veronica
28.05.05,19:37
Ahojte poraďáci, neviem možno :D téma tu už bola, ale neviem si dať radi,potrebovala by som poradiť, či kúpený softwer zvyšuje hodnotu počítača.
Presnejšie mám počítač mesiac, no nemám v ňomsoftwer tak si ho kúpim, dajme tomu že cena počítača je 26 000,-- Sk a softvér stojí 8 000,-- Sk čo je 34 000,-- Sk, chcem sa vyhnúť tomu aby som ho musela odpisovať, takže sa chcem zmestiť do 30 000,-- Sk.
Prosím môže mi niekto pomôcť poradiť ako je to stým súborom hnuteľných vecí..
Bola by som rada ak by ste povedali, že ten softík tam patrí samostatne :).
ladyrs
28.05.05,17:43
Ahoj! Som toho názoru, že je to súčasť :-((( PC. Totižto načo by ti bol soft. bez PC?
veronica
28.05.05,17:45
áno, lenže je veľmi diskutabilné...:(
ladyrs
28.05.05,17:58
Podľa mňa je to práve naopak, je to jednoznačné. Soft. nie je samostatná vec. Bez toho, aby si ho mala nainštalovaný v PC, neslúži na podnikanie. Je to síce pravda, že ako HIM sa ti výdavok dostane do nákladov len postupne, ale čo sa dá robiť?
Heni
28.05.05,18:21
podla toho, aky je to soft, lebo napr. soft na účto si možeš nainštalovať aj do iného PC, tak je to samost. vec
ale ak je to napr. win oem, tak je to súčasť PC
pozri sem:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=18000&postcount=6
ondrejvla
28.05.05,18:55
Veronica, soft nie je súčasťou PC! V PÚ ho naúčtuješ na účet 518/A, v JÚ na prev.réžiu a vytvor si k tomu analytiku! PC do 30 tis.Sk účtuješ priamo do nákladov, zapíš si ho do drobného majetku, ale dáš jednorázovo do nákladov.
ondrejvla
28.05.05,18:57
A ešte niečo! - soft môžeš použoť i pre iný PC, napr.ten čo máš už dávno doma a stál povedzme, no na tom nezáleží! Nedaj sa zmiasť, nepatrí do OC k PC!
veronica
28.05.05,18:58
Ahoj, dakujem ti velmi pekne za radu, si velmi zlatá, rada by som si však ete ucelila jednu veci, ani ked je to windows?
Nemáš ICQ :), alebo niečo podobné?:)
ondrejvla
28.05.05,19:01
Veronica, ani ! A nemaj obavy, ja ti v tomto určite zle neporadím! Veď ten Windows môžeš mať vo všetkých tvojich PC!
Ale pozor! nemôžeš to mať na jednej fa od jedného dodávateľa!
veronica
28.05.05,19:03
Dakujem ti veľmi pekne, nemáš icq, alebo niečo podobné?:)
ondrejvla
28.05.05,19:05
Ešte nemám, ale vnúčik mi sľúbil, že mi to v najbližšej dobe urobí.
ondrejvla
28.05.05,19:06
Ak chceš, poď na shoutbox!
veronica
28.05.05,19:09
rada,ale ako sa tam dostanem?:)
ondrejvla
28.05.05,19:11
Poď na tému po porade, klikni na shoutbox a môžeme debatovať.
veronica
28.05.05,19:12
Poď na tému po porade, klikni na shoutbox a môžeme debatovať.
oky idem tam:)
Heni
28.05.05,19:33
Veronica, ani ! A nemaj obavy, ja ti v tomto určite zle neporadím! Veď ten Windows môžeš mať vo všetkých tvojich PC!
Ale pozor! nemôžeš to mať na jednej fa od jedného dodávateľa!
