boba22
10.12.08,17:58
zdravim.
je tu vela podobnych tem, viem, neukamenujte ma, prosim... ale nemam moc casu na to, aby som to vsetko precitala...
teraz sa nam pokazil kotol... absolutne sa v tom nevyznam...
potrebujeme plynovy (ak nieco take existuje, tak moze byt kombinovany - plyn+tuhe palivo), stacionarny, umiestneny bude v pivnici, vykurovat sa bude len jedno poschodie (prizemie), rodinneho domu. mame radiatory, nie podlahove kurenie. voda sa ohrieva vo vedlajsej nadobe.
rozloha domu, kde sa bude vykurovat je cca 110 m2. ak treba dalsie info, opytajte sa!
vopred dakujem za typy...
220870
10.12.08,17:07
Kotol pre vás cca max 14 KW.Stacionár vyjde asi 15 000.Záleží aj od toho či ste ochotný dať renovovanej firme 5-6 tisíc za to isté ,respektíve im preplatiť reklamu a značku.
comodo
10.12.08,17:23
Ak sa Vam pokazil kotol bolo by snad najvyhodnejsie vymenit za taky isty ako bol. Teda bez prerabky pripojenia vody a komina. Ak by ste nahodou potrebovali plynovy kotol Destila 18 DPL , mam taky , ktory sme doteraz drzali ako zalohu pre takyto pripad. Kupeny pre 14 rokmi , doteraz nenamontovany – teda ako novy. Tento typ sa doteraz vyraba a predava sa za cca 17500 CZK. Ten moj by bol k dispozicii za 12000 SK.
boba22
10.12.08,17:58
dakujem za rady a ponuky.
ale asi radsej zaplatim o nieco viac a dam si to urobit firmou v nasom okoli...
vymenit za taky isty asi tazko, tento sluzil vyse 20 rokov.
skor ma zaujimaju typy od protherm, viessmann...
misomiso
10.12.08,18:20
dakujem za rady a ponuky.
ale asi radsej zaplatim o nieco viac a dam si to urobit firmou v nasom okoli...
vymenit za taky isty asi tazko, tento sluzil vyse 20 rokov.
skor ma zaujimaju typy od protherm, viessmann...

Vsetko zalezi od toho, kolko chces investovat. Ja som pred rokom daval Junkers kondenzacny a vcera mi SPP vratil preplatok 24.000 Sk.
boba22
10.12.08,18:46
neviem, myslim, ze okolo 30-40 tisic by mohlo stacit, ci? kondenzacny nechceme, radsej klasika.
misomiso
10.12.08,19:52
neviem, myslim, ze okolo 30-40 tisic by mohlo stacit, ci? kondenzacny nechceme, radsej klasika.

Pokial nemate dost financii k dispozicii, tak potom chaopem. Ale inak nechapem, pretoze kondenzacny je v podstate klasika s jedinym rozdielom, ze zerie o tretinu menej.
marian7148
10.12.08,19:59
Tretí rok používam plynový kotol Attack som sním spokojný.Skús dať otázku na ich stránke majú poradňu. pokiaľ si objednáš kotol priamo od nich teda z výroby je lacnejší aj o niekoľko tisíc. a ešte ho aj dovezú
boba22
10.12.08,20:18
miso, nie, viac penazi nemozeme investovat... viem, ze kondenzacne su lepsie, ale zial... stalo sa to necakane...
comodo
10.12.08,20:29
dakujem za rady a ponuky.
ale asi radsej zaplatim o nieco viac a dam si to urobit firmou v nasom okoli...
vymenit za taky isty asi tazko, tento sluzil vyse 20 rokov.
skor ma zaujimaju typy od protherm, viessmann...

vsetky nekondenzacne "klasiky" maju ucinnost tak cca 92-94 %. Tam si niet velmi treba hlavu lamat. To potom skonci tak, ze oslovena firma niektoru znacku dodava a fertig.
boba22
10.12.08,20:32
hm, este mi skuste poradit, ci viessmann, protherm, baxi alebo spominany attack... je nieco, coho sa treba vyvarovat?
jojkoz
10.12.08,20:42
Pokial nemate dost financii k dispozicii, tak potom chaopem. Ale inak nechapem, pretoze kondenzacny je v podstate klasika s jedinym rozdielom, ze zerie o tretinu menej.


Ale no ;) o tretinu ? (v idealnom pripade 15-20 % a aj to len v teoretickej rovine)
Naviac pravdepodobne maju vysokoteplotny system - kde sa zase znizi ten rozdiel oproti klasike - kedze pojde kotol menej v kondenzacnej faze.....
misomiso
10.12.08,22:31
vsetky nekondenzacne "klasiky" maju ucinnost tak cca 92-94 %. Tam si niet velmi treba hlavu lamat. To potom skonci tak, ze oslovena firma niektoru znacku dodava a fertig.

