Anazuz97
08.03.13,15:02
Dobrý deň,
môj syn podpísal dohodu o poskytnutí príspevku na SZČ s Uradom práce 17.5.2012, od 1.6.2012 má živnosť. Reálne mu však peniaze došli na účet 9.7.2012. Problém je v tom, že niektoré predmety, ktoré má zahrnuté v podnikateľskom pláne kúpil už v júni, požičal si peniaze, aby mohol začať čím skôr.Chcem sa spýtať, či by mi nevedel niekto poradiť čo s tým ...
Ďakujem.
jana789
10.03.13,13:17
dotáciu dostal pred dvoma rokmi a skončila mu v januári a v priebehu živnosti mal prvý rok aj rodičovský príspevok a mal nízky príjem. tak mu vznikol preplatok na ZP
prosím neporadí mi niekto?
ewita888
10.03.13,13:25
prosím neporadí mi niekto?
dosť zvláštna situácia.. ja by som to neriešila, ak by bola kontrola, väčšinou skúmajú, či sa z dotácie platilo, čo bolo v pláne.. pochybujem, že budú kontrolovať aj príjmy.. ak by aj, tak potom vyčíslia alikvotnú čiastku, ktorú vráti..
nurka
15.03.13,21:28
zivnostník dostal dotaciu z UPSVR v roku 2011. este ju celu neminul. zrejme bude pre neho vyhodnejsi pausal. ma len blocky na benzin do motorovej pily + odvody do ZP. ked som pytala este nejake blocky, napr. na pracovne odevy a pod. tak jeho odpoved ma trochu zarazila. vraj mu povedali ze to si do vydavkov dat nemoze. aj ked nechapem preco, vsak je to k praci. robim zivnostnikovi s dotaciou uctovnictvo prvykrat. odlisuju sa v uctovnictve nejako vydavky z dotacie od inych. nevidela som jeho dohodu (ci podnikatelsky plan, ci co to vlastne je) s UPSVR, tak neviem co vsetko moze hradit s dotacie.
Anik
15.03.13,21:37
len on vie čo má napísané v podnikateľskom pláne napísané, predpokladám, že tam má zarátané aj do ZP a SP.
Minúť by ju mal len na veci, ktoré má napísané v podnikateľskom zámere iné mu pri kontrole neprejde.
Ak mu chceš urobiť paušál samozrejme musíš dať do príjmu všetku dotáciu, ktorá ostala, ale on si musí viesť evidenciu - "skladové karty" čo za tú dotáciu nakúpil v prípade kontroly musí vedieť zdokladovať čerpanie
ewita888
15.03.13,21:53
pre úrad práce musí viesť peňažný denník, aj keď si uplatní paušálne výdavky..
nurka
15.03.13,21:53
len on vie čo má napísané v podnikateľskom pláne napísané, predpokladám, že tam má zarátané aj do ZP a SP.
Minúť by ju mal len na veci, ktoré má napísané v podnikateľskom zámere iné mu pri kontrole neprejde.
Ak mu chceš urobiť paušál samozrejme musíš dať do príjmu všetku dotáciu, ktorá ostala, ale on si musí viesť evidenciu - "skladové karty" čo za tú dotáciu nakúpil v prípade kontroly musí vedieť zdokladovať čerpanie

prijem bude fa+zvysna dotacia?na vypise z banky ma pociatocny stav nieco cez 3000,- a pouziva ucet len na odvody.a nezdanila sa uz v prijmoch za rok 2011?blocky na benzin ma v hotovosti. takze musim od neho zistit co ma v podnikatelskom plane. do uctovnictva dam potom komplet vsetky vydavky. a viest este zvlast nejaku evidenciu pre UPSVR, ze co slo z dotacie ?
ja ten system asi nepochopim. :-(
robit budem cez alfu. mate s nou skusenosti?
Anik
15.03.13,22:01
myslela som , že predtým viedol účtovníctvo, ak by mal paušál, tak už by sa naozaj objavila tá dotácia v príjme
Aj na odvody musí byť presne vedená evidencia
-čo sa týka tej evidencie - ja osobne vediem skladové karty na všetok majetok, ktorý je nakúpený z dotácie. Samozrejme ja netvrdím, že to každý musí viesť akurát takto, ale má to byť preukázateľné a dá sa to aj pomerne dlho kontrolovať myslím, že až 7 rokov dozadu a doklady sa musia skladovať aj 10 rokov, ale to všetko je v zmluve, ktorú má živnostník podpísanú z ÚP.
nurka
15.03.13,22:07
myslela som , že predtým viedol účtovníctvo, ak by mal paušál, tak už by sa naozaj objavila tá dotácia v príjme
Aj na odvody musí byť presne vedená evidencia
-čo sa týka tej evidencie - ja osobne vediem skladové karty na všetok majetok, ktorý je nakúpený z dotácie. Samozrejme ja netvrdím, že to každý musí viesť akurát takto, ale má to byť preukázateľné a dá sa to aj pomerne dlho kontrolovať myslím, že až 7 rokov dozadu a doklady sa musia skladovať aj 10 rokov, ale to všetko je v zmluve, ktorú má živnostník podpísanú z ÚP.

