sk_saki
11.12.08,17:22
Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Anja111
11.12.08,16:53
Dobrý deň.

Mám takýto problém. Pani, ktorá je ZŤP, silná cukrovka, stratila vo februári 2007 manžela. Ostala sama so štyrmi malými deťmi. Aby ich uživila, požiadala úrad práce o príspevok na začatie podnikania a otvorila obchod. Z dotácie zakúpila počítač, MRP účtovníctvo a vybavenie predajne. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP účtovníctve zaúčtovať. Dotáciu z úradu práce sme zaúčtovali na položku 19 - ostatné nezdaniteľné príjmy. Nákup PC, MRP účtovníctva a ostané položky týkajúce sa iopravnených nákladov na položku 39 ostatné neodpočitateľné náklady atď. Položky pre úrad práce vedieme osobitne. Ale najviac nas metie, čo s nevyčerpanými prostriedkami, lebo zdokladovať ich má až o dva roky. Dotáciu dostala v auguste 2007. Zaúčtovali sme to správne.
Za konkrétnu pomoc vopred ďakujeme.
Ak ste nakúpili jednotlivé veci v hodnote do á 30 tis. Sk, teda nie sú DHM, mali ste účtovať priamo do VOZD. Na konci roka zaúčtujete prijatú dotáciu, vo výške čerpania do POZD. Ak ste použili celú dotáciu, tak ju celú zaúčtujete do POZD. Ak Vám však prejdú nevyčerpané prostriedky do nasledujúceho roka, tak postupujete v účtovaní ako v predchádzajúcom roku a to až do úplného vyčerpania dotácie...
LenkaDa
27.12.08,14:48
Ak ste nakúpili jednotlivé veci v hodnote do á 30 tis. Sk, teda nie sú DHM, mali ste účtovať priamo do VOZD. Na konci roka zaúčtujete prijatú dotáciu, vo výške čerpania do POZD. Ak ste použili celú dotáciu, tak ju celú zaúčtujete do POZD. Ak Vám však prejdú nevyčerpané prostriedky do nasledujúceho roka, tak postupujete v účtovaní ako v predchádzajúcom roku a to až do úplného vyčerpania dotácie...
Prepacte za hlupu otazku ale co znamena skratka VOZD a POZD? Mam podobny problem, neviem ako zauctovat dotaciu prijatu koncom roku 2008 od uradu prace, este sme ju nestihli vycerpat a neviem, ako ju zauctovat v jednoduchom uctovnictve. Viete mi poradit ako zauctovat sumu, ktora sa uz pouzila na nakup zariadenia a sumu dotaciu, ktora ostala nevycerpana? Dufam, ze nevycerpana dotacia nie je predmetom dane z prijmu, tvori sa na to nejaka rezerva? Ako sa to cele uctuje? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved, nevieme si s tym dat rady...
Tweety
27.12.08,14:50
Prepacte za hlupu otazku ale co znamena skratka VOZD a POZD?
VOZD-výdavok ovplyvňujúci základ dane
POZD-príjem -"-
LenkaDa
27.12.08,15:07
VOZD-výdavok ovplyvňujúci základ dane
POZD-príjem -"-
Dakujem za vysvetlenie skratiek. Ale neviete mi poradit aj so zvysnou castou otazky?
Neviem ako zauctovat dotaciu prijatu koncom roku 2008 od uradu prace, este sme ju nestihli vycerpat a neviem, ako ju zauctovat v jednoduchom uctovnictve. Viete mi poradit ako zauctovat sumu, ktora sa uz pouzila na nakup zariadenia a sumu dotaciu, ktora ostala nevycerpana? Dufam, ze nevycerpana dotacia nie je predmetom dane z prijmu, tvori sa na to nejaka rezerva? Ako sa to cele uctuje? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved, nevieme si s tym dat rady...
andreaS
27.12.08,15:12
1. celu prijatu dotaciu zauctujes ako PNZD (prijem neovplyvnujuci zaklad dane)

2. vsetky nakupene veci, na kt. bola dotacia urcena zauctujes ako VOZD

3. na konci roka ako uzavierkovu operaciu zauctujes vysku pouzitej dotacie do POZD (prijmy ovplyvnujuce zaklad dane)

-----

cize, ak dotacia bola napr. vo vyske 50tis (bod 1), kupene veci mali hodnotu 2tis (bod 2) tak v bode 3 bude zuctovana do prijmov ovplyvnujucich zaklad dane prave tych 2tis. Zvysok neovplyvnuje danovy zaklad.
inajana
27.12.08,15:46
zdravim samoukov-uctovnikov!
odpoved: ako zauctovat dotaciu z up, nakup pc do 30tis. a zvysok dotacie na konci roka (v JU, neplatca DPH) zaujima aj mna.
andreaS
27.12.08,16:10
odpoved je hned nad tvojou otazkou, treba len citat...
scubydoo
27.01.09,12:36
Mám otázku: Dotáciu som dostal vo výške cca 94tis. Kúpil som búracie kladivo za cca 35tis. Čiže kladivo dávam do odpisovania na 4 roky. Na konci roka dám do POZD (z dotácie) 35tis., alebo len výšku, ktorú odpisujem (cca 8750,-)
Dakujem
veronikasad
27.01.09,13:19
Mám otázku: Dotáciu som dostal vo výške cca 94tis. Kúpil som búracie kladivo za cca 35tis. Čiže kladivo dávam do odpisovania na 4 roky. Na konci roka dám do POZD (z dotácie) 35tis., alebo len výšku, ktorú odpisujem (cca 8750,-)
Dakujem
Z dotácie môžeš kupovať zariadenie len do 30 tis.SK (prepoč. na €. Pozri si zmluvu a podnikatelský plán.
scubydoo
27.01.09,13:53
V čl. 4 Oprávnené náklady ods. 2 sa píše (v mojej dohode):
"Za oprávnené náklady môžu byť považované len výdavky, ktoré vznikli príjemcovi najskôr v deň podpísania dohody a nie sú považované za neoprávnené podľa kapytoly I schémy pomoci de minimis na podporu zamestnanosti DM-1/2007 a vyplývajú z podnikateľského zámeru a kalkulácie, predložených k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok."

Dalej citujem z kapitoly I DM-1/2007:
"Pri vyššie uvedených oprávnených výdavkoch v bodoch 1, 4 až 7, 9 až 11 sú pri nákupe nového zariadenia/vybavenia oprávnenými výdavkami len nákup tohto zariadenia/vybavenia vo forme bežných nákladov (t. j. nákup hmotného majetku do 30.000,- Sk a nákup nehmotného majetku do 50.000,- Sk). Pri nákupe nového zariadenia/vybavenia vo forme kapitálových výdavkov (t.j. nákup hmotného majetku nad 30.000,- Sk a nákup nehmotného majetku nad 50.000,- Sk) oprávnenými výdavkami sú len odpisy za príslušné obdobie, ak sa majetok používa výhradne na oprávnené aktivity, prípadne podľa alikvotnej časti. Súčasne platí podmienka, že tento majetok nebol nadobudnutý z akýchkoľvek predchádzajúcich príspevkov z prostriedkov Európskeho Spoločenstva."

Ako mám chápať kapitálové výdavky a hlavne to že oprávnenými výdavkami sú len odpisy za príslušné obdobie, keď majetok mám odpisovať 4 roky a dotáciu mám minúť v priebehu 2 rokov.

Dakujem
andreaS
27.01.09,13:59
no tak z uvedeneho ak beru za vydavok odpis, tak do prijmu das takisto len vysku odpisu...

akoby si z dotacie minul len tych 8750,- .... potom jedine kupit toho viac a hlavne v hodnote, aby sa majetok neodpisoval...
slavkavar
30.01.09,18:24
ČIže zhrniem to.
Chápem tomu asi tak - dotácia bola 95 tis. - PNZD - bežný účet príjem. Počas roka som nakupovala z dotácie a výdavky som postupne písala ako VOZD. Na konci roka ked všetko spočítam tak vyčerpanú dotáciu zapíšem do peňažného denníka do POZD - príjmy celkom. A tu sumu pripočítam k príjmom a odpočítam výdavky číže zistím základ dane? Je to tak? Rozumiem tomu správne?
slavkavar
30.01.09,18:47
ČIže zhrniem to.
Chápem tomu asi tak - dotácia bola 95 tis. - PNZD - bežný účet príjem. Počas roka som nakupovala z dotácie a výdavky som postupne písala ako VOZD. Na konci roka ked všetko spočítam tak vyčerpanú dotáciu zapíšem do peňažného denníka do POZD - príjmy celkom. A tu sumu pripočítam k príjmom a odpočítam výdavky číže zistím základ dane? Je to tak? Rozumiem tomu správne?
cloe
30.01.09,19:10
ČIže zhrniem to.
Chápem tomu asi tak - dotácia bola 95 tis. - PNZD - bežný účet príjem. Počas roka som nakupovala z dotácie a výdavky som postupne písala ako VOZD. Na konci roka ked všetko spočítam tak vyčerpanú dotáciu zapíšem do peňažného denníka do POZD - príjmy celkom. A tu sumu pripočítam k príjmom a odpočítam výdavky číže zistím základ dane? Je to tak? Rozumiem tomu správne?

To zvýraznené je správne. Tým, že dáš do POZD sumu vo výške vyčerpanej dotácie, ktorú máš vo VOZD, rozdiel z toho máš nula. Celkom nechápem tú ďaľšiu vetu.
Ak myslíš, že či rozdiel celkových príjmov a výdavkov je základ dane, prípadne čiastkový základ dane, tak áno. Rozumieš tomu správne.
slavkavar
31.01.09,13:44
Ta ďalšia veta je asi toľko, že ked si spočítam celkove príjmy tak k ním musim pripočítať aj tu vyčerpanu dotáciu. Takže sa mi zdvihnu príjmy a následkom toho aj základ dane. Tak tomu rozumiem.
heluška
03.02.09,11:12
Prosím Vás a keď má niekto paušálne výdavky a dostal dotáciu a tiež ju celú nevyčerpal, musí dať celú do príjmov?
Margaréta35
03.02.09,11:19
áno
LenkaDa
13.02.09,18:19
Prosím Vás a keď má niekto paušálne výdavky a dostal dotáciu a tiež ju celú nevyčerpal, musí dať celú do príjmov?
Dovolim si upozornit, ze ak ste cerpali dotaciu z UP, tak musite byt uctovnou jednotkou, t. j. nemozete uplatnit percentualne vydavky. Docitala som sa o tom v niektorej z tem "Dotacia z UP" presny nazov neviem, treba pohladat.
LenkaDa
13.02.09,18:28
Prosím Vás a keď má niekto paušálne výdavky a dostal dotáciu a tiež ju celú nevyčerpal, musí dať celú do príjmov?
tak tu je k tejto teme diskusia:
dotacia z uradu prace pausalne vydavky nepovolene
bohuzial, nedal sa mi vlozit odkaz na tento link
Vestman
20.02.09,13:38
A čo takýto prípad:

V roku 2006:
- SZČO začala podnikať (11/2006)
- dostala dotáciu z ÚP (50 tisíc)
- účtovala skutočné náklady
- príjem tejto dotácie zaúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane. (Dotácia nebola zahrnutá do základu dane, nakoľko nebola dotácia použitá a účtovali sa skutočné náklady - §17/3/h ZDP).
- v roku 2006 neminul z dotácie ani korunu.

V roku 2007:
- účtoval paušálne náklady 40%
- v roku 2007 tiež neminul z dotácie ani korunu

V roku 2008:
- účtuje paušálne náklady 40%
- nakúpil drobný majetok za 50 tisíc (na vykrytie poskytnutej dotácie z roku 2006).

DOTAZ:
Má to urobiť tak, že v roku 2008 zaúčtuje interným dokladom dotáciu vo výške 50 tisíc ako príjem ovplyvňujúci základ dane a nakoľko uplatňuje paušálne náklady (40%) nebude bločky za nákup drobného majetku účtovať do nákladov ale bude ich mať len na zdokladovanie oprávnenosti použitia dotácie?

Aký je Váš názor?

Ďakujem!
inajana
10.03.09,10:04
Na začiatku ... dotácia zaúčtovaná ako PNZD 95 000
Minutá časť ... priebežne účtované VOZD 12 000
Posledná položka PD ... INTERNÝ DOKLAD POZD 12 000

Kde mám zachytený zvyšok nepoužitej dotácie 83 000 ?
EMILY04
10.03.09,22:13
Ja to robím takto. Mám vytvorenú tabuľku, v ktorej je na jednej strane dotácia z UP a dátum jej prijatia a na druhej strane je čerpanie dotácie(nákup DHIM, odvody......
a takto viem, kolko je z dotácie čerpané v danom roku a koľko mi prechádza na budúci rok.

Je to hlavne priehľadné a vždy ten podnikateľ vie koľko mu ešte ostáva vyčerpať z dotácie.


A účtovne to mám v závazkoch a každým čerpaním sa mi dotácia ponižuje.
Pekný večer.
Emily04
Milan Benka
11.03.09,06:12
A čo takýto prípad:

V roku 2006:
- SZČO začala podnikať (11/2006)
- dostala dotáciu z ÚP (50 tisíc)
- účtovala skutočné náklady
- príjem tejto dotácie zaúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane. (Dotácia nebola zahrnutá do základu dane, nakoľko nebola dotácia použitá a účtovali sa skutočné náklady - §17/3/h ZDP).
- v roku 2006 neminul z dotácie ani korunu.

V roku 2007:
- účtoval paušálne náklady 40% !!!!!!!
- v roku 2007 tiež neminul z dotácie ani korunu

V roku 2008:
- účtuje paušálne náklady 40%
- nakúpil drobný majetok za 50 tisíc (na vykrytie poskytnutej dotácie z roku 2006).

DOTAZ:
Má to urobiť tak, že v roku 2008 zaúčtuje interným dokladom dotáciu vo výške 50 tisíc ako príjem ovplyvňujúci základ dane a nakoľko uplatňuje paušálne náklady (40%) nebude bločky za nákup drobného majetku účtovať do nákladov ale bude ich mať len na zdokladovanie oprávnenosti použitia dotácie?

Aký je Váš názor?

Ďakujem!

Tým, že uplatnil paušálne náklady deklaroval, že dotáciu "použil" v roku 2007.
Paušálne náklady zahřňajú všetky náklady súvisiace s podnikaním, okrem povinného poistného.
Podajte DDP.
michelle84
11.03.09,12:35
Ak v roku 2007 bolo vedené účtovníctvo (neboli uplatnené paušálne výdavky), môžu sa v roku 2008 použiť paušálne výdavky? V roku 2007 bola poskytnutá dotácia z úradu práce.
inajana
11.03.09,18:49
Takže zvyšných 83 000 (nečerpaná dotácia) bude vo VÝKAZE MaZ za 2008 v záväzkoch. OK?
Zuzanak1
12.03.09,10:50
Ahojte, tiež mám jedného klienta, ktorý dostal dotáciu z ÚP a zisťoval si na Daňovom úrade, či si môže uplatniť výdavky percentom z príjmov a pani, ktorá, chodí prednášať na úrad práce práve o tejto dotácii, mu povedala, že môže a dá si celú dotáciu do príjmu v prvom roku. tak neviem, čo si mám o tom myslieť.
veronikasad
12.03.09,12:06
Ahojte, tiež mám jedného klienta, ktorý dostal dotáciu z ÚP a zisťoval si na Daňovom úrade, či si môže uplatniť výdavky percentom z príjmov a pani, ktorá, chodí prednášať na úrad práce práve o tejto dotácii, mu povedala, že môže a dá si celú dotáciu do príjmu v prvom roku. tak neviem, čo si mám o tom myslieť.

