ekopo
09.12.08,13:07
Stravné lístky trochu inak

najskôr znenie zákonníka práce - nepodstatné vety vypustené

§152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.
----------------------
Zvýraznil som podstatné slovné spojenia v § o stravovaní zamestnancov.
Zamestnávateľ môže zabezpečiť stravovanie podľa uvedeného § prostredníctvom PO alebo FO, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Zeby to boli spoločnosti, ktoré ponúkajú tkzv. GASTROLISTKY? Ale v skutočnosti stravovacie služby neponúkajú. Ryžujú len na poplatkoch a to hned 2x. Raz, ked predajú lístok zamestnávateľovi a potom ked sa im vracia z rôznych bufetov, reštaurácií, rozličných predajní, supermarketov....atd. Dostávam sa k jadru veci. Dosť ma vie rozhádzať ak si v markete vystojím radu pri pokladni a predo mnou sa platí za "bežný" nákup gastrolístkami. V bežnom nákupe je napr. chlieb, mlieko, salám, ale aj pivo, alkohol, drogéria...atd. To sú tie "zásady správnej výživy"? Hlavne že zamestnancovi bol poskytnutý v rámci zákona stravný lístok. Niekde je ale chyba ak stravné lístky môžu príjmať aj rôzne malé obchodíky s potravinami, alebo aj supermarkety. Ved niektoré ani nemajú tkzv. teplé rýchle občerstvenie. Na zmluvy medzi "gastrospoločnosťami" a rôznymi predajnami by si mali posvietiť kompetentní. Pretože kto porušuje zákon? Opäť dilema. Nechcem vôbec brať zamestnancom stravovanie, ale radšej, ked už si nazbierali lístky a nespotrebovali ich denne na stravu, nech idú spoločne rodina na večeru, alebo nedelný obed, možno by sa tým utužili aj rodinné vzťahy ... Ale robiť nákupy na lístky........to nie. Jednoducho mali by byť strikne vymedzené prevádzky ktoré môžu príjmať stravné lístky - tie prevádzky sú reštaurácie, jedálne, bufety,....kde sa podávajú teplé jedlá a výber pozostáva minimálne z troch druhov hlavných jedál.
Liptáčik
09.12.08,12:13
Do určitej miery - podľa litery zákona máš pravdu. Ja však poznám mnoho ľudí, ktorí kalkulujú s každou korunou a keď varia doma pre celú rodinu, tak sa najedia buď priamo s rodinou, alebo si navarené jedlo zoberú do práce. Takže ak si kúpia suroviny, aby si navarili a tak zabezpečili teplé jedlo - je to porušenie zákona? Asi tak isto ako keď na lístok, ktorý má slúžiť len zamestnancovi by si odstravovala celá rodina na spoločnom obede. Takže z môjho pohľadu je to 50:50.
ekopo
09.12.08,12:18
len tolko k tomu: lístok je určený na nákup teplého jedla a nie na nákup surovín. Ide mi hlavne o to teplé jedlo.
ekopo
09.12.08,12:19
ved gastrolýstky už zrušila evina...
moni, ja viem, prosím tu nerob mrník :) o tomto som chcel písať už dosť dávno
lepka
09.12.08,12:23
Stravné lístky trochu inak

V bežnom nákupe je napr. chlieb, mlieko, salám, ale aj pivo, alkohol, drogéria...atd. To sú tie "zásady správnej výživy"? Hlavne že zamestnancovi bol poskytnutý v rámci zákona stravný lístok. Niekde je ale chyba ak stravné lístky môžu príjmať aj rôzne malé obchodíky s potravinami, alebo aj supermarkety.
Za lístky ti v obchode nepradajú žiadny alkohol, žiadnu drogériu , ba ani na vyrovnanie zápalky,alebo papierové vreckovky.V pokladniciach je to nastavené tak,že to nie je možné. A čo sa týka teplej stravy dovolím si nesúhlasiť,lebo ja konkrétne mám dni,keď jem len surovú zeleninu a nech sa ma nikto nesnaží presvedčiť,že to nie je v súlade so zásadami zdravého stravovania.Robím to preto,lebo na to mám chuť.Takže keď si za lístok kúpim čerstvú zeleninu,tak mi zamestnávateľ zabezpečil stravu presne takú ako chcem a potrebujem a to je v súlade so zákonom, nie?
m.hladka
09.12.08,12:31
Presne tak, pokladník, napr. v OD Tesco neberie lístky, ak máš tam iný tovar, ako potraviny. Overené 100%.
Takže máš a nemáš pravdu.
charonme
09.12.08,13:06
Podla onoho zakona musi zamestnavatel predat zamestnancovi listky a v konecnom dosledku su tieto listky potom akoby sucastou jeho mzdy, ibaze vdaka absurdnej byrokracii a socializmu v menej likvidnej podobe. To, ze tieto listky akceptuju aj vo vseliakych obchodoch, je len prirodzene prisposobenie sa trhu. Cize: ludia dostavaju namiesto penazi hlupe listky - ok, trh sa prisposobi a zacne akceptovat listky ako platidlo. Ak s tym treba neico robit tak jedine zrusit celu hlupost s povinnostou prispievania na obedy.
Monika Kováčová
09.12.08,13:30
len tolko k tomu: lístok je určený na nákup teplého jedla a nie na nákup surovín. Ide mi hlavne o to teplé jedlo.

