msa
11.12.08,08:28
dobrý deň, chcem sa spýtať čo musí obsahovať žiadosť o zrušenie trvalého pobytu nájomníkovi, vôbec neplatí, a už ma nebaví stále za ním chodiť a prosiť aby si platil to, čo musí ak chce niekde bývať. ďakujem
Elena Navrátilová
11.12.08,07:33
Bol vôbec nájomník prihlásený na trvalý pobyt? Veď na také niečo potreboval súhlas vlastníka bytu. Inak odhlásenie sa robí tam kde sa prihlasuje. Takže musí ísť vlastník bytu aj zrušiť trvalý pobyt.
msa
11.12.08,08:54
je to komplikovanejšie, zdedila som byt po matke, ktorá v ňom žila s druhom, pôvodne bol byt tohto druha, on ho však prepísal na ňu, matka zomrela, ja som ho zdedila, takže tam má trvalý pobyt, nechce však nič platiť aj po opakovanom upozornení, nemáme s ním žiadnu zmluvu ani nič, nechcem ho vyhodiť z bytu, ale naozaj sa sním nič nedá robiť, tak chcem zrušiť pre ziačiatok aspoň ten trvalý pobyt, aby vedel, že to myslím vážne, neviem ako budem postupovať ak nebude naďalej platiť.
v podstate som chcela iba vedieť, čo na tej žiadosti musí byť uvedené. ďakujem
sthruska
11.12.08,12:58
Hoď na ohlasovňu pobytu a odhlás ho. Potrebuješ k tomu jediné. Preukázať, že si majiteľkou bytu. Dokonca nemáš ani žiadnu povinnosť oznámiť mu to.
anonym222
11.12.08,18:46
Hoď na ohlasovňu pobytu a odhlás ho. Potrebuješ k tomu jediné. Preukázať, že si majiteľkou bytu. Dokonca nemáš ani žiadnu povinnosť oznámiť mu to.
No, neviem, či je to len tak jednoducho možné zrušiť niekomu inému trvalý pobyt.
Koľko našich tzv. spoluobčanov býva v sociálnych bytoch patriacich mestu, neplatia nájomne, devastujú byty a mesto im nezrušilo doteraz trvalý pobyt.
Zdá sa mi, že si v dosť nevhodnej situácii. Ak ho budeš chcieť vysťahovať, asi mu budeš musieť nájsť náhradné ubytovanie.
Stanislav 1975
11.12.08,19:20
No, neviem, či je to len tak jednoducho možné zrušiť niekomu inému trvalý pobyt.
Koľko našich tzv. spoluobčanov býva v sociálnych bytoch patriacich mestu, neplatia nájomne, devastujú byty a mesto im nezrušilo doteraz trvalý pobyt.
Zdá sa mi, že si v dosť nevhodnej situácii. Ak ho budeš chcieť vysťahovať, asi mu budeš musieť nájsť náhradné ubytovanie.
Prosím ťa,ak nevieš, tak ju nestraš...-velmi zle píšeš...
Trvalý pobyt je dnes len informatívny a nezaklada žiadne vlastnícke alebo nájomné práva...
majkii
11.12.08,21:20
Prosím ťa,ak nevieš, tak ju nestraš...-velmi zle píšeš...
Trvalý pobyt je dnes len informatívny a nezaklada žiadne vlastnícke alebo nájomné práva...

V zásade súhlasím, trvalý pobyt je evidenčná záležitosť, ale má aj určité právne a občianske dôsledky (napr. doručovanie uradných listín a rozhodnutí, voličské zoznamy, trvalý pobyt vlastníka sa uvádza v katastri nehnutešností na LV a ďalšie iné ....)
Krtko
11.12.08,23:08
No, neviem, či je to len tak jednoducho možné zrušiť niekomu inému trvalý pobyt.
Koľko našich tzv. spoluobčanov býva v sociálnych bytoch patriacich mestu, neplatia nájomne, devastujú byty a mesto im nezrušilo doteraz trvalý pobyt.
Zdá sa mi, že si v dosť nevhodnej situácii. Ak ho budeš chcieť vysťahovať, asi mu budeš musieť nájsť náhradné ubytovanie.

