zuzach
12.12.08,09:43
Ako to bude so slovenskou pokladňou po 1.1.2009, budem môcť vydávať do 16. 1. v SK ako v obchodoch? či treba uzatvoriť 31.12. 08 pokladnicu a vydávať len v EURO, v tom prípade potrebujem aj nejaký doklad z banky, že som celý zostatok zmenila na EUR? ale to sa mi asi nepodarí, pretože sa ešte v januári určite nájde niekto, kto mi prinesie blok z decembra a čo mu potom vydám?
či proste len 1.1.2009 prepočítam zostatok na EUR a čo budem mať v kase fyzicky ma netrápi?
ako to mienite riešiť?
rommy
19.12.08,08:57
Zdravím, aj mna by zaujímala táto téma, neviem ako to bude po 1.1.09 bloky budú v EUR ale môžu platiť aj v SKK a čo s týmito SKK kam ich zapisovať? budú dve pokladne alebo ako?
Rozalka
19.12.08,18:27
Samozrejme, že treba viesť dve pokladnice, každý pohyb v Sk bude zaevidovaný v pokladnici SKK, kým neodovzdáte do banky zostatok. Od 1.1.2009 bude slovenská mena cudzou menou.
rommy
23.12.08,15:01
To viem že od nového roka je SKK cudzia mena, ale ako to bude v praxi? Veď z ERP mi vyjde doklad na eurá, na konci dňa sa zapisuje tržba do pokladne, ešte sa odrátajú platby kartou neviem si predstaviť ako sa bude viesť tá SKK pokladňa...
8alle
24.12.08,20:03
Nejako musíte vydržať tých pár dní, ale rozhodne treba zapisovať každý deň tržbu v € a tržbu v Sk.
Inak sa vám váš účtovník asi nepoďakuje!
Danielle369
25.12.08,04:35
Prečo viesť dve pokladne? Všetko už bude v eurách na pokladni a ked nám niekto zaplatí v slov.korunách tak si to aj tak musím prepočítať na eura a vydať mu v eurách. My už budeme robit len v eurách a slov.koruny si prepočítame automaticky na eura...ja si myslím že netreba dve pokladne a zbytočne to dramatizovať.
Stefan2005
25.12.08,09:13
Prečo viesť dve pokladne?...

Preto, že o tom hovoria novelizované postupy účtovania...

"§ 85d - Účtovanie počas duálneho hotovostného peňažného obehu

Peňažné prostriedky v slovenských korunách sa účtujú v roku 2009 na účte 211 – Pokladnica po prepočte zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom a zaokrúhlení na najbližší eurocent41). Pri účtovaní denných tržieb alebo iného pohybu peňažných prostriedkov v slovenských korunách,
sa prípadný rozdiel vzniknutý z dôvodu zaokrúhľovania na najbližší eurocent41), účtuje na účtoch 563 – Kurzové straty pri prechode na euro alebo 663 – Kurzové zisky pri prechode na euro."

... čiže jednoznačne sa hovorí o účtovaní slovenských korún, a nie o ich "automatickom prepočítaní na euro" a o vykázaní (=zaúčtovaní) kurzových rozdielov z takéhoto účtovania. Takže žiadne dramatizovanie, ale postup v zmysle daných predpisov....
ivka70
25.12.08,09:26
SKK pokladna by sa mala uzavriet k 31.12.2008, zostatok je idealne zaniest do banky a vlozit na ucet, kde sa automaticky prevedie na EUR.

Odporucanie v roku 2009 je, viest pokladnu EUR a prijmy v SKK prepocitavat na EUR a zapisovat do EUR pokladne.
Vydaj musi byt tak ci tak v EUR.
Danielle369
25.12.08,09:29
Vjednoduchom účtovníctve nemám účty 211 ani 563...ale inak dakujem.
Stefan2005
25.12.08,09:32
... a ja že sme v téme podvojné účtovníctvo :)...
Danielle369
26.12.08,06:48
9. Ako sa budú v pokladnici evidovať tržby prijaté počas duálneho hotovostného peňažného obehu v slovenských korunách?
Podľa zákona o zavedení eura je počas duálneho hotovostného obehu (ide o obdobie, ktoré trvá šestnásť kalendárnych dní vrátane dňa zavedenia eura) predajca povinný z peňažných platieb prijatých v slovenských korunách, ktoré prevyšujú uhrádzanú sumu, vydávať preplatok v hotovosti iba v eurových bankovkách a minciach s výnimkou, ak príjemca preplatku súhlasí s vydaním preplatku inak. Peňažná suma vydávaného preplatku sa vypočíta ako rozdiel medzi vykonanou platbou a uhrádzanou sumou, pričom uhrádzaná suma, ak je vyjadrená v slovenských korunách, a platba vykonaná v slovenských bankovkách a minciach sa prepočítajú a zaokrúhlia na eurá podľa konverzného kurzu a ďalších pravidiel pre prechod na euro.

