tak ako tu : http://images.google.sk/imgres?imgurl=http://www.lorencic.sk/0cache/d54d271994466316b35b4adf62b47b89.jpg&imgrefurl=http://www.lorencic.sk/okrajove-pasy-separacne-folie_09-1_3.htm&usg=__FFgJXGMQWBvYAuu1r8JvvYQ6v3A=&h=338&w=500&sz=31&hl=sk&start=12&sig2=U3hfPDVyRKyOtMvbKvjx0g&tbnid=WSWjD-hPZap2zM:&tbnh=88&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dpotery%2Bpodlahy%26gbv%3D2%26hl%3Dsk% 26sa%3DG&ei=N9S0SvmuNIPK_gb3l-m1DQ
ideálne takto:http://vetrani.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4972
220870
22.09.09,18:00
Tak nejak by to malo byť .
KEJKA
22.09.09,19:17
dakujem,, te biely okraj je dilatacia a na podlahe je folia....zle vidím?
220870
22.09.09,19:24
Už je vidieť len oddilatované steny( 1 cm polystyrén) a priečky fóliu už na tejto fotografii nevidieť .Je to podobne ako u vás 20 cm polystyrén.+7 cm poter vystužený karisieťou.
KEJKA
23.09.09,12:10
ano, dakujem este raz. tá dilatacia pojde vraj až ked budu dávat beton, teda nie uplne na výšku tych 20+7cm, ale iba 7cm - na urovni betonoveh vrstvy............... hm.
220870
23.09.09,16:29
To stačí.tak to má byť.
KEJKA
24.09.09,14:59
zmena - tie dilatacie budú, ale poradie prác sa zmenilo.
Robia omietky, pôvodne mali byť sadrové, ale nejako sa to bije s omietkami na sadrokartone, že by sa to nezasieťkovalo, či čo.
Takže budu omietky klasické, nie tak hladké, ako by boli sadrové.
To len tak mimo.
Ale podlaha sa bude robiť až nakoniec a až teraz som pochopila, že tam chcú dávať suchý betón, že to nebude taký klasický beton, ktorý dlho schne. V projekte sa píše poter HASIT - takže to by bolo ono?
Do konca oktobra by to malo byť všetko hotové aj okná, takže neviem, ako dlho to potom ešte budem musieť nechať vysychať. Teda zrejme denne vetrať. Našťastie okná budú sklopné, vnútorný priestor nemá zatiaľ interiérové dvere, takže bude prievan. Ale nebude to už tak ideálne otvorené ako teraz bez okien.
220870
24.09.09,16:02
Ja si ani nedokážem predstaviť že by v tak krátkom čase dávali na nevyschnuté DT-čka sádru.Schnúť to bude min do jari.Ak máte možnosť pripojte nejaké kachle a vykurujte vnútorný priestor a nonstop vetrajte.Dúfam že tento rok neplánujete robiť fasádu.
KEJKA
24.09.09,16:14
Ja si ani nedokážem predstaviť že by v tak krátkom čase dávali na nevyschnuté DT-čka sádru.Schnúť to bude min do jari.Ak máte možnosť pripojte nejaké kachle a vykurujte vnútorný priestor a nonstop vetrajte.Dúfam že tento rok neplánujete robiť fasádu.

DTška = easybloky? Sú to viacmenej duté betonové murovacie tvárnice. Neviem si predstaviť, čo je na nich nesuché. Obvodové múry stoja od júna-júla a boli riadne horúčavy.
Idú na to dávať polystyren zvnútra (5cm), ale v oktobri aj zvonka (15cm),
v druhej polovici oktobra prídu okná, tak to musí byť pripravené.
Fasáda pojde na ten polystyrén, aké skúšky sa dajú urobiť, aby som sa presvedčila, že murivo je dostatočne suché? Nie som si istá, ale fasádu chcu robiť. Nedovolím to, ak skúšky dopadnu zle............
citujem zo stranky www.easyblok.sk
Jedinečnou prednosťou tvárnice, ktorou ostatné murovacie materiály nedisponujú, je minimálna kapilarita a z nej vyplývajúca vzlínavosť a prestup vlhkosti. Ani u tvárnice ponorenej do vody vlhkosť nevyvzlína vyššie než do štvrtiny výšky tvárnice. Rovnako nedochádza ani k vodorovnému prestupu vlhkosti konštrukciou, pretože nad kapilárnymi silami okamžite prevládne gravitácia. Pri stavbe vo vlhkom prostredí sa často používa prvý rad ako izolácia proti vode a druhý rad je už proti vzlínaniu chránený a vždy suchý. Súčasne s týmito vlastnosťami kladie materiál tvárnic takmer nulový odpor pre prestup vodnej pary ( tzv. difúzny odpor).Vďaka tejto skutočnosti materiál nebráni prestupu pár na vonkajší povrch konštrukcie a rýchlo sa vysúša. Odoláva tak nie len poveternostným vplyvom, a to aj bez dodatočnej ochrany povrchu, ale ľahko sa vysporiada aj s vlhkosťou vznikajúcou kondenzáciou pár prestupujúcich z interiéru stavby.
220870
24.09.09,16:45
Sory som si nevšimol nepamätal že tam máte esasyblok.Z tých fotto to vyzerá ako DT-čka sú debniace tvárnice zalievajú sa betónom.
K tým easy.ako to môže potom toto fungovať na obojstranne zateplenom múre?citujem................. Vďaka tejto skutočnosti materiál nebráni prestupu pár na vonkajší povrch konštrukcie a rýchlo sa vysúša.......
KEJKA
24.09.09,16:49
Sory som si nevšimol nepamätal že tam máte esasyblok.Z tých fotto to vyzerá ako DT-čka sú debniace tvárnice zalievajú sa betónom.
K tým easy.ako to môže potom toto fungovať na obojstranne zateplenom múre?citujem................. Vďaka tejto skutočnosti materiál nebráni prestupu pár na vonkajší povrch konštrukcie a rýchlo sa vysúša.......
no netuším, myslela som, že to rieši tá hrubka - zvonka 15i+20blok+5i
i - izolacia :)
220870
24.09.09,16:54
Teplo áno, to bude, ale ako môže vyschnúť múr ktorý je obalený polystyrénom z oboch strán?.to neni s kostolným poriadkom.
KEJKA
24.09.09,16:57
a je ten mur mokrý?