... že pani mala pravdu - a máš to tu čierne na bielom (bledomodrom)

http://www.porada.sk/586663-post2.html

len Úrad práce má nejaké výhrady k preukazatelnosti čerpania dotácie a požaduje vedenie účtovníctva. Informuj sa na ÚPSVaR.

Uplatnením paušálnych výdavkov žiadny daňový zákon neporušíš.
Zuzanak1
12.03.09,16:27
... že pani mala pravdu - a máš to tu čierne na bielom (bledomodrom)

http://www.porada.sk/586663-post2.html

len Úrad práce má nejaké výhrady k preukazatelnosti čerpania dotácie a požaduje vedenie účtovníctva. Informuj sa na ÚPSVaR.

Uplatnením paušálnych výdavkov žiadny daňový zákon neporušíš.
ďakujem pekne.
lulinka10001
12.03.09,17:42
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
Marianna01
12.03.09,17:47
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.

tá dotácia bola presne určená na nejaký konkrétny účel - ide o samostatne hospodáriaceho roľníka?
Janurka
12.03.09,18:22
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
Podľa § 17 ods. 3 písm. h sa dotácia, ktorú prijme daňovník a ktorú nepoužije na úhradu daň. výdavkov v roku, v ktorom bola poskytnutá, zahrnie do ZD v tom období, kedy dôjde k jej použitiu. Ak dostal dotáciu konkrétne na lúku vo výške 100 a použil 80, tak do príjmov zahrnie 80. Tu ale treba rozlišovať, či je to samost. hosp. roľník, alebo vykonáva túto činnosť len príležitostne. Ak ide o SHR, dotácia nie je oslobodená od dane. Ak vykonáva túto činnosť príležitostne, /nemá vydané osvedčenie/, dotácia je oslobodená od dane. A to, že je aj živnostník nie je problém. Do DP sa príjmy z poľnohosp. výroby uvádzajú na r. 1 a zo živnosti na r. 2.
lulinka10001
13.03.09,09:33
aj ked bude si uplatnovat pausalne výdavky nieje to jeho príjem?tuto polnohospodarsku cinnost vykonnava prilezitostne.nema z nej prijem. stat to dotoval,len aby sa staral o ten kusok pody
Janurka
13.03.09,10:02
lulinka10001
13.03.09,14:13
dakujem.uz pred tym som na to pozerala.tam pisu,ze ak z nej neplynu prijmy,tak to nieje jeho prijem.lenze,zas v inom zakone je ze ak uctujem pausalne dava sa cela dotacia.len neviem vyjst,ci to je zamerane len na dotacie na zivnost a tychto na polnohospodarsku podu sa to netyka. cize budem uctovat pausalne a tieto dotacie si nebudem vobec vsimat? nevie mi to len niekto potvrdit? veeeeeeeelmi by ste mi pomohli.vdaka
veronikasad
13.03.09,14:16
vie mi niekto povedat,ci tak isto sa postupuje aj ked ide dotácie na polnohospodárske účely-ciže dostal dotáciu na lúku o ktorúsa musí starat a zaroven má živnost na stavebe práce,ciže to nemá nič spoločné s jeho živnostou.tiež bude jeho príjem len do výšky jeho výdavkou,alebo sa to účtuje inač.
Uveď podľa akého zákona bola dotácia poskytnutá a kto ju poskytol. V tejto téme sa bavíme o dotácii na samostatnú zárobkovú činnosť. Tá tvoja môže byť o niečom úplne inom.
Janurka
13.03.09,16:54
dakujem.uz pred tym som na to pozerala.tam pisu,ze ak z nej neplynu prijmy,tak to nieje jeho prijem.lenze,zas v inom zakone je ze ak uctujem pausalne dava sa cela dotacia.len neviem vyjst,ci to je zamerane len na dotacie na zivnost a tychto na polnohospodarsku podu sa to netyka. cize budem uctovat pausalne a tieto dotacie si nebudem vobec vsimat? nevie mi to len niekto potvrdit? veeeeeeeelmi by ste mi pomohli.vdaka
Ak je dotyčný SHR a uplatňuje paušálne výdavky, zahrnie dotáciu do príjmu v celej výške v tom zdaň. období, kedy ju dostal, aj napriek tomu, že nemal príjem. Ak nie je SHR, tak citujem príklad z pokynu: daňovníkovi, ktorý vykonáva poľnohosp. výrobu len príležitostne /na túto činnosť nemá vydané osvedčenie/, boli v r. 2006 poskytnuté fin. prostriedky /podpora/ zo štrukturálneho fondu EÚ - prostred. pôdohosp. platobnej agentúry na jednotnú platbu na plochu. Nakoľko daňovník neprijal podporu v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorej mu plynú príjmy podľa § 6 ZDP, príjem je podľa § 9 ods. 2 písm. k/ - ale teraz už písm. j/ - oslobodený od dane. Čiže podstatné je, či je SHR, alebo nie.
Lucinka23
25.03.09,15:59
Dobrý podvečer. Mám na stole takýto prípad. SZČO dostal v roku 2006 dotáciu od ÚP, vyčerpal ju v priebehu roku 2006 a 2007. V roku 2006 kúpil z dotácie PC v OC 30480. T.z. musí sa začať odpisovať. V roku 2006, 2007 zahrnu 2/4 odpisov. V roku 2008 a 2009 zvyšené 2/4 dopisy. No SZČO prerušil živnosť k 31.10.2008. Ako ďalej? Ako to ovplyvní jeho základ dane? A ako to zaúčtovať. Podotýkam, že z podnikania mal len príjmy - úroky na účte a výdavky - poplatky banke.

Ďakujem.
veronikasad
25.03.09,16:01
Dobrý podvečer. Mám na stole takýto prípad. SZČO dostal v roku 2006 dotáciu od ÚP, vyčerpal ju v priebehu roku 2006 a 2007. V roku 2006 kúpil z dotácie PC v OC 30480. T.z. musí sa začať odpisovať. V roku 2006, 2007 zahrnu 2/4 odpisov. V roku 2008 a 2009 zvyšené 2/4 dopisy. No SZČO prerušil živnosť k 31.10.2008. Ako ďalej? Ako to ovplyvní jeho základ dane? A ako to zaúčtovať. Podotýkam, že z podnikania mal len príjmy - úroky na účte a výdavky - poplatky banke.

Ďakujem.
Bol ten nákup PC v súlade s podn.plánom ? Uznávajú PP len s nákupom zariadenia do 30 tis.SK
Lucinka23
25.03.09,16:05
Áno bol v súlade s PP.
veronikasad
25.03.09,16:07
Áno bol v súlade s PP.
To znamená, že máš ešte nedočerpanú dotáciu, pretože do POZD si ju mala zaúčtovať len vo výške odpisov ...
Lucinka23
25.03.09,16:09
No ja som mu nerobila účtovníctvo predchádzajúce 2 roky, dal mi to iba teraz. A ešte som takýto prípad dotácie z Úp nerobila.
veronikasad
25.03.09,16:11
No ja som mu nerobila účtovníctvo predchádzajúce 2 roky, dal mi to iba teraz. A ešte som takýto prípad dotácie z Úp nerobila.
Tak to musíš zistiť. Uplatniť odpisy nie je povinnosťou živnostníka, ale zúčtovať dotáciu áno.
Lucinka23
25.03.09,16:14
Práve som s ním dovolala, tvrdí mi, že na úrade práce má všetko zúčtované, všetky podklady odovzdané na ÚP ešte v roku 2008, keď podával DP.
veronikasad
25.03.09,16:19
Práve som s ním dovolala, tvrdí mi, že na úrade práce má všetko zúčtované, všetky podklady odovzdané na ÚP ešte v roku 2008, keď podával DP.
odovzdanie dokladov na UPSVaR je jedna vec, ale ako má čerpanie dotácie zaúčtované v účtovníctve? Mala by si si pýtať doklady za rok 2006 /aspoň peňažný denník/
Lucinka23
25.03.09,16:29
no v peňažnom denníku to má zaúčtované v celej sume do VNZD. Mám ten peňažný denník pred sebou.
veronikasad
25.03.09,16:41
no v peňažnom denníku to má zaúčtované v celej sume do VNZD. Mám ten peňažný denník pred sebou.
Zisti ako má zúčtovanú dotáciu. 1/4 OC by tiež mala byť zúčtovaná ako daňový odpis cez ID ako VOZD
Lucinka23
25.03.09,16:42
dotácia je ako príjem neovplyvňujúci ZD v r.2006
veronikasad
25.03.09,16:43
dotácia je ako príjem neovplyvňujúci ZD v r.2006
a čo v r.2007 ?
Dotácia je POZD v čase čerpania - ak sa jedná o majetok odpisovaný - vo výške daňového odpisu
Lucinka23
25.03.09,16:46
no v roku 2007 má zaúčtované už len výdavky na nákup ďalšieho majetku ale to bol majetok do 30 tis., taktiež zaúčtovaný do VNZD, žiaden odpis v uzávierkových operáciách nie je. Teraz keď sa nad tým zamýšľam zdá sa mi to akési divné.
veronikasad
25.03.09,16:49
no v roku 2007 má zaúčtované už len výdavky na nákup ďalšieho majetku ale to bol majetok do 30 tis., taktiež zaúčtovaný do VNZD, žiaden odpis v uzávierkových operáciách nie je. Teraz keď sa nad tým zamýšľam zdá sa mi to akési divné.
To nie je správne účtovanie, aj keď dopad na základ dane je rovnaký. Zúčtovanie dotácie môže mať vplyv na povinnosť prihlásiť sa ako platitel odvodov do soc.poisťovne.
Čerpanie dotácie treba účtovať ako VOZD a na konci roka cez ID zúčtovať v rovnakej výške POZD.
Lucinka23
25.03.09,16:53
A vieš mi poradiť ako mu urobiť to daňové priznanie? Živnosť pozastavená k 31.10. Príjmami boli len úroky, výdavky len poplatky banke a jedna osobná spotreba. A ešte sa uistím: posledný účtovný zápis bude 31.10.?
veronikasad
25.03.09,17:03
A vieš mi poradiť ako mu urobiť to daňové priznanie? Živnosť pozastavená k 31.10. Príjmami boli len úroky, výdavky len poplatky banke a jedna osobná spotreba. A ešte sa uistím: posledný účtovný zápis bude 31.10.?
Keď si predchádzajúce roky nerobila účtovníctvo ty, nechaj to tak. Inak by si musela robiť dodatočné daňové priznanie. Keďže ide o PC z dotácie, z majetku ho asi vyradiť nemôžeš a keďže živnosť nebola aktívna k 31.12., nemôžeš uplatniť ani daňový odpis. V § 6 budeš mať len úroky a bankové poplatky.
Lucinka23
25.03.09,17:08
Ďakujem ti veľmi pekne za tvoje odpovede a trpezlivosť so mňou.

Ešte raz dík.
denisie
31.03.09,08:33
Pekný deň prajem!
Zamestnanec prišiel za mnou s tým, že keby si dá živnosť, dostane z úradu práce dotáciu na podnikanie a po novom ju vraj nemusí dokladovať..Neviem odkiaľ má túto info, ale ak by mi náhodou niečo uniklo a je to tak, kde prosím vás nájdem o tomto nejaké rozhodnutie či usmernenie? že SZČO už nemusia dokladovať príspevok na podnikanie:.....
Vopred vďaka
veronikasad
07.06.09,17:47
Pekný deň prajem!
Zamestnanec prišiel za mnou s tým, že keby si dá živnosť, dostane z úradu práce dotáciu na podnikanie a po novom ju vraj nemusí dokladovať..Neviem odkiaľ má túto info, ale ak by mi náhodou niečo uniklo a je to tak, kde prosím vás nájdem o tomto nejaké rozhodnutie či usmernenie? že SZČO už nemusia dokladovať príspevok na podnikanie:.....
Vopred vďaka
Nemal na mysli nový druh dotácie na zaplatenie odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne ? Tam sú ale prísnejšie podmienky ako pri príspevku na samostatne zárobkovú činnosť.
sea
15.06.09,18:00
Pri začatí živnosti v r. 2004 som dostala dotáciu z ÚP. Vlani (november 2008) som musela živnosť prerušiť - prestalo sa dariť - som evidovaná na ÚP od novembra 2008 a poradili mi požiadať opäť o dotáciu. Chcela by som to ešte raz skúsiť tak prosím o odpoveď - skutočne môžem znovu požiadať o dotáciu ? Ďakujem ! :)
Lenka1979
11.08.09,12:49
Prosím o Váš názor:
Dohoda s úradom práce o poskytnutí príspevku na podporu vytvorenia nového pracovného miesta

... a táto veta:"Predkladať úradu práce najneskôr do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, v ktorom bola mzda splatná.

Otázka moja: dokedy predložiť ÚP potrebné podklady (výpl.pásky, mes. výkazy...) keď PP vytvorený 01.06.2009, výplatený termín 30.-teho v mesiaci? Prvýkrát mzda vyplatená za mes. 06/09 30.07.2009.
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
11.08.09,12:56
Prosím o Váš názor:
Dohoda s úradom práce o poskytnutí príspevku na podporu vytvorenia nového pracovného miesta

... a táto veta:"Predkladať úradu práce najneskôr do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, v ktorom bola mzda splatná.

Otázka moja: dokedy predložiť ÚP potrebné podklady (výpl.pásky, mes. výkazy...) keď PP vytvorený 01.06.2009, výplatený termín 30.-teho v mesiaci? Prvýkrát mzda vyplatená za mes. 06/09 30.07.2009.
Ďakujem.

mzda je splatná vždy po zadu. t.j. ak máte splatný termín 30. potom za jún je splatná v júli a vy musíte preukázať doklady do 31.8.
Lenka1979
11.08.09,13:03
mzda je splatná vždy po zadu. t.j. ak máte splatný termín 30. potom za jún je splatná v júli a vy musíte preukázať doklady do 31.8.

Vladko, a vieš, že nemáš pravdu? Aj ja som to tej pani na ÚP tvrdila, že do 31.08. a povedala mi, že nie, že do 31.07. a že úrad práce to nezaujíma.
Vladimír Ozimý
11.08.09,13:15
Vladko, a vieš, že nemáš pravdu? Aj ja som to tej pani na ÚP tvrdila, že do 31.08. a povedala mi, že nie, že do 31.07. a že úrad práce to nezaujíma.

podľa znenia tej vety to určite je zle, pretože mzda je vždy splatná pozadu takže to zle zoštilizovali...alebo nevedia čo hovoria :)
Lenka1979
11.08.09,16:03
podľa znenia tej vety to určite je zle, pretože mzda je vždy splatná pozadu takže to zle zoštilizovali...alebo nevedia čo hovoria :)
Ona mi dnes jednoducho zavolala a povedala mi, že som porušila Dohodu s úradom práce, pretože som do "jej" stanovenej lehoty (31.07:rolleyes:.) nepredložila potrebné doklady. Ja som jej zobrala dohodu na ÚP a dala som jej prečítať tú vetu, že ako to ona chápe, len čumela a ani na mňa nepozrela a povedala že Úrad práce to nezaujíma. Tak isto mi odmietla prevziať výpisy z bankového účtu, ktoré sa predkladajú kvôli zaplateniu poistného a výplaty mzdy, hoci odvod bol 27.07., ale na výpise hore v pravom "rožku" bolo napísané "Podané dňa 03.08" - kvôli tomuto dátumu mi to nevzala a vraj si to mám opraviť ako chcem, že ona ma nebude na to navádzať,že ako to mám urobiť (potom pripomenula,že hoci to aj vybielim...:eek:) Tak som dnes zašla do SLSP a požiadala o potvrdenie a pečiatku, kde boli uvedené len tieto platby, ale či sa to pani "úradníčke" bude zajtra páčiť... nevedno... korupcia na každom kroku. A takto štát pomáha ľuďom:eek: Jednoducho nesplníte, čo nie je splniteľné a máte smolu.... lebo... ich to nezaujíma....
veronikasad
11.08.09,20:26
Prosím o Váš názor:
Dohoda s úradom práce o poskytnutí príspevku na podporu vytvorenia nového pracovného miesta

... a táto veta:"Predkladať úradu práce najneskôr do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, v ktorom bola mzda splatná.

