sticks
30.05.05,09:24
Ahoj všetci, som tu nová fakt dúfam, že postupujem zatiaľ správne. Mám taký malý problém s daňou z nehnuteľností. Neviete mi náhodou poradiť, či je z účtovného hľadiska možné, aby vlastník stavby - právnická osoba, požadoval v nájomnej zmluve od nájomcu - tiež právnickej osoby. zaplatenie dane z nehnuteľností? Dá sa to dať potom do účtovníctva? Mne sa to zdá ako obchádzanie zákona... ďakujem..
evae
30.05.05,08:02
no je to zvlastne. my sme ako FO dali najom PO, dan sme si zaplatili ako FO, akurat ked sme urcovali cenu najmu, tak sme zohladnili tieto vydavky a mame to vsetko v cene najmu
Jana Acsová
30.05.05,08:08
Presne tak, ako je vyššie.
V prípade, že bude firme fakturovaná daň, ktorú je povinný platiť niekto iný (daňovník) je to podľa mňa nedaňový náklad - daň hradená za iného daňovníka. Tak to riešim vo svojej praxi.
Daň z nehnuteľností by mala byť premietnutá v cene nájmu a vtedy je to úplne v poriadku. (Okrem toho nie je to žiadny problém. Jediný, kto to nikdy nevie akosi pochopiť sú "štátne inštitúcie" alebo firmy vo vlastníctve štátu - asi majú v zriaďovacích listinách uvedené, že dane musia zohľadniť vo svojich príjmoch a neprišli ešte na to, že sa to dá praobyčajnou "cenotvorbou" resp. správnou kalkuláciou ceny.)
sticks
30.05.05,08:12
Ďakujem, ale na písali ste to vyslovene aj do nájomnej zmluvy? Lebo ak je to zahrnuté v cene nájmu a nie je to tam presne vyšpecifikované, tak by to malo byť podľa mňa ok. Len neviem, či to môže byť výslovne uvedené v nájomnej zmluve ako jedna z položiek nájmu. Účtovníci Vám to odobrili?
Jana Acsová
30.05.05,08:56
Cena nájmu môže byť stanovená v zmluve "celkom". Kalkulácia je internou záležitosťou prenajimáteľa, ktorá v prípade vyžiadania (sporu o cenu nájmu a pod.), môže (nemusí) byť predložená nájomcovi. Ale to prichádza do úvahy iba v prípade sporov.

Okrem toto kalkulácia musí byť prístupná finančnej alebo daňovej kontrole - napr. pri zisťovaní "neoprávneného majetkového prospechu" a pod. - ale to je už o inom. Chcela som len naznačiť, že rozpis položiek nájmu obsahuje iba kalkulácia. Zmluva ho nemusí obsahovať, postačuje celková cena stanovená zvyčajne na m2 a následne na predmet nájmu.

Ibaže by zmluva hovorila inak (záleží na špecifikácii ceny za predmet nájmu - ak to bližšie nešpecifikuje, platí vyššie naznačený postup).
Jana Acsová
30.05.05,09:04
Pobavila ma poznámka: "a účtovníci Vám to odobrili?" - skúste budete prvý.
A čo by ste tak povedali na to, že je to vec právnika.
sticks
30.05.05,09:45
Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli. Je to tu super!!!
Jana Acsová
30.05.05,10:00
Ďakujeme za poklonu. Stretneme sa "na porade".