Ivet17
10.12.08,21:45
Ahojte, potrebovala by som poradit ako je to s cenotvorbou v maloobchode. Nieco som tu uz o tom citala ale stale moc tomu nerozumiem. Nieco o 20%.
Alebo ze si mozem nasadit kolko chcem.
Mozem si nasadit aj na kazdom kuse inac? Na jednom 20%,30%,40%?
Ako sa to potom vyrata co je moj zisk na dennom obrate, keby ma kazdy odev inu marzu?
Prosim poradte. :confused:
misomiso
10.12.08,21:19
A preco potrebujes vyratat zisk ne DENNOM obrate?
Ivet17
11.12.08,08:33
Ja si este len planujem zalozit obchodik a vsetko okolo toho zistujem, pripada mi to ze som jedina na svete ktora do niecoho ide a v podstate o tom nic nevie. A preto tu stale zadavam nejake otazky, mozno az nezmyselne. Vies mi nieco o tom povedat?
Mala som na mysli ze ak zadam na rozne druhy oblecenie rozne marze-ako potom budem vediet aky mam cisty zisk?to je jedno ci denny alebo rocny?
Ingrid Ondruskova
11.12.08,08:51
Mám skúsenosť, že v maloobchode nejdú pod 30perc.maržu. Ak si šikovná a lacno nakúpiš, môžeš si dať aj 100perc., aspon zarobíš, v prípade oblečenia je to tak, prečo by inak druhotriedny pulóver stál v kamennej predajni 800Sk...
P.S.rôzne tovary majú rôznu maržu...aj vrámci jednej firmy, PC Ti
vyráta priemernú maržu na všetky druhy tovarov za den, mesiac, kvartál...
Ivet17
11.12.08,10:03
Vdaka.Aj ked som uz robila kratko predavacku-nejakosi ma to vtedy nezaujimalo a nevsimala som si taketo veci. dakujem
Filip Glasa
11.12.08,15:50
v maloobchode nejdú pod 30perc.maržu.


No to asi v drogérii, alebo potravinách. Neviem si predstaviť napr. obuv, alebo textil s takouto maržou.
Zjednodušene - čím menej obrátkový tovar tým vyššia marža - ale každý sortiment inak. Ak ti dodávateľ neurčuje doporučené maloobchodné ceny, tak si ich skús nastaviť podľa konkurencie.
Takto sa to nedá povedať ak nenapíšeš aspoň odvetvie. Marže môžu byť od jednotiek percent (PC, elektronika, mobily, potraviny) až po stovky (500-1000%: luxusná móda od náhrhárov, dovozy etno-blbostí z ázie, gýčové celbritné tričká z lebkami a srdiečkami z ameriky > to by R.F. čumel :-).