z mrkvy, zemiakov, oleja a vody urobíš teplú polievku. Zo 1/4 kg bravčového zasa rezník... takže teplé jedlo nie je problém.

Stále lepšie dať zamestnancovi na jedlo gastrolístok, než cash hotovosť. Vtedy by príspevok zamestnávateľa na stravovanie nemal absolútne žiadny zmysel.

Ideálne sú stravovacie spoločnosti, kde platíš presne podľa počtu odobratých obedov. A je jedno, že špenátový prívarok zrovna nejaký zamestnanec "nemusí", zamestnávateľ si svoju povinnosť splnil.

Mám klienta, ktorý zmenil spoločnosť zabezpečujúcu stravovanie. Zhruba 75% zamestnancov prestalo odoberať obedy, pretože sú údajne malé porcie. Zamestnávateľ si však svoju povinnosť splnil: zabezpečil teplé jedlo. Druhá vec je, že zamestnanec odmietne takéto jedlo.
ekopo
09.12.08,14:57
Popravde, čakal som ostrejšie reakcie - hlavne zo strany tých, ktorí lístky dostávajú.


Za lístky ti v obchode nepradajú žiadny alkohol, žiadnu drogériu , ba ani na vyrovnanie zápalky,alebo papierové vreckovky.V pokladniciach je to nastavené tak,že to nie je možné. A čo sa týka teplej stravy dovolím si nesúhlasiť,lebo ja konkrétne mám dni,keď jem len surovú zeleninu a nech sa ma nikto nesnaží presvedčiť,že to nie je v súlade so zásadami zdravého stravovania.Robím to preto,lebo na to mám chuť.Takže keď si za lístok kúpim čerstvú zeleninu,tak mi zamestnávateľ zabezpečil stravu presne takú ako chcem a potrebujem a to je v súlade so zákonom, nie?
Ale predajú. Inak by som o tom nepísal. Aby som to napísal presnejšie, v košíku sú nejaké potraviny a nejaká drogéria, pivo. Nákup sa platí bežne lístkami. Co sa týka "surovej zeleniny", môžeš si vybrať z menu v reštaurácii, bufete....alebo v krajnom prípade použiješ lístok inokedy, ale v reštaurácii a podobnom zariadení a nie v hypermarkete. To, že som napísal, že radšej by si mala ísť rodina posedieť do reštaurácie na večeru, je naozaj krajný prípad. Pretože v predmetnom § sa hovorí o tom, že jedlo je poskytnuté v priebehu pracovnej zmeny. To je len malý detail

Presne tak, pokladník, napr. v OD Tesco neberie lístky, ak máš tam iný tovar, ako potraviny. Overené 100%.
Takže máš a nemáš pravdu.
Netvrdím, že presne v tomto konkrétnom OD je to možné. Budem si všímať v našom hypermarkete T... aká je prax. Nakupovať však chodím viac do iného OD (mám to k bydlisku bližšie) a tam je to bežné. Aj v menších potravinách nie je vôbec problém.


z mrkvy, zemiakov, oleja a vody urobíš teplú polievku. Zo 1/4 kg bravčového zasa rezník... takže teplé jedlo nie je problém.

Trochu pritiahnuté za vlasy. Celé to nie je o tom že zamestnanec si sám zaobstará suroviny a uvarí teplé jedlo...

