MichalBe
09.12.08,19:36
Chcel by som vedieť či si môžem prenajať nehnuteľnosť aj od fyzickej osoby bez živnosti t.j./rodičov/?Ide o hosp.budovu ktorá by mi rozlohou stačila na moju remeselnú činnosť.
Johanka
09.12.08,18:43
Prenájom nehnuteľnosti (bez poskytovania iných ako základných služieb) nie je živnosťou .
Anja111
09.12.08,18:43
Chcel by som vedieť či si môžem prenajať nehnuteľnosť aj od fyzickej osoby bez živnosti t.j./rodičov/?Ide o hosp.budovu ktorá by mi rozlohou stačila na moju remeselnú činnosť.
Áno, ale rodičia majú povinnosť registrácie na DU, keďže budú prenajímať nehnuteľnosť...
jana32
10.12.08,08:29
Prosím o radu, ak prenajíma fyzická osoba - nie podnikateľ nehnuteľnosť podnikateľovi to je v zmysle občianskeho zákonníka ? Ak prenajíma podnikateľ podnikateľovi tak to je zase v zmysle zákona č. 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov? Ďakujem
MichalBe
10.12.08,08:29
Ďakujem veľmi pekne
jana32
10.12.08,09:03
Prosím o radu, ak prenajíma fyzická osoba - nie podnikateľ nehnuteľnosť podnikateľovi to je v zmysle občianskeho zákonníka ? Ak prenajíma podnikateľ podnikateľovi tak to je zase v zmysle zákona č. 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov? Ďakujem

prosím poradíte ?
MichalBe
22.01.09,19:19
Áno, ale rodičia majú povinnosť registrácie na DU, keďže budú prenajímať nehnuteľnosť...

Stačí aby zmluva bola spísaná a overená u notára?
A s ňou potom ísť na DU sa zaregistrovať?
Nemám s tým skúsenosti.
Anja111
23.01.09,06:24
Stačí aby zmluva bola spísaná a overená u notára?
A s ňou potom ísť na DU sa zaregistrovať?
Nemám s tým skúsenosti.
Zmluva nemusí byť overená u notára. Stačí, aby ju podpísali obidve strany. Potom sa treba zaregistrovať na DU.
MichalBe
23.01.09,11:14
Ďakujem
AurelPsenak
26.01.09,19:17
Áno, ale rodičia majú povinnosť registrácie na DU, keďže budú prenajímať nehnuteľnosť...
Ja som dostal od uctovnika radu, ze ked sa dava do prenajmu len cast nehnutelnosti tak nie je potrebne registracia(prenajimatela) na DU, vas nazor?
Napr ak ta hosp. budova je len castou nehnutelnosti, tak by sa rodicia nemuseli registrovat na DU, potom treba len priznat prijem z prenajmu ked podavaju danove priznanie.
Treba prenajimanu nehnutelnost nahlasit ako prevadzku, ako sa to robi??
Lianka
21.02.09,12:52
Mária27
21.02.09,20:43
Prosím o radu, ak prenajíma fyzická osoba - nie podnikateľ nehnuteľnosť podnikateľovi to je v zmysle občianskeho zákonníka ? Ak prenajíma podnikateľ podnikateľovi tak to je zase v zmysle zákona č. 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov? Ďakujem