Vlasti, pozor, nie je windows ako windows, niektorý je inštalovateľný viackrát (krabicová verzia) a niektorý je predávaný zároreň s PC (oem verzia) a tento sa inštaluje len na ten jeden PC a nikde viac. Pozri ten link, čo som prilepila.
andrej_rv
28.05.05,19:45
Vlasti, pozor, nie je windows ako windows, niektorý je inštalovateľný viackrát (krabicová verzia) a niektorý je predávaný zároreň s PC (oem verzia) a tento sa inštaluje len na ten jeden PC a nikde viac. Pozri ten link, čo som prilepila.Heni má pravdu, operačný systém PC (napr. Windows), bez ktorého je počítač nefunkčný, je súčasťou obstarávacej ceny počítača. Uvediem príklad z periodika DANE a ÚČTOVNÍCTVO - vzory a prípady, 2004 č. 12 - Nehmotný majetok: " Napr. spoločnosť v roku 2004 zakúpila 10 nových počítačov vrátane operačných systémov MS Windows, ktoré boli zabudované v počítači a zahrnuté v obstarávacej cene počítačov. Takéto operačné systémy, bez ktorých je samotný počítač nefunkčný, sa odpisujú spolu s počítačom ako hmotný majetok (hardvér) – nikdy nie samostatne.
Samostatne by sa odpisovali ďalšie zakúpené softvéry tzv. aplikačné softvéry – napr. kancelársky balík MS Office, účtovnícke softvéry a pod."
Podľa môjho názoru je súčasťou ceny hardvéru nielen OEM ale aj krabicová verzia operačného systému.
dana18
29.05.05,12:34
Ahoj,ked maš počítač mesias a softwér kupiš až dodatočne v JU účtuješ samostatne do peňažného denníka podla dátumov,a môžeš ho zaradiť do prevádzkovej réžie.
terezaka
29.05.05,12:43
Ahoj Veronika! ja sa prikláňam k Vlaste /ona je už ostrieľaný poraďak/a čo tak čítam, aj s bohatými skúsenosťami.Počítač ti napr.môže niekto aj darovať...a program si môžeš kúpiť.To nie je nutná výbava PC a budeš mať už aj iný dátum na paragóne...ako si písala že PC už máš.
Terézia
ondrejvla
29.05.05,12:59
Veronika kupovala zvlášť PC a zvlášť soft! To znamená, že PC už musel mať operačný systém! Ak si pozriete späť, ja som sa jej konkrétne na to pýtala, odpoveď mi dala na shoutboxe, že soft bol kupovaný zvlášť! Máte pocit, že počas môjho doterajšieho radenia a to nemalého by som chcela niekoho úmyselne zavádzať?
terezaka
29.05.05,13:39
Veronika kupovala zvlášť PC a zvlášť soft! To znamená, že PC už musel mať operačný systém! Ak si pozriete späť, ja som sa jej konkrétne na to pýtala, odpoveď mi dala na shoutboxe, že soft bol kupovaný zvlášť! Máte pocit, že počas môjho doterajšieho radenia a to nemalého by som chcela niekoho úmyselne zavádzať? Vlasti prepač,asi si to zle pochopila,ja som sa chcela prikloniť k tvojmu názoru, len mi to nejako nevyšlo a nie to spochybniť.
Terézia
ondrejvla
29.05.05,13:44
Vlasti prepač,asi si to zle pochopila,ja som sa chcela prikloniť k tvojmu názoru, len mi to nejako nevyšlo a nie to spochybniť.
TeréziaJa som to dobre pochopila, len ja už teraz ani neviem, kde je sever! Bola som presvedčená o svojej pravde, lebo logiku má vysvetlenie, ktoré som podala, ...
Ale keď ma niekto spochybní, resp. moje dôkazy a tvrdenia, o ktorých si myslím, ba dokonca som presvedčená, že sú správne, bolo by dobré, keby si prečítal aj A nielen B.
ayya
30.05.05,11:15
Heni má pravdu, operačný systém PC (napr. Windows), bez ktorého je počítač nefunkčný, je súčasťou obstarávacej ceny počítača. Uvediem príklad z periodika DANE a ÚČTOVNÍCTVO - vzory a prípady, 2004 č. 12 - Nehmotný majetok: " Napr. spoločnosť v roku 2004 zakúpila 10 nových počítačov vrátane operačných systémov MS Windows, ktoré boli zabudované v počítači a zahrnuté v obstarávacej cene počítačov. Takéto operačné systémy, bez ktorých je samotný počítač nefunkčný, sa odpisujú spolu s počítačom ako hmotný majetok (hardvér) – nikdy nie samostatne.
