Beta
13.12.08,13:30
Ahojte Poraďáci,

mám taký menší problém ohľadne dani z príjmov a DPH. Ide mi konkrétne o to, že mám vystavenú faktúru voči odberateľovi na poskytnutie služieb, pričom faktúra má väčšiu hodnotu a s odberateľom som sa dohodla, že bude platiť po častiach. Samozrejme DPH z celej hodnoty už odviedla veľkému bratovi. Z celkovej hodnoty faktúry s DPH je už zaplatená cca. 50% a zostáva zvyšok. Problém je však v tom, že v tomto roku už pravdepodobne celá faktúra nebude uhradená. Účtovnícky softvér mi došlé čiastkové platby nahadzuje troška čudne (avšak možno/pravdepodobne správne). Uvediem to na príklade:

Hodnota faktúry 100 Sk + 19 DPH = 119 Sk. Odberateľ mi zaplatil 52 Sk. Zostáva teda ešte zaplatiť 67 Sk. Program mi došlých 52 Sk nahadzuje nasledovne: 19 Sk príjem neovplyvňujúci ZD a 33 Sk ako príjem ovplyvňujúci ZD. Kedže faktúra nebude celkom uhradená tento rok, to znamená, že je nezaplatím podľa tohto daň z príjmov z celkového príjmu 52 Sk, ale len 33 Sk.

Dúfam, že mi to program robí správne, len som nenašiel v žiadnom predpise oporu takéhoto postupu.

Viete mi poradiť?

Ďakujem!!!
Rozalka
13.12.08,13:08
Pri čiastkovej úhrade faktúry pri započítaní DPH a príjmu resp. výdavku môžeš uplatniť 3 spôsoby:
- DPH rovnomerne k príjmu/výdavku
- najprv je zúčtovaná úhrada DPH a až potom príjem resp. výdavok
- najprv je zúčtovaný príjem resp. výdavok, DPH až na záver
Postup musí byť uvedený v internej smernici a platí pre všetky čiastkové úhrady, t.j. nemôžeš inak postupovať pri vystavených a inak pri prijatých faktúrach
Zita5
13.12.08,13:20
Doplním Rozalku týmto :

Postupy JU

§19 Daň z pridnej hodnoty
1...
2...
3...
4...
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.