katrena3
11.12.08,11:53
Potrebujem stanovisko k DPH a zdaniteľnému plneniu.

Otázka: Naša účtovná spoločnosť nám vystavuje faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia rovnajúcim sa dátumu vystavenia. Doklady spracovávajú spätne, čiže v novembri robia doklady týkajúce sa mesiaca októbra. Podľa zákona o DPH §19 ods. 3, by tam mal byť dátum zdaniteľného plnenia 31/10/2008 a nie 3/11/2008.
Braňo
11.12.08,11:00
súhlasím s dátumom zd. plnenia posledného v mesiaci.
Johanka
11.12.08,11:13
... podľa zmluvy ;). Na účtovnícke služby nemusí byť nutne uzatvorená zmluva na dlhšie časové obdobie, napr. na rok. Pri niektorých klientoch je dlhé obdobie aj tri mesiace :rolleyes:. S takými zmluvu uzatváram až pri prinesení dokladov na spracovanie .
babi2
11.12.08,11:17
Ja by som povedala, že správne je dátum 3.11., nakoľko dátum zdaniteľného plnenia má byť dátum vykonania a dodania služby, keďže spracovávajú október je jasné že môžu službu vykonať až v novembri
ekopo
11.12.08,11:33
dátum dodania služby je dátumom, ked sa služba dodá a nie ktorého obdobia sa týka
Johanka
11.12.08,11:39
Ja by som povedala, že správne je dátum 3.11., nakoľko dátum zdaniteľného plnenia má byť dátum vykonania a dodania služby, keďže spracovávajú október je jasné že môžu službu vykonať až v novembri
Ak mi Q-platiteľ DPH prinesie doklady po skončení štvrťroku, napr. v januári 2009, účtovníctvo za IV.Q. dokončím v marci, aj to len preto, že horí termín na podanie DP :---.
Takže dátum 3/11 v zadaní považujem za expres službu s príplatkom :).
KEJKA
11.12.08,22:12
Ak mám uzavretú zmluvu na mesačný paušál, fakturujem bez ohľadu na to, či klient donesie alebo nedonesie doklady.
Dátum vystavenia = dátum dodania podľa príslušného ustanovenia v zmluve.
Pochopiteľne, pri Q.platiteľovi dohodnem logicky fakturáciu štvrťročne, ale fakturujem v druhom mesiaci štvrťroka - nie až po jeho skončení. Podkladom je zasa ustanovenie v zmluve.
marjankaj
11.12.08,22:36
Potrebujem stanovisko k DPH a zdaniteľnému plneniu.

Otázka: Naša účtovná spoločnosť nám vystavuje faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia rovnajúcim sa dátumu vystavenia. Doklady spracovávajú spätne, čiže v novembri robia doklady týkajúce sa mesiaca októbra. Podľa zákona o DPH §19 ods. 3, by tam mal byť dátum zdaniteľného plnenia 31/10/2008 a nie 3/11/2008.

To si sami sebe vystavujete faktúry? Za koho to vlastne píšeš?
liba2
11.12.08,22:49
To si sami sebe vystavujete faktúry? Za koho to vlastne píšeš?Píše za toho, komu sa spracováva účtovníctvo.
"ich účtovná spoločnosť im vystavuje (faktúruje) ..."
marjankaj
12.12.08,17:31
Píše za toho, komu sa spracováva účtovníctvo.
"ich účtovná spoločnosť im vystavuje (faktúruje) ..."

Po slovensky by som to povedal takto. Účtovná spoločnosť pre ktorú vedú účtovníctvo im vystavuje (faktúruje) ...

Keď im niekto faktúruje, tak to je "ich" spoločnosť?
KEJKA
12.12.08,17:36
Potrebujem stanovisko k DPH a zdaniteľnému plneniu.