...........................
Ide mi o to, aby sa aj tie lístky využívali len v zariadeniach kde sa podáva hotové jedlo a nie v OD, hypermarketoch...atd. aj ked sa za ne nakupujú viac menej potraviny, ale zároven aj iné....Ešte raz si prečítajte znenie § 152 ods.1,2 zákonníka práce. Nie je to o nakupovaní surovín.
Monika Kováčová
09.12.08,15:07
ekopo... cez daňové nakúpime za gastrolístky šálkové instantné polievky a objednáme pizzu. Ani náhodou by som si nenašla čas ísť do reštaurácie na teplé jedlo. A iné okrem pizze ti tu nedovezú.
Aj šporák máme, takže z mrkvy a zemiakov sa u nás varí polievka... Aj sliepku do nej sem tam hodíme...
Je to o dohode: v každom prípade zamestnanec sám použitím gastrolístka rozhodne akým spôsobom využije právo na teplé jedlo.
Monika Kováčová
09.12.08,15:10
ale viem čo ti vadí... prostredníctvom PO resp. FO, ktorá sprostredkuje stravovacie služby... toto ti nesedí, že?
Keďže spoločnosť predávajúca gastrolístky sprostredkuje stravovaciu službu s niekým, kto stravovacie služby neposkytuje... že?
ekopo
09.12.08,15:18
ale viem čo ti vadí... prostredníctvom PO resp. FO, ktorá sprostredkuje stravovacie služby... toto ti nesedí, že?
Keďže spoločnosť predávajúca gastrolístky sprostredkuje stravovaciu službu s niekým, kto stravovacie služby neposkytuje... že?
To zvýraznené mi napr. vadí. A to že sa tam potom nakupuje. Ešte raz, nie som proti poskytovaniu gastrolístkov. Ale proti spôsobu ich uvádzania do obehu.
evina
09.12.08,15:41
Ja rozumiem o čo Ekopovi ide a v princípe s ním súhlasím /nie nadarmo som ich chcela zrušiť:D/.
Zákonník práce hovorí o povinnosti zamestnávateľa:
"povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. "

Ak mám brať, že zákonník práce má o.i. hájiť práva zamestnanca, určite týmto paragrafom nebolo myslené to, že napríklad počas 8 - 10 hodinovej smeny nejdem mimo svojho pracoviska a najem sa zo surovín, ktoré si kúpim za pracovným stolom, či už zeleniny alebo chleba s so salámom, alebo aj nenajem a cestou domov nakúpim v potravinách.


Do určitej miery - podľa litery zákona máš pravdu. Ja však poznám mnoho ľudí, ktorí kalkulujú s každou korunou a keď varia doma pre celú rodinu, tak sa najedia buď priamo s rodinou, alebo si navarené jedlo zoberú do práce. Takže ak si kúpia suroviny, aby si navarili a tak zabezpečili teplé jedlo - je to porušenie zákona? Asi tak isto ako keď na lístok, ktorý má slúžiť len zamestnancovi by si odstravovala celá rodina na spoločnom obede. Takže z môjho pohľadu je to 50:50.
Iste veľa ľudí kalkuluje s každou korunou, ale gastrolístky nie sú myslené ako prilepšenie finančnej situácie jednotlivca, či rodiny a varili by si i bez gastrolístkov., Tie sú mierené na to, aby človek počas pracovného dňa v kľude konzumoval aspoň jedno teplé jedlo zmysle zdravej výživy a psychogieny.


ekopo... cez daňové nakúpime za gastrolístky šálkové instantné polievky a objednáme pizzu. Ani náhodou by som si nenašla čas ísť do reštaurácie na teplé jedlo. A iné okrem pizze ti tu nedovezú.
Aj šporák máme, takže z mrkvy a zemiakov sa u nás varí polievka... Aj sliepku do nej sem tam hodíme...
Je to o dohode: v každom prípade zamestnanec sám použitím gastrolístka rozhodne akým spôsobom využije právo na teplé jedlo.

Myslím si, že práve proti tomuto je namierený /alebo mal by byť namierený/ predmetný paragraf.

Zamestnanec dostane príspevok od zamestnávateľa:
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy" -
to nie je o práve zamestnanca urobiť si s nimi čo uzná za vhodné. Ak by to tak malo byť, potom stačí dohodnúť paušál, ktorým bude zamestnávateľ zamestnancovi mesačne prispievať na stravovanie a celý cirkus okolo gastrolístkov je bezpredmetný.

My sa na to pozeráme cez peniaze , ale môj názor je iný zopakujem ho ide tu o zdravú výživu a psychohygienu človeka teda "pracovnej sily"....

Prečo som ja písala o ich zrušení - pretože si ako Ekopo myslím, že neplnia svoj účel a po druhé považujem systém, účtovania za zbytočne komlikovaný - 55%" a 45% z toho a onoho strhávanie z výplaty a pod. a napr. aj toto:
spoločnosť predávajúca gastrolístky sprostredkuje stravovaciu službu s niekým, kto stravovacie služby neposkytuje
ekopo
09.12.08,16:32
Cítil som, že sa ozveš evina, včera si ma tým podareným vyhlásením o zrušení mierne dokopla k založeniu tejto témy. Už som to chcel urobiť dávno.
V § je jasne uvedené, že sa ...jedlo poskytne v priebehu pracovnej zmeny...To som v úvode veľmi nevyznačil.
Ja viem, že niektorým zamestnancom ktorí lístky použijú inak ako je priamo určené, budem ležať trocha v žalúdku s príspevkami, ale naozaj im nechcem zle.
evina
09.12.08,17:18
Cítil som, že sa ozveš evina, včera si ma tým podareným vyhlásením o zrušení mierne dokopla k založeniu tejto témy. Už som to chcel urobiť dávno.
V § je jasne uvedené, že sa ...jedlo poskytne v priebehu pracovnej zmeny...To som v úvode veľmi nevyznačil.
Ja viem, že niektorým zamestnancom ktorí lístky použijú inak ako je priamo určené, budem ležať trocha v žalúdku s príspevkami, ale naozaj im nechcem zle.