Otázka moja: dokedy predložiť ÚP potrebné podklady (výpl.pásky, mes. výkazy...) keď PP vytvorený 01.06.2009, výplatený termín 30.-teho v mesiaci? Prvýkrát mzda vyplatená za mes. 06/09 30.07.2009.
Ďakujem.
Lenka, ja tomu tiež tak rozumiem - do 31.7. Mzda je splátná mesiac pozadu, teda za jún do konca júla.
Pracovníčka ÚP mala zrejme pravdu
Lenka1979
12.08.09,05:36
Lenka, ja tomu tiež tak rozumiem - do 31.7. Mzda je splátná mesiac pozadu, teda za jún do konca júla.
Pracovníčka ÚP mala zrejme pravdu

Veronika, ale tam je uvedené: prekladať úradu práce najneskôr do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, v ktorom bola mzda splatná:
mzda bola splatná: 30.07., posledný kal. deň nasledujúceho kal. mesiaca v ktorom bola mzda splatná je 31.08.:rolleyes:, či sa mýlim?
Zatiaľ čo som túto vetu dala čítať 8 ľuďom, piati sú za 31.08, traja za 30.07.
Ešte k tým výpisom z BÚ: mám predkladať výpisy o úhrade poistného a mzdy, všetko som stihla do toho 30.07., no jej vadí, že na výpise je dátum podania výpisu 03.08:rolleyes:, ju nezaujíma, kedy išla úhrada poistného ... no je toto normálne???:eek:
Vladimír Ozimý
12.08.09,06:43
Ona mi dnes jednoducho zavolala a povedala mi, že som porušila Dohodu s úradom práce, pretože som do "jej" stanovenej lehoty (31.07:rolleyes:.) nepredložila potrebné doklady. Ja som jej zobrala dohodu na ÚP a dala som jej prečítať tú vetu, že ako to ona chápe, len čumela a ani na mňa nepozrela a povedala že Úrad práce to nezaujíma. Tak isto mi odmietla prevziať výpisy z bankového účtu, ktoré sa predkladajú kvôli zaplateniu poistného a výplaty mzdy, hoci odvod bol 27.07., ale na výpise hore v pravom "rožku" bolo napísané "Podané dňa 03.08" - kvôli tomuto dátumu mi to nevzala a vraj si to mám opraviť ako chcem, že ona ma nebude na to navádzať,že ako to mám urobiť (potom pripomenula,že hoci to aj vybielim...:eek:) Tak som dnes zašla do SLSP a požiadala o potvrdenie a pečiatku, kde boli uvedené len tieto platby, ale či sa to pani "úradníčke" bude zajtra páčiť... nevedno... korupcia na každom kroku. A takto štát pomáha ľuďom:eek: Jednoducho nesplníte, čo nie je splniteľné a máte smolu.... lebo... ich to nezaujíma....

Slovenské ponímanie slova "pomáhať". Štátny úradníci namiesto milého príjemného prístupu Vám hádžu polená pod nohy len ako to nezvládnuť. Podľa textácie mi jednoznačne vychádza že termín na predkladanie je 31.8. v tomto prípade. Mali by si to v tej svojej hlavičke upraviť...a uvedomiť si že oni nevytvárajú hodnotu ale sú platení zo štátu t.j. z daní a tie platia práve tie zlé firmy ktorým by mali pomáhať a nie ich dusiť nezmyselnými vecami...
Lenka1979
12.08.09,07:01
Slovenské ponímanie slova "pomáhať". Štátny úradníci namiesto milého príjemného prístupu Vám hádžu polená pod nohy len ako to nezvládnuť. Podľa textácie mi jednoznačne vychádza že termín na predkladanie je 31.8. v tomto prípade. Mali by si to v tej svojej hlavičke upraviť...a uvedomiť si že oni nevytvárajú hodnotu ale sú platení zo štátu t.j. z daní a tie platia práve tie zlé firmy ktorým by mali pomáhať a nie ich dusiť nezmyselnými vecami...

Vladko, hovoríš mi z duše;)... ale čo už ja - obyčajná zamestnankyňa jednej firmy zmôžem pri štátom platenej múdrej pracovníčke? Som si istá, že som nič neporušila a som si istá, že keď to dnes nem dopadne dobre, idem za riaditeľom, dám mu tú vetu prečítať,ako ju pochopí on a potom sa vrátim späť k tej "milej pani" a odovzdám odkaz od "vyššieho nadriadeného". Ja ozaj nemám za potrebu, aby ma niekto tam zhadzoval pred svojou kolegyňou, ktorá tam len tíško sedela a čušala (lebo čo jej iné ostávalo?) Tá "milá pracovníčka" mala na obrazovke internet-namiesto svojej práce a ani sa neobťažovala stiahnuť to dole na lištu,keď videla,že stojím pri nej... aspoň mohla byť milšia.
Dnes mám riadne strach tam ísť, ale musím to nejak "dokopať", tak mi držte palčeky...
Vladimír Ozimý
12.08.09,07:06
Vladko, hovoríš mi z duše;)... ale čo už ja - obyčajná zamestnankyňa jednej firmy zmôžem pri štátom platenej múdrej pracovníčke? Som si istá, že som nič neporušila a som si istá, že keď to dnes nem dopadne dobre, idem za riaditeľom, dám mu tú vetu prečítať,ako ju pochopí on a potom sa vrátim späť k tej "milej pani" a odovzdám odkaz od "vyššieho nadriadeného". Ja ozaj nemám za potrebu, aby ma niekto tam zhadzoval pred svojou kolegyňou, ktorá tam len tíško sedela a čušala (lebo čo jej iné ostávalo?) Tá "milá pracovníčka" mala na obrazovke internet-namiesto svojej práce a ani sa neobťažovala stiahnuť to dole na lištu,keď videla,že stojím pri nej... aspoň mohla byť milšia.
Dnes mám riadne strach tam ísť, ale musím to nejak "dokopať", tak mi držte palčeky...

Dopadne to dobre...akiste sa "milá pani" dobre vyspala...tak do toho...ideme bojovať so štátnym aparátom..držím palce
Lenka1979
12.08.09,07:12
Dopadne to dobre...akiste sa "milá pani" dobre vyspala...tak do toho...ideme bojovať so štátnym aparátom..držím palce

Ďakujem, uvidím ako to dnes dopadne.
EMILY04
12.08.09,08:19
Pridám sa aj ja k tejto téme. Ak som rozumela správne za 6/2009 je výplatný termín 31.7. alebo 30.7. tak to mi vychádza,že aj výkazy na UP máš odovzdať do 31.7. Lenka mala som minulý rok ten istý prípad. A keďže sa mi stávalo to isté čo vám vo firme,že výpis bol až z 3.8. moja klientka musela pristúpiť k riešeniu buď to platiť skôr odvody, alebo ich uhrádzať v hotovosti. Tým,že majú u vás dátum až 3.8. je to z ich strany porušenie zmluvy. Bohužiaľ je to tak.
Lenka1979
12.08.09,08:34
Pridám sa aj ja k vašej téme. Lenka ak máš za 6/2009 výplatný termín 31.7.2009 tak máš do toho dátumu odovzdať aj všetky potrebné doklady na UP. Minulý rok som mala ten istý prípad u jednej mojej klientky. Keďže tak, ako u vás vo firme chodil výpis z účtu neskôr musela buď to uhrádzať odvody do poisťovní skôr, aby výpis prišiel do toho napr. 30.7. alebo bola tu ešte jedna možnosť uhradiť ich v hotovosti šekom. Bohužiaľ neurobíš s tým nič, len odovzdať všetky doklady do 31. v ten istý mesiac ako je výplatný termín. Inak sa porušuje dohoda s UP.

Milka, bohužiaľ pre ÚP je dohoda písaná tak, že nemajú pravdu aj keby ju chceli mať, pretože keď si prečítaš vetu,ktorú som citovala na začiatku príspevku, neviem akým zázrakom Ti vychádza dátum 31.07.:eek:... okrem toho, dohodu som neporušila,lebo práve na tento bod sa nevzťahuje porušenie zmluvy .
EMILY04
12.08.09,08:44
Lenka ja som uviedla príklad. To isté som mala aj ja, a tiež som sa ohradzovala s tou vetou, jednoducho mi bolo vysvetlené, že tá veta sa berie ako odovzdanie výkazov napr. za 6/2009 do 31.7.2009. Všetky doklady máme vždy doniesť v posledný deň v mesiaci, v ktorom je výplatný termín. Takže keď ty vyplácaš mzdu za 6/2009 napr. 31.7.2009 tak to sa berie ako posledný deň odovzdania dokladov na UP. Viem,že to nie je porušenie zmluvy, no prvé upozornenie ním nie je, no pri opätovnom odovzdávaní to môžu uviesť ako dôvod.
EMILY04:)
Lenka1979
12.08.09,08:47
Lenka ja som uviedla príklad. To isté som mala aj ja, a tiež som sa ohradzovala s tou vetou, jednoducho mi bolo vysvetlené, že tá veta sa berie ako odovzdanie výkazov napr. za 6/2009 do 31.7.2009. Všetky doklady máme vždy doniesť v posledný deň v mesiaci, v ktorom je výplatný termín. Takže keď ty vyplácaš mzdu za 6/2009 napr. 31.7.2009 tak to sa berie ako posledný deň odovzdania dokladov na UP. Viem,že to nie je porušenie zmluvy, no prvé upozornenie ním nie je, no pri opätovnom odovzdávaní to môžu uviesť ako dôvod.
EMILY04

Kto sa potom má riadiť dohodou s úradom práce: zamestnávateľ alebo ÚP? Či záväzná je len pre jednu stranu? :eek:

... nechajme to tak... toto nemá konca...
EMILY04
12.08.09,08:52
Dobrý nápad.
mlyn16
21.08.09,09:31
Prosím o radu. Od júla 2008 dostávala naša firma príspevok z úradu práce v zmysle § 50a. Keďže prišla kríza v objednávkach, prepustili sme v prvok kole dôchodcov v pracovnom pomere a tak sme porušili podmienky v počte obsadených miest. Po roku sme museli vrátiť celý príspevok. Moja otázka znie, či je čiastka týkajúca sa minulého roku daňovo uznaným výdavkom? Myslím si, že nie.
DanielaSL
23.08.09,20:29
Zobrala som nového klienta, ktorý v roku 2008 dostal od ÚPSVAR na rozbehnutie podnikania dotáciu. Nejakú sumu z tejto dotácie si vyčerpal na zakúpenie PC a odvody do ZP. Ja to robím tak, že sumu z ÚPSVAR si zadám do záväzkov a pri čerpaní si tento záväzok ponižujem. Minulý rok mu robila účtovníctvo iná účtovníčka, ktorá ale evidovala dotáciu ako pohľadávku. Stretli ste sa už s takýmto spôsobom?
DanielaSL
24.08.09,06:44
Zobrala som nového klienta, ktorý v roku 2008 dostal od ÚPSVAR na rozbehnutie podnikania dotáciu. Nejakú sumu z tejto dotácie si vyčerpal na zakúpenie PC a odvody do ZP. Ja to robím tak, že sumu z ÚPSVAR si zadám do záväzkov a pri čerpaní si tento záväzok ponižujem. Minulý rok mu robila účtovníctvo iná účtovníčka, ktorá ale evidovala dotáciu ako pohľadávku. Stretli ste sa už s takýmto spôsobom?

Posúvam.....
EMILY04
24.08.09,07:24
Ja to účtujem ako záväzok a pri čerpaní sa tento záväzok ponižuje. Prečo to účtovala ako pohľadávku, je to pohľadávka voči komu, veď tie peniaze patria UP a tým, že sa čerpajú sa znižuje náš záväzok. Je to, ako keby sme ich týmto uhrádzali.
grammatika
24.08.09,07:31
Zobrala som nového klienta, ktorý v roku 2008 dostal od ÚPSVAR na rozbehnutie podnikania dotáciu. Nejakú sumu z tejto dotácie si vyčerpal na zakúpenie PC a odvody do ZP. Ja to robím tak, že sumu z ÚPSVAR si zadám do záväzkov a pri čerpaní si tento záväzok ponižujem. Minulý rok mu robila účtovníctvo iná účtovníčka, ktorá ale evidovala dotáciu ako pohľadávku. Stretli ste sa už s takýmto spôsobom?

ahoj, pozri môj príspevok:
http://www.porada.sk/1025924-post2.html

Predpokladám, že zaevidovala predchádzajúca účtovníčka na základe zmluvy - pohľadávku, potom ju mala pri nabehnutí peňazí zrušiť a účtovať ďalej ako je v linku (a vlastne ako to robíš i Ty)
DanielaSL
24.08.09,07:46
A práve to neviem...v pohľadávkach vo výkaze je len táto suma. Neviem ako to teraz urobiť..., aby som to dostala do záväzkov...
grammatika
24.08.09,07:59
To máš za rok 2008? a aj vtedy dostala tie peniaze, alebo došli až v roku 2009?
Toto asi účtovníčka neurobila:, však?:
0. zmluva-pohľadávka voči UPSVAR
1. príjem dotácie na účet -PNZD a do záväzkov + zrušenie pohľadávky
2. to čo z neho kúpiš- VOZD
3. preúčtovať použitú dotáciu (vo výške výdavkov, čo si znej kúpila)cez ID na POZD a znížiš záväzok
Ak ju celú neminieš a prenášaš do ďalšieho roka, tak ti zostane v záväzkoch časť z dotácie.
EMILY04
24.08.09,08:00
Danielka, v postupoch o účtovníctve je ako sa účtujú dotácie, myslím, že je to strana 10 a 11.

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=33499&d=1235038204

EMILY04
DanielaSL
24.08.09,08:06
Dotáciu si požiadal a peniaze aj dostal v roku 2008. Niečo z toho bolo už odčerpané. Bývalá účtovníčka to zaevidovala do pohľadávok a tam to aj nechala . Vlastne vo výkaze o majetku a záväzkoch mi v pohľadávkach ostáva ten nevyčerpaný zbytok dotácie. Pretože ja by som ju evidovala v záväzkoch, tak neviem ako to mám urobiť, aby som to z tých pohľadávok dostala preč.
luciana1
28.08.09,09:18
Mám jednu otázočku.
Vybavila som si živnosť, dostala dotáciu z ÚP. No niektoré veci, ktoré sú schválené v PP, som nakúpila ešte predtým ako začala platiť živnosť.

Môžem ten tovar dať do VOZD a odrátať to z dotácie?
veronikasad
28.08.09,09:20
Mám jednu otázočku.
Vybavila som si živnosť, dostala dotáciu z ÚP. No niektoré veci, ktoré sú schválené v PP, som nakúpila ešte predtým ako začala platiť živnosť.

