Riočka
12.12.08,11:24
Ahoj poraďaci, prosím poraďte.

Zamestnanec ukončil PP 31.7.2008. Dňa 19.9.2008 podal žiadosť o starobný dôchodok do SP s nárokom na výplatu od 14.7.2008 /nar.14.4.0946/. Doložil o tom potvrdenie zo SP.

Žiada vyplatiť odchodné a vyhráža sa súdom.

Poraďte, má nárok na odchodné podľa par.76 ZP?
Podľa mňa a článkov z porady nie, ale dnes som počula, že v poradcovi č 13 bol komentár, podľa ktorého stačí, aby dosiahol dôchodkový vek, nemusí ani požiadať o starobný dôchodok.

Prosím, odpoveď potrebujem dosť súrne.

Ďakujem
Chobot
12.12.08,10:49
Ahoj poraďaci, prosím poraďte.

Zamestnanec ukončil PP 31.7.2008. Dňa 19.9.2008 podal žiadosť o starobný dôchodok do SP s nárokom na výplatu od 14.7.2008 /nar.14.4.0946/. Doložil o tom potvrdenie zo SP.

Žiada vyplatiť odchodné a vyhráža sa súdom.

Poraďte, má nárok na odchodné podľa par.76 ZP?
Podľa mňa a článkov z porady nie, ale dnes som počula, že v poradcovi č 13 bol komentár, podľa ktorého stačí, aby dosiahol dôchodkový vek, nemusí ani požiadať o starobný dôchodok.

Prosím, odpoveď potrebujem dosť súrne.

Ďakujem

§ 76 ods. 6 ZP znie takto:

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Myslím, že kľúčovým textom je "ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení" . Pretože on požiadal nie po bezprostrednom skončení, ale hoooodne dlho po skončení (1,5 mesiaca nie je bezprostredne), tak nemá nárok na odchodné z PP, ktorý mal vo vašej firme.

Aj ten prvý riadok: "po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok" sa dá rôzne vysvetliť, ale myslím si, že samotné dosiahnutie dôchodkového veku nezakladá nárok na starobný dôchodok. Nárok na dôchodok vznikne, až keď to tom rozhodne SP vo svojom písomnom rozhodnutí.

Takže podľa mňa zamestnanec nemá pravdu, že má nárok na odchodné, lebo dosiahol dôchodkový vek. Na vyplatenie odchodného musí mať priznaný nárok na dôchodok ešte pred skončením PP alebo o neho musí požiadať bezprostredne po skončení. A to on nesplnil.

Nárok by mal, keby sa niekde teraz zamestnal a tam by skončil PP.