putzig
10.12.08,10:24
Začiatkom roka som sa žiaľ iba ústne dohodol s jednou firmou, že jej umožním postaviť na svojom pozemku tabulu s jej logom. Ústna dohoda prebehla so zástupcom konateľa firmy - prokuristom, keďže konateľ - majiteľ je v Nemecku. Obsah dohody - ja poskytnem firme svoj priestor - teda v podstate prenajmem reklamnú plochu a firma mi zato na konci roka zaplatí čiastku 10.000 Sk. Takto som to robil doteraz aj z inými firmami a doteraz každá vždy zaplatila. V priebehu roka spomínaný zástupca firmy odišiel a na jeho miesto prišiel iný. Keď som teraz na konci roka danej firme osobne doručil faktúru a novému zástupcovi som vysvetlil o čo sa jedná, povedal, že on mi danú sumu nemôže zaplatiť resp. konateľ to odmietne tiež nakoľko neexistuje žiadna písomná dohoda.
Je možné uvedenú sumu nejako od tejto firmy vymáhať. Tabuľa doteraz stála na mojom pozemku, nestačí to ako dôkaz, že som poskytol svoj pozemok na jej umiestnenie? A zároveň ako doklad na zaplatenie?
Prosím poradte.
Ďakujem.
hanelie
10.12.08,09:46
bez riadne uzavretej písomnej zmluvy sa ti ťažko / ak vôbec/ bude niečo vymáhať

napísala by som však list, v ktorom ich vyzývam na uhradenie dohodnutej sumy, inak reklamnú tabuľu odstrániš / resp. prenajmeš inému
putzig
10.12.08,09:55
Dík za tvoju radu. V podstate som ich vyzval osobne, ale urobím to aj písomne. Tabuľu odstránim, ale existuje možnosť domáhať sa zaplatenia za tento rok teda 2008? Lebo tá tabuľa tam stála celý rok.
Ďakujem.
hanelie
10.12.08,11:34
ak chceš niečo vymáhať, tak na základe niečoho - / zmluva, dohoda /
SAIVI
07.12.09,10:41
..dnes mi volala nejaká pani z firmy, ktorá je poverená vymáhaním pohľadávok, že vraj nemáme zaplatenú faktúru vo výške 300 € za evidovanie v nejakej databáze na internete (nevedela na mi povedať na akej stránke ) a že vraj zmluva o zaregistrovaní bola dohodnutá ústne telefonicky, prevdepodobne s konateľom (tiež nevedela povedať s kým) ešte v máji a faktúra nám bola zaslaná. Faktúry na vselijaké registrácie a zaradovanie do databáz, databank,zoznamov..dostávame každú chvílu,ale nakolko nemáme záujem tak ich neevidujeme.
..majú právo vymáhať túto sumu na základe ústnej zmluvy ako oni tvrdia?
..niečo som našla v §272 obch.zákonníka..ale neviem ci sa to vzťahuje na tento prípad.
Zoltán Kovács
07.12.09,10:46
ak chceš niečo vymáhať, tak na základe niečoho - / zmluva, dohoda /

Myslím si, že argumentom by mohli byť aj faktúry z predchádzajúcich rokov. Totiž keď ich platili, tak by ich mali mať aj v účtovníctve riadne evidované. Domáhal by som sa výplatenia sumy, a ako dôkaz by som priložil kópie tých faktúr spolu s dokladom o ich úhrade + aj fotkou reklamnej plochy, kde je umiestnená predmetná reklama.
Lianka
07.12.09,10:49
Pre: SAIVI

Znie to velmi neurcito (vraj, udajne).

Nedavno nam v skole jeden pravnik hovoril so samozrejmostou, ze aj ustna "zmluva" je zmluva, je vhodne mat dokaz o jej uzatvoreni, a to napr. nahravanie si telefonickeho hovoru a pod. (so suhlasom druhej strany). Vacsina firiem uz vo svojich telefonnych linkach ma takuto hlasku, ze hovory budu zaznamenavane.

Ak mas pohybnosti o tom, ci vobec bola takato ustna "zmluva", ci objednavka uzatvorena, vypytala by som si dokazovy material - napr. ten nahraty telefonicky rozhovor. Takto mi to pripada, ze hocikomu mozu poslat fakturu s tym, ze "objednali ste si" a pokial sa druha strana neohradi, a pohladavka sa bude povazovat za pravoplatnu.
SAIVI
07.12.09,11:16
Oni ju považujú za právoplatnú, ale ja si myslým že v dnešnej dobe ak by to bola seriózna spoločnosť, a k niečomu takému by na základe telefonického rozhovoru došlo, tak by si dali takúto záležitosť potvrdiť aspon emailom aby sa predišlo nedorozumeniam. Pani povedala že mi zavolá zajtra,lebo som mala vela otázok : ) ..a ona len informáciu o tom že máme neuhradenú faktúru na základe tej ústnej dohody z mája.
..účtovala som raz jednu spoločnosť a tá platila doradu vsetky takéto faktúry na registrácie do vselijakých databáz, lebo si mysleli, že to musia tak ako byť registrovaný v Obchodnom registri,.. a aj ked sme ich na to upozornili, aj tak tá pani povedala že radsej to poplatí nech nemá neskôr problémy : )
Lianka
07.12.09,11:29
..účtovala som raz jednu spoločnosť a tá platila doradu vsetky takéto faktúry na registrácie do vselijakých databáz, lebo si mysleli, že to musia tak ako byť registrovaný v Obchodnom registri,.. a aj ked sme ich na to upozornili, aj tak tá pani povedala že radsej to poplatí nech nemá neskôr problémy : )

Podla mna prave preto to tie firmy takto robia, lebo sa spoliehaju, ze vacsina alebo aspon cast "zakaznikov" sa k tomu postavi tak, ako pises :(. Nepovazujem tieto "telefonicke" firmy za seriozne, z principu v telefonickom rozhovore odmietam vsetko a radsej riesim mailom. Ked mi aj nieco vnucuju telefonicky a chcu pocut "ano", poziadam o zaslanie emailom alebo mam zaujem pozriet cih webstranku - a cuduj sa svete, ziaden email nie su ochotni poslat, webstranka neexistuje alebo su tam len zakladne nepouzitelne informacie. :eek:

S tym zaslanim potvrdzujuceho emailu by som taka optimistka nebola :o - samozrejme, bolo by to serioznejsie, ako len takto telefonicky.

Viem si predstavit, ze pani na druhom konci telefonnej linky bola prekvapena z mnozstva tvojich otazok :), lebo tiez sa skor stretavam s tym, ze ludia nechcu riesit, radsej nechaju tak alebo zaplatia. :eek:
saky10
30.04.10,12:18
Dobrý deň !

Mám presne taký istý problém volala mi nejaká pani Holubová že kedy uhradím faktúre za poskytnutie reklamy. Jedná sa o čiastku 300 € a je to spoločnosť "Slovenská databanka firiem" . . Fakturu poslali na základe telefonickej objednávky. Doručená bola na poštu ale ešte som ju neprevzal. Zavolali majiteľovi firmy ktorý si ich omylom pomýlil z firmou ktorá nám zabezpečuje reklamu a na všetko im zrejme prikývol. Rozhovor bol nahrávaný.

Prosím o radu či je takáto dohoda právoplatná a či ju možno zrušiť ?

Ďakujem za všetky ohlasy.