Môžem ten tovar dať do VOZD a odrátať to z dotácie?
ako VOZD si to môžeš dať, ale nie je to možné nakúpiť z dotácie. Tú môžeš použiť až po schválení zmluvy. Alebo zmluva s UP bola skôr ako máš začiatok podnikania ?
luciana1
28.08.09,09:23
Dohoda o poskytnutí príspevku bola podpísaná 29.5. a živnosť začala platiť 10.6.
Niektoré veci boli ale kúpené aj pred 29.5.
veronikasad
28.08.09,09:24
Dohoda o poskytnutí príspevku bola podpísaná 29.5. a živnosť začala platiť 10.6.
Niektoré veci boli ale kúpené aj pred 29.5.
tie čo si zakúpila pred podpisom zmluvy nemôžeš zahrnúť do čerpania dotácie. Sú však VOZD.
luciana1
28.08.09,09:27
Len teraz ako zdokladujem ÚP použitie dotácie na tovar, ktorý je v PP? Bohužiaľ je jedná vec, ktorá sa kúpila už 22.5.
Budú žiadať túto sumu asi vrátiť, čo?
veronikasad
28.08.09,09:29
Len teraz ako zdokladujem ÚP použitie dotácie na tovar, ktorý je v PP? Bohužiaľ je jedná vec, ktorá sa kúpila už 22.5.
Budú žiadať túto sumu asi vrátiť, čo?
Požiadaj UP o zmenu podn. plánu a dotáciu použi to na iný účel, ktorý ti vopred schvália. Inak ju musíš vrátiť /časť vyčerpanú pred podpisom zmluvy s UP/
luciana1
28.08.09,09:34
Ďakujem za radu, pôjdem na ÚP a uvidím, čo s tým.
A keďže to nepôjde cez dotáciu, dám to ako nákup z vlastných prostriedkov pred začatím živnosti, ako zriaďovacie výdavky?
luciana1
28.08.09,09:39
Teraz som si uvedomila, že do zriaďovacích výdavkov tovar ísť asi nemôže. Takže klasický nákup tovaru?
veronikasad
28.08.09,09:41
Teraz som si uvedomila, že do zriaďovacích výdavkov tovar ísť nemôže. Takže klasický nákup tovaru.
ale tovar nemôžeš nakupovať z dotácie. To ti schválili ?
luciana1
28.08.09,09:44
Prepáč zle som sa vyjadrila. Je to umývadlo so skrinkou.
veronikasad
28.08.09,09:46
Je to umývadlo so skrinkou.
to nie je tovar, to je drobný hmotný majetok. Tovar je niečo čo kúpiš a v nezmenenom stave predáš ďalej. Napr. ak si kaderníčka, nejaké šampony apod.
luciana1
28.08.09,09:49
Viem, len som tu toho už toľko prečítala okolo dotácie a jej čerpania, že už sa mi všetko ostatné pletie.
Ale ďakujem ti veľmi pekne za pomoc. Sedím nadtým, už od včera a konečne som sa vďaka tebe pohla ďalej.
luciana1
29.08.09,15:54
Prosím o pomoc pre známu. Tiež dostala dotáciu z úradu práce, no problém je v tom, že dotácia jej prišla na súkromný účet, podnikateľský ešte nemala. Keď si ho zriadila, previedla zo súkromného účtu z dotácie 1000 Eur, o dva týždne vybrala z účtu ďalších 600 Eur a vložila na podnikateľský účet a zase o dva týždne ďalšia suma. Na súkromnom účte jej ostal ešte zvyšok dotácie cca 800 Eur. A teraz nevie, ako má tu dotáciu dostať do účtovníctva. Poradíte? Prosím.
grammatika
29.08.09,16:06
Takisto prehodiť na podnikateľ.účet alebo do pokladne.
Mimochodom, ten účet, kde je došla dotácia mala takisto nahlásiť na DU ako normálny podnikateľský.
A potom oznámiť, že ho už nepoužíva. Pri účtovaní učtovať pohyby aj na súkromnom účte.
luciana1
29.08.09,16:16
To som jej poradila aj ja. Lenže živnosť má už od 10.6. a teraz nevie ako tú dotáciu dať do účtovníctva. Cez ID v plnej výške do pokladne a priložiť výpis zo súkromného účtu? Postupne vklady na podnikateľský účet dať ako výber z pokladne cez priebežné položky? Nahlásiť súkromný účet na DÚ je už neskoro.
grammatika
29.08.09,16:25
To som jej poradila aj ja. Lenže živnosť má už od 10.6. a teraz nevie ako tú dotáciu dať do účtovníctva. Cez ID v plnej výške do pokladne a priložiť výpis zo súkromného účtu? Postupne vklady na podnikateľský účet dať ako výber z pokladne cez priebežné položky? Nahlásiť súkromný účet na DÚ je už neskoro.

lenže predpokladám, že na to výpise zo súkr.účtu nemá, že vybrala celú sumu.
Postupovala by som:
-účtovala by som príjem dotácie na súkr.účet a všetky pohyby od 10.06.
-cez pribežné položky dať na podnikat.účet alebo spraviť výber a všetko vložiť do pokladne..
luciana1
29.08.09,16:28
Tiež som nad tým takto uvažovala. Potom jej už len ostáva nahlásiť súkromný účet na DÚ, aj keď neskoro?
grammatika
29.08.09,16:33
K tomuto neviem poradiť zodpovedne,
musia sa nahlásiť všetky účty na ktorých sa sústredia firemné peniaze...
(stalo sa, že jeden známy neohlásil, ale v daň.priznaní uviedol obidva účty aj o nich účtoval)
luciana1
29.08.09,16:39
Veľmi pekne ďakujem za rady.
Bibiana_77
09.09.09,09:11
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako sa zaúčtuje príspevok z úp, ktorý dostal szčo na pracovníka. SZČO má podpísanú dohodu s úp, že mu bude úp preplácať polovicu ceny práce do výšky 280,45 Eur, a túto sumu po doložení dokladov bude poukazovať na bú.
Neviem, ako to mám teraz zaúčtovať.
Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
:):confused:
luciana1
17.09.09,17:01
Dobrý večer, mám faktúru z Kika Nábytok. Keď som objednávala nábytok do prevádzky /z dotácie z ÚP/, ešte som nemala ŽL. Vystavili zálohovú faktúru s mojím menom a adresou. O dva mesiace /už bol ŽL/ mi došiel nábytok, oni vystavili naň faktúru v plnej cene mínus záloha. Zálohu zaúčtujem ako zriaďovacie výdavky /bolo to pred ŽL/ a doplatok ako úhradu fa? Ešte jeden problém na faktúre nie je moje IČO, v Kike ma brali ako súkromnú osobu nie SZČO.

Ale som sa rozpísala. Dúfam, že je to zrozumiteľné.
luciana1
18.09.09,04:49
Prosím, poradite?
bubusko
21.09.09,15:26
Dobry podvecer,
mam k tejto teme jeden dotaz. Pani bola na UP 9 mesiacov, v oktobri si otvorila zivnost a niekedy koncom novembra dostala dotaciu. Kedze z nej nepouzila ani cent a mala jedinu vystavenu fakturu, rozhodla sa pre pausalne vydaje. v tomto pripade vsak cela dotacia vstupuje do ZD, s cim pani suhlasila. co sme si vsak nikto neuvedomili bol vplyv dotacie na odvody. Vobec neberu do uvahy, ze viac ako polovicu prijmu tvorila dotacia, do vymeriavacieho zakladu ich zaujima len ZD z danoveho priznania, nic viac. vie niekto poradit ako toto nestastne riesenie zmiernit alebo napravit? vzhladom na 2-mesacne podnikanie jej vychadzaju nekrestanske odvody. zatial sme rozhudnute radsej vratit dotaciu a zivnost prerusit. nielenze ju zdanila, ale cez odvody ju preplati raz tolko.
Dakujem za pochopenie a mozno aj pomoc.
veronikasad
21.09.09,15:32
Dobry podvecer,
mam k tejto teme jeden dotaz. Pani bola na UP 9 mesiacov, v oktobri si otvorila zivnost a niekedy koncom novembra dostala dotaciu. Kedze z nej nepouzila ani cent a mala jedinu vystavenu fakturu, rozhodla sa pre pausalne vydaje. v tomto pripade vsak cela dotacia vstupuje do ZD, s cim pani suhlasila. co sme si vsak nikto neuvedomili bol vplyv dotacie na odvody. Vobec neberu do uvahy, ze viac ako polovicu prijmu tvorila dotacia, do vymeriavacieho zakladu ich zaujima len ZD z danoveho priznania, nic viac. vie niekto poradit ako toto nestastne riesenie zmiernit alebo napravit? vzhladom na 2-mesacne podnikanie jej vychadzaju nekrestanske odvody. zatial sme rozhudnute radsej vratit dotaciu a zivnost prerusit. nielenze ju zdanila, ale cez odvody ju preplati raz tolko.
Dakujem za pochopenie a mozno aj pomoc.
Podať dodatočné daňové priznanie a uplatniť si skutočné výdavky. S tým je alej spojený aj opravný výpis z DP do sociálnej poisťovne a dodatočné ročné zúčt.zdr.poisenia za rok 2008.
Xanti
21.09.09,15:54
Podať dodatočné daňové priznanie a uplatniť si skutočné výdavky. S tým je alej spojený aj opravný výpis z DP do sociálnej poisťovne a dodatočné ročné zúčt.zdr.poisenia za rok 2008.
Mne to vychádza tak, že ak dotyčná urobí dodatočné DP, s uplatnením skutočných príjmov ( jedna vystavená FA ) a výdavkov ( neminutá dotácia ) , a pošle ten opravný výpis do SP, a opraví RZZP tak nebude musieť minimálne do 1.7.2010 platiť odvody do SP žiadne.

Určite to bude lepšie riešenie ako vrátenie dotácie a zrušenie živnosti.
bubusko
21.09.09,16:00
a myslite, ze ked sa poda opravne danove priznanie z pausalnych vydajov na skutocne, ze nebude problem na DU? este som nepocula ani nikde necitala o takejto moznosti. nebudu to brat ako spekulaciu?
Xanti
21.09.09,16:02
a myslite, ze ked sa poda opravne danove priznanie z pausalnych vydajov na skutocne, ze nebude problem na DU? este som nepocula ani nikde necitala o takejto moznosti. nebudu to brat ako spekulaciu?
Ak sa rozhodne SZČO meniť JU na paušal a opačne, tak bežne dáva opravné DP. Takže problém to nebude.

http://www.porada.sk/t44993-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-skutocna-naklady.html
http://www.porada.sk/t42575-prechod-z-pausalu-na-preuk-ved-uctovnictva.html
http://www.porada.sk/187834-post9.html
bubusko
21.09.09,16:04
a dakujeeeem
Tinika
24.11.09,18:14
Dobrý večer, prosím vás, ako mám zaokrúhlit sumu dotácie po prepočte na eura, ktorá sa prenáša do r. 2009? Je to suma 28084 po prepočte 931,88607 €.
Zaokruhliť na 931,89€? Dakujem
anicka8030
01.12.09,15:21
Dobrý večer. Ja by som sa chcela poradiť. V marci 2010 bude druhý rok, čo som SZČO. Brala som dotáciu z ÚP a v podnikateľskom pláne som uviedla, že danú dotáciu použijem aj na zaplatenie zdravotného pistenia na 24 mesiacov. Teraz v októbri som sa popri živnosti zamestnala na polovičný úväzok. Zamestnávateľ za mňa odvádza odvody a mne vypočítali, ako SZČO, na ZP platiť asi 5 € mesačne od októbra. Teraz neviem ako si stým poradiť, čo so zostávajúcou dotáciou ? Keďže by som mala platiť zp mesačne 41,37 € do marca 2010. Vďaka za odpoveď !!!
veronikasad
01.12.09,16:41
Dobrý večer. Ja by som sa chcela poradiť. V marci 2010 bude druhý rok, čo som SZČO. Brala som dotáciu z ÚP a v podnikateľskom pláne som uviedla, že danú dotáciu použijem aj na zaplatenie zdravotného pistenia na 24 mesiacov. Teraz v októbri som sa popri živnosti zamestnala na polovičný úväzok. Zamestnávateľ za mňa odvádza odvody a mne vypočítali, ako SZČO, na ZP platiť asi 5 € mesačne od októbra. Teraz neviem ako si stým poradiť, čo so zostávajúcou dotáciou ? Keďže by som mala platiť zp mesačne 41,37 € do marca 2010. Vďaka za odpoveď !!!
Požiadaj úrad práce o zmenu podnikatelského plánu, aby si mohla dotáciu minúť na iný účel. Inak ju budeš musieť - ako nevyčerpanú - vrátiť.
Prima73
02.01.10,17:18
Zdravim, szco dostal dotaciu z UP v septembri na podnikanie vo vyske 2116,15 euro, zostalo mu cca 1400 euro, ktore by mal preniest do buduceho roku ako nevycerpanu dotaciu. Prosim o navod, ako to cele zauctovat do JU v Alfe.
A este taka otazka, musi si viest jednoduche uctovnictvo, ak v dohode nema presne napisane ze si to uctovnictvo musi viest. Nemohol by si viest iba zjednodusenu danovu evidenciu ked splna na nu podmienky? Ako v tom pripade s dotaciou, priznava ju celu ako spotrebovanu alebo iba cast.
Dakujem za pomoc.
Akik
02.01.10,19:23
Zdravim, szco dostal dotaciu z UP v septembri na podnikanie vo vyske 2116,15 euro, zostalo mu cca 1400 euro, ktore by mal preniest do buduceho roku ako nevycerpanu dotaciu. Prosim o navod, ako to cele zauctovat do JU v Alfe.
A este taka otazka, musi si viest jednoduche uctovnictvo, ak v dohode nema presne napisane ze si to uctovnictvo musi viest. Nemohol by si viest iba zjednodusenu danovu evidenciu ked splna na nu podmienky? Ako v tom pripade s dotaciou, priznava ju celu ako spotrebovanu alebo iba cast.
Dakujem za pomoc.
Dobry vecer, odporucam precitat predchadzajuce prispevky, v ktorych sa uz o tejto teme dost vela debatilo a popisalo, tiez som potrebovala podobne info a momentalne po precitani vsetkych prispevkov mam uz vo veci jasno.
Prima73
03.01.10,11:05
Dobry vecer, odporucam precitat predchadzajuce prispevky, v ktorych sa uz o tejto teme dost vela debatilo a popisalo, tiez som potrebovala podobne info a momentalne po precitani vsetkych prispevkov mam uz vo veci jasno.

Praveze ja po precitani predchadzajucich prispevkov som este viac zmätena :(
Prima73
04.01.10,14:56
To zvýraznené je správne. Tým, že dáš do POZD sumu vo výške vyčerpanej dotácie, ktorú máš vo VOZD, rozdiel z toho máš nula. Celkom nechápem tú ďaľšiu vetu.
Ak myslíš, že či rozdiel celkových príjmov a výdavkov je základ dane, prípadne čiastkový základ dane, tak áno. Rozumieš tomu správne.


Ten koncorocny ID doklad so zauctovanou spotrebovanou dotaciou z UP sa ma v Alfe ulozit ako uzavierkovy doklad alebo nie?
Prima73
04.01.10,15:24
1. celu prijatu dotaciu zauctujes ako PNZD (prijem neovplyvnujuci zaklad dane)

2. vsetky nakupene veci, na kt. bola dotacia urcena zauctujes ako VOZD

3. na konci roka ako uzavierkovu operaciu zauctujes vysku pouzitej dotacie do POZD (prijmy ovplyvnujuce zaklad dane)

-----

cize, ak dotacia bola napr. vo vyske 50tis (bod 1), kupene veci mali hodnotu 2tis (bod 2) tak v bode 3 bude zuctovana do prijmov ovplyvnujucich zaklad dane prave tych 2tis. Zvysok neovplyvnuje danovy zaklad.


Lenze ak pri prijati dotacie zauctujem v Alfe dotaciu v plnej vyske ako prijem neovplyvnujuci zaklad dane a na konci roka ID vo vyske vycerpanej dotacie ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane, v prehlade prijmov mi oba tieto prijmy scita a to podla mna nie je spravne.
Prima73
07.01.10,17:16
Lenze ak pri prijati dotacie zauctujem v Alfe dotaciu v plnej vyske ako prijem neovplyvnujuci zaklad dane a na konci roka ID vo vyske vycerpanej dotacie ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane, v prehlade prijmov mi oba tieto prijmy scita a to podla mna nie je spravne.