Z pohľadu evidencie tržieb prostredníctvom pokladníc je dôležité, aby pokladnice správne registrovali tržbu v platnej mene a správne zarátali tržbu do kumulatívnych súčtov. To znamená, že v pokladnici sa zaeviduje tržba v mene euro. Vydávanie hotovosti, jej prepočet, resp. jej evidencia v pokladnici ako hotovosť v zásuvke nie je osobitne upravená vyhláškou o používaní pokladnice a ani iným všeobecne záväzným právnym prepisom, a teda nie je povinná.

Toto je vyjadrenie NBS
Rozalka
26.12.08,09:38
Toto sa vzťahuje na ERP, nie na účtovníctvo.

Zákon o účtovníctve § 4
(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.
Danielle369
26.12.08,11:34
Rozalka ja som sa pýtala na reg.pokladnu od 01.01.2009...možno sme sa nepochopili ..prepáč,veselé vianoce.
rommy
26.12.08,11:56
Nejako musíte vydržať tých pár dní, ale rozhodne treba zapisovať každý deň tržbu v € a tržbu v Sk.
Inak sa vám váš účtovník asi nepoďakuje!

Dobre ale veď už bude tržba len v eurách, len prijatá platba bude v SKK...
Ide mi o to že potom sa to musí robiť tak, že od dennej tržby odrátam platby kartou a platby v SKK a takúto tržbu zapíšem do eur pokladne, ibaže to nie je také jednoduché lebo v SKK mi určite nedajú presnú sumu a vydať musím v eur. Účtujem to ja, z hľadiska účtovníctva nemám problém s dvomi pokladňami valutových pokladní máme dosť na každej prevádzke, ale neviem si predstaviť to zapisovanie do dvoch pokladní.
Stefan2005
26.12.08,12:50
Ako sa budú v pokladnici evidovať tržby prijaté počas duálneho hotovostného peňažného obehu v slovenských korunách?
Podľa zákona o zavedení eura je počas duálneho hotovostného obehu (ide o obdobie, ktoré trvá šestnásť kalendárnych dní vrátane dňa zavedenia eura) predajca povinný z peňažných platieb prijatých v slovenských korunách, ktoré prevyšujú uhrádzanú sumu, vydávať preplatok v hotovosti iba v eurobankovkách a eurominciach s výnimkou, ak príjemca preplatku súhlasí s vydaním preplatku inak. Peňažná suma vydávaného preplatku sa vypočíta ako rozdiel medzi vykonanou platbou a uhrádzanou sumou, pričom uhrádzaná suma, ak je vyjadrená v slovenských korunách, a platba vykonaná v slovenských bankovkách a minciach sa prepočítajú a zaokrúhlia na eurá podľa konverzného kurzu a ďalších pravidiel pre prechod na euro.
Z pohľadu evidencie tržieb prostredníctvom pokladníc je dôležité, aby pokladnice správne registrovali tržbu v platnej mene a správne zarátali tržbu do kumulatívnych súčtov. To znamená, že v pokladnici sa zaeviduje tržba v mene euro. Vydávanie hotovosti, jej prepočet, resp. jej evidencia v pokladnici ako hotovosť v zásuvke nie je osobitne upravená vyhláškou o používaní pokladnice a ani iným všeobecne záväzným právnym prepisom, a teda nie je povinná.

http://www.euromena.sk/najcastejsie-otazky--tykajuce-sa-elektronickych--registracnych-pokladnic/9632s

