Kubi
28.05.05,10:36
Prosím o radu na vyriešenie malého problému, Firma, platca DPH s IČ DPH SK - chce zakúpiť v Nemecku úž. os. automobil kat. N1, . Pri obhliadkach nastal problém, že niektorí predajcovia nám nechceli predať auto bez DPH, máme dve riešenia pri uplatnení DPH a to:
1. Kúpiť auto v Nemecku bez DPH napr. 1000 Euro, na Slovensku prepočítať kurzom NBS napr. 40SK/Euro = 40000 x 19 % DPH = 7600 Sk dáme na samozdanenie, teda aj do príjmov aj do výdavkov.
2. Kúpiť auto s DPH napr. 1000 Euro, zaevidovať sa v Nemecku ako platca DPH podľa ich zákonov podať daové priznanie a vypýtať si od nich DPH 16 % z 1000 Euro.?

S tým bodom 2 - som si neni až tak istá a ak má niekto iné riešenie, prosím napíšte mi. Mám v tom hokej čo kde v Nemecku ani nevedia či sme v EÚ až kým im nepovieme že bývalé Čechoslovakaj - tak to už vedia a všetko ide.
Ak má niekto lepšie riešenie ako to vložiť do firmy aj s odpočtom budem len rada.
Dík:confused:
Jana Acsová
28.05.05,08:52
Čisto hypoteticky by to tak bolo. V každom prípade však platí prvá možnosť. Sme v EÚ a pre každú dodávku tovaru (kde patrí aj predaj auta kategórie N1 a to nového alebo použitého) platia v členských krajinách rovnaké možnosti. Oznámili ste im, že ste plátcovia? A sú aj oni plátcovia? (Opravujem: osoby registrované na DPH na Slovensku a v Nemecku). Ak áno, jednoznačne kúpa bez DPH, na nemeckej faktúre uvedené "oslobodenie" a následne samozdanenie na Slovensku.
Kubi
28.05.05,09:18
A ak v Nemecku nie sú platcami DPH? Potom odpočet asi nebude možný? Je to ojazdené auto - r v.: 2002-2000 (uvidíme čo bude)
Jana Acsová
28.05.05,10:03
Veru tak, nebudeš mať čo odpočítať.
Kubi
30.05.05,05:14
Dík moc mi to pomohlo;)
Kubi
31.05.05,13:11
Mám k tomuto problému další: Auto sa kupilo na zmluvu, kde nieje rozpis DPH - teda je tam len celková suma, a ten Nemec ani nie je platcom DPH-(takže to znamená, že som prišla o odpočet DPH), prepočítam sumu kurzom a zdaním aj na vstupe aj na výstupe? Alebo to ani nemusím uvádzať v DPH? A to auto budem odisovať v celkovej sume - teda celú sumu do nákladov, alebo bez DPH? Už mám v tom guláš, pozerám si aj iné články no nijako mi to nejde do súladu. :(
Dík:)