Prosim, vies sa mi k tomu niekto vyjadrit. Dakujem.
veronikasad
07.01.10,18:50
Lenze ak pri prijati dotacie zauctujem v Alfe dotaciu v plnej vyske ako prijem neovplyvnujuci zaklad dane a na konci roka ID vo vyske vycerpanej dotacie ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane, v prehlade prijmov mi oba tieto prijmy scita a to podla mna nie je spravne.
Nie je príjem, ako príjem.
Neviem o akom prehlade hovoríš, účtujem tiež v ALFE. Príjem NZD sa ti v základe dane neprejaví.
Prima73
08.01.10,16:46
Nie je príjem, ako príjem.
Neviem o akom prehlade hovoríš, účtujem tiež v ALFE. Príjem NZD sa ti v základe dane neprejaví.

Ked si v Alfe chcem pozriet prijmy, tak tam mam moznost pozriet si prehlad prijmov a vydajov textovo a mam tam rozpisane vsetky prijmy za rok - danove aj nedanove a ta dotacia je raz zahrnuta v nezdanovanom prijme (v plnej vyske) a este aj v zdanovanom (vo vyske minutej dotacie), cize je tam dvakrat. Netaha to do danoveho priznania, je to len informativne vycisleny prijem za rok a je to spocitane.
zita007
17.01.10,11:45
Mňa by zaujímalo, ako je to s dotáciou u platcu DPH.
SZČO si zakúpi DM napr. 500 € + 95 € DPH = 595 €.
Z príspevku si tak odráta sum DM s DPH 595€ alebo bez DPH 500€????
Dana1
17.01.10,18:34
Bez DPH.
adina88
18.01.10,19:42
Podľa zmluvy s UPSVaR (Dohody o poskytnutí príspevku...) za oprávnené náklady nie je možné považovať vratnú daň z pridanej hodnoty. Takže určite bez DPH.
luciana1
23.01.10,11:48
Dobrý deň,
ako zaúčtujem dotáciu z úradu práce, ktorá mi prišla na účet 1.6.2009 no živnosť mi začala až 10.6.2009. Môžem ju zaúčtovať dátum kedy mi prišla na účet, alebo až dátum kedy mi začala živnosť.
marjankaj
23.01.10,12:15
Mňa by zaujímalo, ako je to s dotáciou u platcu DPH.
SZČO si zakúpi DM napr. 500 € + 95 € DPH = 595 €.
Z príspevku si tak odráta sum DM s DPH 595€ alebo bez DPH 500€????

Neviem, či som dobre pochopil.
Na základe čoho sa SZČO stala platcom DPH? Dotácia sa poskytuje začínajúcim podnikateľom a tí sa nezvyknú ihneď zaregistrovať ako platcovia DPH.
adina88
23.01.10,14:24
Prichádza do úvahy §55 Odpočítanie dane pri registrácii a potom tam ale vzniká vratná daň, ktorú nemožno považovať za oprávnený výdavok (podľa zmluvy s ÚPSVaR).
adina88
23.01.10,14:27
Avšak dotáciu poskytuje úrad práce aj nezamestnaným, ktorí majú pozastavenú živnosť a v čase, kým trvala živnosť, mohol byť žiadateľ platcom DPH.
veronikasad
23.01.10,14:33
Neviem, či som dobre pochopil.
Na základe čoho sa SZČO stala platcom DPH? Dotácia sa poskytuje začínajúcim podnikateľom a tí sa nezvyknú ihneď zaregistrovať ako platcovia DPH.
Nezvyknú - ale nič im v tom nebráni
Minna
05.02.10,06:49
Prosím o radu: SZČO dostal v roku 2009 dotáciu a kúpil aj počítač v sume cca.600,- EUR. Viem, že ho môžem dať celý do VOZD. Ale SZČO je už aj bez tohoto výdavku v dosť veľkej strate, tak som myslela, že by som mu ho zaradila do dlhodobého majetku a odpisovala. Ako by som to ale mala zaúčtovať keď odpisy trvajú 4 roky a dotáciu má vydokladovať (resp. vyčerpať) do 2 rokov? V podnikat.pláne ma ako výdavky, ktoré si uplatní z dotácie práve nákup počítača a platenie odvodov - nič iné.
veronikasad
05.02.10,06:51
Prosím o radu: SZČO dostal v roku 2009 dotáciu a kúpil aj počítač v sume cca.600,- EUR. Viem, že ho môžem dať celý do VOZD. Ale SZČO je už aj bez tohoto výdavku v dosť veľkej strate, tak som myslela, že by som mu ho zaradila do dlhodobého majetku a odpisovala. Ako by som to ale mala zaúčtovať keď odpisy trvajú 4 roky a dotáciu má vydokladovať (resp. vyčerpať) do 2 rokov? V podnikat.pláne ma ako výdavky, ktoré si uplatní z dotácie práve nákup počítača a platenie odvodov - nič iné.
dotáciu nie je možné použiť len na majetok neodpisovaný. Zúčtuj to do VOZD, stratu si môže v nasledujúcich rokoch umoriť.
Vyčerpanú dotáciu zahrňaš do POZD.
oklinka
10.02.10,09:47
Od oktobra 2009 som SZCO. Dostala som dotaciu na podnikanie, (podnikatelsky plan). Zatial som z dotacie necerpala. Moze si manzel na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku, ked som nemala ziaden iny prijem?
Dakujem
Xanti
10.02.10,09:48
Od oktobra 2009 som SZCO. Dostala som dotaciu na podnikanie, (podnikatelsky plan). Zatial som z dotacie necerpala. Moze si manzel na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku, ked som nemala ziaden iny prijem?
Dakujem
Vedieš JU,
alebo uplatníš paušalné výdavky pri podávaní DP?
oklinka
10.02.10,10:08
Vedieš JU,
alebo uplatníš paušalné výdavky pri podávaní DP?
Zatial som s podnikanim nezacala. Zacinam az tento rok.
Xanti
10.02.10,10:31
Zatial som s podnikanim nezacala. Zacinam az tento rok.
To značí, že si od oktobra nemala otvorenú živnosť? Alebo mala a platila si si odvody do ZP.

Alebo ako to je. HM?
oklinka
10.02.10,10:50
To značí, že si od oktobra nemala otvorenú živnosť? Alebo mala a platila si si odvody do ZP.

Alebo ako to je. HM?
Zivnost som otvorenu mala od 01.10.2009. Odvody platim. Z podnikanim zacinam vsak az tento rok. Zatial som nic ani nekupovala z dotacie. Vsetko zacinam az teraz.
Neviem tiez, ako by som mala podat danove priznanie.
Xanti
10.02.10,11:07
Zivnost som otvorenu mala od 01.10.2009. Odvody platim. Z podnikanim zacinam vsak az tento rok. Zatial som nic ani nekupovala z dotacie. Vsetko zacinam az teraz.
Neviem tiez, ako by som mala podat danove priznanie.
A čo v roku 2010 budeš si viesť JU, alebo sa skôr spoľahneš na paušalne výdavky pri výpočte DP za rok 2010.

Pýtam sa na to čo bude, tak premýšlaj. Od tejto odpovede záleží čo máš urobiť tento rok.
Lebo dotácia je príjmom.

AK sa rozhodneš viesť JU ( tento aj budúci rok ) a nečerpala si dotáciu, tak Ti netreba robiť DP, ale môžeš lebo odvody Ti vstúpia a vytvoria stratu.

Ak sa ale rozhodneš pre paušal pomôcku nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html tak potom dotácia Ti celá vstupuje do príjmu za rok 2009 a musíš ju zdaniť.

Teda vysvetlím, dostala si dotáciu 3000 eur. Rozhodneš sa, že nebudeš viesť JU ale pri DP si budeš uplatňovať paušalne výdavky.
Tak dotáciu zahrnieš do príjmu , odrátaš z nej 40% a odvody ( pomôcka pomôže ). A ten rozdiel
dotácia ( príjem ).............. 3000 eur
paušalne výd. 40%............1200 eur
odvody ..............................80 eur

čiastk. základ dane ................... 1720 eur,
nezdaniteľná čiastka -.................4025,70 €
teda daň platiť nebudeš ...
a tvoj manžel si na teba bude môcť uplatniť rozdiel 4025,70 - 1720 = 2305,70 € 4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 €
oklinka
10.02.10,11:16
Dakujem, za vysvetlenie.

Budem si viest JU. U mna sa jedna o zivnost, ktora bude skor o preziti, ako o velkych zarobkoch.

Cize, ako som pochopila, manzel si moze na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku za rok 2009 v celej vyske?

Dakujem
Xanti
10.02.10,11:18
Dakujem, za vysvetlenie.

Budem si viest JU. U mna sa jedna o zivnost, ktora bude skor o preziti, ako o velkych zarobkoch.

Cize, ako som pochopila, manzel si moze na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku za rok 2009 v celej vyske?

Dakujem
Ano,
ale nesmieš v roku 2010 si uplatniť paušalne výdavky.
Ked to bude o prežití a neočakávaš veľký obrat, podľa mňa sa skôr oplatí paušal.

Ale je to len môj názor. Nech sa darí.
oklinka
10.02.10,11:22
Xanti moc dakujem za odpovede
Eva Čurillová
10.02.10,16:30
Dobrý večer,prosila by som o radu: účtujeme v PÚ.Naša sro dostáva mesačne dotácie z ÚP podľa § 50e : 50% z CCP na zamestnanca. Žiadosť na ÚP za mesiac december nám potvrdili 15.januára 2010. Do ktorého mesiaca zúčtovať dotáciu, keď podľa zákona dotácia sa účtuje do obdobia,keď je takmer isté, že dotácia bude poskytnutá. Ďakujem.
marjankaj
10.02.10,18:22
A čo v roku 2010 budeš si viesť JU, alebo sa skôr spoľahneš na paušalne výdavky pri výpočte DP za rok 2010.

Pýtam sa na to čo bude, tak premýšlaj. Od tejto odpovede záleží čo máš urobiť tento rok.
Lebo dotácia je príjmom.

AK sa rozhodneš viesť JU ( tento aj budúci rok ) a nečerpala si dotáciu, tak Ti netreba robiť DP, ale môžeš (Musíš ak vykážeš stratu.) lebo odvody Ti vstúpia a vytvoria stratu.

Ak sa ale rozhodneš pre paušal pomôcku nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html tak potom dotácia Ti celá vstupuje do príjmu za rok 2009 a musíš ju zdaniť.

Teda vysvetlím, dostala si dotáciu 3000 eur. Rozhodneš sa, že nebudeš viesť JU ale pri DP si budeš uplatňovať paušalne výdavky.
Tak dotáciu zahrnieš do príjmu , odrátaš z nej 40% a odvody ( pomôcka pomôže ). A ten rozdiel
dotácia ( príjem ).............. 3000 eur
paušalne výd. 40%............1200 eur
odvody ..............................80 eur

čiastk. základ dane ................... 1720 eur,
nezdaniteľná čiastka -.................4025,70 €
teda daň platiť nebudeš ...
a tvoj manžel si na teba bude môcť uplatniť rozdiel 4025,70 - 1720 = 2305,70 €

Gabika súhlasím až na jeden detail.
eratko1
11.02.10,11:46
Ak SZČo za rok 2009 má príjem iba dotáciu z úradu práce, okrem tohto nič nefakturuje iba hradí odvody, môže si na základe týchto príjmov uplatniť SZČO daňový bonus?
lu_lu
11.02.10,20:02
A čo v roku 2010 budeš si viesť JU, alebo sa skôr spoľahneš na paušalne výdavky pri výpočte DP za rok 2010.

Pýtam sa na to čo bude, tak premýšlaj. Od tejto odpovede záleží čo máš urobiť tento rok.
Lebo dotácia je príjmom.

AK sa rozhodneš viesť JU ( tento aj budúci rok ) a nečerpala si dotáciu, tak Ti netreba robiť DP, ale môžeš lebo odvody Ti vstúpia a vytvoria stratu.

Ak sa ale rozhodneš pre paušal pomôcku nájdeš tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html tak potom dotácia Ti celá vstupuje do príjmu za rok 2009 a musíš ju zdaniť.

Teda vysvetlím, dostala si dotáciu 3000 eur. Rozhodneš sa, že nebudeš viesť JU ale pri DP si budeš uplatňovať paušalne výdavky.
Tak dotáciu zahrnieš do príjmu , odrátaš z nej 40% a odvody ( pomôcka pomôže ). A ten rozdiel
dotácia ( príjem ).............. 3000 eur
paušalne výd. 40%............1200 eur
odvody ..............................80 eur

čiastk. základ dane ................... 1720 eur,
nezdaniteľná čiastka -.................4025,70 €
teda daň platiť nebudeš ...
a tvoj manžel si na teba bude môcť uplatniť rozdiel 4025,70 - 1720 = 2305,70 €
Mam pochybnosti, ci si manzel moze uplatnit rozdiel z:
4025,70 - 1720 = 2305,70
nakolko za "vlastne manzelkine prijmy" sa neberie zaklad dane, ale celkove prijmy znizene o odvody, teda ak ine prijmy nemala, len spominanu dotaciu,
tak manzel si bude moct uplatnit rozdiel z
4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 a dokonca si myslim, ze nezalezi, ci je to zdanitelny prijem alebo nie.
Xanti
11.02.10,20:09
Mam pochybnosti, ci si manzel moze uplatnit rozdiel z:
4025,70 - 1720 = 2305,70
nakolko za "vlastne manzelkine prijmy" sa neberie zaklad dane, ale celkove prijmy znizene o odvody, teda ak ine prijmy nemala, len spominanu dotaciu,
tak manzel si bude moct uplatnit rozdiel z
4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 a dokonca si myslim, ze nezalezi, ci je to zdanitelny prijem alebo nie.
A dôvod tvojich pochybností?
Ved predsa manželka je SZČO , má náklady ( prizná paušalne ) to nie je jej príjem.

Som zvedavá na názory ostatných. Ja si myslím, že mám pravdu. Lebo ak by som nemala tak by to bola diskriminácia. :D
lu_lu
11.02.10,21:33
A dôvod tvojich pochybností?
Ved predsa manželka je SZČO , má náklady ( prizná paušalne ) to nie je jej príjem.

Som zvedavá na názory ostatných. Ja si myslím, že mám pravdu. Lebo ak by som nemala tak by to bola diskriminácia. :D

Xanti, ani nevies, ako rada by som bola, keby mas pravdu. Som vo velmi podobnej situacii, po 10 mesiacoch bez prace a akehokolvek prijmu som sa prvy krat v zivote odhodlala byt SZCO... uctovnictvo si robim sama, manzelovi som chcela vcera do ziadosti o rocne zuctovanie dani z prijmov pre jeho zamestnavatela vyplnit kolonku "vlastne prijmy manzelky" na uplatnenie NZD na manzelku, tak som sa sla spytat na Danovy urad na nejake podrobnosti a tam ma uplne vyviedli z rovnovahy, ze: "...ale vo vasom pripade je jedno, ze vam vychadza strata, do vlastnych prijmov zahrniete vsetky vase prijmy znizene o odvody... ...tam nedate zaklad dane".
Ja som ostala uplne mimo, lebo presne ako teba, ma hned napadlo slovko DISKRIMINACIA: pracujem s maximalne 10% marzou, takze aby som zarobila aspon minimalnu mzdu, musim vyfakturovat cca 3000 eur. Mala som chvilu pocit, ze sa s mladou pani/slecnou nechapeme (hovori o zaklade dane, ja o ciastkovom zaklade dane), ale nastojila na svojom a nebolo sa koho ineho spytat, kedze bola obedna prestavka, dnes som nestihala sa tam vratit, takze skusim opat zajtra. Preto mam pochybnosti. V pripade, ze ma pravdu a naozaj sa uvadza suma vsetkych prijmov (okrem nezahrnovanych), je to v mnohych pripadoch diskriminacne.
Xanti
11.02.10,21:36
lu_lu
opýtaj sa, ja ak sa mýlim rada sa dozviem ako to vlastne je. Ale vedz, že aj na DU robia ludia, ktorí mnohým veciam nerozumejú.
Dúfam, že napíšeš zajtra čo si sa dozvedela.
dvojča
11.02.10,21:50
pani na daňovom mala pravdu, príjmy mínus odvody, výsledná suma je príjem manžela/ky.
Xanti
11.02.10,21:51
pani na daňovom mala pravdu, príjmy mínus odvody, výsledná suma je príjem manžela/ky.
Vieš k tomu dať nejaké zákony a paragrafy?

