sedro
11.12.08,18:25
Dobrý večer
podal som návrh na vklad do katastra nehnutelností. Návrh bol pozastavený a ja som bol vyzvaný na opravu kupnej zmluvy. Viem, že oprava musí byť podpísaná všetkými zmluvnými stranami. Moja otázka znie : musia byť podpisy overené?? Môj právnik povedal, že nie ... neverím mu :D
chandler
11.12.08,17:26
mozes mu verit :)
Halli
11.12.08,17:28
Dobrý večer
podal som návrh na vklad do katastra nehnutelností. Návrh bol pozastavený a ja som bol vyzvaný na opravu kupnej zmluvy. Viem, že oprava musí byť podpísaná všetkými zmluvnými stranami. Moja otázka znie : musia byť podpisy overené?? Môj právnik povedal, že nie ... neverím mu :D

v tomto prípade mu možeš veriť :D, oprava sa urobí na katastri a podpíše sa priamo v zmluve, ktorá je už predsa raz overená. Musíte to ale podpísať obaja ;)
sedro
11.12.08,17:40
... no povedal, že to možem dať podpísať predávajúcemu doma ( ja som kupujúci ) a priniesť už podpísané na kataster ...

dakujem za odpovede :rolleyes:
Halli
11.12.08,17:43
... no povedal, že to možem dať podpísať predávajúcemu doma ( ja som kupujúci ) a priniesť už podpísané na kataster ...

dakujem za odpovede :rolleyes:

Tak to je divné, prečo ti rovno nepovedal...podpíš si to aj sám za neho? :rolleyes: Toto je už hlúposť. To ti povedal aj právnik z katastra?
Však to si možeš rovno opraviť kúpnu cenu na 5 sk:D
sedro
11.12.08,17:49
nie, komerčný právnik ... neviem či mám staršieho pána volať na kataster, alebo "len" na matriku v jeho meste - ktorá nám zmluvu ( opravu ) ešte raz overí.
chandler
11.12.08,17:58
pokial viem, tak nie je zakon na to aby musel byt podpis overeny. takze ak ide len o nejake doplnenie tak ma urcite pravnik pravdu
geronimo13
11.12.08,18:40
po prvé, kataster návrh nepozastavil, ale prerušil konanie o návrhu na vklad a vyzval vás na opravu kúpnej zmluvy;

po druhé, ak sa má oprava vykonať opravnou doložkou, tak obidve strany kúpnej zmluvy sa dostavia na kataster (treba mať občiansky preukaz) a následne opravu podpíšu pred zamestnancom správy katastra ...

po tretie, ak sa má oprava vykonať dodatkom ku kúpnej zmluve, je potrebné vyhotoviť toľko dodatkov, koľko bolo doručených kúpnych zmlúv na správu katastra (podľa počtu účastníkov zmluvy +2) a podpis na dodatkoch musí byť overený, len u tých účastníkov konania u ktorých to vyžaduje zákon, teda § 42 ods.3 katastrálneho zákona (inak povedané, overené podpisy na dodatkoch musia byť tie, ktoré boli overené i v kúpnej zmluve) ...
chandler
12.12.08,06:41
a co sa vlastne nespytas na tom katastri, alebo im dones podpisanu neoverenu opravu a max. ti povedia ze to treba overit, o com dost pochybujem, lebo oprava sa tyka asi toho, ze ste nenapisli, ze podpises zmluvu zo spracov alebo podobna prkotina.
sedro
12.12.08,10:56
Na katastri som sa bol na všetko informovať, ešte pred podaním návrhu na vklad ... pani v podatelni ma odbila slovami, že mi žiadne informácie nepodá, že ona je tam len na to aby prijala návrh na vklad a dala mi potvrdenie ...
Samozrejme že som bol u právnika, len som si chcel všetko overiť, lebo aj s právnikmi mám takú skúsenosť ... 5 právnikov - 7 rôznych názorov :D
chandler
12.12.08,15:25
s tym poslednym suhlasim :)
pravda je, ze ten podpis by si overovat nemusel, na druhej strane, je jednoduchsie ist na matriku ako za mesiac zistit ze pravnik z katastra ma nazor, ze overovat treba. hadat sa moze, pravdepodobne aj uspesne. ale to overenie je ovela jednoduchsia cesta :)
k.i.n.o.
12.12.08,19:54
Na katastri som sa bol na všetko informovať, ešte pred podaním návrhu na vklad ... pani v podatelni ma odbila slovami, že mi žiadne informácie nepodá, že ona je tam len na to aby prijala návrh na vklad a dala mi potvrdenie ...
Samozrejme že som bol u právnika, len som si chcel všetko overiť, lebo aj s právnikmi mám takú skúsenosť ... 5 právnikov - 7 rôznych názorov :D

Pani v podateľni nie je podstatná. Na liste, v ktorom to oznámili prerušenie konania a vyzvali ťa na opravu zmluvy, je uvedené meno pracovníka, ktorý ti to poslal. Tento bude povolovať vklad do katastra a tento ti najlepšie povie, čo od teba chce. Takže zavolaj na správu katastra a pýtaj si priamo jeho / ju - a nedaj sa odbiť.
k.i.n.o.
12.12.08,20:00
No a čo sa týka toho overovania podpisov - vyhneš sa mu, ak sa oprava vykoná doložkou priamo v zmluve a všetci účastníci sa dostavia na správu katastra to podpísať - to je najjednoduchšie.
Ak sa oprava vykoná dodatkom k zmluve, tak podpis prevodcu (v tomto prípade predávajúceho) musí byť jednoznačne úradne overený, aj keby sa naozaj jednalo o prkotinu. Dodatok v takom počte, koľko bolo zmlúv. No a nečudoval by som sa, ak by trvali na tom, aby bol dodatok pevne spojený so zmluvou (notárom) - na tento účel by ti zmluvy na potrebný čas vydali späť.
sedro
16.01.09,14:38
Ahojte
takže už mám doma list ( výpis z listu ) vlastníctva. Opravu zmluvy som vykonal priamo na nej - doplnil som chýbajúci údaj a opravu sme podpísali.
Nebolo potrebné ešte raz overovať podpisy.
k.i.n.o.
17.01.09,14:24
Ahojte
takže už mám doma list ( výpis z listu ) vlastníctva. Opravu zmluvy som vykonal priamo na nej - doplnil som chýbajúci údaj a opravu sme podpísali.
Nebolo potrebné ešte raz overovať podpisy.

Blahoželám :).