Samostatne by sa odpisovali ďalšie zakúpené softvéry tzv. aplikačné softvéry – napr. kancelársky balík MS Office, účtovnícke softvéry a pod."
Podľa môjho názoru je súčasťou ceny hardvéru nielen OEM ale aj krabicová verzia operačného systému.
prikláňam sa k Andrejovi
odpisovať sa môže iba zaradený HIM, a zaradiť do používania sa môže iba funkčný HIM, teda aj s operačným systémom.
Ale napadol mi takýto prípad: kúpim si počítač bez operačného systému a stiahnem si z netu Linux - ten je tuším zdarma - a môžem počítač zaradiť a odpisovať. Keď po mesiaci zistím, že mi Linux mi nevyhovuje, tak si musím dokúpiť Windows ... a ten už môžem dať do nákladov priamo. ale pre istotu si Linux predtým napálim na CD a odložím... tak si myslím :)
ayya
30.05.05,11:23
ešte doplním, .... s tým Linuxom by to samozrejme malo platiť aj vtedy, ak obstarávacia cena hardware neprevyšuje 30 tis. - teda: "železo" + Linux je používateľné aj bez kupovaného software :)
lenkak
30.05.05,14:27
ešte doplním, .... s tým Linuxom by to samozrejme malo platiť aj vtedy, ak obstarávacia cena hardware neprevyšuje 30 tis. - teda: "železo" + Linux je používateľné aj bez kupovaného software :)
Tak ako Ayya a Andrej_rv, treba vedieť rozlišovať SW.
andrej_rv
30.05.05,14:42
prikláňam sa k Andrejovi
odpisovať sa môže iba zaradený HIM, a zaradiť do používania sa môže iba funkčný HIM, teda aj s operačným systémom.
Ale napadol mi takýto prípad: kúpim si počítač bez operačného systému a stiahnem si z netu Linux - ten je tuším zdarma - a môžem počítač zaradiť a odpisovať. Keď po mesiaci zistím, že mi Linux mi nevyhovuje, tak si musím dokúpiť Windows ... a ten už môžem dať do nákladov priamo. ale pre istotu si Linux predtým napálim na CD a odložím... tak si myslím :)No neviem, či by sa v takomto prípade nemal nákup iného operačného systému (alebo vyššej verzie toho istého napr. - W98 -> WXP) považovať za tech. zhodnotenie, a ak s ďalšími TZ v tom istom roku presiahne 30 tis, tak zvýšiť vstupnú cenu. Podobný prípad by mohol nastať aj pri legalizácii operačného systému. Vlasta síce v predchádzajúcom príspevku správne podotkla, že PC pri nákupe softu už musel mať operačný systém (a prakticky ho určite aj mal), ale ja z praxe poznám kopu prípadov, keď ten operačný systém nebol obstaraný legálne, čiže de iure neexistuje. A pri takejto legalizácii by som sa tiež priklonil k teórii, že ide o skôr o tech. zhodnotenie, ako o bežný nákup softu účtovaný do nákladov. Praktický význam s možným daňovým vplyvom by to malo však len vtedy, keby sa v tom roku na PC vykonalo aj nejaké iné TZ.
Jana Acsová
30.05.05,15:11
Hardvér a softvér nakupované samostatne sa účtujú samostatne t.j. 042 a 041 alebo podľa toho ako ste zvyknutí resp. podstatné je, či ho posudzujeme ako dlhodobý majetok (ja som uviedla účtovanie dlhodobého majetku).
Jediná výnimka je nákup hardvéru spolu so softvérom (a to aj v tom prípade, čisto hypoteticky, že si obstarám nielen operačný systém ale aj MS office, účtovný program, skladové hospodárstvo, fakturáciu, program na spracovanie JCD atď. atď.), t.j. keď mi dodávateľ PC, teda hardvéru dodá tento s nainštalovaným samozrejme legálnym softvérom (keď má na to oprávnenie). Vtedy je do celé 042 teda hmotný majetok a odpisuje sa hardvér spolu so softvérom v 1. odpisovej skupine daňovo a účtovne tak ako si zvolíte pre tento "hmotný majetok".

Potvrdzujem "poradu" Vlasty predo mnou.