Hovorím aj na DU sú len ludia. A ja si predsa odpočítavam nezdaniteľnú položku až od čiastkového základu dane.
veronikasad
11.02.10,21:55
Ak SZČo za rok 2009 má príjem iba dotáciu z úradu práce, okrem tohto nič nefakturuje iba hradí odvody, môže si na základe týchto príjmov uplatniť SZČO daňový bonus?
Ak si neuplatní paušále výdavky, pri ktorých v prvom roku podnikania zdaní celú dotáciu, do zdanitelných príjmov zahrnie iba časť vyčerpanej dotácie - v tomto prípade vo výške zaplatených odvodov. Neuviedla si výšku, ale ak v roku 2009 nedosiahla 6-násobok min.mzdy, nemá nárok na daňový bonus
lu_lu
11.02.10,22:11
Vieš k tomu dať nejaké zákony a paragrafy?

Hovorím aj na DU sú len ludia. A ja si predsa odpočítavam nezdaniteľnú položku až od čiastkového základu dane.

Zákon o dani z príjmov:
§11 ods. (5): ...sa za vlastný príjem manželky považuje vlastný príjem manželky, znížený o zaplatené poistné...

§6 ods. (1): Príjmami z podnikania sú....


T.j. v § 11 (5) sa používa výhradne slovo príjem (nie základe dane ani čiastkový základ dane) a v §6 sa pod príjmami z podnikania skrývajú výhradne príjmy pred odčítaním výdavkov, pričom nie je dôležité, či sú zdaniteľné. V § 6 od odseku (6) možno spozorovať pojem základ dane (čiastkový základ dane), o ktorom pojednáva §17 až 29: ZD = príjmy - výdavky.
lu_lu
11.02.10,22:14
marjankaj
11.02.10,22:20
Vieš k tomu dať nejaké zákony a paragrafy?

Hovorím aj na DU sú len ludia. A ja si predsa odpočítavam nezdaniteľnú položku až od čiastkového základu dane.

Gabika asi to tak bude. A tiež sa mi to celkom nevidí.
§11 ZDP
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Xanti
11.02.10,22:23
Mam pochybnosti, ci si manzel moze uplatnit rozdiel z:
4025,70 - 1720 = 2305,70
nakolko za "vlastne manzelkine prijmy" sa neberie zaklad dane, ale celkove prijmy znizene o odvody, teda ak ine prijmy nemala, len spominanu dotaciu,
tak manzel si bude moct uplatnit rozdiel z
4025,70 - 3000 - 80 = 945,70 a dokonca si myslim, ze nezalezi, ci je to zdanitelny prijem alebo nie.
Ano súhlasím,
mýlila som sa vo svojich výpočtoch . Ospravedlnujem sa, a idem škrtať.
luciana1
13.02.10,13:11
Ak SZČO dostala dotáciu, môže si uplatniť prerušenie danových odpisov HIM za rok 2009. Má dosť veľkú stratu. Má príjem dotácie na to nejaký vplyv? Nie som si istá.
luciana1
13.02.10,13:49
Ak SZČO dostala dotáciu, môže si uplatniť prerušenie danových odpisov HIM za rok 2009. Má dosť veľkú stratu. Má príjem dotácie na to nejaký vplyv? Nie som si istá.

Je to možné? Vopred ďakujem
luciana1
13.02.10,14:46
Má s tým niekto skúsenosť?
luciana1
13.02.10,15:21
Ak SZČO dostala dotáciu, môže si uplatniť prerušenie danových odpisov HIM za rok 2009. Má dosť veľkú stratu. Má príjem dotácie na to nejaký vplyv? Nie som si istá.

Nemal nikto takúto situáciu. Ja si myslím, že príjem dotácie na to vplyv nemá, no nie som si istá.
luciana1
13.02.10,16:43
Je to možné, alebo nie? Plosííím
marjankaj
13.02.10,18:43
Je to možné, alebo nie? Plosííím

JE.:)
luciana1
13.02.10,19:08
Ďakujem
seda
13.02.10,20:55
Neviete mi niekto poradiť, ako riešiť nákup skrinky do kancelárie, ktorú som kúpila za 170 EUR, no v zámere som dala, že 165 EUR. Môžem odrátať z dotácie tých 165 EUR a tých 5 EUR dám do výdavkov v JU? Alebo myslíte, že môžem celých 170 EUR odrátať z dotácie, nebude mať ÚP s tým problém? Ďakujem
veronikasad
13.02.10,21:00
Neviete mi niekto poradiť, ako riešiť nákup skrinky do kancelárie, ktorú som kúpila za 170 EUR, no v zámere som dala, že 165 EUR. Môžem odrátať z dotácie tých 165 EUR a tých 5 EUR dám do výdavkov v JU? Alebo myslíte, že môžem celých 170 EUR odrátať z dotácie, nebude mať ÚP s tým problém? Ďakujem
VOZD bude suma 170 €, čerpanie dotácie v súlade s podn. plánom ako POZD v sume 165 € (zaúčtuješ cez ID)
Katka2
13.02.10,21:00
Neviete mi niekto poradiť, ako riešiť nákup skrinky do kancelárie, ktorú som kúpila za 170 EUR, no v zámere som dala, že 165 EUR. Môžem odrátať z dotácie tých 165 EUR a tých 5 EUR dám do výdavkov v JU? Alebo myslíte, že môžem celých 170 EUR odrátať z dotácie, nebude mať ÚP s tým problém? Ďakujem

V dohode o poskytnutí dotácie máš určite uvedené, že za neoprávnený výdavok sa nepovažuje zmena jednotkovej ceny položiek podľa predloženej kalkulácie.
Katka2
13.02.10,21:02
VOZD bude suma 170 €, čerpanie dotácie v súlade s podn. plánom ako POZD v sume 165 € (zaúčtuješ cez ID)

To vážne? Nemá byť dopad nulový? :o
veronikasad
13.02.10,21:03
To vážne? Nemá byť dopad nulový? :o
Žiadny zákon ti nezakazuje kúpiť si drahšie zariadenie (nesmie byť nad 1700 €) ako máš v podn. pláne. Zvyšok uhradíš z vlastných prostriedkov.

Ak si kúpiš lacnejšie, zostane ti dotácia nevyčerpaná a musíš požiadať o zmenu podn. plánu
Katka2
13.02.10,21:07
Ďakujem, prosím ťa, vedela by si ma umserniť na nejaký zákon? Ďakujem
veronikasad
13.02.10,21:10
Ďakujem, prosím ťa, vedela by si ma umserniť na nejaký zákon? Ďakujem

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#19

§ 19 Zákona o dani z príjmov + schválený podn. plán
Katka2
13.02.10,21:11
Myslím ohľadne toho, že v danom prípade VOZD 170 a POZD 165. Stále som myslela, že to má byť VOZD 170 a POZD 170.
veronikasad
13.02.10,21:13
Myslím ohľadne toho, že v danom prípade VOZD 170 a POZD 165. Stále som myslela, že to má byť VOZD 170 a POZD 170.
Ak máš v podn. pláne sumu 165 - nemôžeš si dať čerpanie 170. Zákonom je schválený podn. plán. To nič nemení na skutočnosti, že daňovým výdavkom- ako som písala vyššie - je suma 170.
Katka2
13.02.10,21:15
Ďakujem.
luciana1
14.02.10,08:56
A ak bolo niečo, čo bolo v podnikateľskom pláne, kúpené lacnejšie ako bola predpokladaná cena? Tiež sa uplatní len skutočne zaplatená suma, alebo suma, ktorá je v podnikateľskom pláne? Ťažko odhadnúť cenu pol roka dopredu v dnešnej dobe, keď sa ceny v obchodoch upravujú každú chvíľu.
marjankaj
14.02.10,08:59
A ak bolo niečo, čo bolo v podnikateľskom pláne, kúpené lacnejšie ako bola predpokladaná cena? Tiež sa uplatní len skutočne zaplatená suma, alebo suma, ktorá je v podnikateľskom pláne? Ťažko odhadnúť cenu pol roka dopredu v dnešnej dobe, keď sa ceny v obchodoch upravujú každú chvíľu.


Nemôžeš si uplatniť viac ako máš doklad.:eek:
Xanti
14.02.10,09:01
A ak bolo niečo, čo bolo v podnikateľskom pláne, kúpené lacnejšie ako bola predpokladaná cena? Tiež sa uplatní len skutočne zaplatená suma, alebo suma, ktorá je v podnikateľskom pláne? Ťažko odhadnúť cenu pol roka dopredu v dnešnej dobe, keď sa ceny v obchodoch upravujú každú chvíľu.
Teba neupozornili ked si si robila podnikateľský plán aby si si rozpočet urobila na vyššiu sumu?
Tým pádom by si s tým problém nemala , lebo si presunieš peniaze ak kúpiš niečo lacnejšie tam kde treba.
luciana1
14.02.10,09:06
PP nie je môj, ja len robím účtovníctvo. Ide o to, že ceny boli nadhodnotené, ale dotyčná nakúpila potom niektoré veci lacnejšie, niektoré drahšie.
luciana1
14.02.10,09:07
Takže, načom ušetrila, môžem rozdiel presunúť na veci, ktoré nakúpila drahšie?
Xanti
14.02.10,09:11
Takže, načom ušetrila, môžem rozdiel presunúť na veci, ktoré nakúpila drahšie?
Nie,
nemyslela som to tak. Napr. dám si do podnik. zámeru, že kúpim ntb za 500 eur, ale v skutočnosti ma stojí 450 eur, ktoré zaplatím z dotácie.

No dám si, nábytok že kúpim za 100 eur a stojí ma 120 tak tých 20 musím zaplatiť zo svojich peňazí.

A ten presun som myslela tak, že predsa ak si porátam tie nadhodnotené čiastky čo som dala do dotácie. Tak mi výjde suma 4000 eur, čo je jasné, že takú dotáciu nedostanem. Takže tak som myslela ten presun peňazí. Určite nemôže si uhradiť z dotácie sumu vyššiu ako dala v podnikateľskom zámere.
luciana1
14.02.10,09:17
To mi je jasné, že ak kúpila niečo drahšie ako mala uvedené v PP, tak z dotácie odrátam, len to čo je v PP. Ale ona dosť vecí nakúpila lacnejšie ako mala v PP.
Som už z toho magor, moje prvé účtovanie dotácie.
Xanti
14.02.10,09:17
To mi je jasné, že ak kúpila niečo drahšie ako mala uvedené v PP, tak z dotácie odrátam, len to čo je v PP. Ale ona dosť vecí nakúpila lacnejšie ako mala v PP.
Som už z toho magor, moje prvé účtovanie dotácie.
Určite si dala do podnik. zámeru že si z dotácie uhradí aj odvody. Tak sa tie peniaze presunú tam. Alebo ak nie tak musí začať nakupovať drahšie.
luciana1
14.02.10,09:20
Áno má tam aj odvody, no aj s nimi to vychádza, že neminie celú dotáciu. Na budúci rok jej podľa PP treba kúpiť už len jednú vec a zvyšok odvodov do 6/2010 - dala odvody len na jeden rok - od 6/2009 do 6/2010.
luciana1
14.02.10,09:26
Možno mi to bude jasnejšie na príklade.
Polohovacie lehátko:
PP 315,-- skutočné náklady 270,-- uplatním 270,--
Notebook:
PP 660,-- skutočné náklady 674,99 uplatním 674,99

Mám v tom chaos, už mi to nemyslí. Asi pôjdem navariť obed a potom sa k tomu vrátim.
marjankaj
14.02.10,09:28
Áno má tam aj odvody, no aj s nimi to vychádza, že neminie celú dotáciu. Na budúci rok jej podľa PP treba kúpiť už len jednú vec a zvyšok odvodov do 6/2010 - dala odvody len na jeden rok - od 6/2009 do 6/2010.


Keď neminie celú, tak zvyšok by mala vrátiť. Ak to nie je v zmluve určené inak.
luciana1
14.02.10,09:30
Čo som s ňou posledný krát rozoberala podnikateľský plán, tak mala tam uvedené, že mierné odchýlky v cene sa budú tolerovať. No 200,-- odchýlka nie je až taká mierna.
luciana1
14.02.10,12:21
Ešte otázočka, dotácia bola prijatá do pokladne. Nevyčerpaná dotácia musí byť ku koncu roka v pokladni?
marjankaj
14.02.10,12:29
Ešte otázočka, dotácia bola prijatá do pokladne. Nevyčerpaná dotácia musí byť ku koncu roka v pokladni?

Ak tam nie je,tak to asi bude manko.:eek:
luciana1
14.02.10,12:32
Fyzický nie je, takže nie. Zvyšok dotácie budem evidovať len v závazkoch.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc a prajem pekný zvyšok nedele.

Chcem pridať bodík za pomoc, ale akosi mi to nefunguje. Skúsim neskôr
Katka2
15.02.10,16:34
Ak tam nie je,tak to asi bude manko.:eek:

A keď prijala dotáciu na účet... v podnikateľskom pláne mala náklady na reklamu - vizitky 23 eur, zaplatila za nich 33 eur, teraz jej na BÚ bude tých 10 eur chýbať... môže to vyriešiť vkladom na BÚ?
A ak ich nevložila na účet do 31.12.09, mám tých 10 eur evidovať nejako v knihe záväzkov?
Ďakujem.
veronikasad
15.02.10,16:38
A keď prijala dotáciu na účet... v podnikateľskom pláne mala náklady na reklamu - vizitky 23 eur, zaplatila za nich 33 eur, teraz jej na BÚ bude tých 10 eur chýbať... môže to vyriešiť vkladom na BÚ?
A ak ich nevložila na účet do 31.12.09, mám tých 10 eur evidovať nejako v knihe záväzkov?
Ďakujem.
zostatok na Bu sa nemusí rovnať výške nevyčerpanej dotácie - pokial si peniaze nepresunula na osobný účet, alebo s nimi neplatila súkromné nákupy platobnou kartou.
Katka2
15.02.10,16:46
Ďakujem :)
Katka2
15.02.10,16:53
A ešte mi napadlo, povedali jej, že všetko, čo chce nakúpiť z dotačných peňazí, má platiť z toho účtu, kde jej boli peniaze poskytnuté. Lenže keď platila viac ako mohla, zvyšok nebude môcť platiť účtom, ale už len hotovosťou. Môže to tak byť?
seda
19.02.10,14:42
Dobrý deň, v témach som sa dočítala, že využitú dotáciu mám dať do POZD až pri uzávierkových operáciách na konci roka. Myslíte, že to môžem urobiť aj tak, že si zo záväzku odrátam každý nákup a následne urobím ID na POZD dotácie na každé využitie zvlášť? Ďakujem.

