gjana
11.12.08,13:07
Dobrý deň, stáva sa nám, že zákazníkovi v jednom roku fakturujeme tovar a on nám ho vráti nasledujúci rok, načo mu mi vystavíme dobropis. Účtujeme spôsobom B v PU. Čím si znížime výnosy v ďalšom roku, ale to nie je správne, keď ide o tovar dodaný v predchádzajúcom roku a máme to v tom roku aj vo výnosoch. Niekde som tu na porade pred časom čítala, že je potrebné spraviť rezervu, ale ako? 604/323 v r. 2008 a potom v r. 2009 -311/-323,-343? Vopred ďakujem.
Vladimír Ozimý
11.12.08,13:41
je to správne. To že nastane skutkový stav vrátenia tovaru ktorý vy predáte v predchádzajúcom zdaňovacom období nie je dôvod na tvorbu nijakej rezervy. A hlavne rezervy na výnosy sa nikdy netvoria, nemáme takýto postup zadefinovaný v postupoch!!! Vrátenie tovaru a následné vystavenie dobropisu je skutočnosť, ktorá sa zaúčtuje v účtovnom a zdaňovacom období v ktorom dané skutočnosti nastanú a neviažeme to k tomu že predaj nastal v predchádzajúcom období. T.j. ak predám tovar v roku 2008 je to výnos roku 2008 ak mi ho vráti klient v roku 2009 je to súčasťou základu dane roku 2009
KEJKA
11.12.08,20:58
Súhlasím s výnimkou napr.prijatej (ohlásenej) reklamácie, ktorá nebude vybavená do konca roka. Dodávateľ však už vie o tejto skutočnosti, a má možnosť posúdiť, či reklamáciu uzná. A podľa výsledkov posúdenia upraví aj výnosy kvalifkovaným odhadom.
gjana
12.12.08,11:42
Presne tak ako si Vladimír Ozimý písal som to vždy robila, len som sa chcela uistiť, že je to správne, takže žiadne rezervy na výnosy. Keď budem robiť dobropis v r. 2009 na faktúru vystavenú v r. 2008, len zaúčtujem -311/-604,-343. Ďakujem.