ROBOTA
10.12.08,21:43
Mám viacerých zákazníkov, ktorým musím urobiť DP na daň z motorových vozidiel a tak som začala pomaly už teraz. Zastavil ma však riadok č. 52, ktorý má byť podľa návodu z DR udaný v € a ešte neviem sadzby VUC na daň rok 2009. Pozastavila som sa aj nad týnto prípadom: daň sa vypočítava na celé mesiace, ale mám auto v evidencii s.r.o. 1.1.2008-14.3.2008 a to isté auto v evidencii FO 15.3.-31.12.2008. z toho mi vyplýva, že za mesiac marec bude daň uhradená 2x!!! Dúfam, že uvažujem správne.
Majkas
10.12.08,21:36
No ešte to nemam velmi nastudovane, ale myslim si, ze ideme platit za rok 2008-aspon tí, ktorí nemajú preddavky
jdurcek
11.12.08,11:18
Ano je to tak !
Može sa stat že za jeden mesiac budeme platit motorovú daň dva-krát
KEJKA
11.12.08,21:08
a tá kolonka v EUR bude kvôli tomu, že DMV sa bude platiť, resp. doplácať na základe podaného DP DMV k 31.1.2009.
Takže použjeme sadzby v Sk prepočítané konverzným kurzom.
Krtko
11.12.08,22:56
Ano je to tak !
Može sa stat že za jeden mesiac budeme platit motorovú daň dva-krát

ešte som nevidela nové tlačivo, ale v minulosti sa predsa daň z MV, resp. jej alikvotná časť za časť roka prepočítavala na dni.
bolo to zmenené????:eek:
ROBOTA
15.12.08,20:08
Je mi veľmi ľúto, ale daňové riaditeľstvo nás potešilo zmenou výpočtu - celé mesiace.
Johanka
15.12.08,20:24
Ale veď to nie je nič nové, zákon v súčasnom znení platí od 1.12.2007.
Z jednotlivých ustanovení je to jasné, nepotrebujete ani tlačivo vidieť :).
http://www.porada.sk/581500-post38.html
Krtko
15.12.08,22:09
Ale veď to nie je nič nové, zákon v súčasnom znení platí od 1.12.2007.
Z jednotlivých ustanovení je to jasné, nepotrebujete ani tlačivo vidieť :).
http://www.porada.sk/581500-post38.html

Ospravedlňujem sa, ale keď som si nový zákon pozerala,prehliadla som to, ten výcuc je výborný. Chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie týchto dvoch ustanovení:

(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Iruška
17.12.08,12:08
Vie niekto vysvetliť par. 89 vznik a zánik daňovej povinnosti z MV Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dńom po dni použitia vozidla na podnikanie. Rozumiem tomu tak, že keď auto prihlásim napr. 15.3. daňová povinnosť vznikne 16.3.ale v dańom priznaní sa dań počíta na mesiace riadok 10 daň počítam od marca alebo od apríla. Prosím vysvetlite mi túto dilemu.
veronikasad
17.12.08,13:38
Vie niekto vysvetliť par. 89 vznik a zánik daňovej povinnosti z MV Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dńom po dni použitia vozidla na podnikanie. Rozumiem tomu tak, že keď auto prihlásim napr. 15.3. daňová povinnosť vznikne 16.3.ale v dańom priznaní sa dań počíta na mesiace riadok 10 daň počítam od marca alebo od apríla. Prosím vysvetlite mi túto dilemu.
6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
Johanka
17.12.08,13:41
Vie niekto vysvetliť par. 89 vznik a zánik daňovej povinnosti z MV Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dńom po dni použitia vozidla na podnikanie. Rozumiem tomu tak, že keď auto prihlásim napr. 15.3. daňová povinnosť vznikne 16.3.ale v dańom priznaní sa dań počíta na mesiace riadok 10 daň počítam od marca alebo od apríla. Prosím vysvetlite mi túto dilemu.
Príklad k § 91 ods.6

Príklad k odseku (6):Daňová povinnosť vznikne 15. mája 2008. Následne z dôvodu predaja vozidla v mesiaci október 2008 dôjde k zániku daňovej povinnosti. Celoročná sadzba za vozidlo je 8 000 Sk.
Ak vznikne daňová povinnosť 15. mája 2008 a zároveň aj zanikne v mesiaci október 2008, t.j. v tom istom zdaňovacom období, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane do 31. januára 2009. Výška pomernej časti sa určí ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie, t.j.:


8000/12 x 6 mesiacov (za mesiace máj až október) = 3 999,9
po zaokrúhlení pomerná časť dane predstavuje sumu 3 999 Sk.

