mmkca
11.12.08,23:07
dobrý večer
chcel by som vedieť, ako je z prácou počas vianočných sviatkov 24.12.-26.12 v reštauráciách
ďakujem
zena
12.12.08,10:24
podla zakona by mali byt zatvorene, to sa netyka velkych obchodnych retazcov kde zasobuju napr. mliekom, pecivom....zivotne dolezitymi potravinami :)
ilona
12.12.08,11:21
Zena,môžeš napísať v ktorom zákone sa o tomto píše?Ďakujem.
Chobot
12.12.08,11:41
Zena,môžeš napísať v ktorom zákone sa o tomto píše?Ďakujem.

Je to v Zákonníku práce, ale trochu nepresne to uviedla zena. Nepracovné dni sú len 24.12. od 12:00 a 25.12.. Tu je presné znenie tých ustanovení ZP:

§ 94 ods. 5:

(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

a príloha č. 1a:

Príloha č. 1a
k zákonu č. 311/2001 Z. z.

MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ
ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM


1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,

2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,

3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,

4. predaj cestovných lístkov,

5. predaj suvenírov.
ilona
12.12.08,13:22
Ja si myslím,že si to poplietli s maloob.predajňami,lebo neviem si predstaviť aby bola nejaká reštaurácia zatvorená napr.kde sú ubytovaní hostia,alebo aby turisti nemali kde ísť ani na kávu.
Stanislav 1975
12.12.08,13:29
Je to v Zákonníku práce, ale trochu nepresne to uviedla zena. Nepracovné dni sú len 24.12. od 12:00 a 25.12.. Tu je presné znenie tých ustanovení ZP:

§ 94 ods. 5:

(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.

a príloha č. 1a:

Príloha č. 1a
k zákonu č. 311/2001 Z. z.

MALOOBCHODNÝ PREDAJ, PRI KTOROM MOŽNO ZAMESTNANCOVI NARIADIŤ
ALEBO S NÍM DOHODNÚŤ PRÁCU V DŇOCH USTANOVENÝCH ZÁKONOM


1. maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami,

2. maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach,

3. maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach,

4. predaj cestovných lístkov,

5. predaj suvenírov.

Chobot, nič v zlom, ale podľa mňa sa to reštaurácií netýka- je ten zákon síce taký ako si ho sem dal-ale podľa mňa sa to dá ľahko obísť...
A nedá sa kvalifikovať reštaurácia ako služba???Ja si myslím, že áno a uvidíš, že v tie dni bude kopa reštaurácií pootváraných...
Stanislav 1975
12.12.08,13:31
Ja si myslím,že si to poplietli s maloob.predajňami,lebo neviem si predstaviť aby bola nejaká reštaurácia zatvorená napr.kde sú ubytovaní hostia,alebo aby turisti nemali kde ísť ani na kávu.
ilonka, podľa mňa máš pravdu-a neviem si predstaviť, že by boli pozatvárané krčmy...Tomu neverím...-určite sa ten zákon reštaur. netýka...
Stanislav 1975
12.12.08,13:38
Teraz som sa nad tým zamyslel a vyšlo mi, že reštaurácia NIEJE OBCHOD, ale SLUŽBA...- však sa povie aj reštauračné služby a určite sa reštika NEDÁ považovať za maloobchod- to je moj názor...
Chobot
12.12.08,13:50
Teraz som sa nad tým zamyslel a vyšlo mi, že reštaurácia NIEJE OBCHOD, ale SLUŽBA...- však sa povie aj reštauračné služby a určite sa reštika NEDÁ považovať za maloobchod- to je moj názor...

Môže byť, nehádam sa. Odcitované ustanovenie zákona ale je platné. Nech si závery každý vyvodí sám, nie je to podľa toho jednoznačné. Musel by som pohľadať v iných zákonoch, čo sa pod pojmom maloobchod považuje.

A nemyslím si, že je veľa pohostinstiev a reštaurácií otvorených na štedrý večer a 25.12. Sú skôr zatvorené. Uvidíme.

Ja si ale na 60% myslím, že by sa to mohlo vzťahovať aj na tie pohostinstvá a reštaurácie.
Stanislav 1975
12.12.08,13:55
Môže byť, nehádam sa. Odcitované ustanovenie zákona ale je platné. Nech si závery každý vyvodí sám, nie je to podľa toho jednoznačné. Musel by som pohľadať v iných zákonoch, čo sa pod pojmom maloobchod považuje.

