akirex
09.12.08,16:40
Dobrý večer,

velmi ma teší táto porada. Študujem to tu, ale nemôžem sa tu dopátrať, alebo to neviem nájsť ( som tu krátko zaregistrovaná).

Idem na živnosť, pre firmu, ktorú pracujem, bude mi platiť nejaké peniaze za km.( vlastne im to budem faktúrovať, tak mi to povedala tá firma) Je to 8,80 Sk s daňou. Auto( diesel ) je súkromné, ale budem ho využívať na podnikanie .Potrebujem poradiť :

1, to km , čo im budem faktúrovať je vlastne príjem ?
2, auto musím nahlásiť na daňový úrad,
čo budem viesť pri prac. ceste ?, aké náklady ešte si uplatniť ? musím odkladať bločky,
3, budem mať aj iné pracovné cesty, môžem si to dať do nákladov aj takto: kolko km urobím x 8,80 a to bude výdaj.

Vopred ďakujem za odpoveď a idem študovať zákony, lebo 1.1.2009 začínam podnikať, a rada by som si robila jednoduché účtovníctvo sama, keď nepochopím zakony, tak to dám účtovníčke.
Zoltán Kovács
09.12.08,16:04
Dobrý večer,

velmi ma teší táto porada. Študujem to tu, ale nemôžem sa tu dopátrať, alebo to neviem nájsť ( som tu krátko zaregistrovaná).

Idem na živnosť, pre firmu, ktorú pracujem, bude mi platiť nejaké peniaze za km.( vlastne im to budem faktúrovať, tak mi to povedala tá firma) Je to 8,80 Sk s daňou. Auto( diesel ) je súkromné, ale budem ho využívať na podnikanie .Potrebujem poradiť :

1, to km , čo im budem faktúrovať je vlastne príjem ? Áno je to zdaniteľný príjem
2, auto musím nahlásiť na daňový úrad, Musíš, a to do 30 dni od prvého použitia na podnikateľské účely
čo budem viesť pri prac. ceste ?, Treba viesť evidenciu používania súkromného motorového vozidla (v predajniach si kúpiš)
aké náklady ešte si uplatniť ? Budeš si uplatňovať paušálnu náhradu (do vyhľadávania daj slovné spojenie "paušálne náhrady")
musím odkladať bločky, Odkladaj
3, budem mať aj iné pracovné cesty, môžem si to dať do nákladov aj takto: kolko km urobím x 8,80 a to bude výdaj. Viď vyššie pri paušálnych náhradách

Vopred ďakujem za odpoveď a idem študovať zákony, lebo 1.1.2009 začínam podnikať, a rada by som si robila jednoduché účtovníctvo sama, keď nepochopím zakony, tak to dám účtovníčke.


Odpovede v citáte modrým.
akirex
10.12.08,07:34
Dik Smith, čítam , čítam, mám v tom zmätok. Živnostník má :

1, výdaje - vedie sa učto
2, alebo paušalné výdaje 40%. ( ktoré si uplatnim pri daňovom priznaní )
Vyberie si , ktoré chce.

Keď si vyberiem tie výdaje, čo dam do učta, mám nárok na tie paušalné náhrady na to auto ? Odkiaľ je tá paušalná suma 6,20 alebo sa to zmenilo, veď to nemôžem v zákone nájsť.
Takže v JU budem mať príjmy , to čo nakúpim a budem potrebovať si dám do výdajov ( ka.papier,...) a do výdajov dám ešte paušalnú náhradu 6,20 a spotreba PHM na km. Tak ? Dik za odpoveď.
akirex
10.12.08,07:37
Odpovede v citáte modrým.
Dik Smith, čítam , čítam, mám v tom zmätok. Živnostník má :

1, výdaje - vedie sa učto
2, alebo paušalné výdaje 40%. ( ktoré si uplatnim pri daňovom priznaní )
Vyberie si , ktoré chce.

Keď si vyberiem tie výdaje, čo dam do učta, mám nárok na tie paušalné náhrady na to auto ? Odkiaľ je tá paušalná suma 6,20 alebo sa to zmenilo, veď to nemôžem v zákone nájsť.
Takže v JU budem mať príjmy , to čo nakúpim a budem potrebovať si dám do výdajov ( ka.papier,...) a do výdajov dám ešte paušalnú náhradu 6,20 a spotreba PHM na km. Tak ? Dik za odpoveď.