Včera som ich počítala k výplate a stále mi nejaké chýbali, tak ma to už vážne naštvalo ...:D

Ale teraz k veci...Iste, že niektorým to v žalúdku bude ležať a povedia, že možno mudrujeme, ale tu nejde o to....Ide tu o filozofiu toho paragrafu...
Možno keby som ja bola zamestnancom, tiež by som to tak robila, resp. teraz v tomto veku už nie ale ako mladšia určite. My ľudia máme takú tendenciu každý svoj skutok "obhájiť", ale ja tvrdím vo svojom úplnom vnútri by mal byť človek úprimný v prvom rade sám pred sebou. A ak sme úprimní vieme, že gastráče sa spreneverili svojmu cieľu a že tým, že sa nepravideľne a v zlom zložení stravujeme škodíme len samy sebe a v tomto prípade aj od toho nás chcel zákonodarca usmerniť.

P.s. pri dovolenkách v Taliansku a v Chorvátsku sa Vám iste páči ich kuchyňa a oni ju naozaj využívajú aj v pracovnej dobe v globále....

Niektorým zamestnávateľom tiež nie je ľahké z finančného hľadiska tieto lístky zabezpečovať....
ekopo
09.12.08,17:38
gastráče sa spreneverili svojmu cieľu

toto si pekne vystihla
Stefan2005
09.12.08,17:48
...Niektorým zamestnávateľom tiež nie je ľahké z finančného hľadiska tieto lístky zabezpečovať....

súhlasím; lenže zabezpečenie teplého stravovania priamo na pracovisku a ešte zodpovedajúce zdravej výžive a psychohygiene by bolo pre takéhoto zamestnávateľa ešte ťažšie...
evina
09.12.08,17:50
súhlasím; lenže zabezpečenie teplého stravovania priamo na pracovisku a ešte zodpovedajúce zdravej výžive a psychohygiene by bolo pre takéhoto zamestnávateľa ešte ťažšie...

Samozrejme to súhlasím, tak nastúpili stravné poukážky - aj s tým súhlasím /len keby sa nemuseli zbytočne účtovať toľkými zápismi :D/- len sa nevyužívajú k tomuto cieľu.- to som tým chcela skôr povedať a teda financie sú vložené tam, kde nemajú byť ....
myrtus
09.12.08,17:55
Rozumiem argumentom proti gastrolístkom a spôsobu ich využívania, viete však, ako má zamestnávateľ vyriešiť stravovanie ("teplé" jedlo, resp. jedlo zodpovedajúce zdravej výžive) ak má prevádzku v obci, kde nie sú ani potraviny, nieto reštaurácia... a nikto mu nebude voziť stravu pre troch - štyroch ľudí niekoľko desiatok km. Zamestnanci si musia nakúpiť, príp. navariť doma a stravu priniesť.
evina
09.12.08,17:57
Rozumiem argumentom proti gastrolístkom a spôsobu ich využívania, viete však, ako má zamestnávateľ vyriešiť stravovanie ("teplé" jedlo, resp. jedlo zodpovedajúce zdravej výžive) ak má prevádzku v obci, kde nie sú ani potraviny, nieto reštaurácia... a nikto mu nebude voziť stravu pre troch - štyroch ľudí niekoľko desiatok km. Zamestnanci si musia nakúpiť, príp. navariť doma a stravu priniesť.