... teda konkrétna forma fyzickej premeny SKK na EUR pri platení v duálnom období z hľadiska ERP podľa vyššie uvedeného nie je stanovená. To ovšem neznamená, že by sa tým podnikajúci subjekt nemal zaoberať, už len z toho dôvodu, že z tohoto titulu vznikajúce rozdiely zo zaokrúhľovania sú jeho daňovým výdavkom, a nemožno to nechať znášať hmotne zodpovednú osobu (pokladníčku)... Teda konkrétnu formu evidencie by si mal zabezpečiť majiteľ ERP, a to podľa jeho typu, prípadne používaného softvéru. Konzultácia a spolupráca s ich dodávateľmi je preto žiadúca.
bazil
02.01.09,18:17
Prosím Vás ak máme pokladňu kde prijímame platby a vydávame len cez výdavkové a príjmové pokladničné doklady. Je nutné mať v takom prípade dve pokladne- jednu v eure a jednu v skk? Stačí keď si uvedieme vo vnútornom predpise, že budeme viesť len jednu pokladňu ( pri platbe v sk, sumu len prerátam na euro a zapíšem do pokladničnej knihe )
Rozalka
02.01.09,19:46
Ak máš na mysli pokladnice - pokladničné knihy (teda nie ERP, musíš viesť na každú menu samostatne, dokonca v r. 2008 - ak máš euro europske a euro "predzásobu" - tak musíš viesť 2 europokladne.
bazil
03.01.09,18:19
Ak máš na mysli pokladnice - pokladničné knihy (teda nie ERP, musíš viesť na každú menu samostatne, dokonca v r. 2008 - ak máš euro europske a euro "predzásobu" - tak musíš viesť 2 europokladne.

Rozálka ďakujem, hoci škoda, lebo som súfal, že tomuto sa budem môcť nejako vyhnúť. Môžeš mi ale poradiť, čiže ono ak mi niekto zaplatí slovenskými korunami, tieto zapíšem do pokladničnej knihy ako príjem a ja keďže musím vydávať eura tak výdavok zapíšem do druhej pokladničnej knihy?
H.B.
12.01.09,09:50
Mám ešte v pokladni nejaké slovenské koruny. Môžem poslať zamestnanca na nákup nejakého réžijného materiálu, resp. aby nakúpil poštové známky? A ako to zaúčtovať? Výdaj z pokladne v sk a čo s drobnými eurami, keď mi donesie naspäť?
Tatiana
12.01.09,11:36
Tak ja by som to spravila asi takto.
Keď dáš zamestnancovi napríklad 1000,-- Sk na nákup tovaru - tovar kúpil za 800,- Sk a zvyšok Ti donesie v EUR t.j.6,64 tak by som účtovala 5../211xxx 800,-- Sk - to čo kúpil - úbytok z pokladne SKK
potom tých 200,-- Sk by som zaúčtovala 261/211xxx úbytok peňazí z pokladne Skk
a 6,34 EUR - 211xxx/261xxx príjem EUR do pokladne EUR.

Keď moje myslenie je zlé, tak má prosím poraďáci opravte.
Gabi03
09.02.09,09:12
Tak ja by som to spravila asi takto.
Keď dáš zamestnancovi napríklad 1000,-- Sk na nákup tovaru - tovar kúpil za 800,- Sk a zvyšok Ti donesie v EUR t.j.6,64 tak by som účtovala 5../211xxx 800,-- Sk - to čo kúpil - úbytok z pokladne SKK
potom tých 200,-- Sk by som zaúčtovala 261/211xxx úbytok peňazí z pokladne Skk
a 6,34 EUR - 211xxx/261xxx príjem EUR do pokladne EUR.

Keď moje myslenie je zlé, tak má prosím poraďáci opravte.

Tvoje myslenie je dosť zlé z toho dôvodu, že v roku 2009 účtujeme už v EURách. :o
liba2
09.02.09,10:39
Tatjana svoj príspevok písala ešte 12.1., kedy bolo možné nakupovať aj v Skk (veď to aj popisuje) , dnes by jej rada bola neaktuálna a ona sama určite dnes už "myslí" len v eurách :D :).
Tatiana
09.02.09,12:06
Ja som Gabi03 písala, keby som mala zostatok v pokladni ešte v Skk do 16.01.2009 a platila by som slovenskou menou. Tam som opisovala, že ako by som postupovala - samozrejme už Skk vedenú u nás ako cudzia mena. Takže mala by som vedenú pokladňu - analytiku 211/Skk