Lenze zabudol si dodat, ze kondenzacne maju nad 100%, co je sice z fyzikalneho hladiska blbost, lenze takto sa to pocita, pretoze povodna nora vobec neratala s kondenzaciou.
misomiso
10.12.08,22:40
Ale no ;) o tretinu ? (v idealnom pripade 15-20 % a aj to len v teoretickej rovine)
Naviac pravdepodobne maju vysokoteplotny system - kde sa zase znizi ten rozdiel oproti klasike - kedze pojde kotol menej v kondenzacnej faze.....

No ja si myslim, ze oproti niektorym kotlom (napr. starsim liatinovym) ma ten moj novy Junkers mensiu spotrebu aj viac ako o tretinu. Samozrejme - nie vsetky uspory idu na margo kondenzacie, v novych kotloch su aj ine vychytavky, a to iste aj v nekondenzacnych.

Napr. ak porovnam ten Junkers s asi 10 roc. kotlom Leiber, ktory mam v RD, kde byvam:

- Leiber je liatinovy, takze ma dost nizku ucinnost samotneho vymennika.
- Ma staly plamienok, co ma stoji 300 Sk / mesacne (meral som to)
- Nema dobeh cerpadla, takze pri kazdom vypnuti kotla ta najviac horuca voda zostane stat vo vymenniku cez ktory taha studeny vzduch do komina.
- nema programovatelne zohrievanie teplej uzitkovej vody, takze ju zohrieva stale, aj v noci a tiez ked sme v praci.

Suma sumarum v RD pri BA platim za kurenie presne dvojnasobok ako v porovnatelnom RD na severe Slovenska, v nadmorskej vyske cez 600 m, takze mi to vychadza, ze ta ucinnost toho noveho kotla je minimalne dvojnasobna (z coho iba cast je zasuhou kondenzacie).
boba22
11.12.08,06:35
tak mi skus poradit jeden konkretny typ klasiky a jeden konkretny kondenzacny... (bo ja naozaj tomuto vsetkemu nerozumiem, ale treba mi rychlo konat)
comodo
11.12.08,06:59
Lenze zabudol si dodat, ze kondenzacne maju nad 100%, co je sice z fyzikalneho hladiska blbost, lenze takto sa to pocita, pretoze povodna nora vobec neratala s kondenzaciou.

ok , vsak ja tym neobhajujen klasiku voci kondenzacnemu. Ale ked investor pise ne chce radsej klasiku, tak pisem ze niet si nad cim lamat hlavu.
Ono ani tych 92-94% nakoniec nie je pravda , zalezi na kominovom tahu, na teplote vodu a.t.d. , ale neverim ani tych uvadzanych 107% u kondenzacnych, lebo to vyuzije iba pri ohreve uzitkovej vody a podlahovom kureni. Ak sa kuri do radiatorov voda napr 70/50 a inak nic je po efekte.

Este poznamka - hore som ponukal staronovy kotol Destila. Ma plechovy vymennik. Dost sa mi zda ze tie kotly boli ucinnejsie nez terajse nove s liatinovym telesom. Nasi maju doma kotol Medved - protherm a ta liatina sa mi zda nejaka "hlucha".
jojkoz
11.12.08,07:25
No ja si myslim, ze oproti niektorym kotlom (napr. starsim liatinovym) ma ten moj novy Junkers mensiu spotrebu aj viac ako o tretinu. Samozrejme - nie vsetky uspory idu na margo kondenzacie, v novych kotloch su aj ine vychytavky, a to iste aj v nekondenzacnych.

Napr. ak porovnam ten Junkers s asi 10 roc. kotlom Leiber, ktory mam v RD, kde byvam:

- Leiber je liatinovy, takze ma dost nizku ucinnost samotneho vymennika.
- Ma staly plamienok, co ma stoji 300 Sk / mesacne (meral som to)
- Nema dobeh cerpadla, takze pri kazdom vypnuti kotla ta najviac horuca voda zostane stat vo vymenniku cez ktory taha studeny vzduch do komina.
- nema programovatelne zohrievanie teplej uzitkovej vody, takze ju zohrieva stale, aj v noci a tiez ked sme v praci.

Suma sumarum v RD pri BA platim za kurenie presne dvojnasobok ako v porovnatelnom RD na severe Slovenska, v nadmorskej vyske cez 600 m, takze mi to vychadza, ze ta ucinnost toho noveho kotla je minimalne dvojnasobna (z coho iba cast je zasuhou kondenzacie).