Je trochu rozdiel, či chce zrušiť trvalý pobyt mesto alebo majiteľ bytu fyzická osoba.
Píšem z vlastnej skúsenosti: Odsťahovali sme sa z mestského nájomného bytu do podnájmu, a žiadala som mesto, aby mi zrušili trvalý pobyt napriek tomu, že nemám nový. Odpoveď: môžu mi ho zrušiť iba na žiadosť nového nájomníka bytu, ktorý sme obývali.
Majiteľ-fyzická osoba môže zrušiť trvalý pobyt osobe, ktorá nemá k bytu vlastnícke práva.
msa
12.12.08,08:15
ďakujem za informácie, skočím teda na mestský úrad a prípadne sa poobzerám po nejakej garsonke v okolí, a čo ak sa odmietne vysťahovať, je to človek, ktorý dokáže ľuďom znepríjemňovať život a naťahovať sa . no veď uvidím, ešte raz vďaka
msa
18.12.08,17:50
takže ak by ste chceli vediež je to tak, že musíte prísť na msú s listom vlastníctva, nie starším ako tri mesiace a žiadosťou o zrušenie na konkrétneho človeka. oni to zaevidujú a vyvesia na 15 dní na verejné miesto. Ak sa obyvateľ neozve, ruší sa mu trvalý pobyt a prechádza na mesto. neviem čo sa bude diať ak sa ozve.
arizona
18.12.08,18:55
Iba doplním k predošlému príspevku: ak sú vlastníci manželia,alebo viacerí vlastníci, vyžaduje sa v žiadosti podpis všetkých vlastníkov.
anonym222
18.12.08,20:01
Najsmutnejšie na tom je fakt, že chcete urobiť bezdomovca z človeka ktorý svoj vlastný byt prepísal na vašu matku určite v presvedčení, že tam bude môcť naďalej bývať. Aj keď je pravda, že prispievať na nájomné by mal.
msa
05.01.09,10:53
anonym222, poraďte mi teda čo by ste urobil vy? my už sme skutočne skúsili aj nemožné. Ja ten byt nepotrebujem, ale nebudem ani zaňho platiť a on tam bude bývať zadarmo? ja mám tri deti a tiež musím platiť inkaso, školu, tréningy deťom a som na materskej. On je sám a prepije celú výplatu, nikto ho nevyhadzuje z jeho bytu, ale ako ho donútim platiť? na bytovom mi povedali, že pokiaľ dlžoba presiahne sumu 15000,- posielajú to na exekúciu, takže aké mám vychodisko?
msa
05.01.09,10:55
a ešte chcem povedať, že platí iba šekom bytovému družstvu to čo si platil vždy, nič navyše, aby ste si nemysleli, že sa na ňom obohacujem, alebo čo.
Chobot
05.01.09,11:12
takže ak by ste chceli vediež je to tak, že musíte prísť na msú s listom vlastníctva, nie starším ako tri mesiace a žiadosťou o zrušenie na konkrétneho človeka. oni to zaevidujú a vyvesia na 15 dní na verejné miesto. Ak sa obyvateľ neozve, ruší sa mu trvalý pobyt a prechádza na mesto. neviem čo sa bude diať ak sa ozve.

Tú lehotu na ozvanie sa má preto, keby on mal v ruke právoplatný doklad, ktorý by ho oprávňoval na užívanie nehnuteľnosti (napr. nájomnú zmluvu), ktorý by vylučoval zrušenie trvalého pobytu, tak mu ten pobyt nezrušia.

Inak sa môže ozývať, nič mu nepomôže, ak nemá v rukách nič.
Chobot
05.01.09,11:28
anonym222, poraďte mi teda čo by ste urobil vy? my už sme skutočne skúsili aj nemožné. Ja ten byt nepotrebujem, ale nebudem ani zaňho platiť a on tam bude bývať zadarmo? ja mám tri deti a tiež musím platiť inkaso, školu, tréningy deťom a som na materskej. On je sám a prepije celú výplatu, nikto ho nevyhadzuje z jeho bytu, ale ako ho donútim platiť? na bytovom mi povedali, že pokiaľ dlžoba presiahne sumu 15000,- posielajú to na exekúciu, takže aké mám vychodisko?


a ešte chcem povedať, že platí iba šekom bytovému družstvu to čo si platil vždy, nič navyše, aby ste si nemysleli, že sa na ňom obohacujem, alebo čo.

Takže problém je v tom, že občas platí a občan nie. Teda má dlhy voči bytovému domu (právne si dlžníkom ty, pretože byt je tvoj).

Ak odmieta platiť, tak postupne daj poodpájať energie. Napr. ak neplatí elektrinu, daj odpojiť elektromer - ty ako vlastník to môžeš kedykoľvek. Potom prípadne odpoj plyn, ďalej teplú vodu. Ak ani to nepomôže, nechaj odpojiť aj studenú vodu - on si možno uvedomí, že treba zaplatiť, tebe sa zníži spotreba v byte.

Ale má to aj druhú stránku - morálnu.

