ivoovi
09.12.08,22:27
Dobry den, poradaci

Velmi Vas prosim o pomoc s nasim rodinnym problemom s ktorym si nevieme dat rady.

Otec(63) a mama(59) ziju v spolocnej domacnosti (rodinny dom +zahrada). Ziju v BSM. Otec je dlhorocnym vytrvalym alkoholikom z ktoreho sa postupne stal gambler. Bohuzial prosby ani vyhrazky na nho neucinkuju. Chvilu navstevoval psychiatra ,ale to mu nepomohlo.

Kedze na gamblerstvo potreboval peniaze, zacal si poziciavat. Doteraz minul priblizne 300 000 aj ked celkovu sumu nevieme. Vacsinou mu poziciavali na sekeru, bez papiera a zacal platit az ked prisli hlavohrude .(Pravdepodobne prehral aj svoje dedicstvo po svojej matke). Momentalne splacaju spolu 2 pozicky, ktore otec vytvoril. Mama o pozickach nevedela az ked trebalo platit.
Pred dvoma mesiacmi musel opat vratit pozicku takze mama zrusila stavebne sporenie, ktore sporila pre oboch. Tento mesiac sa to stalo opat a otec ju nuti zrusit si svoje stavebene sporenie ,ktore si setrila sama na starobu. Dalsim problemom je ,ze rozvod neprichadza do uvahy,kedze nebude financne mozne kupit nahradne byvanie a zadalsie mama je hlboko veriaca.Nehovoriac o tom ,ze mama uz rozmyslala o samovrazde :(

Tolko k pozadiu...

Moja otazka na Vas. resp radu, ktoru by sme potrebovali:
Ako by sa dal prepisal cely majetok, ktory je v BSM na mamu? Kedze sa bojime ,aby nakoniec neostala na ulici.
Co by sme mali urobit(ake papiere,zmluvy,postup), ak bude otec spolupracovat pripadne ak nebude chciet spolupracovat? Nejde nam o to nejako vyhnat otca z domu ,ale o chraneni majetku mami a aj nasho dedictva..ak dovtedy nieco ostane.

Cital som tu ,ze pouzivatelka "Bionda" mala nieco podobne.Preklikal som sa cez celu poradu ale nenasiel som..


Dakujem aspon za precitanie

S pozdravom
Ivan
JaDo
09.12.08,22:32
Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva (BSM), rozhodne na návrh niektorého z nich súd.
Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
BSM rieši Občiansky zákonník č. 40/1964 Zb.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=727
feron
10.12.08,06:26
Gambling patrí medzi psychiatrické diagnózy, je to nelátková závislosť, ktoré sa liečia najčastejšie dlhodobými pobytmi na špecializovaných pracoviskách. Pokiaľ je závislosť ťažká, že človek nie je schopný kontrolovať svoje počínanie vo vzťahu k hre a ohrozuje existenčne svoju rodinu, treba konať, zamedziť mu prístup k voľným peniazom (aj za cenu konfliktu) a dostať ho na liečenie. Myslím, že najbližšia psychiatrická amb. by vám mala byť nápomocná. Je tu aj odkaz na tel.linku pre gamblerov a príbuzných, robia tam odborníci so skúsenosťami, budú vám vedieť poradiť konkrétne. Je tu aj jedna prehľadná práca o gamblingu a čo sním. Držím palce, nie je to jednoduchý problém, sľuby od otca, že s tým skončí, (určite prídu, keď to začnete riešiť), sú síce pekné, ale len mizivému percentu ľudí sa podarí, čo sľúbia. treba konať v otcovom záujme nekompromisne, potrvrdzuje to skúsenosť mnohých ľudí.
http://www.prevencianeza.sk/cl_gambler.php
ivoovi
10.12.08,19:36
Dakujem za pomoc Vam obom,

To Feron: Dakujem za dokument. No nam nepomoze ani uz nic. Uz sme skusali vsetko, aj psychiatra ako som pisal..ale nemalo to efekt. U otca nieje vola zmenit sa. Takze darmo mi nieco budeme robit...

To JaDo: Dakujem za radu..No ked pojde to cez sud tak to budu mesiace...Neexistuje nejaky iny sposob..napr zeby sli otec s mamkou k pravnikovi/notarovi nieco podpisali(kupno predajnu zmluvu..cokolvek) a preslo by vsetok majetok na mamku?


Este raz dakujem
feron
11.12.08,08:06
Stále sa niečo dá robiť. Napr. je možnosť dať návrh na súd na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony v oblasti nakladania s financiami a majetkom. Treba zdôvodniť jeho alkoholizmom, gamblerstvom, už minutými financiami, obavami, že siahne na iné finančné či majetkové hodnoty, a aj jeho neochotou liečiť sa, resp.neúspešnosťou liečby. Súd dá prešetriť diagnózu alkoholizmu a gamblerstva súdnemu znalcovi a rozhodne. Na to nepotrebujete otcov súhlas.
JaDo
23.12.08,21:40
"To JaDo: Dakujem za radu..No ked pojde to cez sud tak to budu mesiace...Neexistuje nejaky iny sposob..napr zeby sli otec s mamkou k pravnikovi/notarovi nieco podpisali(kupno predajnu zmluvu..cokolvek) a preslo by vsetok majetok na mamku?"

Jasne, pokiaľ je ochotný podpísať, že sa vzdáva spoločného majetku, tak nieje nič jednoduchšie ako ísť k advokátovi (vopred pripravený, t.j. so spísaným majetkom, ktorého sa bude dohoda týkať). Ten pripraví zmluvu a ....stačí len podpísať. Vopred by som otcovi ani nič nehovorila, aby si nerozmyslel.