Pochybujem ze sa chysta kupit stary kotol - preto porovnavajme nove kotly - klasicke (nizkoteplotne) vs. kondenzacne ;) - tam to uz tak ruzovo nevychadza- hlavne pri tom o co su kondenzacne drahsie - a tiez ako sa vyuzivaju ( ako je spravena vykurovacia sustava - je jasne ze nizkoteplotna je daleko lepsie pre ne)

Navyse ta najvyssia ucinnost je vzdy udavana pri najvyssom vykone kotla - pri ktorom ako vsetci vieme nejde takmer vobec - takze zase tam zohra rolu ako sa pri ktorom meni ked ide v slabsej prevadzke .....
dad111
11.12.08,07:33
Tretí rok používam plynový kotol Attack som sním spokojný.Skús dať otázku na ich stránke majú poradňu. pokiaľ si objednáš kotol priamo od nich teda z výroby je lacnejší aj o niekoľko tisíc. a ešte ho aj dovezú
Drz sa tejto rady. Ak ste 20 rokov mali klasiku mali by ste to mat overene. Moderne, kondenzacne su pre Vas len zbytocne drahe. Su to kotly, ktore vo Vasom starom systeme nebudu dosahovat parametre ani toho stareho. A znacka je len ina samolepka na obale. Vsetky su poskladane zo suciastok par vyrobcov. Samozrejme, ze nejaky vyrobca z Bangladesa je riziko, ale ATTACK nerobi ziadny amater.
boba22
11.12.08,07:51
dad, asi takto nejak som si to predsatavovala :)
urcite nemam dom stavany na kondenzacny... nemam podlahove kurenie, okna mame este stare... podla mna zbytocne draha vec... no, ale kazdopadne ste mi otvorili oci,...
vdaka!
koky76
14.12.08,06:08
Zdravim
ja mozem poradit len ohladne kotlov PROTHERM mam ju doma a zatial ziadny problem(z rodiny ju maj dalsi 3 a tiez ziadny problem).Podla toho co pises je na vyber rada Medveď 20 KLOM cena okolo 25000SK + 3000az 5000SK za prislusenstvo k pripojeniu k zasob.vody.Co sa tyka ATTAC ceny su rovnake.Nizsie rady od ATTACu pouzivaju na zapalenie vecny plamen(to by som neodporucal)A ostatny su na tom rovnako takze je na tebe ako sa rozhodnes.Najlepsie je zistit niekoho seriozneho kto ti to namontuje a od neho objednat kotol.(ale pozor v pripade nieakych neznamych znaciek-problem servis a nahrad.diely).A co sa tyka problemu pripojenia k starym privodom tak v dnesnej dobe to nieje ziadny problem pretoze skoro vsetko sa da riesit flexi hadicami.
Dufam ze som aspon trosku pomohol tak vela zdaru pri vybere
Kidzero
16.12.08,08:52
Neviem no..po prečítaní viacerých príspevkov asi už len možem konštatovať, aspoň s toho čo som tu čítal, že kondenzačne kotle su len do novostavby a len na podlahové kúrenie?? Omyl.

Kondenzačný kotol aby fungoval s učinostou pri kúrení na viac ako 100% (107%-115%)potrebuje len jedno !!! a to spiatočku chladnejšiu o min 20% aby dokázal kondenzovať tzv.teplotný spád.A to je skoro vždy pri každej stavbe ak ju neprekurujete.Samozrejme ak toto nieje tak sa jeho učinosť znižuje.Ale aj pri zniženej efektivite využívania plynu je na tom stále lepšie ako klasický kotol.

Najväčšiu usporu, a efektivitu momentálne pri dome so strednou spotrebou vody(4 osob.+varenie) a cca 5-6 izieb = jednoznačne kondenzačný kotol v kombinácii zo zásobníkom na teplu vodu. Overené.

Ja osobne mám Buderus, mám 7 miestnosti a 10 radiatorov+2x podlahové v kúpelkách.

Každý mesiac kontrolujem spotrebu plynu. Teraz momentálne vo vykurovacom období, mesačne cca 1000-1200 sk. Tolko moja skúsenosť.

A ešte aj taká malá rada na ušetrenie nejakých peniažkov, ja napríklad mám nastavenu maximalne teplu vodu len na tolko aby som dokázal umývať riad a kupáť sa a sprchovať. Ciže nieje už potrebne pri týchto úkonoch ju smiešavať zo studenou vodou a kotol ušetrí pri jej zohrievaní. Lebo zbytočne ju zohrievať na teplotu taku že potom aj tak ju zmiešavať na potrebnu teplotu.
Dá sa aj na tom ušetriť pekne.
jojkoz
16.12.08,09:27
Neviem no..po prečítaní viacerých príspevkov asi už len možem konštatovať, aspoň s toho čo som tu čítal, že kondenzačne kotle su len do novostavby a len na podlahové kúrenie?? Omyl.

