kamach
10.12.08,13:34
Prosím poraďte mi, som v oblasti odmeňovania vo verejnej správe nováčik: otázka: Môže škola, ktorej zriaďovateľom je VÚC, vyplatiť z vlastných zdrojov
nejakú odmenu riaditeľovi školy?

Vopred ďakujem za fundovanú skorú odpoveď.
AntekaK
10.12.08,16:04
Ahoj, neviem, či fundované, ale my sme vyplatili riaditeľovi školy teraz odmenu, ale na návrh zriaďovateľa. U nás všetky súčasti platu - osobný príplatok, príplatok za riadenie, odmeny dáva zriaďovateľ, my iba ako právny subjekt mzdu vyplácame.
anicka111
11.12.08,07:26
Tiež to neviem presne. Odmeny riaditeľ dostával na návrh svojho zástupcu. Podpisoval ich zriaďovateľ-schválil. Finančné prostriedky však boli naše. No raz dostal riaditeľ odmenu nečakane. Prišiel schválený návrh na odmenu primátorom a na to hneď na účet finančné prostriedky v určenej výške. Takže podľa mňa môže, ale peniaze musia prísť na Váš účet(ak ste práv.subj.).
kamach
11.12.08,12:33
Ďakujem za odpovede, len by ma ešte zaujímalo upresnenie k tej vete od anička111: "Finančné prostriedky však boli naše", či išlo tiež o prostriedky, ktoré ste si sami vyprodukovali nejakou činnosťou (čiže vlastné zdroje), nie z prideleného rozpočtu?
pavlinka
11.12.08,12:54
myslim že riaditelovi môže navrhnut odmenu zastupca za niečo, ale musi ju schváliť zriadovateľ, veď podpisať mu ju musi nadriadený
judita1971
11.12.08,15:59
riaditeľ školy je zamestnancom školy. Zložky platu ako aj odmeny mu schvaľuje zriaďovateľ. Odmeny sa vyplácajú z prenesených kompetencií. Veď z akých zdrojov mu potom púšťaľ mesačne výplatu?
malalulu
12.12.08,05:54
Ďakujem za odpovede, len by ma ešte zaujímalo upresnenie k tej vete od anička111: "Finančné prostriedky však boli naše", či išlo tiež o prostriedky, ktoré ste si sami vyprodukovali nejakou činnosťou (čiže vlastné zdroje), nie z prideleného rozpočtu?

Tiež by ma zaujímalo, čo sa myslí pod pojmom "naše finančné prostriedky", ale asi tak či tak, vždy mu to musí schváliť zriaďovateľ.
Katka 30
05.01.09,06:25
Je niekde určené akú maximálnu výšku odmeny si môže vedenie školy schváliť? Alebo je to na dohode riaditeľa so zástupcom? Kto môže skontrolovať výšku odmien vedúcich pracovníkov?
wagner
05.01.09,13:53
V základných školách sa zvykli ku koncu roku dávať odmeny. Ich výšku určoval viacmenej rozpočet školy. Teda koľko sa v škole za rok ušetrilo, to sa na konci roka vyplatilo na odmenách. A systém? Fungoval tak, že pracovníčka prišla za zriaďovateľom s tým, že rada školy navrhla riaditeľovi odmenu - to už aj s vypísaným dokladom. Zriaďovateľ keď bol s prácou riaditeľa spokojný podpísal. Ak nie, nepodpísal. Potom prišiel riaditeľ a zástupca a jednalo sa. Vždy sa dohodli.
wagner
05.01.09,13:55
Výšku odmien vedúcich zamestnancov podpisuje riaditeľ ZŠ. Iba riaditeľovi podpisuje zriaďovateľ. Myslím si, že výška odmeny nie je v zákone stanovená.
Katka 30
08.01.09,06:02
Ďakujem za odpoveď. No u nás to funguje spôsobom "ja tebe-ty mne" medzi riaditeľom a zástupcom. Rada školy nemá o výške odmien žiadne informácie a starosta obce sa nechce naťahovať s vedením školy. Predsa nie je možné aby si vedenie školy dávalo odmeny "od buka" vo výškach 5 a viac násobkov tarif. platov! Predsa musí existovať niekto, kto skontroluje oprávnenosť odmien.
wagner
08.01.09,12:31
Škola patrí pod obec a oprávnenosť odmien? Ťažko sa vyjadriť, pokiaľ nie sú prijaté pravidlá na prideľovanie odmien. Teda komu, za čo, prečo, čo urobil naviac, čo zabezpečil naviac a pod. K odmenám by malo byť priložené stanovisko za čo sa dávajú odmeny. Toto stanovisko- súhlas predsa musí starosta podpísať. A keď s tým nesúhlasí, tak to nemá podpísať. Keď mu je to jedno, tak Ty s tým nič nenarobíš. Ryba smrdí od hlavy, čo už .
Katka 30
09.01.09,05:25
Ďakujem za názor. Máš pravdu, no nepozdáva sa mi, že nepredkladali návrh odmien na schválenie ani len Rade školy.
judita1971
10.01.09,16:21
Mne sa zasa nepozdáva, prečo by návrh na odmeny schvaľovala Rada školy.
§ 20 zákona č. 553/2003 jasne hovorí kto môže poskytnúť odmenu, za čo, a ods. 2 § 2O tohto zákona hovorí o tom, kto navrhuje:

