morfium1
13.12.08,23:53
POMOCCC...................

Nevie mi niekto poradit uz aj tak v dost komplikovanej situacii ??? Cely problem je v zakladnom imani od 1.1.2009 zakladne imanie bude len 5000 Euro.

Ale zakon je bohuzial citovany takto:
----------------------------------------------------
§ 108

(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200 000 Sk alebo 5 000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách. Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur.(Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)
--------------------------------------------------------------------

Najviac mi robi tazkosti ta modra veta. Ja som si ju vylozil tak, ze imanie 5000Euro bude mozne pouzit az od 1.1.2009. A vtom je cely problem....... Neviem co mam uviest do zakladatelskej listiny..... :( Ci 200 000Sk alebo 5000Euro.


------------------------------------------------------------------------

Ja potrebujem zalozit s.r.o do 5.2.2009 preto som vymyslel plan:

1. V pondelok 15.12 pojdem za rodicmi po list vlastnictva a po suhlasi o pouzivani adresy na ucely sidla spolocnosti. (Musia byt tieto dokumenty overene u notara ??? )

2. V stredu 17.12 pojdem spolu s potvrdeniami, zakladaciou listinou a kolkami na Zivnostensky urad, kde poziadam o zivnost.(Otazky: Ak sidlo s.r.o bude v Ke a trvaly pobyt mam v RV, ktory zivnostnensky urad mam navstivit ???) Samozrejmostou je ze v zakladacej listine bude uz 5000Euro a nie 200 000 SK. A este zaciatok cinnosti s.r.o bude od 1.1.2009

3. Cakanie na vystavenia zivnosti.......

4. A teraz pride cela sranda s OR (obchodnym registrom). Moznosti:

a) Podam ziadost na zapis,dokumenty, kolky v roku 2008
b) Podam ziadost na zapis,dokumenty, kolky v roku 2009

Dilema a otazka za 1 000 000, co je spravnejsie, aby som mohol pouzit zakladne imanie 5000 Eur ? Co mi viete odporucit ? najviac by sa mi hodilo hned po obdrzani zivnosti podat si zjadost na zapis do OR. Ale nebude to pravne NESPRAVNE?? ked som pouzil imanie 5000Euro v roku 2008 ?? a nie v roku 2009 ?? Ake to moze mat dosledky podanie ziadosti v roku 2008?? Vie vobec niekto predpokladat co sa stane a co je spravne ????

5. Mam vobec sancu stihnut termin.... ???

Dakujem pekne za kazdu zodpovedanu otazku a za kazdy nazor, ktory tu padne. Mozem Vam zarucit, ze zaver tejto pravnej drobnosti urcite zverejnim :D

A posledna otazocka na zaver :

Kedy sa vlastne pravne berie vznik spolocnosti ??? Dnom zapisu do OR alebo podpisanim zakladacej listiny ???

Dakujem pekne a prajem prijemne rozmyslanie a studovanie zakonov ;):):D
liba2
14.12.08,04:50
Netráp sa.

§108 Obchodného zákonníka:
"(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200.000 Sk alebo 5000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách."

Toto ustanovenie je v platnosti od februára alebo marca 2007 a v ňom je rozhodujúce slovíčko "alebo". Už mnohé spoločnosti sú založené so ZI 5000 eur. Ty už nemáš nad čím rozmýšľať. V každom prípade založíš spoločnosť so ZI v eur.

Spoločnosť je založená dňom podpísaním spoločenskej zmluvy, resp. zakladateľskej listiny.
Spoločnosť vzniká dňom zápisu do Obchodného registra.
Ešte poznámočka: neobdržíš živnosť ale živnostenský list pre s.r.o.
A k tomu študovaniu predpisov - to ťa ešte len čaká potom, keď budeš mať spoločnosť založenú. Ale neboj, tu na porada.sk je všetko vysvetlené, len jej zostaň verný - a hlavne začni používať "vyhľadávanie".
biaaa
14.12.08,12:04
POZOR POKIAL MAM SPRAVNE INFORMACIE ZAKLADNE IMANIE SA BUDE MENIT NA CA 7000 EUR - koly tomu ze zakl. imanie 5000 eur nieje podla konverzneho kurzu ani 200 tisic. Odporuccam zlozit zakladne imanie minimalne v vyske 7000.

Neviem co je na tom pravdy ale tetula na Zivnostenskom vravela ze sa to ma menit.
Rozalka
14.12.08,13:20
Netreba počúvať tetuly na Zivnostenskom, ale postupovať podľa predpisov.
morfium1
14.12.08,16:00
POZOR POKIAL MAM SPRAVNE INFORMACIE ZAKLADNE IMANIE SA BUDE MENIT NA CA 7000 EUR - koly tomu ze zakl. imanie 5000 eur nieje podla konverzneho kurzu ani 200 tisic. Odporuccam zlozit zakladne imanie minimalne v vyske 7000.

Neviem co je na tom pravdy ale tetula na Zivnostenskom vravela ze sa to ma menit.
Tetula to poplietla.......... :) ano je pravda ze zakladne imanie bude 7000Euro ale nie u novo zacinajucich ale u staro zalozenych s.r.o . Pretoze podla zakona maju do konca roka 2009 prepocitat svoje zakladne imanie uz existujuce s.r.o podla konverzneho kurzu 30,1260. A podat navrch na opravu v OR...
morfium1
14.12.08,16:03
Netráp sa.

§108 Obchodného zákonníka:
"(1) Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200.000 Sk alebo 5000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách."

Toto ustanovenie je v platnosti od februára alebo marca 2007 a v ňom je rozhodujúce slovíčko "alebo". Už mnohé spoločnosti sú založené so ZI 5000 eur. Ty už nemáš nad čím rozmýšľať. V každom prípade založíš spoločnosť so ZI v eur.

Spoločnosť je založená dňom podpísaním spoločenskej zmluvy, resp. zakladateľskej listiny.
Spoločnosť vzniká dňom zápisu do Obchodného registra.
Ešte poznámočka: neobdržíš živnosť ale živnostenský list pre s.r.o.
A k tomu študovaniu predpisov - to ťa ešte len čaká potom, keď budeš mať spoločnosť založenú. Ale neboj, tu na porada.sk je všetko vysvetlené, len jej zostaň verný - a hlavne začni používať "vyhľadávanie".
Tak nemyslis, ze je chyba v obchodnom zakonniku na porada.sk..........??? Pozri si §108 v obchodnom zakonniku na tejto internetovej stranke..... a uvidis co ma zmiatlo... :D
liba2
14.12.08,16:13
Tak som sa tam teraz pozrela. Áno - od 1.1.2009 platí tento text:

§108
"Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur. (Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)."

V každom prípade pre teba už nie je otázkou, či založiť spoločnosť teraz v decembri 2008 so sumou ZI 200 tis. Sk alebo 5000 eur. Prečo by si to robil?
Spoločnosť založíš so ZI v eur aj keby to malo byť zajtra.
morfium1
16.12.08,21:36
Tak som sa tam teraz pozrela. Áno - od 1.1.2009 platí tento text:

§108
"Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur. (Nadobúdajú účinnosť dňom zavedenia eura v Slovenskej republike)."

V každom prípade pre teba už nie je otázkou, či založiť spoločnosť teraz v decembri 2008 so sumou ZI 200 tis. Sk alebo 5000 eur. Prečo by si to robil?
Spoločnosť založíš so ZI v eur aj keby to malo byť zajtra.
Dakujem ti velmi pekneee