Kondenzačný kotol aby fungoval s učinostou pri kúrení na viac ako 100% (107%-115%)potrebuje len jedno !!! a to spiatočku chladnejšiu o min 20% aby dokázal kondenzovať tzv.teplotný spád.A to je skoro vždy pri každej stavbe ak ju neprekurujete.Samozrejme ak toto nieje tak sa jeho učinosť znižuje.Ale aj pri zniženej efektivite využívania plynu je na tom stále lepšie ako klasický kotol.


to ci niekto prekuruje nema absolutne vplyv - vplyv na to ma velkost radiatorov - v respektive ich vykon vzhladom na tepelnu stratu miestnosti.
Cize ak mate ( pomerne ) maly radiator tak ten musi ist na vysoku teplotu - ale aj dost vysoka teplota sa vracia - lebo nedokaze ten radiator odovzdat tolko tepla.. - vtedy kondenzak nekondenzuje

Samozrejme ze kondenzacny je aj tak v efektivite lepsi (predsa len obcas tam hadam ku nejakej kondenzacii dojde - otazne ale je o kolko a ci sa to pri vyssej cene kondenzacneho kotla oplati. - To uz si musi kazdy vypocitat sam.
(mimo ine - tych 115 % by som si v reale velmi rad pozrel :D - ak aj niekedy dosiahne ako dlho z vykurovacieho obdobia to je :D )



Najväčšiu usporu, a efektivitu momentálne pri dome so strednou spotrebou vody(4 osob.+varenie) a cca 5-6 izieb = jednoznačne kondenzačný kotol v kombinácii zo zásobníkom na teplu vodu. Overené.

Ja osobne mám Buderus, mám 7 miestnosti a 10 radiatorov+2x podlahové v kúpelkách.

Každý mesiac kontrolujem spotrebu plynu. Teraz momentálne vo vykurovacom období, mesačne cca 1000-1200 sk. Tolko moja skúsenosť.


Absolutne zbytocne cislo - bez tepelnej straty domu nic nehovoriace ;)

Kludne mozem mat aj 20 miestnosti a nizsiu spotrebu - ale takisto vyssiu spotrebu pri troch izbach .......



A ešte aj taká malá rada na ušetrenie nejakých peniažkov, ja napríklad mám nastavenu maximalne teplu vodu len na tolko aby som dokázal umývať riad a kupáť sa a sprchovať. Ciže nieje už potrebne pri týchto úkonoch ju smiešavať zo studenou vodou a kotol ušetrí pri jej zohrievaní. Lebo zbytočne ju zohrievať na teplotu taku že potom aj tak ju zmiešavať na potrebnu teplotu.
Dá sa aj na tom ušetriť pekne.

Toto az taku usporu nema - sice mate len povedzme 40 st. vodu ale miniete jej povedzme 20 litrov.

Keby ste mali 60 st. vodu tak tej miniete ( pri zmiesavani so studenou povedzme 20 st. vodou) len cca 10 litrov (10litrov 60 st. + 10 litrov 20st. = 20 litrov 40 st. )

Takze otazka znie - co je lacnejsie - zohriat 20 litrov na 40 st. alebo 10 litrov na 60 st. ?

(samozrejme hra tu trochu rolu aj strata na izolaci bojlera ... - ale nejaky vyznamny rozdiel v cene nenajdete ;) )
robin78
16.12.08,10:11
Toto az taku usporu nema - sice mate len povedzme 40 st. vodu ale miniete jej povedzme 20 litrov.

Keby ste mali 60 st. vodu tak tej miniete ( pri zmiesavani so studenou povedzme 20 st. vodou) len cca 10 litrov (10litrov 60 st. + 10 litrov 20st. = 20 litrov 40 st. )

Takze otazka znie - co je lacnejsie - zohriat 20 litrov na 40 st. alebo 10 litrov na 60 st. ?

(samozrejme hra tu trochu rolu aj strata na izolaci bojlera ... - ale nejaky vyznamny rozdiel v cene nenajdete ;) )