neviem ako mu to robili minuly rok. a zmluvu som nevidela. mam k dispozicii len to co som uz pisala. zrejme je to prilis malo informacii.
Anik
15.03.13,22:12
neviem ako mu to robili minuly rok. a zmluvu som nevidela. mam k dispozicii len to co som uz pisala. zrejme je to prilis malo informacii.
musíš zistiť či rok 2011 mal vedené účtovníctvo, lebo v tom prípade by si mala aj výkazy z ktorých by si vedela odčítať výšku dotácia, jej čerpanie a jej zostatok.
Alebo či boli robené paušálne výdavky a ak boli či bola do príjmu zahrnutá celá dotácia. Rozhodne Ti musí dať viac informácii na základe toho čo momentálne vieš nemáš šancu urobiť to dobre.
nurka
15.03.13,22:14
skusim este z neho nieco dostat. DAKUJEM
Pietro84
16.03.13,17:17
Dobry den!
Mam takyto problem. Od 1.1.2012 som zivnostnik s podporou uradu prace. Kedze vykonavam medialnu a marketingove poradenstvo, chcel som pouzit pausalne vydavky, ale len teraz som podrobnejsie prestudoval dohodu, a tam je napisane, ze pausalne nemozem.
Je to dost neprijemne, lebo nemam velke realne naklady, jedine co som kupil z prispevku, to je notebook, tlaciaren, a spravil som si web, a je to dohromady asi 1500 eur, a kedze mam prijem okolo 12000 eur rocne.
Mohli by ste mi poradit, co v tomto pripade. Ako mam zacat s jednoduchym uctovnictvom, co mam ktomu pripravit, a ake naklady mozem dat do toho. Mozem napriklad telefon ktore mam na meno, alebo internet, ktore mam tiez na meno, a kedze pracujem z domu, tak je ta ista adresa.
Dakujem.
ewita888
16.03.13,18:03
Dobry den!
Mam takyto problem. Od 1.1.2012 som zivnostnik s podporou uradu prace. Kedze vykonavam medialnu a marketingove poradenstvo, chcel som pouzit pausalne vydavky, ale len teraz som podrobnejsie prestudoval dohodu, a tam je napisane, ze pausalne nemozem.
Je to dost neprijemne, lebo nemam velke realne naklady, jedine co som kupil z prispevku, to je notebook, tlaciaren, a spravil som si web, a je to dohromady asi 1500 eur, a kedze mam prijem okolo 12000 eur rocne.
Mohli by ste mi poradit, co v tomto pripade. Ako mam zacat s jednoduchym uctovnictvom, co mam ktomu pripravit, a ake naklady mozem dat do toho. Mozem napriklad telefon ktore mam na meno, alebo internet, ktore mam tiez na meno, a kedze pracujem z domu, tak je ta ista adresa.
Dakujem.

Môžeš využiť paušálne výdavky, aj ked máš v zmluve, že nemôžeš.. minulý rok to zmenili, už sa to nedáva ani do zmlúv..
http://www.porada.sk/t188293-p13-dotacie-2011-2012-zakaz-pouzivat-pausalne-vydavky-a-6-odst-10-zodzp.html
veronikasad
16.03.13,18:08
Dobry den!
Mam takyto problem. Od 1.1.2012 som zivnostnik s podporou uradu prace. Kedze vykonavam medialnu a marketingove poradenstvo, chcel som pouzit pausalne vydavky, ale len teraz som podrobnejsie prestudoval dohodu, a tam je napisane, ze pausalne nemozem.
Je to dost neprijemne, lebo nemam velke realne naklady, jedine co som kupil z prispevku, to je notebook, tlaciaren, a spravil som si web, a je to dohromady asi 1500 eur, a kedze mam prijem okolo 12000 eur rocne.
Mohli by ste mi poradit, co v tomto pripade. Ako mam zacat s jednoduchym uctovnictvom, co mam ktomu pripravit, a ake naklady mozem dat do toho. Mozem napriklad telefon ktore mam na meno, alebo internet, ktore mam tiez na meno, a kedze pracujem z domu, tak je ta ista adresa.
Dakujem.
Trošku neskorý dátum na zháňanie účtovníka na spracovanie účtovníctva za celý rok 2012.