On ti vlastne daroval byt v hodnote X tisíc korún, lepšie povedané, získala si byt zadarmo, on stratil všetko. Teba to nestálo ani korunu a zdedila si jeho byt. Mal len smolu, že neboli manželia, inak by si zdedila len polovicu bytu a polovicu by zdedil on. Bolo by možno seriózne dohodnúť sa, že by si mu na oplátku prispievala na bývanie. Myslím, že je celkom pochopiteľná tá jeho vzpurnosť voči tomu, že nemá nič, stratil byt a ešte aj má platiť za užívanie bytu.

Ak s týmto nesúhlasíš, že by bolo tvojou morálnou povinnosťou mu prispievať, tak mu byt daruj späť a nebudeš mať problémy s tým, že neplatí náklady spojené s užívaním bytu. Bude mať problémy on ak o byt príde (napr. že by mu ho vydražili z dôvodu vysokého dlhu) tak to bude jeho vec.

Že tým prídeš o byt a majetok? Aha! Tam je kameň úrazu, že?
msa
05.01.09,11:49
takže: po smrti matky a pred dedičským konaním, sme za ním samozrejme boli a rozprávali sa s ním, prepísal ho na matku uvážene a preto, že sa spolu dohodli, keďže on nemá nikoho (myslím deti), ktorým by ho mohol nechať, dá ho jej a zostane nám, lebo nechcel aby byt prepadol mestu. to nám povedal on sám. takmer dva roky po smrti šlo všetko bez problémov, platil si každý mesiac ako zvyčajne, a potom zrazu takto pred rokom koniec, neviem čo sa stalo nestalo. Robí pod mestským úradom a boli sme aj za starostom, či mu nemôže dohovoriť, ale povedal mi len toľko, že keby mali dosť pracovnej sily už tam dávno nepracuje.
a k tej morálnej stránke, áno súhlasím s tebou , máš pravdu, a som si toho vedomá, že sme k tomu bytu prišli ako slepé kura ku zrnu. A takisto viem, že urobiť z človeka bezdomovca je jednoduché. Preto sme rok v kuse za ním chodili a hľadali ho po krčmách a dohadovali sa sním a dohovárali mu. A presne považujem to vlastne za svoj majetok, teda lepšie povedané za majetok svojich detí, prečo by som sa mala teraz toho vzdať?
A uvažovali sme aj o odpojení energie, len keď som si predstavila, koľko stojí zasa prípojka, neviem,či to nevyjde lacnejšie ako ten nedoplatok. Ale máš pravdu je to schodnejšie riešenie. Asi to tak aj urobím.
wagner
05.01.09,12:00
A pokiaľ robí, čo tak dohodnúť sa s ním a so zamestnávateľom, aby mu poplatky strhal zamestnávateľ zo mzdy? Pokiaľ sa spraví písomná dohoda medzi ním a zamestnávateľom, tak by to mohol vyriešiť problém. Hoci, neviem či s tým bude súhlasiť. S takými ľuďmi je niekedy ťažko, ale za pokus to stojí.
msa
05.01.09,12:03
presne to som chcela ale bezúspešne,
Chobot
05.01.09,12:42
takže: po smrti matky a pred dedičským konaním, sme za ním samozrejme boli a rozprávali sa s ním, prepísal ho na matku uvážene a preto, že sa spolu dohodli, keďže on nemá nikoho (myslím deti), ktorým by ho mohol nechať, dá ho jej a zostane nám, lebo nechcel aby byt prepadol mestu. to nám povedal on sám. takmer dva roky po smrti šlo všetko bez problémov, platil si každý mesiac ako zvyčajne, a potom zrazu takto pred rokom koniec, neviem čo sa stalo nestalo. Robí pod mestským úradom a boli sme aj za starostom, či mu nemôže dohovoriť, ale povedal mi len toľko, že keby mali dosť pracovnej sily už tam dávno nepracuje.
a k tej morálnej stránke, áno súhlasím s tebou , máš pravdu, a som si toho vedomá, že sme k tomu bytu prišli ako slepé kura ku zrnu. A takisto viem, že urobiť z človeka bezdomovca je jednoduché. Preto sme rok v kuse za ním chodili a hľadali ho po krčmách a dohadovali sa sním a dohovárali mu. A presne považujem to vlastne za svoj majetok, teda lepšie povedané za majetok svojich detí, prečo by som sa mala teraz toho vzdať?
A uvažovali sme aj o odpojení energie, len keď som si predstavila, koľko stojí zasa prípojka, neviem,či to nevyjde lacnejšie ako ten nedoplatok. Ale máš pravdu je to schodnejšie riešenie. Asi to tak aj urobím.

Nuž, ak nechceš prísť o byt z dôvodu neplatenia nákladov spojených s užívaním bytu, tak to budeš musieť uhradiť. Aké ďalšie kroky podnikneš je len na tebe, aká prísna chceš byť voči nájomníkovi.