Myslim, ze takyto sposob predpokladania nie je celkom spravny, t.j. ci zohriat radsej 20 litrov na 40 st. alebo 10 litrov na 60 st, kedze taketo ohriate v praxi nenastane, t.j. na 60 st. sa ohreje cely zasobnik t.j. napr. 120 litrov, co vyjde urcite drahsie ako ohriatie na 40 st. A pri nizkej spotrebe teplej vody je to este menej ekonomicke. Pri zasobnikovom ohrievani je "idealne", ak sa vsetka voda co sa ohreje sa aj spotrebuje, cize nastavenim nizsej teploty dosiahneme vacsiu spotrebu teplej vody (netreba tolko domiesavat studenou) a tym padom mame aj vyssie uspory. ;)
Cecilia
16.12.08,10:12
Z vlastnej skúsenosti neodporúčam do starého systému kondenzačný kotol. Spotreba stúpla z 3500 na 4500 kubíkov za rok. Náš kotol nemá ohrev vody. Pôvodné radiátory - liatinové s hrubými rozvodnými rúrami po celom dome boli plánované pre kotol na tuhé palivo, potom sa zaviedol plyn - 18 rokov fungoval maďarský kotol - myslím, že, spotreba celkom slušná - do 3500 kubíkov, teraz po výmene kotla za kondenzačný je spotreba vyššia. Aj napriek plastovým oknám, zatepleniu a solárnemu ohrevu vody. A vôbec mi nevyhovuje, ako funguje tento nový kotol. Keď sa zapne, tak v kuse ide, pokiaľ nie sú horúce radiátory a dosiahne nastavenú teplotu. Keď sa vypne, tak dovtedy pokiaľ nie sú radiátory úplne studené. Toto sa opakuje viackrát za deň. Máte niekto dobrú radu?
misomiso
16.12.08,10:30
Z vlastnej skúsenosti neodporúčam do starého systému kondenzačný kotol. Spotreba stúpla z 3500 na 4500 kubíkov za rok. Náš kotol nemá ohrev vody. Pôvodné radiátory - liatinové s hrubými rozvodnými rúrami po celom dome boli plánované pre kotol na tuhé palivo, potom sa zaviedol plyn - 18 rokov fungoval maďarský kotol - myslím, že, spotreba celkom slušná - do 3500 kubíkov, teraz po výmene kotla za kondenzačný je spotreba vyššia. Aj napriek plastovým oknám, zatepleniu a solárnemu ohrevu vody. A vôbec mi nevyhovuje, ako funguje tento nový kotol. Keď sa zapne, tak v kuse ide, pokiaľ nie sú horúce radiátory a dosiahne nastavenú teplotu. Keď sa vypne, tak dovtedy pokiaľ nie sú radiátory úplne studené. Toto sa opakuje viackrát za deň. Máte niekto dobrú radu?

Tak to mate potom uplne zle zapojene a regulovane. Robil vam to nejaky babrak - s prepacenim. Kondenzacny kotol ma zmysel jedine s ekvitermicou regulaciou ale pokual viem, inak sa to snad dnes uz ani nemontuje. Treba to reklamovat.
misomiso
16.12.08,10:36
Toto az taku usporu nema - sice mate len povedzme 40 st. vodu ale miniete jej povedzme 20 litrov.

Keby ste mali 60 st. vodu tak tej miniete ( pri zmiesavani so studenou povedzme 20 st. vodou) len cca 10 litrov (10litrov 60 st. + 10 litrov 20st. = 20 litrov 40 st. )

Takze otazka znie - co je lacnejsie - zohriat 20 litrov na 40 st. alebo 10 litrov na 60 st. ?

(samozrejme hra tu trochu rolu aj strata na izolaci bojlera ... - ale nejaky vyznamny rozdiel v cene nenajdete ;) )

Predovsetkym ide o to, ze casto dost velke mnozstvo TUV ostava v potrubi - hlavne ak je bateria dalej od kotolne. Potom vobec nie je jedno, ci tam vzdy vychladne voda ohriata na 40 alebo na 65 st. Tu vodu potom aj tak vzdy vypustas ako studenu do kanala, ale pred tym si ju musel ohriat - bohuzial.
robin78
16.12.08,11:06
Z vlastnej skúsenosti neodporúčam do starého systému kondenzačný kotol. Spotreba stúpla z 3500 na 4500 kubíkov za rok. Náš kotol nemá ohrev vody. Pôvodné radiátory - liatinové s hrubými rozvodnými rúrami po celom dome boli plánované pre kotol na tuhé palivo, potom sa zaviedol plyn - 18 rokov fungoval maďarský kotol - myslím, že, spotreba celkom slušná - do 3500 kubíkov, teraz po výmene kotla za kondenzačný je spotreba vyššia. Aj napriek plastovým oknám, zatepleniu a solárnemu ohrevu vody. A vôbec mi nevyhovuje, ako funguje tento nový kotol. Keď sa zapne, tak v kuse ide, pokiaľ nie sú horúce radiátory a dosiahne nastavenú teplotu. Keď sa vypne, tak dovtedy pokiaľ nie sú radiátory úplne studené. Toto sa opakuje viackrát za deň. Máte niekto dobrú radu?

Pouzivate vobec nejaky termostat? Z tohto mam pocit, ze ku kotlu nie je zapojeny ziadny izbovy termostat.
misomiso
16.12.08,11:41
Pouzivate vobec nejaky termostat? Z tohto mam pocit, ze ku kotlu nie je zapojeny ziadny izbovy termostat.