No samozrejme každé pravidlo má svoje výnimky...
Cecilia
09.12.08,18:00
Je rozdiel, ak niekto pracuje v centre mesta, kde je konkurencia a za stravný lístok sa dá vybrať kvalitné jedlo. A je rozdiel, ak v malej dedine je iba jeden poskytovateľ teplej stravy s hnusnou polievkou, potom sú zamestnanci nútení brať len to čo je k dispozícii. A je mi fakt ľúto takého silného 58-ročného chlapa, ktorý ťažko pracuje celý deň vonku a nie je hoden toho, aby dostal za ten lístok kvalitný obed. A čo vegetariáni? Je veľa ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nejedia mäso.
Monika Kováčová
09.12.08,18:33
K tým výnimkam: Mám klienta, ktorého zamestnanci odmietli aj gastrolístky. Vraj žiadnych 45% im nikto strhávať nebude...
lepka
10.12.08,10:03
Ja samozrejme súhlasím s tým,že sa gastrolístky spreneverili svojmu účelu a zákon to mienil vyriešiť ináč,ja len vravím,že ak mám jesť to, na čo nemám chuť,ale zamestnávateľ si splnil povinnosť,lebo mi zabezpečil teplú stravu,tak je moja strava-surová zelenina, aj to iba občas,zdravšia. Takže určite by to chcelo zákonom to vyriešiť ináč ako gastrolístkami,ale zatiaľ som neprišla na to ako,aby aj vlk zostal sýty aj ovca celá.Neobhajujem gastrlístky,lebo ja ich používam tak asi 80% na teplé jedlo v rámci pracovného času,obed je pre mňa istá forma oddychu, a asi 20 % si kupujem suroviny a ozaj som sa nestretla s tým,že by mi za lístky predali kozmetiku, cigarety. Alkohol nekupujem bežne tak s tým nemám osobné skúsenosti,zato mi už z nákupu za lístky vyhodili zápalky a aj papierové vreckovky, ba aj žrádlo pre služobného psa.Väčšinou nakupujem v COOP a BALA a tam to platí tak ako som už písala,nič okrem potravín, nepotravinový tovar musím doplatiť v hotovosti.
Danulka40
11.12.08,09:09
ahoj robim v tescu, a plne s tebou suhlasim, robim pri kase, pride ku mne zakaznik a plati takmer nakup za 3 000 a aj viac listkami, a to sa zdrzujem kazdy listok musim hned opeciatkovat a podpisat., a aete k tomu, sa stava , ze listky su rôznej hodnoty, proste salat, 70 korunive 75 korunove no hruza. Platia s nimi ludia co ich dostanu od zamestnavatela ale aj podnikatelia, ktori ich dostanu od zakaznikov. A nablokujem cely nakup a je tam aj drogeria, ked im poviem, ze to nemozem zobrat na listky , ked je tam drogeria , tak sa ocapia, nech to stronujem a stym je vela roboty tiez, Tak to riesim tak, ze cas platia listkami a cast peniazmi, . Niketori si hned oddelia nakup potravin od nepotrav. tovaru. Plne suhlasim v obchd. domov, by sa nemalo platit listkami , Listky su na teplu stravu. Nech sa idu najest ., Nepoviem listkami nech platia v mensich obchodoch-potravinach, kde nie je taky vela ludi ale v obch. domoch to naozaj zdrzuje., mnohi zakznici mi odisli od kasy a isli platit vedla, ked zistili, ze ten prednim plati listkami. Jedno obdobie to chceli aj zakazat, myslim plosšne, a a mali sa vyuzivat na teplu stravu v jedalnach, restikach, ale to nepreslo.
jaros5
10.01.09,18:55
Stravné lístky trochu inak

najskôr znenie zákonníka práce - nepodstatné vety vypustené

§152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.
----------------------