Takže našla som odpoveď v uzávierkových operáciách všetky ID v JU, takže aj moju dotáciu.
Katka0208
09.03.10,07:13
Pekný deň, viem, že dotáciu je nutné vyčerpať do dvoch rokov. Zaujíma ma ale, či je nejaký problém, ak v prvom roku szčo z priznanej dotácie nič nezakúpi. Predstavte si, mám totiž klienta, ktorý dostal dotáciu necelých 4000,- eur a vôbec NIČ, čo mal uvedené v podnikateľskom zámere z nej nekúpil !!!!!!!!!!!!!!!
Peniažky proste len tak minul...... resp. za nich možno kúpil iné veci, ktoré ale v zámere neuviedol. Tak teraz neviem, čo s tým čerpaním, len mu ju mám celú nechať v PNZD a v záväzkoch? Som zvedavá, čo s tým urobí tento rok. Prosím poraďte...
Timka1
09.03.10,07:16
Pekný deň, viem, že dotáciu je nutné vyčerpať do dvoch rokov. Zaujíma ma ale, či je nejaký problém, ak v prvom roku szčo z priznanej dotácie nič nezakúpi. Predstavte si, mám totiž klienta, ktorý dostal dotáciu necelých 4000,- eur a vôbec NIČ, čo mal uvedené v podnikateľskom zámere z nej nekúpil !!!!!!!!!!!!!!!
Peniažky proste len tak minul...... resp. za nich možno kúpil iné veci, ktoré ale v zámere neuviedol. Tak teraz neviem, čo s tým čerpaním, len mu ju mám celú nechať v PNZD a v záväzkoch? Som zvedavá, čo s tým urobí tento rok. Prosím poraďte...

v prípade kontroly musí zdokladovať nákup podľa kalkulácie v podnikateľskom zámere, kontrola mu môže prísť aj počas tých dvoch rokov a neminuté financie z dotácie musí preukázať, že ich má na účte alebo v pokladni, už je to na ňom čo urobí

ak nič nekúpil, tak mu nedávaj žiadnu čiastku do POZD ak robíš jedn. účtovníctvo, uvidíš ako sa to vyvinie v druhom roku .....
Anik
09.03.10,07:25
no to aj ja osobne
som tiež zvedavá nikto tomu veľmi nechce veriť kým mu nepríde kontrola na čerpanie a potom sa všelijakými spôsobmi zháňajú papiere tá kontrola sa ohlási zvyčajne 2 roky po získaní dotácie,
ale komu niet rady tomu niet pomoci
Katka0208
09.03.10,07:26
ďakujem za rýchlu odpoveď. viem, že ju môže použiť iba na to, čo uviedol v PZ, len on na to asi nejak "pozabudol". na jednej strane mi je z toho až smiešno a na druhej strane ho aj ľutujem. peniažky "prepil" :-) a som zvedavá, čo urobí teraz.
svx
13.03.10,13:54
Dobrý deň. Môžte mi prosím poradiť. Pani je SZČO od 1.12.2009. Dostala dotáciu z UPSVaR 3775,24 €. Chce si v DP uplatniť paušálne výdavky 40 %. Predpokladám podľa toho, čo som sa tu dočítala, že sumu 3775,24 € musím dať do príjmov podľa §6 /v DP - tab.č.1 - r. 2 / ...a prirátam k tomu príjem, ktorý mala za ten jeden mesiac. Chcem sa len ubezpečiť, či premýšľam správne. Ešte z hľadiska odvodov do SP - nevyjde jej povinne platiť odvody do Soc. poisťovni od 1.7.2010 - aký je tam limit ?!?
Timka1
13.03.10,13:57
Dobrý deň. Môžte mi prosím poradiť. Pani je SZČO od 1.12.2009. Dostala dotáciu z UPSVaR 3775,24 €. Chce si v DP uplatniť paušálne výdavky 40 %. Predpokladám podľa toho, čo som sa tu dočítala, že sumu 3775,24 € musím dať do príjmov podľa §6 /v DP - tab.č.1 - r. 2 / ...a prirátam k tomu príjem, ktorý mala za ten jeden mesiac. Chcem sa len ubezpečiť, či premýšľam správne. Ešte z hľadiska odvodov do SP - nevyjde jej povinne platiť odvody do Soc. poisťovni od 1.7.2010 - aký je tam limit ?!?

áno máš to správne, dotácia sa považuje za príjem podľa § 6, a preto si môžeš z nej + ostatný príjem uplatniť 40 % paušál plus poistné uhradené v roku 2009. Limit na neplatenie odvodov od 1.7.2010 je za rok 2009 - 3834,96 €.
Anik
13.03.10,13:57
uvažuješ správne pri paušálnych výdavkoch
hranica , limit 3834,96
svx
13.03.10,14:02
Ešte v roku 2005, keď čerpala túto dotáciu, jej to iná účtovníčka v DP zahrnula do príjmov podľa § 8 - neviem, či by to bolo správne ?
Ferdo Mravec
15.03.10,14:19
Prosííím o radu..........
v dohode z UP je napísané..Oprávnené výdavky...vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
V PP mám cenu PC 800,-eur, SZČO ho kúpila za 995,-eur.Môžem v ID na konci roka uplatniť celú sumu 995,- alebo len 800,-?????
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.
ďakujem.........
Dana1
15.03.10,17:58
Prosííím o radu..........
v dohode z UP je napísané..Oprávnené výdavky...vyplýva z podnik,zámeru a kalkulácie predloženej k žiadosti o poskytnutie príspevku, pričom zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
V PP mám cenu PC 800,-eur, SZČO ho kúpila za 995,-eur.Môžem v ID na konci roka uplatniť celú sumu 995,- alebo len 800,-?????
Neznamemá to náhodou,že tá cena môže byť aj vyššia, napr. za to PC a aj vyššiu môžem odpočítať cez ID.
ďakujem.........
áno na konci roka dáte tú cenu za ktorú ste skutočne nakúpili ten PC. aj napr. zdravotné poistenie ste si dali v kalkulacii podľa poslednej známej výšky a aj to sa potom zvýši a tiež dávate už potom tú skutočnú sumu, ktorú zaplatíte.
Ferdo Mravec
15.03.10,19:14
v porade o JU mi poradili práve opačne, že si môžem cez ID uplatniť len to čo je PP. Tak ako. Máte s tým skúsenosť, myslím tým kontrolu z UP na čerpanie prostriedkov??
Dana1
15.03.10,19:38
áno to je pravda cez ID môžte dať len to čo ste sa zaviazali v PP. (tým je myslené, že ak máte v PP že kúpite PC tak to nemôže byt notebook, nemôžte tam dať nájomné ak ho tam nemáte ...) ale určité odchýlky v cenách sú akceptované.

ja účtujem v jednej firme chránenú dielňu a tam sme mali na základe PP nakúpiť nejaké zariadenie do CHD a niečo sme vôbec nekúpili, niečo stálo viac ako sme pôvodne predpokladali a pri kontrole s tým nebol žiaden problém, kontrolovali či to čo chceme preplatiť aj skutočne máme.
ale pre pokoj duše by som odporúčala zavolať na váš ÚP.
Ferdo Mravec
15.03.10,19:43
Ďakujem, myslela som tie cenové odchýlky, ono to je aj v dohode z UP napísané že môžu byť, ale vidíte, "vedľa" mi poradili opačne. A ešte sa spýtam, ZP tiež dávate sumárne na konci roka cez ID ako POZD?

už viem aj na zP odpoveĎ, ešte raz ďakujem..
Dana1
15.03.10,20:02
áno dávam to sumárne na konci roka k 31.12. cez ID.
Katka2
16.03.10,11:32
Mne tu práveže poradili, že len do výšky uvedenej v podnikateľskom pláne. V tomto prípade by bolo VOZD 995 ale POZD len 800.
Ferdo Mravec
16.03.10,12:50
....zmena jednotkovej ceny položiek podľa preloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok".
V podniakteľ.pláne je zaznamenaná táto veta, tak si myslím že tá odchýlka cenová by mohla byt, ako to berieš ty???
drako77
16.03.10,22:06
Je tu pekne popísané ako zaúčtovať dotáciu z ÚP, ale mňa by zaujímalo ako na to v SW money S3. Konkrétne, ak dotácia príde na BU, tak pri zaúčtovaní je v predkontácii položka "príjmy dotácie", ale čo ak kúpim zaň napr ERP:
1. bude pri tejto predkontácii príjem vedený ako PNZD?
2. ako dosiahnem, že z vedenia účtovníctva bude jasné, že ERP bola uhradená z dotácie a bude to aj správne zaúčtované?

Máte s tým niekto skúsenoť?

dík za pomoc
Emília Moskálová
22.03.10,12:33
Dobrý deň prajem, prosím Vás o pomoc ako postupovať pri nevyčerpanej dotácii z UP po uplynutí dvoch rokov. Dotácia bola určená na istý účel,ktorý sa zrealizoval len čiastočne alebo môžem dotáciu použiť napr. na nákup tovaru atď. Ďakujem
Timka1
22.03.10,12:37
Dobrý deň prajem, prosím Vás o pomoc ako postupovať pri nevyčerpanej dotácii z UP po uplynutí dvoch rokov. Dotácia bola určená na istý účel,ktorý sa zrealizoval len čiastočne alebo môžem dotáciu použiť napr. na nákup tovaru atď. Ďakujem

dotáciu môžeš použiť len na nákup podľa kalkulácie nákladov v PP, ak si ju nevyčerpal celú, mohol si požiadať pred uplynutím 2 rokov o zmenu kalkulácie nákladov na úrade práce, aby si niečo iné kúpil za zvyšné prostriedky, na nákup tovaru ju nemôžeš použiť
juliette666
05.01.12,15:12
Zdravím všetkých, prosím vás o pomoc...Ako účtovať, ak má brat v dohode s ÚP uvedené:
"..pričom zmena jednotkovej ceny položiek v rozsahu 15 % ceny k predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok."
Časť príspevku použil podľa kalkulácie v podn. pláne v roku 2011 na nákup PC komponentov, software, odvody do ZP, odbornú literatúru, atď. Niektoré komponenty, čo si kúpil, však nezodpovedajú cenovo tomu rozsahu +- 15% z ceny uvedenej v podn. pláne - kúpil za vyššiu, aj za nižšiu cenu (príklad: v pláne má kúpu antivíru za 100€ a kúpil za 116€-čiže presahuje tých +15% k cene položky).
Ako to vysporiadať v účtovníctve? Na konci roku 2011 ide suma použitej dotácie cez ID do POZD, to je mi jasné. Lenže ktoré sumy do nej môžem zahrnúť?
Má príspevok na chránenú dielňu, vediem mu JÚ, neplatca DPH.
Veľká vďaka za odpoveď!
jacekova
05.01.12,17:58
Zdravím všetkých, prosím vás o pomoc...Ako účtovať, ak má brat v dohode s ÚP uvedené:
"..pričom zmena jednotkovej ceny položiek v rozsahu 15 % ceny k predloženej kalkulácie sa nepovažuje za neoprávnený výdavok."
Časť príspevku použil podľa kalkulácie v podn. pláne v roku 2011 na nákup PC komponentov, software, odvody do ZP, odbornú literatúru, atď. Niektoré komponenty, čo si kúpil, však nezodpovedajú cenovo tomu rozsahu +- 15% z ceny uvedenej v podn. pláne - kúpil za vyššiu, aj za nižšiu cenu (príklad: v pláne má kúpu antivíru za 100€ a kúpil za 116€-čiže presahuje tých +15% k cene položky).
Ako to vysporiadať v účtovníctve? Na konci roku 2011 ide suma použitej dotácie cez ID do POZD, to je mi jasné. Lenže ktoré sumy do nej môžem zahrnúť?
Má príspevok na chránenú dielňu, vediem mu JÚ, neplatca DPH.
Veľká vďaka za odpoveď!

Uctovat mozes len o realnych cenach, cize o sumach ktore su v doklade.
Ak sa odchyluje skutocnost od kalkulacie, tak nech poziada UP, ze chce prerobit kalkulaciu. Ved vtedy nemohol predsa vediet uplne presne sumy toho co nakupi.
Moja klientka mala rovnaky problem. Na UP sa dohodla,ze len opravi kalkulaciu podla toho co naozaj nakupila a bolo po problemoch.
Viba
22.02.12,11:56
Dobrý deň
podnikateľ dostal od ÚP dotáciu aj na platby do fondov. V máji 2011 mu však vrátili preplatok zo sociálnej poisťovne - pretože mal trvalý príkaz, platil riadne odvody a bol práceneschopný - vo výške 332 €.
Tiež mu bol vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne vo výške 110,95 € po zdanení
Ako sa budú účtovať tieto preplatky a hlavne ako sa to prejaví ma vyčerpanej dotácií??
veronikasad
22.02.12,11:59
Dobrý deň
podnikateľ dostal od ÚP dotáciu aj na platby do fondov. V máji 2011 mu však vrátili preplatok zo sociálnej poisťovne - pretože mal trvalý príkaz, platil riadne odvody a bol práceneschopný - vo výške 332 €.
Tiež mu bol vrátený preplatok zo zdravotnej poisťovne vo výške 110,95 € po zdanení
Ako sa budú účtovať tieto preplatky a hlavne ako sa to prejaví ma vyčerpanej dotácií??
Preplatok zo SP účtuješ ako storno výdavku v členení poistné.

Preplatok (z RZZP) ako príjem NZD (suma vrátane zrazenej dane). Zrazenú daň ako VNZD. Do čerpania dotácie by mal zahrnúť len odvody do SP znížené o vrátený preplatok. Preplatok z RZZP čerpanie dotácie neovplyvní.
jeso
12.03.12,19:40
mám podobný problém...
SZČO - dostal dotáciu - platil z nej odvody do zdravotnej a minimálne poistné na nemocenské poistenie v sume 14,47 EUR v roku 2011

v období 4-6/2010 bol PN ,
vznikol mu preplatok z RZZP za rok 2010 - v sume 68,49 , ten mu na účet vrátili v plnej sume neznížený o sumu odvedenej dane -čiže by som mala zaúčtovať storno výdavkov na ZP- a ako píše Veronikasad - neovplyvní mi to čerpanie dotácie ???
tiež mu bolo vrátené poistné na nemocenské poistenie bez právneho dôvodu - tiež budem účtovať storno výdavku v členení NP - a toto storno mi ovplyvní čerpanie dotácie ...
je to takto správne ? dakujem
JanaKop
20.03.12,17:04
Ahoj Poraďáci. Súrne potrebujem poradiť už som zúfalá :mee:. SZČO dostala dotáciu v júni 2011. Príjem z OF je 2900€. Takmer všetok materiál a pracovné náradie nakupoval z dotácie a teda príjmy za rok 2011 mu vychádzajú viac ako 12-násobok vymeriavacieho základu t.j. 4078,68. Keďže ešte len začína chcela som mu pomôcť aby aspoň tento rok nemusel platiť odvody do SP. Preto som chcela niektoré náklady zaúčtovať ako obyčajné, teda nehradené z dotácie. Problém je v tom, že nákupy boli platené kartou z účtu s dotáciou a iný vklad okrem dotácie tam nemal. Môžem to takto urobiť? Nebude problém s tým, že použil peniaze z dotácie na náklady ktoré z dotácie hradené nebudú? Do pokladne by som zaúčtovala vklad, že tie peniaze vrátil v hotovosti. Alebo sa to dá aj nejak inak.

Veľmi pekne Vás prosím o radu.

Ďakujem
JanaKop
21.03.12,12:14
Ahoj Poraďáci. Súrne potrebujem poradiť už som zúfalá :mee:. SZČO dostala dotáciu v júni 2011. Príjem z OF je 2900€. Takmer všetok materiál a pracovné náradie nakupoval z dotácie a teda príjmy za rok 2011 mu vychádzajú viac ako 12-násobok vymeriavacieho základu t.j. 4078,68. Keďže ešte len začína chcela som mu pomôcť aby aspoň tento rok nemusel platiť odvody do SP. Preto som chcela niektoré náklady zaúčtovať ako obyčajné, teda nehradené z dotácie. Problém je v tom, že nákupy boli platené kartou z účtu s dotáciou a iný vklad okrem dotácie tam nemal. Môžem to takto urobiť? Nebude problém s tým, že použil peniaze z dotácie na náklady ktoré z dotácie hradené nebudú? Do pokladne by som zaúčtovala vklad, že tie peniaze vrátil v hotovosti. Alebo sa to dá aj nejak inak.