Zdroj : pokyn DR SR k dani z MV (celé znenie je v prílohe)

Iba malá poznámka: aj v pokyne sa prepočítali, termín na podanie DP a vyrovnanie dane je 2.2.2009;)
Krtko
17.12.08,17:40
Ten príklad je jasný, ale to je školský príklad.
Príklad z praxe:
Mám auto v evidencii od začiatku roka do 12.7.. Pomerná časť je sadzba dane/12*7
O týždeň kúpim nové auto a zaradím ho do používania a do evidencie 20.7. do konca roka
Pomerná časť je sadzba dane/12*6
no a takto vychádza, že zaplatím daň z MV za rok za 13 mesiacov.
Je to takto alebo sa mýlim
ROBOTA
17.12.08,19:06
Nemýliš sa. Dnes som bola na DÚ a bolo mi povedané : .... bohužial, ale takto je nový zákon a hotovo. Zaplatíte 2x za jeden mesiac.... Takže zase taký malý odžub zo strany štátu .
Tweety
17.12.08,19:14
Ten príklad je jasný, ale to je školský príklad.
Príklad z praxe:
Mám auto v evidencii od začiatku roka do 12.7.. Pomerná časť je sadzba dane/12*7
O týždeň kúpim nové auto a zaradím ho do používania a do evidencie 20.7. do konca roka
Pomerná časť je sadzba dane/12*6
no a takto vychádza, že zaplatím daň z MV za rok za 13 mesiacov.
Je to takto alebo sa mýlim
Za prvé MV iba za mesiace používania, t.j. 7
ZA druhé rovnako za mesiace použív. t.j. 6, nezaplatíš za 13 mesiacov za jedno auto.
Krtko
17.12.08,19:17
Nemýliš sa. Dnes som bola na DÚ a bolo mi povedané : .... bohužial, ale takto je nový zákon a hotovo. Zaplatíte 2x za jeden mesiac.... Takže zase taký malý odžub zo strany štátu .



Takže zasa zostáva na nás, aby sme informovali klientov a optimalizovali ich výdavky.:mee:
Jedna nožnosť je, že jedno auto odhlásia na konci mesiaca a druhé prihlásia na začiatku nového mesiaca. Ak už predsa musia auto odhlásiť skôr a bude to možné zo strany klienta, vzhľadom k výdavkom na prevádzku vozidla, tak to druhé registruje až na začiatku ďalšieho mesiaca.
ROBOTA
17.12.08,19:35
Tak asi, ak vôbec dajú vedieť o vzniku alebo zániku daňovej povinnosti. Zväčša tieto veci musím riešiť dodatočne.
Krtko
17.12.08,20:57
Za prvé MV iba za mesiace používania, t.j. 7
ZA druhé rovnako za mesiace použív. t.j. 6, nezaplatíš za 13 mesiacov za jedno auto.

Áno, ale z pohľadu daňovníka: keď nebude 2 autá používať súčasne celý mesiac, ale v tom mesiaci bude 12 dní požívať jedno auto a desať dní druhé a zaplatiť musí za obe akoby ich používal celý mesiac dve, Takže za rok zaplatí za 13 mesiacov a autá bude používať necelých 12.
Pre živnostníkov je to oproti minulosti, keď sa prepočítavala daň na dni, posun k vyšším nákladom, teda k horšiemu, pretože im to nič neprináša. :mee:
Určite z pohľadu štátu je to pár koruniek navyše do štátnej kasy:rolleyes:
Johanka
18.12.08,10:03
Ten príklad je jasný, ale to je školský príklad.
Príklad z praxe:
Mám auto v evidencii od začiatku roka do 12.7.. Pomerná časť je sadzba dane/12*7
O týždeň kúpim nové auto a zaradím ho do používania a do evidencie 20.7. do konca roka
Pomerná časť je sadzba dane/12*6
no a takto vychádza, že zaplatím daň z MV za rok za 13 mesiacov.
Je to takto alebo sa mýlim
To nie je školský príklad, je to príklad, ktorý vymysleli na DR SR a je súčasťou pokynu k dani z MV. Ani mne to nie je po vôli , ale budem pri výpočtoch postupovať tak, ako je v pokyne - jedine , že by vyšiel pokyn nový. Ale prečo by to robili, uberať štátnej pokladnici ???
Johanka
18.12.08,13:15
Áno, ale z pohľadu daňovníka: keď nebude 2 autá používať súčasne celý mesiac, ale v tom mesiaci bude 12 dní požívať jedno auto a desať dní druhé a zaplatiť musí za obe akoby ich používal celý mesiac dve, Takže za rok zaplatí za 13 mesiacov a autá bude používať necelých 12.
Pre živnostníkov je to oproti minulosti, keď sa prepočítavala daň na dni, posun k vyšším nákladom, teda k horšiemu, pretože im to nič neprináša. :mee:
Určite z pohľadu štátu je to pár koruniek navyše do štátnej kasy:rolleyes:

No, musíme sa pre roky budúce poučiť a dobre "načasovať" prvé použitie MV na podnikanie a tým aj deň vzniku DP pre daň z MV :).
betka
19.12.08,19:06
Pre zaujímavosť:
Mne napr. DP nevzali, ak mi ho zoberú, bude sa považovať DP za rok 2008 ako nepodané.:eek:

Takže som musela hľadať: par. 90-daňovník je povinný podať DP za ZO do 31.1 po uplnutí tohto ZO

Hmmm:D (šikulka)