Zvýraznil som podstatné slovné spojenia v § o stravovaní zamestnancov.
Zamestnávateľ môže zabezpečiť stravovanie podľa uvedeného § prostredníctvom PO alebo FO, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Zeby to boli spoločnosti, ktoré ponúkajú tkzv. GASTROLISTKY? Ale v skutočnosti stravovacie služby neponúkajú. Ryžujú len na poplatkoch a to hned 2x. Raz, ked predajú lístok zamestnávateľovi a potom ked sa im vracia z rôznych bufetov, reštaurácií, rozličných predajní, supermarketov....atd. Dostávam sa k jadru veci. Dosť ma vie rozhádzať ak si v markete vystojím radu pri pokladni a predo mnou sa platí za "bežný" nákup gastrolístkami. V bežnom nákupe je napr. chlieb, mlieko, salám, ale aj pivo, alkohol, drogéria...atd. To sú tie "zásady správnej výživy"? Hlavne že zamestnancovi bol poskytnutý v rámci zákona stravný lístok. Niekde je ale chyba ak stravné lístky môžu príjmať aj rôzne malé obchodíky s potravinami, alebo aj supermarkety. Ved niektoré ani nemajú tkzv. teplé rýchle občerstvenie. Na zmluvy medzi "gastrospoločnosťami" a rôznymi predajnami by si mali posvietiť kompetentní. Pretože kto porušuje zákon? Opäť dilema. Nechcem vôbec brať zamestnancom stravovanie, ale radšej, ked už si nazbierali lístky a nespotrebovali ich denne na stravu, nech idú spoločne rodina na večeru, alebo nedelný obed, možno by sa tým utužili aj rodinné vzťahy ... Ale robiť nákupy na lístky........to nie. Jednoducho mali by byť strikne vymedzené prevádzky ktoré môžu príjmať stravné lístky - tie prevádzky sú reštaurácie, jedálne, bufety,....kde sa podávajú teplé jedlá a výber pozostáva minimálne z troch druhov hlavných jedál.
:)Opäť jeden nevyriešený pseudoproblém; Nastolenie témy nikomu nepomôže, nikomu neporadí, len ako vždy rozdelí diskutujúcich na dve, resp. tri skupiny "za", "proti", "50:50";
:mee:Už viackrát som si povedal, že sa budem vyhýbať takýmto témam, nedá mi a dovolím si krátku reakciu.
Svojimi súhlasmi pod príspevky som jednoznačne vyjadril svoj názor.
Ekopovi a evine by som chcel len v rámci empatie pripomenúť, že príspevky od myrtus, cecilie a lepky nezastupujú len nejakých pár výnimiek, ale státisíce ľudí v obciach, mestečkách i väčších mestách (takže aké výnimky ? ) To, čo navrhuje zadávateľ (za výdatnej pomoci eviny) je veľmi krátkozraké riešenie, ktoré nič nerieši.
Chcel by som vás vidieť, ako by ste svoj názor vysvetlili rodičom vo viacpočetných rodinách (mimochodom, je ich na Slovensku neúrekom), ktorých príjem je tesne nad hranicou minimálnej mzdy a skutočne kalkulujú s každým centom.
Prepáčte, ale pri takejto smutnej téme som sa musel pousmiať nad argumentom: reštaurácie, bufety = zdravé stravovanie.
.................................................. .
toto som si všimol až po pridaní mojej reakcie;
Citát z príspevku č.9 ekopo: "Popravde, čakal som ostrejšie reakcie - hlavne zo strany tých, ktorí lístky dostávajú."
Zadávateľ tu priznáva, že sa sem prišiel trošku ostrejšie porozprávať s tými, ktorí neminú gastrolístky podľa jeho predstáv.
Jozef Mihál
10.01.09,20:01
Ako moderátor sekcie žiadam diskutujúcich v tejto téme, aby dodržiavali pravidlá slušnosti a udržali svoje príspevky v medziach etikety porady.