Veľmi pekne Vás prosím o radu.

Ďakujem

Prosím pomôže mi niekto?
nnanii
23.03.12,09:29
zdravím, chcem sa spýtať, ako treba zdokladovať úradu práce poskytnutú dotáciu..treba to vôbec urobiť alebo oni sa sami ozvú na kontrolu...ako to je prosím poraďte...:)
Viba
26.03.12,08:01
dobrý deň,
podnikateľ dostal dotáciu v novembri 2009. V novembri 2011 ju mal celú vyčerpať - mohol ju použiť aj na odvody. Zdravotné odvody za mesiace 4,5,6/2011 zaplatil až v decembri 2011 a v januári 2012 keď už mala byť dotácia vyčerpaná. Môžem tie odvody dať ako čerpané z dotácie alebo nie???. A ešte jedna otázka odvody do ZP mal podľa kalkulácie 41,37. Z RZZP z roku 2009 mu vyšlo platiť preddavky vo výške 52,37 €. Môžem mu uznať celú výšku odvodov ???
veronikasad
26.03.12,08:06
dobrý deň,
podnikateľ dostal dotáciu v novembri 2009. V novembri 2011 ju mal celú vyčerpať - mohol ju použiť aj na odvody. Zdravotné odvody za mesiace 4,5,6/2011 zaplatil až v decembri 2011 a v januári 2012 keď už mala byť dotácia vyčerpaná. Môžem tie odvody dať ako čerpané z dotácie alebo nie???. A ešte jedna otázka odvody do ZP mal podľa kalkulácie 41,37. Z RZZP z roku 2009 mu vyšlo platiť preddavky vo výške 52,37 €. Môžem mu uznať celú výšku odvodov ???
Z dotácie môžeš zúčtovať len platby do 31.12.2011 v sume, ktorú máš na jednotlivý účel stanovený. Ak boli zaplatené odvody vyššie ako mal v podn.pláne, mal žiadať o zmenu účelu čerpania dotácie, teraz už s tým asi nič neurobí.

Napíš, kolko mal plánované na odvody a kolko do konca r.2011 zaplatil.
Viba
26.03.12,08:12
Plánované odvody do ZP mal 24 x 41,37 - 992,80€. Do konca roka zaplatil 874,03 €.
veronikasad
26.03.12,08:16
Plánované odvody do ZP mal 24 x 41,37 - 992,80€. Do konca roka zaplatil 874,03 €.
Tak je to OK, môžeš tam zahrnúť tie zvýšené platby.

To čo nevyčerpal do konca roka, bude musieť asi vrátiť. Januárové platby budú len VOZD r.2012 (hradené z vlastných zdrojov).
Viba
26.03.12,08:18
Ďakujem
Viba
26.03.12,08:21
A ešte jedna otázka:
TIež mohol čerpať z dotácie odvody do SP ale kvôli nízkemu príjmu odvody do SP neplatil. Prihlásil sa dobrovoľne a platil 20 € dobrovoľné nemocenské poistenie. V dotácii je uvedené 12 x 89,70 €. tie odvody mu do dotácie nemôžem uznať alebo??
veronikasad
26.03.12,08:23
A ešte jedna otázka:
TIež mohol čerpať z dotácie odvody do SP ale kvôli nízkemu príjmu odvody do SP neplatil. Prihlásil sa dobrovoľne a platil 20 € dobrovoľné nemocenské poistenie. V dotácii je uvedené 12 x 89,70 €. tie odvody mu do dotácie nemôžem uznať alebo??
Myslím, že DNP môžeš - do sumy nevyčerpanej dotácie na odvody. Znovu ten rozdiel - ak nežiadal do konca roka o zmenu učelu čerpania, bude musieť vrátiť.
Viba
26.03.12,08:29
ďakujem, tak to mu tiež trošku pomôže
free_cool_in
26.03.12,08:39
Dobry den,
rad by som sa spytal aj ja. UJ mala priznany prispevok z DU na rozbeh zivnosti. Tento zauctujem ako PNZD a potom len normalne uctujem nakup jednotlivych veci (vsetko aj vycerpal v rovnakom roku), ktore mal schvalene? To iste je aj so mzdou zamestnanca ZTP, tiez to je PNZD? Rovnako aj prispevok na prenajom... Alebo je tam nejaka zmena? Nieco, na co nezabudnut?
Dakujem za odpovede!
veronikasad
26.03.12,08:47
Dobry den,
rad by som sa spytal aj ja. UJ mala priznany prispevok z DU na rozbeh zivnosti. Tento zauctujem ako PNZD a potom len normalne uctujem nakup jednotlivych veci (vsetko aj vycerpal v rovnakom roku), ktore mal schvalene? To iste je aj so mzdou zamestnanca ZTP, tiez to je PNZD? Rovnako aj prispevok na prenajom... Alebo je tam nejaka zmena? Nieco, na co nezabudnut?
Dakujem za odpovede!
Neviem o akej dotácii píšeš, ale určite si zabudol zaúčtovať cez interný doklad do POZD sumu vyčerpanej dotácie.
MilanH
26.03.12,08:53
Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Známa dostala dotaciu na podnikanie vo výške dakych 4000€. zaplatila z toho akurat odvody do zdravotnej 500€. Nemala, žiadne prijmy, ktoré by sa dali použiť do danoveho. (práca na čierno) ako to treba dať do daňového?
veronikasad
26.03.12,08:53
Ahojte, chcem sa spýtať jednu vec. Známa dostala dotaciu na podnikanie vo výške dakych 4000€. zaplatila z toho akurat odvody do zdravotnej 500€. Nemala, žiadne prijmy, ktoré by sa dali použiť do danoveho. (práca na čierno) ako to treba dať do daňového?
mimotemytú prácu načierno ?

Na porade sú stovky príspevkov, týkajúce sa účtovania dotácie cez paušálne výdavky , aj v JU

ako účtovník živnostník by si si mohol dať aspoň trochu námahy túto problematiku si naštudovať.
MilanH
26.03.12,10:07
mimotemytú prácu načierno ?

Na porade sú stovky príspevkov, týkajúce sa účtovania dotácie cez paušálne výdavky , aj v JU

ako účtovník živnostník by si si mohol dať aspoň trochu námahy túto problematiku si naštudovať.

Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.
Xanti
26.03.12,10:12
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila. A ty chceš tú čiernu prácu zlegalizovať či ako na čo sa pýtaš.
Čo je raz čierne tak to nehodím na biely papier do DP alebo do účtovníctva. Ved premýšlaj.
free_cool_in
26.03.12,11:27
Neviem o akej dotácii píšeš, ale určite si zabudol zaúčtovať cez interný doklad do POZD sumu vyčerpanej dotácie.

Asi tomu dobre nerozumiem, nikdy som sa s tymto nestretol. Pomozete, prosim?
Celu "zalezitost" uctujem tak, ze ked mi pridu peniaze z dotacie na rozbeh podnikania (na zaklade zostaveneho podnikatelskeho planu), tak ich zauctujem ako prijem na bankovom ucte a PNZD - dotacie. A potom ma nasledovat ake uctovanie, ked tie peniaze vsetky uctovna jednotka vycerpala? Aky ID?
Prepacte, mozno je to pre niekoho banalita, ale ja som sa doteraz s takym niecim este nestretol.
VieraPopluharova
26.03.12,12:50
Dievčatá,

dobre uvažujem: na základe dohody z UPSVaR dotácia na úhradu minimalnej mzdy a odvodov, dotácia príde vždy až po zaplatení a preukázaní sa, že mzda a odvody boli vyplatené:
mzdy a odvody učtujem ako VOZD a keď príde dotácia z UPSVaR ako POZD, rozdiel medzi dotáciou a skutočnou cenou práce VOZD, takže dotácia sa mi čerpá a čo je nad jej limit mi ide riadne do VOZD, čiže tento rozdiel mi ponižuje základ dane v skutočnosti.
Dúfam, že som to popísala správne.
Vopred ďakujem.
veronikasad
26.03.12,12:54
Asi tomu dobre nerozumiem, nikdy som sa s tymto nestretol. Pomozete, prosim?
Celu "zalezitost" uctujem tak, ze ked mi pridu peniaze z dotacie na rozbeh podnikania (na zaklade zostaveneho podnikatelskeho planu), tak ich zauctujem ako prijem na bankovom ucte a PNZD - dotacie. A potom ma nasledovat ake uctovanie, ked tie peniaze vsetky uctovna jednotka vycerpala? Aky ID?
Prepacte, mozno je to pre niekoho banalita, ale ja som sa doteraz s takym niecim este nestretol.
V akom účtovnom SW robíš ? Na konci roka spočítaš výdavky nakúpené z dotácie a jednou sumou zaúčt.príjem ovpl.ZD cez ID.
nika.sum
26.03.12,12:59
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.

Prepacte, ale vy mate v profile uctovnik - zivnostnik:)
veronikasad
26.03.12,13:03
Kto tu kedy povedal, že som dáky živnostník alebo učtovnik? Si nemýl pojmy. Ja sa slusne pytam ako sa to dá zaučtovať. Teda ak sa to vôbec da. Je tu sice prispevkov vela ale ani jeden nepopisuje podobný problem. a ta známa tuším ani len to učto nerobila.
MilanH Zamestnanie - predvolené:účtovník - živnostník, finančný manažérKrajina:SK
MilanH
26.03.12,14:05
MilanH

Zamestnanie - predvolené:účtovník - živnostník, finančný manažérKrajina:SK
A fakt. sorry. ale to si ma tak predvolila Porada. Kiež by to bola pravda :D Uz som to dal prec.
Ešte raz sa ospravedlnujem.
MilanH
26.03.12,14:14
A ty chceš tú čiernu prácu zlegalizovať či ako na čo sa pýtaš.
Čo je raz čierne tak to nehodím na biely papier do DP alebo do účtovníctva. Ved premýšlaj.

nie nie. asi sme sa nerozumeli. ja nechcem resp. ona nechce nic zlegalizovať. to bola len okrajova informacia. ja som len chcel vedieť ako je to stou dotaciou a jej zauctovanim do DP. Ak správne rozumiem tak by sa mala dať do DP len použita cast. ale môžem použiť tych 500€ aj ako príjem a celych 500€ aj ako zaplatene odvody? Ide o tom že je k dispozicii len tato jedna suma. Proste ma dotaciu ale realne podnikat nikdy nezacala. len zaplatila odvody.
free_cool_in
26.03.12,17:25
V akom účtovnom SW robíš ? Na konci roka spočítaš výdavky nakúpené z dotácie a jednou sumou zaúčt.príjem ovpl.ZD cez ID.

Účtujem v Money S3. Absolútne tomu nerozumiem. To budem mať ten príjem zaúčtovaný dva-krát? Raz mi prišiel na BÚ ako PNZD a ďalší-krát ho zaúčtujem v sume výdavkov (tá istá suma, keďže ho hneď aj minul) ako POZD? Prosím, skúste mi to vysvetliť.
Dav
26.03.12,17:39
Účtujem v Money S3. Absolútne tomu nerozumiem. To budem mať ten príjem zaúčtovaný dva-krát? Raz mi prišiel na BÚ ako PNZD a ďalší-krát ho zaúčtujem v sume výdavkov (tá istá suma, keďže ho hneď aj minul) ako POZD? Prosím, skúste mi to vysvetliť.
Dotácia je pomoc pri začatí podnikania. Jej dopad na základ dane musí byť nulový. Prídu mi peniaze na účet, je to PNZD. Dotáciu použijem, uhradím poistné, kúpim materiál, v súlade s podnikateľským zámerom. Tieto položky účtujem ako VOZD. Výhodu už mám, dostala som dotáciu. Ak by som tie nákupy len odpočítala od základu dane, mala by som druhú výhodu, znížila by som si základ dane. Preto si musím základ dane zvýšiť o dotáciu, POZD, vždy o toľko, koľko z dotácie som použila. Takto mám základ dane upravený tak, že na strane príjmov mám dotáciu a na strane výdavkov to, na čo som ju použila. Základ dane z dotácie je nula.
free_cool_in
26.03.12,17:56
Dotácia je pomoc pri začatí podnikania. Jej dopad na základ dane musí byť nulový. Prídu mi peniaze na účet, je to PNZD. Dotáciu použijem, uhradím poistné, kúpim materiál, v súlade s podnikateľským zámerom. Tieto položky účtujem ako VOZD. Výhodu už mám, dostala som dotáciu. Ak by som tie nákupy len odpočítala od základu dane, mala by som druhú výhodu, znížila by som si základ dane. Preto si musím základ dane zvýšiť o dotáciu, POZD, vždy o toľko, koľko z dotácie som použila. Takto mám základ dane upravený tak, že na strane príjmov mám dotáciu a na strane výdavkov to, na čo som ju použila. Základ dane z dotácie je nula.


Wow!!! Klobúk dolu, ĎAKUJEM za perfektné vysvetlenie. Už mi to je úplne jasné.
Melnick
26.03.12,19:24
Oli ... 1*
nnanii
30.03.12,12:26
Zdravím...mám možno takú neštandardnú otázku ohľadom dotácie...dotácia bola prijatá v r. 2010...čerpalo sa z nej v r. 2010.2011 a 2012...v dohode o poskytnutí dotácie sa píše, že ju treba do konca povinného dvojročného prevádzkovania živnosti minuť....a tento termín je 31-3-2012..čiže zajtra...a ostalo mu 23 € neminutých...čo s nimi?...treba ich vrátiť UPSVaR?...alebo ako to je?...v dohode nemám nič o tom, keď ich nestihnem minuť...iba o vrátení dotácie pri vypovedaní, odstupení od dohody...:)..čo s tým poraďáci...
Xanti
30.03.12,13:43
nnanii
hraj mrtvého chrobáka.
jana789
06.03.13,20:22
dobrý večer
chcela by som sa spýtať ako je to s dotáciou, keď si z nej čerpal odvody do ZP a potom vyšiel daňovníkovi preplatok a dotácia mu skončila je pol roka po jej skončení?
dakujem
veronikasad
06.03.13,20:40
dobrý večer
chcela by som sa spýtať ako je to s dotáciou, keď si z nej čerpal odvody do ZP a potom vyšiel daňovníkovi preplatok a dotácia mu skončila je pol roka po jej skončení?
dakujem
Prepáč, tvojej otázke vôbec nerozumiem.
jana789
07.03.13,05:41
Prepáč, tvojej otázke vôbec nerozumiem.


mal dotáciu z upsvar - na podnikanie szčo dal si z nej čerpať aj odvody a tie platil. no z ročného zúčtovania mu vyšlo, že tie odvody mu vrátili- mal preplatok. Teraz musí to nahlásiť na upsvar že si ich čerpal z dotácie a vrátili mu alebo nemusí .
ďakujem
veronikasad
07.03.13,07:33
mal dotáciu z upsvar - na podnikanie szčo dal si z nej čerpať aj odvody a tie platil. no z ročného zúčtovania mu vyšlo, že tie odvody mu vrátili- mal preplatok. Teraz musí to nahlásiť na upsvar že si ich čerpal z dotácie a vrátili mu alebo nemusí .
ďakujem
Z akého dôvodu mu vrátili preplatok ? Bol na PN-ke, alebo podnikal v súbehu so zamestnaním. V súčasnosti ešte podniká ? Kedy dostal dotáciu ?
jana789
07.03.13,08:56
Z akého dôvodu mu vrátili preplatok ? Bol na PN-ke, alebo podnikal v súbehu so zamestnaním. V súčasnosti ešte podniká ? Kedy dostal dotáciu ?


dotáciu dostal pred dvoma rokmi a skončila mu v januári a v priebehu živnosti mal prvý rok aj rodičovský príspevok a mal nízky príjem. tak mu vznikol preplatok na ZP