Otázka: Naša účtovná spoločnosť nám vystavuje faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia rovnajúcim sa dátumu vystavenia. Doklady spracovávajú spätne, čiže v novembri robia doklady týkajúce sa mesiaca októbra. Podľa zákona o DPH §19 ods. 3, by tam mal byť dátum zdaniteľného plnenia 31/10/2008 a nie 3/11/2008.
diskusia o štylistickej správnosti je mimotemyzlezaradil
ale pridám svoj názor:
Uvedená formuláca je správna.
marjankaj
19.12.08,19:51
Požiadajte vašu účtovnú spoločnosť, aby vám vaše faktúry vystavovala podľa vašich požiadaviek.
Rozalka
19.12.08,19:59
Prečo by vystavovali faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia 31.10., keď službu vykonali až po ukončení októbra a ukončili 3.11.
Toto nie sú telekomunikačné služby, ktoré boli dodané v októbri a teda správne uvádzajú DZP 31.10. deň vystavenia napr. 4.11.
betka
19.12.08,20:34
Postupy mi o tom jasne hovoria:

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

1.Ak spracovávam oktober v novembri. Dodávku splňam až v novembri.

2. Ak spracovávam priebežne, vyfakturujem si počet položiek, kt. som stihla zaúčtovať do 31.10. Kde potom v rámci FA mám i položky ako je vypracovanie podkladov pre DPH za 9/08, mzdy 9/08, evidenie, proste všetko to, čo som v 10 mes. robila.

V tomto bode 2. by som nemala fakturovať a uviesť dátum uskutočnenia účtovného prípadu 31.10.2008 napr. mzdy za 10/08 (ano, dajú sa spraviť, takže prižmúrim oko, ale pokiaľ nemám napr. 50 zamest.), ale určite sa nedá spraviť a fakturovať spracovanie podkladov pre DPH za 10/08, keď mi ešte len prichádzajú FA v novembri. Tu si tieto práce a dútumy uskut. zdaniteľného plnenia odporujú.

3. Mesačná konštatntná platba za spracovanie účta za obdobie, môže byť dátum 31.10.2008
marjankaj
19.12.08,20:37
Prečo by vystavovali faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia 31.10., keď službu vykonali až po ukončení októbra a ukončili 3.11.
Toto nie sú telekomunikačné služby, ktoré boli dodané v októbri a teda správne uvádzajú DZP 31.10. deň vystavenia napr. 4.11.

Napríklad ak majú uzatvorenú zmluvu, že budú faktúrovať mesačne k poslednému dňu v mesiaci.
Rozalka
19.12.08,20:44
V zadaní bolo: Doklady spracovávajú spätne, čiže v novembri robia doklady týkajúce sa mesiaca októbra.
betka
19.12.08,20:48
Napríklad ak majú uzatvorenú zmluvu, že budú faktúrovať mesačne k poslednému dňu v mesiaci.

;)......
Pr. Robím účtovníctvo firme xy, kt. spracovávam mesačne. Mám uzatvorenú zmluvu (mes. spracovávanie, od výkonov) V zmluve môžem mať uvedené, že zodpovedám za svoje chyby, kt spravím. Vyfakturujem si 10/08 i práce, kt. som neuskutočnila napr. DPH 10/08. Firma mi neplatí niekoľko mesiacov. Zdvihnem sa, poviem si, kašlem Vás. Priznanie neodovzdané, práce vyfakturované, DPH napr. 0,5 mil. nezaplatená. Ako dopadne súd? :)
marjankaj
19.12.08,20:51
V zadaní bolo: Doklady spracovávajú spätne, čiže v novembri robia doklady týkajúce sa mesiaca októbra.

Ešte som nevidel firmu, ktorá by to robila dopredu. A v zadaní nie je vždy všetko uvedené.
Rozalka
19.12.08,20:54
No nevidel si, ale jedna moja klienta si to tak možná predstavuje: keď som jej povedala, že účtujem o tom, čo nastalo, povedala PCHE! to je ľahké, skúste to naopak. Ja som sa nedala vytočiť, som je odvetila: nedbám, bárčo si zaúčtujem, ale ako si k tomu budete zhľadávať doklady, tak to teda netuším.
marjankaj
19.12.08,21:02
No nevidel si, ale jedna moja klienta si to tak možná predstavuje: keď som jej povedala, že účtujem o tom, čo nastalo, povedala PCHE! to je ľahké, skúste to naopak. Ja som sa nedala vytočiť, som je odvetila: nedbám, bárčo si zaúčtujem, ale ako si k tomu budete zhľadávať doklady, tak to teda netuším.

Súhlasím, sú aj takí klienti.