Tento príspevok beriem len na vyvrátenie predchádzajúceho príspevku, aby nikoho nemiatol.
evina
30.05.05,16:01
Ja potvrdzujem názor Andreja a Ayya. Nemyslím si, že pre správne posúdenie ako v tomto prípade odpisovať je smerodatné, že som kúpila PC zvlášť a soft zvlášť, ale treba vedieť rozlíšiť soft. Ja som kupovala PC pred troma rokmi a firma ho neposkytovala spolu s operačným systémom, resp. takým aký mi nevyhovoval. Ten som si dokúpila od inej firmy - a odpisujem spolu s PC. , takže ma predhádzajúci príspevok vôbec nezmiatol.
martaO
30.05.05,18:12
Do majetku z obstarania sa môže zaradiť majetok, ktorý začnem používať. Napr. kúpim auto, mám ho na 042, môžem ho používať na podnikanie? nie, lebo pred tým musím zaobstarať značky. Teda ak kúpim počítač a mám len 1 vo firme, nie je schopný pracovať bez programového vybavenia. My máme vo firme 30 počítačov, každý zaradený samostatne a Windovs ktorý je dokupovaný je zaradený tiež samostatne. Keďže PC sa vymieňajú, preinšatluje sa aj soft. Treba posúdiť všetky aspekty.
Heni
30.05.05,18:34
... Keďže PC sa vymieňajú, preinšatluje sa aj soft. Treba posúdiť všetky aspekty.veď o to ide, že nie každý win sa preinštaluje. oem verziu máš registrovanú a nemala by sa inštalovať na iný PC.
andrej_rv
30.05.05,22:44
Jediná výnimka je nákup hardvéru spolu so softvérom (a to aj v tom prípade, čisto hypoteticky, že si obstarám nielen operačný systém ale aj MS office, účtovný program, skladové hospodárstvo, fakturáciu, program na spracovanie JCD atď. atď.), t.j. keď mi dodávateľ PC, teda hardvéru dodá tento s nainštalovaným samozrejme legálnym softvérom (keď má na to oprávnenie). Vtedy je do celé 042 teda hmotný majetok a odpisuje sa hardvér spolu so softvérom v 1. odpisovej skupine daňovo a účtovne tak ako si zvolíte pre tento "hmotný majetok".
Podľa mňa tento problém vôbec nie je taký jednoznačný, ako ho Ty tu prezentuješ. Keď si pozrieš presnú citáciu náplne účtu 013 (Postupy PÚ § 37 ods. 8), je tam uvedené "Softvér sa účtuje na účte 013... ak nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia". Súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia je operačný systém, bez ktorého je PC nefunkčný. Samozrejme ako súčasť dodávky hardvéru treba považovať ešte tzv. OEM verzie aplikačných programov, u krorých dodávka je výslovne viazaná na nákup nového hardware a sú buď grátis alebo ich cena je výrazne nižšia ako bežné verzie (viď príspevok Heni). Ja si myslím, že plné verzie Office, skladu, atď. nakúpené za bežné ceny pri nákupe počítača nie sú súčasťou dodávky hardvéru ani jeho ocenenia, akurát sú dodané v ten istý deň a poďľa mňa sa vždy majú účtovať na 013 (resp. na 518, ak nespĺňajú kritérium pre zaradenie do DNM). Teda nie spolu s hardvérom, ako tvrdíš. Veď to nemá logiku, že Office kúpený v deň nákupu PC je súčasťou ceny PC a na druhý deň už nie. Netvrdím, že môj názor je 100 % správny, keďže presná definícia, čo vlastne je súčasťou dodávky HW v Postupoch nie je. Ale podľa predajcov výpočtovej techniky, ktorých som sa pýtal na názor, súčasťou dodávky hardvéru je len OS a OEM verzie.
bepo
31.05.05,07:39
Počítače sa predávajú aj bez operačného systému.OEM verzia ja asi o polovicu lacnejšia ako plná verzia a nikto nemôže predať len OEM verziu bez kúpy počítača.Takže dá sa kúpiť bez OS a potom si dokúpiť plnú verziu Woken.Ak to niekomu tak vyhovuje nech tak urobí.Ale OEM verzia sa účtuje spolu s počítačom a plná sa môže zvlášť.