Sonica
09.12.08,16:36
Dobry den,
o teme materska sa tu uz vela popisalo, ale nic podobne som tu nenasla...
Takze som studentka, nikdy som neplatila DNP, skolu koncim v juli roku 2009 a planujem v najblizsom obdobi otehotniet-do roka.
Ako sa mam dat poistit aby som zaplatila co najmenej a mat co najvyssiu matersku? Teraz v decembri to asi uz nestiham na maximum a od januara na minimum, lebo to musi byt od 1.12. ak som spravne pochopila... Mozno pockat az do buduceho roka a ist do zamestnania od jula a potom cele tehotenstvo byt PN.
Kolko musim byt zamestnana a kolko DNP aby som mohla ist na rizikove a dostavat co najvyssiu davku?
Dakujem za odpovede
stiby2
09.12.08,16:08
no podla mna by si sa mala prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie este v roku 2008 a platit z max. vymer. zakladu, t.j. 30.219 skk.

a potom od januara 2009 z minimalneho, t.j. myslim 8900skk (265.50 eur)

musis byt poistena aspon 270 dni v poslednych dvoch rokoch pred porodom.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia je podľa § 54 ods.2 písm.a) obdobie odo dňa vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia.
snad to este niekto potvrdi :)
jano
Sonica
09.12.08,16:39
Tak som to pochopila ja ja, ale co teraz ked je uz 9.12.
Myslim ze to musi by t od 1.12. nie?
brčko
09.12.08,20:48
no podla mna by si sa mala prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie este v roku 2008 a platit z max. vymer. zakladu, t.j. 30.219 skk.

a potom od januara 2009 z minimalneho, t.j. myslim 8900skk (265.50 eur) 295,50eur

musis byt poistena aspon 270 dni v poslednych dvoch rokoch pred porodom.


Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia je podľa § 54 ods.2 písm.a) obdobie odo dňa vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia. v prípade prihlásenia na DNP v 12/08 a čerpaní nem.dávky v r.2009 po splnení podmienok a to:
- po uplynutí aspon 26týždnov od posledného prihlásenia pri všetkých nem.dávkach (materskom, nemocenskom a ošetrovnom) a
- aspon 270dní nem.poistenia ... pri materskom a nemocenskom
snad to este niekto potvrdi :)
jano

vlastne súhlasím
brčko
09.12.08,20:50
Tak som to pochopila ja ja, ale co teraz ked je uz 9.12.
Myslim ze to musi by t od 1.12. nie?

netreba od začiatku mesiaca, môžeš hocikedy, no potom ešte pred koncom roka treba podať "ZMENU" ak chceš za obdobie od 1.1.09 platiť len z minima.
Jozef Mihál
09.12.08,22:00
alltracboy
08.04.09,12:49
nikde som sa nedocital aky narok na matersku ma studentka, za ktoru plati poistenie stat a chce mat dieta pred koncom studia. Vie o tom niekto nieco?
mzdarka renca
08.04.09,12:52
nikde som sa nedocital aky narok na matersku ma studentka, za ktoru plati poistenie stat a chce mat dieta pred koncom studia. Vie o tom niekto nieco?

za teba štát platí len zdravotné poistenie.

nemocenské, z ktorého sa počíta materské za teba neplatí nikto.

ak si neplatíš sama dobrovoľné nemocenské poistenie, tak materské ti nebude vyplácané, ale rovno rodičovský príspevok.
alltracboy
08.04.09,13:11
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.

co to znamena? Ze ja ako muz ktory zaraba mam narok na matersku tak zena nedostane nic? Ja na matersku nepojdem.
brčko
08.04.09,13:31
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.

co to znamena? Ze ja ako muz ktory zaraba mam narok na matersku tak zena nedostane nic? Ja na matersku nepojdem.

ak ty ako otecko/manžel pracuješ, t.j. poberáš riadne plat a nepoberáš materské ani na SK a ani v cudzine a ani príspevok na starostlivosť o dieťa, tak môže mamička poberať rodič.príspevok (ak nemá nárok na materské). To je preklad toho, čo uvádzaš.
alltracboy
08.04.09,13:55
ok.. dakujem ze vysvetlenie.