A nemyslím si, že je veľa pohostinstiev a reštaurácií otvorených na štedrý večer a 25.12. Sú skôr zatvorené. Uvidíme.

Ja si ale na 60% myslím, že by sa to mohlo vzťahovať aj na tie pohostinstvá a reštaurácie.
Ja si zasa Tibor myslím, že na reštaurácie sa to asi nevzťahuje ...
Ale však pohoda,prajem ti pekný deň...
Johanka
12.12.08,18:42
Maloobchod
Pojem maloobchod je vo svete rozšírený hlavne pod anglickým názvom Retailing alebo Retail trade. Toto slovo má však korene vo francúzštine – je odvodené od slovesa retailler, čo znamená odstrihnúť, orezať, alebo oddeliťa používalo sa hlavne v krajčírstve. V polovici trinásteho storočia sa začalo používať v zmysle rozdeľovania vyrobeného tovaru do častí prijateľných pre spotrebiteľa a predaja vmalých množstvách.http://www.porada.sk/ />

Definícií maloobchodu určite existuje veľké množstvo, ale všetky majú spoločného

menovateľa – zákazníka –spotrebiteľa, ktorý kupuje tovar za účelom spotreby a nie ďalšieho predaja. Ak príklad možno uviesť definíciu maloobchodu podľa Philipa Kotlera:

Maloobchod predstavuje všetky aktivity spojené s predajom tovaru alebo služieb priamo konečným spotrebiteľom pre ich osobné, neobchodné použitie“ .

zdroj
... do živností sa píše : maloobchod (predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi ) :)

Toľko k maloobchodu. Prevádzkovatelia pohostinstiev však nepodnikajú s predmetom činnosti maloobchod ;).

Pohostinská činnosť a výroba hotových jedál pre výdajne(príloha 1 Živnostenského zákona) - je remeselná živnosť, pri ktorej je potrebné preukázať spôsobilosť podľa § 66k Živnostenského zákona.

kto vymyslel zakon o uzvierke restauracii na Stedry vecer a Vianoce bol isto niekto z minuleho rezimu a uz sa neskor neriesil.Myslite si,ze je spravne nemysliet na tych,ktori nemaju rodinu,alebo tych co prave niekoho blizkoho stratil a nechce byt sam doma na Stedry Vecer? Je to rozumne spominat po sviatkoch na obete samovrazd? Potom su aj ludia,ktori Vianoce z roznych dovodov neslavia,nemyslim tym len na Jehovovych svedkov.Treba sa este vela ucit...Ja som jednou z tych co Vianoce uz nejaky rok neslavi.Hladala som zariadenie kde by som sa mohla s manzelom navecerat,ale je to bieda.Nasla som jediny podnik a predstavte si...Je august a uz maju na Stedry vecer vsetky rezervacie vypredane.Paradox

Keby si si prečítala celú tému, zistila by si, že sme sa zhodli, že reštaurácie nemajú zákaz činnosti na štedrý večer, pretože to nie je maloobchod. To, že väčšina reštaurácií má zatvorené bude asi z iných dôvodov, než z toho, že im to zakazuje zákon. Myslím, že samotní majitelia majú toľko chochmesu, že nenútia zamestnancov pracovať na štedrý deň a dajú im voľno, aby mohli byť s rodinou. Otvorené budú tie reštaurácie, kde je potrebné poskytovať stravovacie služby - v hoteloch, možno na letiskách, v kúpeľoch a pod.

To, že ty neoslavuješ štedrý večer a Vianoce neznamená, že všetci musia byť pripravení, aby ti poskytli v ten večer služby. A štedrovečerná večera v reštauráciách je niečo ako Silvester, nie je to len o tom jedle, ale o strávení večera, takže niet divu, že si to ľudia vopred rezervujú. To, že je málo stravovacích zariadení, ktoré štedrovečernú večeru ponúkajú, nie je chybou zákona, ale ochoty mať otvorené na štedrý večer.

A predstav si, že zákaz maloobchodného predaja bol do Zákoníka práce zavedený počas vlády soc. demokratov v júni 2008 a nie v bývalom režime. A bolo to práve preto, aby zamestnanci neboli nútení "zlými" zamestnávateľmi pracovať nonstop aj počas sviatkov a mohli si užiť tieto sviatky v kruhu rodiny.