destiny333
09.12.08,13:52
Ahojte poraďáci,

chcela by som poprosiť o pomoc. Firma s.r.o. darovala zostatkový tovar na sklade nemocnici a neziskovej organizácii. Do akej výšky si to môže dať do nákladov ako odpočítateľnú položku? Ďakujem
Zoltán Kovács
09.12.08,12:57
Ahojte poraďáci,

chcela by som poprosiť o pomoc. Firma s.r.o. darovala zostatkový tovar na sklade nemocnici a neziskovej organizácii. Do akej výšky si to môže dať do nákladov ako odpočítateľnú položku? Ďakujem

Podľa mňa nemôže si uplatniť v nákladoch, a dokonca ak je platiteľom dph, tak má povinnosť odviesť daň z hodnoty darovaného tovaru, materiálu. Totiž pri nákupe si uplatnil dph na vstupe, a nakoniec tovar, resp. material nepoužil na svoje podnikanie.
destiny333
09.12.08,13:04
To mám chápať tak, že ak firma daruje niečo iné ako finančnú hotovosť, tak si to nemôže v nijakom prípade dať do výdavkov a znížiť tým daňový základ? Alebo sa to týka aj finančných príspevkov? To by sa im potom viac oplatilo ten tovar vyhodiť (účtovne - likvidácia) a malo by to aspoň nejaký efekt.
Zoltán Kovács
09.12.08,15:07
To mám chápať tak, že ak firma daruje niečo iné ako finančnú hotovosť, tak si to nemôže v nijakom prípade dať do výdavkov a znížiť tým daňový základ? Alebo sa to týka aj finančných príspevkov? To by sa im potom viac oplatilo ten tovar vyhodiť (účtovne - likvidácia) a malo by to aspoň nejaký efekt.

Podstatná otázka: Predmetný tovar spoločnosť použila na zabezpečenie audržanie zdaniteľných príjmov? Nie, v tom prípade ide o nedaňové náklady. To isté platí aj o DPH. Ak uplatnené DPH nepoužije na svoje zdaniteľné plnenia, potom nemá nárok na odpočet dph.

P.S. Ani finančnú hotovosť ako dar nie je možné uplatniť ako daňový výdavok.
JankaO
09.12.08,15:14
To mám chápať tak, že ak firma daruje niečo iné ako finančnú hotovosť, tak si to nemôže v nijakom prípade dať do výdavkov a znížiť tým daňový základ? Alebo sa to týka aj finančných príspevkov? To by sa im potom viac oplatilo ten tovar vyhodiť (účtovne - likvidácia) a malo by to aspoň nejaký efekt.
Ani darovaná finančná hotovosť nie je VODZ.
destiny333
10.12.08,05:59
A môžete mi poradiť čo teda spraviť so spotrebným tovarom, ktorý bol stiahnutý z predajne, lebo sa už nepredával, nie je poškodený a mohli by ho využiť niektoré nemocnice alebo neziskové organizácie? Ale taký spôsob, aby firme nevznikla strata. (Sú platcovia DPH) :confused: :confused: :confused: