levicok
13.12.08,10:07
Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

Pato ,..som neplatca dph
Tweety
13.12.08,09:09
Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

Pato ,..som neplatca dph U platiteľov dph tá suma je bez dph. V tvojom prípade je tá suma aj s dph.
veronikasad
13.12.08,09:09
Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

Pato ,..som neplatca dph
U neplatcu je to 30 tis. sk vratane DPH - nie je to do jedného roka, ale pri nákupe to zúčtovávaš priamo do nákladov /PU/ alebo daňových výdavkov /JU/
levicok
13.12.08,09:19
Aha dakujem moc, ..a ak by to bolo 33 000 s dph ? tak kolko sa to odpisuje ? 4 roky?
veronikasad
13.12.08,09:22
Aha dakujem moc, ..a ak by to bolo 33 000 s dph ? tak kolko sa to odpisuje ? 4 roky?
Napíš konkrétne o čo ide.
levicok
13.12.08,09:31
Digitalny fotak
Marína
13.12.08,09:42
Našla som len v odp. sk. 2, pol. 2, KP – 47 33.4
Optické nástroje a fotografické zariadenia okrem:
– 33.40.22 – Binokulárne, monokulárne ďalekohľady a ostatné; optické teleskopy, ostatné astronomické prístroje, optické mikroskopy
T. z., že doba uplatnenia si daňových odpisov je 6 rokov.
marjankaj
13.12.08,10:21
Digitalny fotak


Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov (§21 zákona o dani z príjmov). Ak nie tak si ho tam ani nedávaj.
Johanka
13.12.08,10:31
Dobry den chcel by som sa spytat ako je to s odpisom elektroniky , do jedneho roka je to 30 000 skk bez dph alebo s dph ? pytal som sa 2 ch uctovnikov kazdy odpovedal inak ,..tak som z toho mimo ,..dakujem

Pato ,..som neplatca dph

§25 Zákona o dani z príjmov

(5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať,
c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu, 6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.

(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Johanka
13.12.08,10:32
Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov §21 zákona o dani z príjmov. Ak nie tak si ho tam ani nedávaj.
Čo si myslel §-om 21 ?
Melnick
13.12.08,10:47
Johanka Re: Prosim o Pomoc

--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: marjankaj
Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov §21 zákona o dani z príjmov. Ak nie tak si ho tam ani nedávaj.

Čo si myslel §-om 21 ?



Predpokladám, že foťák slúži na zabezpečnie príjmov a že sa naň nebude vzťahovať §21 zákona o dani z príjmov.


Johanka- ja som to prečítala tak,ako som vpísala červeným.:):):)
A aj marjankaj to určite takto myslel. ;)
levicok
13.12.08,10:54
Hm,.. cize moze byt nijaky problem s odpisom digitalneho fotaku za 33 000 sk _? popripade aka doba je tohoo odpisu pokil niesom pladcom dph ,..dakujem
marjankaj
13.12.08,10:57
Čo si myslel §-om 21 ?

Napísal som to naozaj nejasne. Myslel som toto.

§ 21
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ...
marjankaj
13.12.08,11:03
Hm,.. cize moze byt nijaky problem s odpisom digitalneho fotaku za 33 000 sk _? popripade aka doba je tohoo odpisu pokil niesom pladcom dph ,..dakujem

Ak máš napr. reklamnú agentúru tak problém asi nebude.
Ak máš novinový stánok, musíš dokázať, že s tým foťákom budeš mať vyššie tržby. Dobu odpisu neovplyvňuje, či si platca DPH alebo nie. Len obstarávacia cena bude rozdielna.
Melnick
13.12.08,11:06
Hm,.. cize moze byt nijaky problem s odpisom digitalneho fotaku za 33 000 sk _? popripade aka doba je tohoo odpisu pokil niesom pladcom dph ,..dakujem

http://www.porada.sk/394904-post3.html
Johanka
13.12.08,11:31
Napísal som to naozaj nejasne. Myslel som toto.

§ 21
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ...

Pre zadávateľa (pre ľahšie rozhodovanie či dig.fotoaparát pri jeho predmete činnosti je alebo nie je daňovým výdavkom) doplním:
§2 Zákona o dani z príjmov
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
;)
Johanka
13.12.08,11:34
Ešte by som sa opýtala inak ? Ide zadávateľovi iba o zníženie základu dane alebo predmetný fotoaparát naozaj potrebuje k svojej činnosti ?
Pri OC 33.000 Sk a (asi) druhej odpisovej skupine bude ročný odpis 33.000 Sk /6, teda 5.500 Sk, čo je ročná úspora na dani pri sadzbe dane 19 % 1.045 Sk. To stojí za zamyslenie ;).
marjankaj
13.12.08,11:45
Pre zadávateľa (pre ľahšie rozhodovanie či dig.fotoaparát pri jeho predmete činnosti je alebo nie je daňovým výdavkom) doplním:
§2 Zákona o dani z príjmov
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
;)

Myslím, že v tomto prípade bude pre zadávateľa ľahšie, ak napíše akú činnosť má v živnostenskom liste a ako bude využívať ten foťák. A potom povieme ÁNO alebo NIE.