Zaciatocnicka
12.12.08,14:13
Ahoj Poraďáci,

prosím o pomoc s týmto chaosom: Kým sa nový konateľ novej sro zorientoval, nechal si pár úhrad za poskytnuté služby súkromným osobám - nie firmám - vyplatiť na svoj SÚKROMNÝ účet. Odtiaľ ich potom previedol na firemný účet. A použil na úhradu záväzkov firmy. Keď som dostala prvý výpis z účtu :confused::eek::mad: a aj iné. Fa pre zákazníkov som vystavila pochopiteľne so správnym číslom účtu, ale on im ich dal až dodatočne.
Mohla by som to riešiť takto?
pôžička konateľa 221/365
úhrada fa 211/321
splatenie pôžičky 365/211 ?ˇ

Veľká vďaka za Vaše nápady a pekný víkend.
Zaciatocnicka
15.12.08,08:41
Poradíte mi prosím?
Alebo ma odkážete, kde by som to mohla nájsť?
Ďakujem
Johanka
15.12.08,08:52
Ahoj Poraďáci,

prosím o pomoc s týmto chaosom: Kým sa nový konateľ novej sro zorientoval, nechal si pár úhrad za poskytnuté služby súkromným osobám - nie firmám - vyplatiť na svoj SÚKROMNÝ účet. Odtiaľ ich potom previedol na firemný účet. A použil na úhradu záväzkov firmy. Keď som dostala prvý výpis z účtu :confused::eek::mad: a aj iné. Fa pre zákazníkov som vystavila pochopiteľne so správnym číslom účtu, ale on im ich dal až dodatočne.
Mohla by som to riešiť takto?
pôžička konateľa 221/365
úhrada fa 211/321
splatenie pôžičky 365/211 ?ˇ

Veľká vďaka za Vaše nápady a pekný víkend.
Toto v Postupoch účtovania nenájdeš;), aj keď je to jav častý. Ja robím nasledovné : príjem na BÚ rozúčtujem na inkaso jednotlivých pohľadávok. K predmetnému výpisu z účtu prikladám kópiu výpisu zo súkromného účtu konateľa, spoločníka ..., aby aj po čase bolo zrejmé, ako tento chaos vznikol .
AnnaK
15.12.08,09:27
Súhlasím s Johankou, že takéto "časté javy" nám účtovníčkam pripravujú mnohí konatelia s obľubou. Ja osobne sa často stretávam aj u SZČO, že raz platia z podnikateľského účtu súkromné veci, inokedy zase zo súkromného účtu uhradia daňové výdavky súvisiace s podnikaním.
Už som začala rozpisovať účtovanie, ale najjednoduchšie je to tak, ako navrhuje Johanka. Tie kópie výpisov zo súkromného účtu konateľa sú dôležitou prílohou, lebo po čase sa zabudne, o čo vlastne išlo.
Zaciatocnicka
16.12.08,09:15
Vďaka za radu:-)
Zaciatocnicka
13.01.09,10:32
Tak ešte lepšia perlička: príjem za úhradu fa v hotovosti konateľom, následné vloženie hotovosti na súkromný účet konateľa a potom bezhotovostný prevod na firemný účet. Trhám si vlasy, poradíte prosím?
azla
13.01.09,10:46
Tak ešte lepšia perlička: príjem za úhradu fa v hotovosti konateľom, následné vloženie hotovosti na súkromný účet konateľa a potom bezhotovostný prevod na firemný účet. Trhám si vlasy, poradíte prosím?
1,
príjem za úhradu fa v hotovosti konateľom -
naučtuj ako príjem do pokladne
2.
následné vloženie hotovosti na súkromný účet konateľa -
aby Ti nechýbali peniaze v pokladni naúčtuj poskytnutú zálohu, príp. pôžičku konateľovi
3.
bezhotovostný prevod na firemný účet -
naučtuj ako vrátenie zálohy, príp. pôžičky konateľom

:) ... a vlasy si šetrí (aj nervy)... sú Tvoje.