Samuel6
12.12.08,20:25
Zdravím všetkých,
vie mi niekto poradiť, ako máme s manželkou prepísať byt na naše deti? Deti nie sú ešte plnoleté. Na byte je ťarcha ,záložné právo v prospech banky. Byt platíme, je to malá suma do 2000 Sk.Chcem tým povedať, že sa nechcem vyhýbať platbe banke, chceme iba to, aby synovia mali po 1/2 bytu už teraz. Ďakujem.
k.i.n.o.
12.12.08,19:41
Zdravím všetkých,
vie mi niekto poradiť, ako máme s manželkou prepísať byt na naše deti? Deti nie sú ešte plnoleté. Na byte je ťarcha ,záložné právo v prospech banky. Byt platíme, je to malá suma do 2000 Sk.Chcem tým povedať, že sa nechcem vyhýbať platbe banke, chceme iba to, aby synovia mali po 1/2 bytu už teraz. Ďakujem.

Ak nemáš na toto vážny dôvod, tak to nie je zrovna praktické riešenie. Disponovanie s majetkom by sa mohlo v budúcnosti pekne skomplikovať, a pritom ani nevieš, kedy to budeš potrebovať.
jaja99
12.12.08,19:53
Na prevod na maloletého treba súhlas súdu.
k.i.n.o.
12.12.08,20:07
Na prevod na maloletého treba súhlas súdu.

Presne na to som myslel. A súhlas súdu treba potom aj na akékoľvek ďalšie disponovanie s týmto majetkom, neodporúčam.
Samuel6
13.12.08,10:00
A nemôžem ho prepísať tak, že im ho darujem, spíšem darovaciu zmluvu, alebo spíšem záveť? Alebo takto, čo ak mám na to dôvod?
Petra Nová
13.12.08,12:33
A nemôžem ho prepísať tak, že im ho darujem, spíšem darovaciu zmluvu, alebo spíšem záveť? Alebo takto, čo ak mám na to dôvod?
So všetkým, čo bolo v téme napísané sa dá len súhlasiť. Viem, že si sa pýtal ako byt previesť, a nie na rady, prečo nepreviesť. A určite máš na to svoj dôvod. Ale žiadny terajší dôvod na prevod bytu nemôže byť tak závažný , aké závažné komplikácie pre rodičov môžu vzniknúť v budúcnosti. Treba si to uvedomiť. Taktiež fakt, že je veľký rozdiel medzi zmluvným prevodom nehnuteľnosti a nadobudnutím majetku na základe dedenia, k tomu ešte na základe závetu, hlavne u detí. No a spomínal si záložné právo banky k bytu. Predpokladám, že si banka v záložnej zmluve vymienila, že bez jej súhlasu byt neprevediete do vlastníctva tretej osoby. Preto prevod bytu darovacou zmluvou na maloleté deti je teoreticky možný, ale prakticky nerealizovateľný.
soraya
18.12.08,13:00
ak je na byte tarcha v prospech banky, tak bez jej suhlasu s bytom nemozes volne diponovat a prepisat ho.
aksas2
18.12.08,13:21
v podstate, keď neberiem do úvahy dovody prečo nie, musel by si požiadať súd o schválenie úkonu maloletého a zaroveň si vyžiadať súhlas banky, aby si sa vyhol prípadným sankciám z jej strany. Čo sa týka schvalenia úkonu, je s tým kopec papierovačiek, ale hlavne ako tu už bolo spomínané, keby si potreboval v budúcnosti nejakým sposobom s bytom nakladať, musel by si požiadať zase súd o schválenie úkonu, pričom súd by prihliadal, či je ten úkon v záujme maloletého dieťaťa. Takže, ak možem poradiť nechoď do toho.
Bobbix
18.12.08,13:31
Prepacte, v tejto oblasti niesom doma, no mozno situacia pytajuceho je "kriticka" a mozno prave preto chce aby pre akukolvek manipulaciu s bytom bola potrebna masineria - suhlas banky, suhlas sudu ...