mariana11
11.12.08,15:53
Vie mi niekto povedat co je presne zasielkovy predaj? Nejde mi o charakteristiku , co sa tyka zakona o DPH. Precitala som si vsetky temy ohladom zasielkoveho predaja aj zakony. Dosla som asi k takemu zaveru, ze to asi musi mat firma zapisane v ŽL ,ak chce predávať formou zásielkového predaja. Neviem ale , na zaklade coho zistim, ze doklad ktory mam zauctovat je zasielkový predaj? Napr. ked mi pride FA z ciech na tovar ktorý bol objednany cez internet ako zistim ze sa jedna o ZP ? Musi to byt niekde na doklade vyznacene? Alebo pri ZP sa nevystavuje FA ale nieco ine? Proste neviem sa z toho vysomarit. Nikdy som nerobila nakupy z EU. A teraz aj neplatca aj platca zacal takto nakupovat a mam z toho vsetkeho gulas. Lebo v zakone o DPH treba sledovat limit co sa týka zasielkoveho predaja a nemam jasno co to vlastne je. Budem velmi vdacna kazdemu kto mi v tom urobi jasno.
mariana11
12.12.08,07:14
Už sa mi asi vyjasnilo:). Aspoň dúfam. Ak je to tak, ako to tu teraz opíšem, dajte mi aspon súhlas, kto si myslí že je to správne,nech mám istotu. V zadaní témy som to dosť domotala. Prečítala som si ešte raz zákon o DPH, pretože o ten vlastne ide. A záver mám takýto.
1. - Zásielkový predaj sa týka len osoby-podnikateľa/ ohladom zákona DPH/
2. - O zásielkový predaj ide vtedy, ak odberateľom je osoba-podnikateľ, ktorý je neplatcom /nemá pridelené IČ DPH/ a tento nakúpi tovar z EU od dodávateľa,ktorý mu tento tovar sám dovezie , alebo pošle na vlastné náklady./Ak by odberateľ musel ísť tovar prevziať osobne,alebo si dat tovat doviesť na vlastné náklady, vtedy to zásielkový predaj nie je./§6ods.7 DPH.
3. - Z toho mi vyplýva, že keď sa nakupuje tovar formou zásielkového predaja, netýka sa ma §7ods.1 DPH a teda nemusím sledovať hodnotu tovaru bez dane nadobudnutého z iného členského štátu , pretože nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa §11 ods.2b) DPH. Dôležité pre určenie či sa jedná o zásielkový predaj sú teda podmienky dodania. Napr. pri EXW nejde urcite o zasielkový predaj. Ak bola dodacia podmienka CPT tak to som považovala za zásielkový predaj.

POCHOPILA SOM TO SPRÁVNE?


Samozrejme,že sú nejaké výnimky napr. pri nakupe auta,alebo nákupe s inštaláciou,ale mne išlo len o nákup tovaru na ďalší predaj.
liba2
12.12.08,16:13
V podstate si to pochopila, avšak sledovať musíš obrat aj smerom von do EU ak ty robíš ZP, a to podľa jednotlivých štátov a pri dosiahnutí určeného limitu sa musíš zaregistrovať za platiteľa DPH v danom štáte EU, potom už nebudeš faktúrovať s SK DPH, ale % platné v krajine určenia.
mariana11
13.12.08,09:07
Ďakujem