julia205
11.12.08,20:44
Ahojte,

chcem sa opytat ci moze zivnostnik vypracovat pracovnu zmluvu na dohodu tak, aby tam nebol uvedeny datum vyplatenia odmeny a tiez vyska odmeny. A tiez ci odvadza za takeho zamestnanca odvody. Dakujem
Johanka
11.12.08,19:55
Nepíšeš o aký druh dohody ide ...
Zákonník práce:
§ 226
Dohoda o vykonaní práce
...
(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
...
§ 228


(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode musí byť uvedené: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
...
(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Ostatné nájdeš v Zákonníku práce ;)
u.erika
11.12.08,19:56
buď pracovná zmluva alebo dohoda, dátum a výška tam musí byť. Odvody má ÚP a GP. Ale popíš to podrobnejšie
Johanka
12.12.08,17:53
http://www.porada.sk/893908-post10.html
Priber si aj Zákonník práce ;).
ivamon
14.12.08,13:24
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v nasledovnej situácii : som zamestnaná ako učiteľka na strednej škole, dostala som však ponuku vykonávať prácu aj vo vedľajšej hospodárskej činnosti školy, čo vôbec nesúvisí s prácou učiteľa, je to niečo ako administratívna práca. Chcela by som vedieť ako by to malo byť zdokumentované.
Tweety
14.12.08,13:27
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v nasledovnej situácii : som zamestnaná ako učiteľka na strednej škole, dostala som však ponuku vykonávať prácu aj vo vedľajšej hospodárskej činnosti školy, čo vôbec nesúvisí s prácou učiteľa, je to niečo ako administratívna práca. Chcela by som vedieť ako by to malo byť zdokumentované.
Zrejme sa táto činnosť bude opakovať, preto je na ňu vhodné použiť jednu z dohôd podľa ZP, a to DOPČ- dohodu o pracovnej činnosti.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
ivamon
14.12.08,13:50
Ďakujem veľmi pekne za radu :-)
maska4
17.12.08,11:00
Zrejme sa táto činnosť bude opakovať, preto je na ňu vhodné použiť jednu z dohôd podľa ZP, a to DOPČ- dohodu o pracovnej činnosti.

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.


Ako je to prosím potom s odvodymi do poisťovní? Pri DoPČ sa odvádza ja ZP aj SP?Ďakujem.
dopravca
05.01.09,10:04
Prosím, ak by mal niekto z prítomných čas. Čo mám napísat do kolonky Počet kal dní, vo výkaze do soc. poistovne dohodárovi, ktorý odpracoval jeden den v mesiaci. ďakujem
danushka
05.01.09,10:10
Prosím, ak by mal niekto z prítomných čas. Čo mám napísat do kolonky Počet kal dní, vo výkaze do soc. poistovne dohodárovi, ktorý odpracoval jeden den v mesiaci. ďakujem
Uvádzaš tam všetky dni, ktoré je prihlásený do SP ako dohodár. Koľko dní u Teba odpracoval nie je dôležité.
Čiže ak bol napríklad do SP prihlásený 15.11 a doposiaľ odhlásený nie je a odpracoval u Teba napríklad 3 dni v decembri, tak do výkazu SP za december píšeš 31 dní.
Dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne:).