Fišta
10.12.08,20:26
Firma - platiteľ DPH zakúpila pohľadávky, ktoré bude vymáhať. V tejto súvislosti vznikajú náklady typu právne, notárske služby, ktoré sú účtované s DPH. Má firma nárok na odpočet DPH z týchto služieb? Samotné inkaso pohľadávky nie je predmetom zákona o DPH.
Vladimír Ozimý
10.12.08,20:41
ak ste platiteľ DPH, ktorý dodáva služby a tovary s DPH potom nárok na odpočítanie vzniká pretože služby ktoré sú vám poskytnuté aj keď súvisiace s vymáhaním pohľadávky sú predsa na činnosť platiteľa...nárok na odpočítanie DPH vzniká...
Fišta
11.12.08,16:07
Viete to niečim doložiť? Váš názor by ma potešil, ale pochybnosti zostatli. Text §49 ods. 2 od 1.1.2008 znie: Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ....
Inkaso pohľadávky nie je dodávkou služby alebo tovaru. Už v zákone nemáme text o podnikateľskej činnosti platiteľa.
Vladimír Ozimý
12.12.08,16:34
Viete to niečim doložiť? Váš názor by ma potešil, ale pochybnosti zostatli. Text §49 ods. 2 od 1.1.2008 znie: Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ....
Inkaso pohľadávky nie je dodávkou služby alebo tovaru. Už v zákone nemáme text o podnikateľskej činnosti platiteľa.


no pozrite podložiť skúsim Vás presvedčiť ;):

My členíme prijaté služby a tovary do troch skupín:
a) pri ktorých vzniká nárok na odpočítanie (§49 ods. 2)
b) pri ktorých nevzniká nárok na odpočítanie (§49 ods. 3)
c) pri ktorých je povinnosť krátiť daň koeficientom (§ 49 ods. 4)

Iná možnosť nie je. Vy ste prijali právne služby zaťažené DPH. Takže to musíte posúdiť či vám vzniká nárok alebo. Ak ste spoločnosť ktorá nevykonáva činnosti oslobodené od DPH podľa § 28 až 41 potom nemôžte postupovať podľa § 49 ods. 3 ani § 49 ods. 4. To znamená že máte činnosti ktoré podliehajú zdaneniu ak dodávate tovary a služby. Ako správne hovoríte postúpenie pohľadávky nie je predmetom dane ale súvisí s činnosťou spoločnosti, ktorú vykonávate. T.j. dodávate tovary a služby ktoré podliehajú zdaneniu. Takže nárok na odpočítanie vzniká, pretože z pohľadu DPH dodávate len tovary a služby ktoré zaťažujete DPH a preto vám vzniká nárok na odpočítanie DPH podľa § 49 ods. 2 - právne služby ste použili na činnosť spoločnosti ako platiteľ....
Fišta
14.12.08,19:07
Takto postupujeme, ale stále nie som si 100% istá, či tam netiká nejaká bomba, o ktorej neviem. Nič oficiálne od Ministerstva financií, Daňového riaditeľstva a pod. som k tejto téme nenašla.
Ďakujem za ochotu.