Ak sa rozhodneš pre paušálne výdavky, treba si uvedomiť, že v prvom roku podnikania zdaníš celú dotáciu (pri skutočných výdavkoch len vyčerpanú časť) a vstupuje aj do vymeriavacieho základu pre platenie odvodov. Ak by si sa neskôr rozhodol pre podanie dodatoč.daň.priznania a zmeniť výdavky na skutočné - nie je to možné. Preto si to treba dobre prepočítať.

Pre poreby UP treba viesť účtovníctvo.
Pietro84
16.03.13,18:48
takze vyuzijem pausalne vydavky, a uctovnictvo mam len na potreby uradu prace.
To je super, to ste ma naozaj potesili s tymto informaciou.
veronikasad
16.03.13,18:49
takze vyuzijem pausalne vydavky, a uctovnictvo mam len na potreby uradu prace.
To je super, to ste ma naozaj potesili s tymto informaciou.
To ale neznamená, že keď dotáciu v prvom roku podnikania zdaníš, že ju nemusíš vyčerpať v súlade s podnikatelským plánom ...
Pietro84
16.03.13,18:52
s tym problem nebude, do konca roku ju vycerpam, a ked buduci rok ked budem platit pausalne vydavky uz nebudem musiet davat prispevok, len ostatne prijmy. no tento rok to dan zvysi, ale buduci rok by bolo este horsie
veronikasad
16.03.13,18:53
s tym problem nebude, do konca roku ju vycerpam, a ked buduci rok ked budem platit pausalne vydavky uz nebudem musiet davat prispevok, len ostatne prijmy. no tento rok to dan zvysi, ale buduci rok by bolo este horsie
Nielen daň. ale v značnej miere aj odvody. Kolko si dostal dotáciu a kolko zaplatil poistné ?
Pietro84
16.03.13,18:55
dotacia bola 2575 eur, a platil som len minimalnu zdravotnu, takze rocne 570 eur. budem mat prijmy okolo 12000 eur, takze dan by malo byt okolo 570 eur. Odvody neviem.
Pietro84
16.03.13,19:05
ale ja som pocital prijmy uz s prispevkom, takze spolocne, preto tych 570
Pietro84
16.03.13,19:14
12000-4800-570-3644,74=2985,26x0.19=567,19
veronikasad
16.03.13,19:15
12000-4800-570-3644,74=2985,26x0.19=567,19
a kde máš tú dotáciu ? Tú predsa musíš pripočítať k príjmom a tiež daniť. (40 % paušálne výdavky počítaš aj z dotácie)
Pietro84
16.03.13,19:16
ved prave to som pisal, je 12 uy aj s dotaciou
veronikasad
16.03.13,19:17
ved prave to som pisal, je 12 uy aj s dotaciou
Tak sme sa nepochopili, beriem svoje výpočty späť. (príspevky som zmazala, nech nemýlim iných)
ewita888
16.03.13,19:24
ved prave to som pisal, je 12 uy aj s dotaciou
nepísal, v úvodnom príspevku si napísal, že máš príjem 12 000 a to si nevedel, že môžeš použiť paušálne výdavky.. v ďalšom príspevku píšeš, že dotáciu minieš do konca tohto roka, čiže si ju neminul v roku 2012, aby si ju mal v tých 12-tisícoch :) takže tak :)
slavka233
24.03.13,09:31
Prosím o radu, čo s tým, keď SZČO nevyčerpal dotáciu podľa podnikateľského zámeru. Obdobie čerpania malo byť 04/2010 - 04/2012. V 2010 nečerpal nič, v 2011 náradie podľa PZ 1300 Eur, v roku 2012 do 04/2012 250 EUR. Výška dotácie bola 3900 EUR. Existuje nejaká možnosť ako čerpať aj po uplynutí dvojročného obdobia, v dohode sa píše o vrátení dotácie v prípade, že nedodrží dobu vykonávania SZČO 24 mesiacov, ale ako postupovať v tomto prípade?? Ďakujem
andrejka a
01.08.13,07:09
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila len potvrdenie alebo vyvrátenie (len pre vnútorný pokoj :) ). už som prečítala hádam všetko čo sa týka dotácie, len som sa nejako zamotala. Bude môj postup správny?
1. dotácia z UPSVaR - kniha záväzkov
2. prijatá dotácia - PNZD
3. nákupy - VOZD
4. odvody do ZP - opäť zaevidujem do knihy záväzkov, záväzok voči ZP - úhrada záväzku voči ZP - platby do fondov
5. do 31.12. výška dotácie voči UPSVaR je stále plná
6. 31. 12. ID - nepeňažná operácia - použitá dotácia - úhrada záväzku UPSVaR a zároveň POZD.
Ďakujem.