Návrh na poskytnutie odmeny zamestnancovi podľa odseku 1 vrátane jej výšky písomne odôvodní príslušný vedúci zamestnanec.

Rada školy nie je zamestnávateľom. Neviem o tom, aby Rada školy mala mať informácie o výške odmien.Ak o tom viete, že áno, napíšte zákon, ktorý o tom hovorí.Lebo som o tom ešte nepočula a som tiež mzdárka a ešte nikdy žiadna rada školy u nás nevidela návrhy na odmeny...
judita1971
10.01.09,16:33
Takže som to omrkla, Rada školy s odmenami, nemá mať nič spoločné, zákon č. 596/2003 ustanovuje k čomu sa môže vyjadrovať Rada školy. Nedočítala som sa tam ani o tom, aby Rada školy mala predkladať návrh na odmenu riaditeľovi školy. Rada školy nie je príslušný vedúci zamestnanec riaditeľa. Jedine kto odmenu môže navrhnúť a schváliť je u riaditeľa ZŠ - obec.

Ale pozrime sa na to aj z tej strany, že keby mal riaditeľ školy čakať kedy si na ňho obec spomenie tak by to bolo neviem kedy. U nás je to tak, že keď riaditeľ dáva odmeny učiteľom, tak sa ide za starostom obce. Predloží sa návrh, s tým že sa povie aj koľko sa dáva ostatným učiteľom. Netvrďte mi, že riaditelia škôl mávajú rovnaké odmeny ako ostatní učitelia.... Nie je to ani na školách a ani nikde inde. A keď to majú papierovo podložené a podpísané tak ako to zákon hovorí nezrobí nikto nikdy nič... taká ja pravda...
Katka 30
14.01.09,07:03
ďakujem za názor judita, viem, že s tým nikto nič neurobí, zákon neporušujú. Vedenie má neporovnateľne viac ako radový učiteľ, ale s čím nesúhasím je, že odmeny sú dávno vyplatené a až vtedy sa ide za starostom po podpis, vopred sa vie, že starosta nebude proti. Pritom sa neurobilo nič naviac pre školu, nezohnali sa peniaze, žiadny projekt, proste nič! Kupuje sa minimum čistiacich prostriedkov, pracovných prostriedkov,... .Vraj nie je za čo!!!
anicka111
14.01.09,12:11
Finančné prostriedky vlastné- tým myslím vrátené príjmy od zriaďovateľa(školné). No odmenu môže škola vyplatiť i z prenesených kompetencií (ak na to má). Tak či tak, vždy až po podpísaní zriaďovateľom.