S.Ch.
11.12.08,08:13
Dobrý deň, kúpili sme poľnohospodársky stroj v novembri 2008. Môžeme ho do zaradiť do užívania už v roku 2008 a dopisovať aj keď sa fyzicky začne používať až v lete roku 2009? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
azla
11.12.08,07:32
Dobrý deň, kúpili sme poľnohospodársky stroj v novembri 2008. Môžeme ho do zaradiť do užívania už v roku 2008 a dopisovať aj keď sa fyzicky začne používať až v lete roku 2009? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

V tomto by som bola asi opatrná.
Asi by ste nevedeli preukázať, že daný stroj bol v r. 2008 používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
(napr. ak by to bol kombajn na obilie)

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
S.Ch.
12.12.08,08:15
Ďakujem za odpoveď.
Janurka
12.12.08,08:29
V tomto by som bola asi opatrná.
Asi by ste nevedeli preukázať, že daný stroj bol v r. 2008 používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
(napr. ak by to bol kombajn na obilie)

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Ak by to aj bol kombajn a mal by adaptér na kosenie kukurice /a vy pestujete kukuricu/, mohol sa používať aj v novembri, aj decembri, nakoľko v týchto mesiacoch sa kukurica kosí.
jaja99
12.12.08,08:49
Podľa mňa môžeš uplatniť daňový odpis, lebo odpisy sú výdavky na ZABEZPEČENIE príjmov, a nie na ich DOSIAHNUTIE, čo podstatný rozdiel.
Skôr by som bola opatrná pri účtovných odpisoch, či došlo k opotrebovaniu - aspoň morálnemu.
Nárok na uplatnenie daňových odpisov máš aj na taký HM, ktorý celý rok nepoužiješ na dosiahnutie príjmov, ale máš ho v garáži, lebo Ti ZABEZPEČÍ príjem v budúcnosti alebo v prípade poruchy iného stroja ho môžeš použiť ako zálohu.