Izbovy termostat nie je dobre riesenie ku kondenzacnemu kotlu. Ono to sice kuri fajn, ale z urcitych dovodov (nechce sa mi detailne rozpisovat) to potom v podstate nedokaze vyuzit vyhody kondenzacie. Ku kondenzacnemu sa montuje equitermika, byva sucastou vsetkych kvalitnych kotlov.
robin78
16.12.08,11:45
Izbovy termostat nie je dobre riesenie ku kondenzacnemu kotlu. Ono to sice kuri fajn, ale z urcitych dovodov (nechce sa mi detailne rozpisovat) to potom v podstate nedokaze vyuzit vyhody kondenzacie. Ku kondenzacnemu sa montuje equitermika, byva sucastou vsetkych kvalitnych kotlov.

Suhlasim, ale ono z toho sposobu ako ten kotol kuri mam dojem, ze nie je pouzity ziadny termostat. V texte sa spominaju len radiatory a pri kureni cisto len radiatormi sa mi zda pouzitie kondenzacneho kotla ako zbytocne vyhodene peniaze.
misomiso
16.12.08,12:42
Suhlasim, ale ono z toho sposobu ako ten kotol kuri mam dojem, ze nie je pouzity ziadny termostat. V texte sa spominaju len radiatory a pri kureni cisto len radiatormi sa mi zda pouzitie kondenzacneho kotla ako zbytocne vyhodene peniaze.

Prave vyssie som pisal, ze mam dva porovnatelne RD, jeden na juhu a jeden a severe SR. V oboch kurim ina radiatormi. V tom na juhu este aj prikurujem drevom v peci a mam 3500 kubikov (obycajny kotol) a v tom na severe som mal 1950 kubikov za prvy rok s novym kondenzacnym kotlom. Oba RD su nezateplene.
Jana Ravinger
16.12.08,15:06
a čo peletkové kúrenie nič?
Cecilia
16.12.08,16:10
Pouzivate vobec nejaky termostat? Z tohto mam pocit, ze ku kotlu nie je zapojeny ziadny izbovy termostat.

Máme termostat, na ktorom sa dá dopredu naprogramovať teplota, ale aj ručne regulujeme, ked odchádzame z domu, tak znížim teplotu na 18 stupňov a keď prídeme domov tak zapínam na 21 - 22 stupňov. Náš problém je zrejme v tých rozvodoch, ktoré sa už dnes nerobia. Dnes sa montujú tenké plastové trubky a my máme ešte staré hrubé rúry, ktoré sú schopné vykúriť aj pivnice.
jojkoz
16.12.08,18:04
Myslim, ze takyto sposob predpokladania nie je celkom spravny, t.j. ci zohriat radsej 20 litrov na 40 st. alebo 10 litrov na 60 st, kedze taketo ohriate v praxi nenastane, t.j. na 60 st. sa ohreje cely zasobnik t.j. napr. 120 litrov, co vyjde urcite drahsie ako ohriatie na 40 st. A pri nizkej spotrebe teplej vody je to este menej ekonomicke. Pri zasobnikovom ohrievani je "idealne", ak sa vsetka voda co sa ohreje sa aj spotrebuje, cize nastavenim nizsej teploty dosiahneme vacsiu spotrebu teplej vody (netreba tolko domiesavat studenou) a tym padom mame aj vyssie uspory. ;)

Ano vyjde drahsie ohriat cely zasobnik na vacsiu teplotu - ale co sa stym teplom stane ? strati sa ? - nie, len mate k dispozici viacej teplej vody.

To uz teda podla Vas podme porovnavat ci kupit 100 l zasobnik na 40 st. vodu (ktory bude mat aj vacsie straty kvoli vacsej ploche) alebo 60 l. zasobnik na 65 st. vodu ?

Aky zmysel ma minut vsetku nahriatu vodu ? - sak ked je kotol automaticky tak ju hned dohreje - zase je v zasobniku len nahriata .....
Silnejsie kotle dokonca stihaju ohrievat tak ze v zasobniku prakticky neklesne teplota aj pri plnom pusteni.

Naozaj nerozumiem takejto uspore ( vravim nejake min. isto budu lebo pri vyssej teplote su o nieco vyssie straty - ale neverim ze by to bolo nejako extremne poznat)

P.S. Mimo ine aj ja mam teplotu na 40 st. - ale nie kvoli setreniu ... - ale kvoli pohodliu ;)
A druha vec je ze semtam treba vodu v zasobniku nahriat nad 60 st. kvoli tvorbe nejakej biol. potvory ( uz neviem nazov)
jojkoz
16.12.08,18:05
Predovsetkym ide o to, ze casto dost velke mnozstvo TUV ostava v potrubi - hlavne ak je bateria dalej od kotolne. Potom vobec nie je jedno, ci tam vzdy vychladne voda ohriata na 40 alebo na 65 st. Tu vodu potom aj tak vzdy vypustas ako studenu do kanala, ale pred tym si ju musel ohriat - bohuzial.