Vďaka.
slavkasig
10.01.09,20:48
My máme v práci prestávky 2 po 15 min . Pokial prejdem do umývarky a vydrhnem si solvinou ruky tak ledva stihnem zjesť niečo z domu. Jedáleň ani žiadny bufet nieje nikde v blízkosti najbližsie potraviny su asi 5km. Jediná možnosť nakúpiť si potraviny a doniesť hotové jedlo. Často si ho nestihnem ani prihriať 1 mikrovlnka na 40 ludí je málo a hlad je veľký.
Cecilia
10.01.09,21:51
Tiež by som očakávala, že sa viacerí ľudia posťažujú na nedôstojné podmienky v práci, ohľadom stravovania. Tvorcovi zákona, ktorý rozhoduje o forme stravovania zamestnancov predloží sekretárka niekoľkokrát denne kávu, na obed si môže vyberať z niekoľkých jedál a ešte za zvýhodnené ceny. Raz za čas by sa mohli ísť najesť do niektorej závodnej jedálne medzi robotníkov a za jeden stravný lístok.
Galadik
18.01.09,13:02
Dobrý deň.
Nie je mi jasné, či sa stravné lístky môžu vydávať aj v tedy, ak zamestnanec má možnosť odoberať teplú stravu priamo v budove kde pracuje.
A ešte jedna otázka. Môžu zamestnanci obecného úradu odoberať stravu zo školskej jedálne, ktorej zriaďovateľom je obec?
Mirec964
18.01.09,18:06
okrem potravin naozaj ti nič ine nepredaju a to či si ja idem na teply obed do reštauracie alebo som šikovny a viem si ovela lacnejšie navarit a zobrat teple jedlo do prace si myslim je moja vec.a v tom zakone je pisane o teplom jedle a nie o tom či musim ist do reštauracie alebo si niečo kupit na jedenie hoci aj studene
Mirec964
24.01.09,20:19
ahoj robim v tescu, a plne s tebou suhlasim, robim pri kase, pride ku mne zakaznik a plati takmer nakup za 3 000 a aj viac listkami, a to sa zdrzujem kazdy listok musim hned opeciatkovat a podpisat., a aete k tomu, sa stava , ze listky su rôznej hodnoty, proste salat, 70 korunive 75 korunove no hruza. Platia s nimi ludia co ich dostanu od zamestnavatela ale aj podnikatelia, ktori ich dostanu od zakaznikov. A nablokujem cely nakup a je tam aj drogeria, ked im poviem, ze to nemozem zobrat na listky , ked je tam drogeria , tak sa ocapia, nech to stronujem a stym je vela roboty tiez, Tak to riesim tak, ze cas platia listkami a cast peniazmi, . Niketori si hned oddelia nakup potravin od nepotrav. tovaru. Plne suhlasim v obchd. domov, by sa nemalo platit listkami , Listky su na teplu stravu. Nech sa idu najest ., Nepoviem listkami nech platia v mensich obchodoch-potravinach, kde nie je taky vela ludi ale v obch. domoch to naozaj zdrzuje., mnohi zakznici mi odisli od kasy a isli platit vedla, ked zistili, ze ten prednim plati listkami. Jedno obdobie to chceli aj zakazat, myslim plosšne, a a mali sa vyuzivat na teplu stravu v jedalnach, restikach, ale to nepreslo.
ani to nemôže prejst pretože nie všetci maju možnost sa stravovat v jedalni alebo v reštauracii kolko ludi robotnikov pracuje mimo dosahu takýchto zariadeni a takým ine ako si nakupit v obchode ani neostava.a čo sa tyka hYpermarketov TESCO tak by bolo lepšie mat otvorene len cez den avšetky pokladne a nebol by problem. v noci aj tak tam len vetrate
iriska
26.01.09,06:32
Aby som príliš nerozbúrila vody - v nemenovanom hyperpodniku môžem platiť lístkami nemenovanejgastrospoločnosti aj drogériu, alkohol, granule pre psa. Mne osobne to vyhovuje, lebo v určitých obdobiach svojho života som workoholik a na obed nechodím, tým pádom sa mi po pár mesiacoch nazbierala kopa lístkov, ktoré by som kvôli ich ďalšiemu prísunu nestihla minúť ani za rok.
p.s. nezavrhujte stravné lístky, živnostník si ich môže dať do nákladov a nemusí sa každý deň naháňať do najbližšieho mesta na obed, ale môže si pokojne pracovať vo svojej dielničke a potom ich minie v nemenovanom.... na kúpu laku, vrtákov alebo niečoho - viem, že s týmto nebudete veľmi súhlasiť, ale podpora živnostníkov na Slovensku je momentálne čoraz viac ... , takže sa podľa toho správajú
dzastinka1
27.01.09,09:13
Ja by som vás skúsila poslať do našej jedálne. Spoločnosť, ktorá zabezpečuje stravovanie sa evidentne snaží ušetriť, či už na surovinách alebo aj na energii. Takže jedlo sa alebo nedá konzumovať, alebo sú tam "až" 3 kocky mäsa. Rada by som videla, aký chlap by sa z toho najedol.Pár krát som skúsila ísť na obed, aj keď názov jedla znel lákavo, nedalo sa to jesť. A keď už aj kura s ryžou chutí príšerne, nemám k tomu čo dodať. Radšej si donesiem jedlo z domu, alebo si niečo kúpim, čo ma skutočne zasýti a bude mi chutiť. A je mi úplne jedno, kto z toho bude profitovať.
evina
27.01.09,10:26
:)Opäť jeden nevyriešený pseudoproblém; Nastolenie témy nikomu nepomôže, nikomu neporadí, len ako vždy rozdelí diskutujúcich na dve, resp. tri skupiny "za", "proti", "50:50";
:mee:Už viackrát som si povedal, že sa budem vyhýbať takýmto témam, nedá mi a dovolím si krátku reakciu.
Svojimi súhlasmi pod príspevky som jednoznačne vyjadril svoj názor.
Ekopovi a evine by som chcel len v rámci empatie pripomenúť, že príspevky od myrtus, cecilie a lepky nezastupujú len nejakých pár výnimiek, ale státisíce ľudí v obciach, mestečkách i väčších mestách (takže aké výnimky ? ) To, čo navrhuje zadávateľ (za výdatnej pomoci eviny) je veľmi krátkozraké riešenie, ktoré nič nerieši.
Chcel by som vás vidieť, ako by ste svoj názor vysvetlili rodičom vo viacpočetných rodinách (mimochodom, je ich na Slovensku neúrekom), ktorých príjem je tesne nad hranicou minimálnej mzdy a skutočne kalkulujú s každým centom.
Prepáčte, ale pri takejto smutnej téme som sa musel pousmiať nad argumentom: reštaurácie, bufety = zdravé stravovanie.
.................................................. .
toto som si všimol až po pridaní mojej reakcie;
Citát z príspevku č.9 ekopo: "Popravde, čakal som ostrejšie reakcie - hlavne zo strany tých, ktorí lístky dostávajú."
Zadávateľ tu priznáva, že sa sem prišiel trošku ostrejšie porozprávať s tými, ktorí neminú gastrolístky podľa jeho predstáv.