Nebytové priestory sa prenajímajú podľa z. 116/1990. Iné nehnuteľnosti môžete prenajať podľa obč.z.
alusik75
22.02.09,20:04
Dobrý večer všetkým. Prosím o radu, čo v prípade ak ja SZČO mám na podnikanie od rodičov prenajatú izbu, ktorá je súčasťou rodinného domu. Musia sa registrovať na DÚ ako prenajímateľ nehnuteľnosti?
Lianka
23.02.09,08:51
V prilohe pripajam usmernenie drsr.
alusik75
23.02.09,11:46
Ďakujem Lianka za odpoveď. Usmernenie som si čítala už niekoľko krát a vychádza mi z toho, že nemusia, nakoľko prenajímajú časť nehnuteľnosti, ktorá nespĺňa podmienky samostatného bytu - nemá ani samostatný vchod. Len sa chcem uistiť, či je to tak aj vtedy, keď si ja prenájom za takýto priestor zahrniem do svojich nákladov.:confused::confused:
Dobroslava
13.03.09,20:57
Ďakujem Lianka za odpoveď. Usmernenie som si čítala už niekoľko krát a vychádza mi z toho, že nemusia, nakoľko prenajímajú časť nehnuteľnosti, ktorá nespĺňa podmienky samostatného bytu - nemá ani samostatný vchod. Len sa chcem uistiť, či je to tak aj vtedy, keď si ja prenájom za takýto priestor zahrniem do svojich nákladov.:confused::confused:
A ako je to v prípade, keď fyzická osoba - dôchodca prenajme príležitostne garážové priestory živnostníkovi na uskladnenie materiálu. Musí sa tento dôchodca zaregistrovať na DÚ? Platí tento dôchodca daň z príjmu, keďže živnostník mu za tento prenájom hradí nejakú finančnú čiastku?
Marína
13.03.09,22:48
A ako je to v prípade, keď fyzická osoba - dôchodca prenajme príležitostne garážové priestory živnostníkovi na uskladnenie materiálu. Musí sa tento dôchodca zaregistrovať na DÚ? Platí tento dôchodca daň z príjmu, keďže živnostník mu za tento prenájom hradí nejakú finančnú čiastku?
Každá fyzická osoba má povinnosť registrácie, ak prenajíma byt(celý), nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť, okrem prenájmu pozemku.
Dobroslava
14.03.09,09:59
Každá fyzická osoba má povinnosť registrácie, ak prenajíma byt(celý), nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť, okrem prenájmu pozemku.
Aj keď sa jedná zväčša o pivničný priestor a malú časť garáže len na uskladnenie malého množstva materiálu? A musí dôchodca platiť daň z príjmu, alebo je oslobodený - ak, do akej výšky, ďakujem.
Lianka
14.03.09,10:10
Prijem z prenajmu nie je oslobodeny ani u dochodcu. Ak je prijem z prenajmu za rok 2008 nizsi ako je 5x zivotne minimum = 25 650 Sk, nemusi tento prijem uvadzat v DP.
Eva Póčová
15.03.09,12:21
Ahojte,
prosím Vás o radu, mám klienta, ktorý má príjem len zo závislej činnosti, ale pritom prenajíma aj svoj byt. Mám mu vyplniť DP typu B a ten príjem z prenájmu zapísať do oddielu VI. riadok 10., alebo kam?
A aké výdavky mu môžem odpočítať ak mu ten paušál 40% nestačí?
Môžem režijné náklady odpočítať - elektrinu, nájomné, opravy, smeti ..., keďže tie nie sú zahrnuté v cene.
Ďakujem.:rolleyes:
Lianka
15.03.09,14:08
Ahojte,
prosím Vás o radu, mám klienta, ktorý má príjem len zo závislej činnosti, ale pritom prenajíma aj svoj byt. Mám mu vyplniť DP typu B a ten príjem z prenájmu zapísať do oddielu VI. riadok 10., alebo kam? ano
A aké výdavky mu môžem odpočítať ak mu ten paušál 40% nestačí?skutocne - preukazatelne
Môžem režijné náklady odpočítať - elektrinu, nájomné, opravy, smeti ..., keďže tie nie sú zahrnuté v cene. ano
Ďakujem.:rolleyes:

§ 6 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#6
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Nehnutelnost sa stava obchodnym majetkom podla § 2, m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.
Eva Póčová
15.03.09,14:21
ďakujem za rýchlu pomoc
Dobroslava
20.03.09,08:58
Prijem z prenajmu nie je oslobodeny ani u dochodcu. Ak je prijem z prenajmu za rok 2008 nizsi ako je 5x zivotne minimum = 25 650 Sk, nemusi tento prijem uvadzat v DP.
Ďakujem za odpoveď - vychádza mi, že dôchodca sa v tomto prípade nemusí registrovať na DÚ, ani priznávať uvedený príjem, neviete mi však poradiť, čo uviesť do zmluvy o prenájme - v zmysle Obchodného zákonníka, alebo Občianskeho zákonníka - a aký § ? /jedná sa o prenájom časti garážových priestorov - dôchodca prenajíma SZČO/ Ďakujem za ochotu.