japec
11.12.08,23:23
Chcem poprosit o ozrejmenie odseku 12/b opatrenia MF SR /postupy uctovania JU od 1.1.2008/ kde sa pise, ze ako DHM sa uctuju samostatne hnutelne veci alebo subory hnutelnych veci so samostatnym technicko-ekonomickym urcenim s dobou pouzitelnosti viac ako 1 rok s ocenenim vyssim ako suma stanovena v osobitnom prepise.

Som nova osoba SZPC /samostatne zarobkovo prudko cinna :)/,neplatca DPH, pricom spociatku som na dosiahnutie prijmu vyuzival vlastnu vypoctovu techniku: PC + monitor + tlaciaren z rokov minulych.
Pred 4 mesiacmi uz pocas zivnosti som zakupil komponenty v objeme cca 24000Sk, ktore som vsetky pouzil na poskladanie noveho PC, ktory t.c. pouzivam a stary som "vratil" do domacnosti. Cena noveho PC so starym monitorom je bezpecne do 30k, tlaciaren je multifunkcna vyuzitelna aj bez PC a predpokladam, ze v tomto pripade nie je nutne uctovat ju spolu so zostavou.
Planujem este do konca roka kupit lepsi LCD monitor, nie vsak za kazdu cenu ak by mohli nastat komplikacie. Komponenty som uctoval ako VOZD, buducim nakupom monitora by som tiez chcel znizit ZD.

a) Podla akeho predpisu sa urcuje doba pouzitelnosti 1 rok resp. aka je doba pouzitelnosti pri počítačoch/monitoroch?
b) Je subor hnutelnych veci PC aj s monitorom alebo je mozne uctovat osobitne PC /24000Sk/ a osobitne monitor /15000Sk/? Zalezi na tom, ci zacnem na zaciatku uctovat tieto veci spolu alebo oddelene, pripadne potrebujem pamflet v podobe internej smernice?
c) Ak by nebolo mozne oddelit monitor od PC a treba uctovat celu zostavu, je priehladna finta ponechania noveho LCD ako material v zasobach na sklade akceptovatelna pre DU? Nechcem zbytocne drazdit strkaca bosou nohou.

Dakujem za Vase fundovane rady a povzbudenia ;)