Aby som príliš nerozbúrila vody - v nemenovanom hyperpodniku môžem platiť lístkami nemenovanejgastrospoločnosti aj drogériu, alkohol, granule pre psa. Mne osobne to vyhovuje, lebo v určitých obdobiach svojho života som workoholik a na obed nechodím, tým pádom sa mi po pár mesiacoch nazbierala kopa lístkov, ktoré by som kvôli ich ďalšiemu prísunu nestihla minúť ani za rok.
p.s. nezavrhujte stravné lístky, živnostník si ich môže dať do nákladov a nemusí sa každý deň naháňať do najbližšieho mesta na obed, ale môže si pokojne pracovať vo svojej dielničke a potom ich minie v nemenovanom.... na kúpu laku, vrtákov alebo niečoho - viem, že s týmto nebudete veľmi súhlasiť, ale podpora živnostníkov na Slovensku je momentálne čoraz viac ... , takže sa podľa toho správajú

Zadávateľ tejto témy nemal určite za cieľ zrušiť stravné lístky, resp. nejakú formu príspevku zamestnancom na stravovanie, určite sa ani neprišiel ostrejšie porozprávať a ani si nemyslím, že momentálne takéto "filozofické" diskusie sú len na delenie ľudí a neprispejú k zamysleniu sa nad problémom. Ak nebudeme o ničom diskutovať a vyjadrovať sa hoci môže dôjsť ku stretu záujmov, no to asi sotva budeme postupovať ďalej.

Too Jaros - moje príspevky ver mi nemajú nič spoločne s empatiou alebo neempatiou. Ja som sa zamýšľala nad témou všeobecne a nielen zo svojho pohľadu. Takže skrátim to do jednej vety gastrolístky sa spreneverili svojmu cieľu. Gastrolístky mali za cieľ iné ako riešiť neradostnú sociálnu situáciu ľudí. Na to by mal štát využívať iné prostriedky a tam by mala smerovať kritika ak chceme kritizovať....
Zamestnanec, ak chce byť objektívny o.i. by sa mal pozrieť i na zamestnávateľa /nie každý sa topí v peniazoch/, ktorý z firmených peňazí prispieva na stravovanie a dozvie sa, že si za to niekto kúpil granule pre psa alebo alkohol. Píšeš Iriska, že Tebe to osobne vyhovuje, prosím, ale uznáš, že to nie je riešenie a správne.
Ja by som napr. osobne bola za to, aby zamestnávateľ prispieval zamestnancovi vo výške, ktorú on uhrádza v gastráčoch a koniec. Pre oboch je to to isté , bez provízii daným spoločnostiam a je na každom z nás, či za to kúpine naozaj stravu alebo alkohol.....nakoľko gastrolístky nezaručujú minutie peňazí na stravovanie zamestnanca, takže vlastne o čom sú...
iriska
28.01.09,06:57
Ja sa len modlím, aby niekoho "hore" nanapadlo nejaké "ideálne" riešenie gastrolístkov, ktoré bude xnásobne náročnejšie na zaúčtovanie, zrealizovanie a zabijak času a chuti podnikať.
(ako napr. každomesačné vykazovanie spotr. balení liehu, štatistické vykazovanie obchodu, služieb a neviemčoho, zníženie hranice pre DPH, zavedenie ERP pre všetkých ktorí ju potrebujú menej ako 5x ročne...)
lubko6394
27.02.09,10:13
Ja nerozumiem len jednemu. Sme mala firma sro 5 ludi. Predtym ako sme sa v 10/2008 prestahovali sme mali k dispozicii u prenajimatela moznost stravovania v jeho jedalni a prispevok bol cca 44 Sk, tomu, kto si nevybral obed sme dali gastrac v hodnote 45 Sk a z platu strhli 1 Sk s tym, ze zbytok do ceny jedla si doplati pri nakupe stravy. Zmenili nam zakon, takze sme museli nakupit 75 neskor 80 korunove a zbytok strhli z platu. Teraz mame gastrace za 2,66 Eura, tie vsak sa maju zmenit na 2,70 a stale zapasim s tym ako mat spravny pocet listkov a nikoho znevyhodnit resp. zvyhodnit. Planujem februar riesit tak, ze dvaja dostanu zbytok listkov a ostatni prispevok v rovnakej vyske pri vyplate mzdy. Marec uz chcem riesit tak, ze zvysim prispevok na nejake rozumne cislo (1,6-1,8) Euro a budem ho vyplacat so mzdou. Nasiel som totiz moznost ako sa vyhnut gastracom a to tym, ze ked nie je jedalen a moznost najest sa v ramci prestavky pri praci, mozem zamestnancom poskytnut prispevok na stravu vo vyske 55% ceny jedla. Zda sa mi to vsak trochu na vode. Nie som si isty ci ma ktosi za nieco nemoze postihnut. Cele gastrace su podla mna obycajna somarina. Ked uz prispievat na stravu tak ma byt urcene kolko a takto vyplacat mzdu. Najvacsi paradox je v tom, ze ked si dame gastrace, tak si o doplatok zamestnanca vlastne znizime vyplatu a namiesto penazi si vyplatime poukazku na stravu.