Zalezi na izolacii potrubia a hlavne jeho dlzke od zasobnika ;)
misomiso
18.12.08,12:49
Máme termostat, na ktorom sa dá dopredu naprogramovať teplota, ale aj ručne regulujeme, ked odchádzame z domu, tak znížim teplotu na 18 stupňov a keď prídeme domov tak zapínam na 21 - 22 stupňov. Náš problém je zrejme v tých rozvodoch, ktoré sa už dnes nerobia. Dnes sa montujú tenké plastové trubky a my máme ešte staré hrubé rúry, ktoré sú schopné vykúriť aj pivnice.

Problem je v sposobe regulacie. Pokial nemate eqitermiku (co sa cudujem, lebo byva sucastou kotla) a navyse takto "vypinate" kurenie na pol dne ta sa vam naozaj kotol asi nikdy nedostane do kondenzacneho rezimu. Pocas toho pol dna, co kuri musi totiz dohanat straty z obdobia, ked sa vobec nekurilo a preto musi kurit vysokou teplotou.

Filozofia eqitermiky je presne opacna. Aj tam sa daju nastavit "utlmove" casy, ale aj pocas toho casi kotol kuri a to asi o 10 - 15 st nizsou teplotou, nez by kuril normalne. Preto v takomto rezime zarucene kondenzuje, a to aj vo velkych mrazoch. Inymi slovami, nevypne uplne, ale dodava teplo tym najekonomickejsim sposobom, aky je vobec mozny. Usetri sa dost, pretoze pri rezime, ked je kotol napr. 8 hod uplne vypnuty musi nasledne dokurit kompletne vsetky straty, takze sa aj tak neusetri nic, naopak, kuri neekonomickym sposobom, takze ten kondenzacny mate potom uplne zbytocne.
misomiso
18.12.08,13:38
Este som zabudol napisat - pokial nemate ekvitermiku tak jedina sanca je nestahovat kurenie na cas, ked ste v praci ale nechat termostat stale na rovnaku teplotu. Prave takymto riesenim (paradoxne) usetrite, ak mate kondenzacny kotol.

Radiatory nicim neprykryvajte, aby boli schopne vyziarit maximum energie a aby termostat zbytocne nezvysoval teplotu vody.

Podla mohjo nazoru vela usetria aj strieborne odrazove folie za radiatory (bohuzial obycajne treba demontovat radiatory prii lepeni takze to asi u vas uz neprichadza do uvahy. Naopak - ak by ste mali tvrdu vodu a viac raz napustili znova system, zanesie sa kamenom, moze sa uplne znefunkcnit (to sa mi naozaj stalo). Odporucam na spiatocku pred kotol instalovat elektronicky zmakcovac vody. Usadeniny v kotli tiez znizuju ucinnost.
dad111
18.12.08,14:17
A nebolo by lepsie tu upravu vody nainstalovat na napajacie potrubie, alebo system priamo plnit vodou uz upravenou, ktoru mozes ziskat v nejakej velkej kotolni z priemyselnych upravni? Naco upravovat stale tu istu vodu, ktora v systeme cirkuluje? Ta ekvitermicka regulacia je trocha o inom. Je v nej trocha viac logiky a hlavne pracuje s inymi vstupnymi informaciami, ako obycajny priestorovy termostat. Ustaleny vyrovnany trvaly chod kotla s modulovanym vykonom by tiez mohol byt ekonomicky. Prilis velky utlm skutocne nevedie k ziadnej uspore, zvlast u starych stavieb s horsou iziolaciou.
misomiso
18.12.08,18:17
A nebolo by lepsie tu upravu vody nainstalovat na napajacie potrubie, alebo system priamo plnit vodou uz upravenou, ktoru mozes ziskat v nejakej velkej kotolni z priemyselnych upravni?

To som si tiez myslel, ale odbornici ma vyviedli z omylu. Taketo upravy vody (elektonickym alebo permanentnym magnetom) neodstranuju z vody ziaden vodny kamen, iba sposobuju, ze sa nedokaze v potrubi zrazat. Lenze takto upravene voda si urzi tieto vlastnosti max 3 dni a zohrievanim sa tato doba dokonca este skracuje. Preto je potrebne ju upravovat v systeme permanentne.

