dendi
11.12.08,20:35
mili poradaci, prosim o radu: som na MD(rod.prispevok),chcem nastupit na 1 den do prace, potom ist na PN a nasledne na dalsiu MD. Zamestnavatel ma zrejme ihned prepusti kvoli nadbytocnosti (PN by som cerpala v ochrannej lehote), mala by som dostat odstupne. Moze v tom byt nejaky zadrhel? Rada by som vyuzila odstupne, potom dobru PN. Poradte prosim.
brčko
11.12.08,20:40
neviem, či je to zádrhel, ale v prípade, ak nastúpiš po RD na 1den do práce a hned na PN, tak ti môže dať výpoved z nadbytočnosti (zákonník práce § 63 ods.1 písm.b) ) len ten jeden den, čo budeš v práci. Počas PN si v ochrannej dobe voči takémuto typu výpovede. Ak by ti dal výpoved v ten jeden den, tak tvoj PP sa skončí až posledným dnom PN-ky (jedine ak by si na predlžení PP netrvala alebo teda podpísala dohodu o ukončení PP z organizačných príčin), resp. ak by za nou nasledovala MD a potom RD, tak až posledným dnom čerpania RD, lebo sa bude jednať o súvislú ochrannú dobu. Pozri zákonník práce § 64 ods.2.+ods.1 písm.a+c

Ak by si ale podpísala dohodu podla § 60 ZP z dôvodom ukončenia PP nadbytočnosť alebo netrvala na predlžení PP, tak
máš nárok na odstupné. S vyplatením počas PN nie je problém.

Nepíšeš konkrétne dátumy, tie sú tiež podstatné. Zaujímavé by bolo, ak by si odpracovala ten 1den v r.2009 a potom si si uplatnovala nárok na materské v ochrannej lehote 6mesiacov po ukončení PP/nem.poistenia. Tak by som bola zvedavá, čo by uviedla mzdárka ako vymeriavací základ, z čoho by rátali materské??? Ak budeš nastupovať na MD v r.2009, tak tvoje rozhodujúce obdobie je r.2008. Ak v nom z dôvodu čerpania rodič.dovolenky predpokladám nebudeš mať vymeriavací základ pre nem.poistenie. Tak sa použije pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nemoc.poistenie v mesiaci uplatnovania si nároku na materské. Ty však predpokladám budeš v mesiaci nástupu na MD už nezamestnaná. Takže či sa použije VZ aký si mala obvykle?
(možno to privelmi rozoberám, no tento prípad ma zaujímal už predtým, a teraz mi to prišlo na rozum)
dendi
12.12.08,11:56
dakujem BRCKO, nazor a rada mi pomohli. Teraz som na MD 1 rok, do prace chcem nastupit v januari a prave v ten 1 den mi daju vypoved - aspon tak mi to povedali dopredu. Na dalsiu MD budem nastupovat v maji, vraj VZ bude moj prijem podla toho 1 dna (neviem ci sa do toho bude ratat aj preplatena dovolenka a odstupne, ale aj tak by to mali byt zaujimave sumicky'. Verim ze to vyjde a ze to vsetko dobre dopadne.
brčko
13.12.08,14:27
dakujem BRCKO, nazor a rada mi pomohli. Teraz som na MD 1 rok, do prace chcem nastupit v januari a prave v ten 1 den mi daju vypoved - aspon tak mi to povedali dopredu. Na dalsiu MD budem nastupovat v maji, vraj VZ bude moj prijem podla toho 1 dna (neviem ci sa do toho bude ratat aj preplatena dovolenka a odstupne, ale aj tak by to mali byt zaujimave sumicky'. Verim ze to vyjde a ze to vsetko dobre dopadne.

ak celý rok 2008 čerpeš v prac.pomere RD, potom v januári odpracuješ 1den a ešte v r.2009 nastúpiš na MD, tak podla mna nemôže byť tvojim vym.základom tento jeden den. To by bol, ak by si ten jeden den odpracovala v r.2008!!!

u teba jednoznačne platí pre stanovenie vymeriavacieho základu zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + § 57 ods. 1 písm a) + ods.2

- takže ak bude tvoj PP trvať, podla mna bude tvoja materská rátaná z pravdepodobného vymer.základu, z ktorého by si platila nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktorý mzdárka uvedie v potvrdení pre SP. Ten sa vydelí číslom 30 a 55% z tejto sumy je tvoje materské na 1kalend.den.

- ak by si bola v čase nástupu na MD nezamestnaná, t.j. nemala nem.poistenie (čo asi nebudeš) tak platí aj § 54 ods.3 ZoSP - a to by bol ten zaujímavý prípad, čo som už spomínala