flame
09.12.08,15:31
Zdravím

Neviete mi poradiť ľudkovia?
Existuje vobec nejaká možnosť náksť na nete nejké STNky, ktoré by sa dali bezplatne stiahnuť, alebo aspoň k nahliadnutiu?

Ďakujem
VladoaKatka
09.12.08,15:16
Noooo, priamo k nahliadnutie alebo k zakúpeniu sú normy na tejto adrese:

Slovenský ústav technickej normalizácie
Karloveská 63
Bratislava - Karlova Ves

http://www.sutn.org/?menu=156

Cenník produktov a služieb 2008 (pdf, 267 kB) (http://www.sutn.org/get_file.php?id=741&type=text) - aktualizovaný 1. 11. 2008
Stefan2005
09.12.08,15:25
... no bezplatné stiahnutie som tiež nenašiel...
Jeden z mála biznisov, kde ešte nedorazil net...
Hoci osobne sa domnievam, že podobne ako zákony, i normy by mali byť bezplatne dostupné na internete.
VladoaKatka
10.12.08,04:42
... no bezplatné stiahnutie som tiež nenašiel...
Jeden z mála biznisov, kde ešte nedorazil net...
Hoci osobne sa domnievam, že podobne ako zákony, i normy by mali byť bezplatne dostupné na internete.
Štefan tentokrát s Tebou súhlasím na 100%. Ak sa činnosť firiem má riadiť podľa rôznych STN, tak tie normy rovnako by mali byť dostupné bezplatne ako zbierka zákonov.
Sama som si musela kúpiť nejednu normu - a to som si kúpila len tie naj-naj nutnejšie a stálo ma to niekoľko tisíc korún, ... a ako už v našom štáte chodí, po niekoľkých mesiacoch boli "prispôsobené" ES.
Braňo
10.12.08,06:25
flame
10.12.08,10:04
Ďakujem za infošky

Detto si myslím, že normy rovnako ako zákony by mali byť prístupné na internete. Minimálne k nahliadnutiu, keď už nie k bezplatnému stiahnutiu. Človek sa potýka denne s odkazmi na vyhlášky v súčinnosti s STNkami.
Kazu
10.12.08,10:09
Kdesi som čítala, že na normy sa vzťahuje autorské právo a preto nie sú bezplatne prístupné. A tuším, že to bolo niekde na nete.
Stefan2005
10.12.08,10:23
Kdesi som čítala, že na normy sa vzťahuje autorské právo a preto nie sú bezplatne prístupné. A tuším, že to bolo niekde na nete.

... že by ako na hudbu, film a podobne :rolleyes:? Ani tie si nemožno (väčšinou) bezplatne stiahnuť.
Lenže medzi hudbou a normou je trocha rozdiel - kým hudbu nemusím (rozumej ak nechcem), normou sa však treba riadiť. Ak teda niekto predpíše určité povinnosti, tak by sa k obsahu takejto povinnosti malo dať bezplatne dopracovať. Najmä v prípade, ak nie som výrobca, ale obyčajný zákazník, napr. preto, aby som vedel skontrolovať, či výrobok, služba spĺňa danú normu.
Kazu
10.12.08,10:53
Hoď si do vyhľadávača "Prístupnosť slovenských technických noriem". Raz som hľadala nejakú normu a našla som aj toto.
jaruj
11.12.08,09:52
Za normy sa plati vsade na svete. Je to v tom ze vyvoj a vyskum sa musi tiez zaplatit a toto je jeden zo zdrojov. Normy su pomerne drahe lebo do nich je investovanych vela penazi a odber je minimalny.
Zadarmo prezerat normy mozu iba clenovia komory (napr. stavebnej) ale tu to vlastne zaplatia v clenskom poplatku komore ktora uzavrela nasledne dohodu s normovym institutom.
Zadarmo mas sancu iba vtedy pokial si niekto dal namahu a odkopiroval normu a daj ju na net. Lenze prave toto je trestne.
Danica F.
22.01.09,15:00
Za normy sa plati vsade na svete. Je to v tom ze vyvoj a vyskum sa musi tiez zaplatit a toto je jeden zo zdrojov. Normy su pomerne drahe lebo do nich je investovanych vela penazi a odber je minimalny.
Zadarmo prezerat normy mozu iba clenovia komory (napr. stavebnej) ale tu to vlastne zaplatia v clenskom poplatku komore ktora uzavrela nasledne dohodu s normovym institutom.
Zadarmo mas sancu iba vtedy pokial si niekto dal namahu a odkopiroval normu a daj ju na net. Lenze prave toto je trestne.

Nesuhlasim s tebou, aj do zakonov je investovanej vela prace a penazi, a su verejne pristupne, podla teba by sme mali platit aj za zakupenie zakonov ?
S kolegom sme to raz davnejsie pocitali, kolko by nas to stalo, keby sme chceli kupit kompletnu seriu tykajucu sa napriklad stavebnictva, ani sa nepytaj kolko nam to vyslo, a to su casto 4-strankove knizky formatu A5, z roku 1962, nad obsahom niektorych sa clovek v roku 2009 casto uz len pousmeje.

A este jedna vec : nie su spoplatnene na celom svete, nie vsetci si to nechaju ako my na slovensku alebo v cechach.

A este doplnim : pravnik mi hovoril, ze normy nie su povinne, povinne su zakony !
Danica F.
22.01.09,15:03
link mazem, nenecha ma ho vlozit
poprosim brana, stiahnut toto mozem len tak, ze to zaplatim ? dakujem :)
majka10
22.01.09,15:32
V štátnej vedeckej knižnici sú STN k nahliadnutiu.Môžeš si z nich robiť výpisky, ale nie kópie. Ani ti ich nepožičajú. A mali by mať všetky vydané a zaregistrované normy.