Ine by samozrejme bolo ak by sa pouzila destilovana voda. Lenze to je dost komplikovane, muselo by sa to napustat cerpadlom.
robin78
19.12.08,06:48
To som si tiez myslel, ale odbornici ma vyviedli z omylu. Taketo upravy vody (elektonickym alebo permanentnym magnetom) neodstranuju z vody ziaden vodny kamen, iba sposobuju, ze sa nedokaze v potrubi zrazat. Lenze takto upravene voda si urzi tieto vlastnosti max 3 dni a zohrievanim sa tato doba dokonca este skracuje. Preto je potrebne ju upravovat v systeme permanentne.

Ine by samozrejme bolo ak by sa pouzila destilovana voda. Lenze to je dost komplikovane, muselo by sa to napustat cerpadlom.

Nepredava sa aj nejaka chemia do tej vody na spomalenie procesu hrdzavenia radiatorov a zmakcenie vody?
misomiso
19.12.08,08:25
Nepredava sa aj nejaka chemia do tej vody na spomalenie procesu hrdzavenia radiatorov a zmakcenie vody?

Asi ano, nejaka sa predavala aj za sociku, ale aku to ma ucinnost ti asi nikto nepovie.
petmar
19.12.08,09:41
Už sme dosť odbočili z témy, ale ešte sa pridám
Za socíku sa predával prípravok do domových kotolní, ale ma nenapadá jeho názov, viem len, že som to ešte nedávno videl ponúkať niekde u čechov...
Teraz by bola schodná cesta, kto má problém so starším systémom, obrátiť sa na firmu, ktorá sa zaoberá chemickým čistením ...je ich dosť .
Najprv sa odstránia pevné a plávajúce nečistoty (kyslými zložkami - HCl či inými zriedenými kyselinami, mravčia, oct...vá) potom sa to "svinstvo" vypustí, nasleduje starostlivá neutralizácia a nakoniec inhibícia proti korózii A podľa priania i iné veci - zanesenie štrbín, prifarbenie............
Po tejto činnosti idú aj ventily ľahko, aj účinnosť radiátorov či ohrevu TÚV za zlepší. Treba dávať pozor, aby niekde nezačalo triecť - môže prežrať tesnenie alebo nahrzavelú stenu.
Kristina27
20.11.09,06:35
Máme skúsenosti s prostriedkami PH AQUA do vykurovania - upravujú vodu v rozvodoch, zmäkčujú, chránia proti korózii, odstraňujú a čistia už existujúci vodný kameň a minerálne látky, alebo na chate, kde sa nekúri, sú prostriedky proti zamŕzaniu vody v rozvodoch aj do - 37°C.
A čo sa týka kotlov, jednoznačne kondenzačný so zabudovaným nerezovým zásobníkom na TÚV, BAXI, s reguláciou Siemenes, tento kotol prietočne zohrieva vodu napr. o 25°C 10 L za min. takže sa nestane, že teplá voda nebude alebo keď sa za sebou kúpu 6-ti, nestane sa, že siedmi už vodu nemá.
Hlavné by som si kúpila taký kotol a od takého predajcu, ktorý má aj servisné stredisko, kedy sa mi niečo stane s kotlom alebo na displeyi niečo začne blikať, takže hneď zavolám servisného technika, ktorý je do pol hodiny u mňa, pretože zákon schválnosti je taký, že možno priamo na Vianoce sa niečo stane a servisný technik príde až 20.januára a my budeme mrznúť.
dzac
20.12.12,08:16
pripravok ktory zabranuje usadeninam a korozii v radiatoroch ma nazov topekor
Indeed
20.12.12,08:21
zdravim.
je tu vela podobnych tem, viem, neukamenujte ma, prosim... ale nemam moc casu na to, aby som to vsetko precitala...
teraz sa nam pokazil kotol... absolutne sa v tom nevyznam...
potrebujeme plynovy (ak nieco take existuje, tak moze byt kombinovany - plyn+tuhe palivo), stacionarny, umiestneny bude v pivnici, vykurovat sa bude len jedno poschodie (prizemie), rodinneho domu. mame radiatory, nie podlahove kurenie. voda sa ohrieva vo vedlajsej nadobe.
rozloha domu, kde sa bude vykurovat je cca 110 m2. ak treba dalsie info, opytajte sa!
vopred dakujem za typy...

Také niečo NEEXISTUJE .
Valcake
20.12.12,14:13
...súhlasím s Indeed, my máme vyrobený kotol /ešte za socíka/ v rodičovskom dome na tuhé palivo a dá sa prepnúť na elektriku, ale k tomu zvlášť musí byť aj plynový kotol... inak to nejde..:rolleyes:
ace123
20.12.12,20:44
Tiez myslim, ze jedine tak plynak, akumulacna nadoba a "tuhe palivo" s vymennikom.