moe7
14.12.08,12:08
Dobrý deň.

Na mojom osobnom aute mám v spodnej časti predného nárazníka zabudované dve na modro svietiace diódy. Zabudoval som si ich tam sám a nie sú súčasťou zákonom predpísaného osvetlenia vozidla. Sú zabudované priamo do nárazníka. Svietivosť týchto diód je nie je vysoká aby oslepovala iných vodičov.
Do teraz som nemal problém nikde kam som cestoval po Slovensku až na včerajšiu noc keď sa otočila za mnou hliadka polície, zastavili skontrolovali doklady, a vypýtali si 500 ,-Sk za nepovolené osvetlenie vozidla. Samozrejme s ttým, že to je len ich dobra vôľa,inak by mohli dať pokutu 2000,-Sk a zadržať evidenčne číslo.

Chcem sa opýtať či postupovali podľa zákona, lebo ja si nemyslím, že tieto dve diódy patria medzi osvetlenie vozidla, keďže ich svietivosť je len minimálna.

Mimochodom každý druhy kamión je vysvietený ako vianočný stromček a je to v poriadku.
Ďakujem.
pavol54
14.12.08,15:13
To vieš na teba majú, ale na 9 z 10 cyklistov nie, lebo tam nemajú čo zobrať a kto by ich potom sponzoroval, ak je to v rozpore s vyhláškou tak si nepomôžeš a ak to nie je v rozpore tak platí článok 1.mal si smolu asi bude výdatná večera u niekoho
Janiela
15.12.08,09:51
To vieš na teba majú, ale na 9 z 10 cyklistov nie, lebo tam nemajú čo zobrať a kto by ich potom sponzoroval, ak je to v rozpore s vyhláškou tak si nepomôžeš a ak to nie je v rozpore tak platí článok 1.mal si smolu asi bude výdatná večera u niekoho
A na chodcov, ktorí vôbec nie sú osvetlení a rútia na na cestu, kedykoľvek sa im zapáči, tie akosi zabúdajú.
Chobot
15.12.08,10:33
Dobrý deň.

Na mojom osobnom aute mám v spodnej časti predného nárazníka zabudované dve na modro svietiace diódy. Zabudoval som si ich tam sám a nie sú súčasťou zákonom predpísaného osvetlenia vozidla. Sú zabudované priamo do nárazníka. Svietivosť týchto diód je nie je vysoká aby oslepovala iných vodičov.
Do teraz som nemal problém nikde kam som cestoval po Slovensku až na včerajšiu noc keď sa otočila za mnou hliadka polície, zastavili skontrolovali doklady, a vypýtali si 500 ,-Sk za nepovolené osvetlenie vozidla. Samozrejme s ttým, že to je len ich dobra vôľa,inak by mohli dať pokutu 2000,-Sk a zadržať evidenčne číslo.

Chcem sa opýtať či postupovali podľa zákona, lebo ja si nemyslím, že tieto dve diódy patria medzi osvetlenie vozidla, keďže ich svietivosť je len minimálna.

Mimochodom každý druhy kamión je vysvietený ako vianočný stromček a je to v poriadku.
Ďakujem.

Pokiaľ si si istý, že to tebou pridané osvetlenie vyhovuje Smernici Rady Európskej únie, tak sa môžeš s nimi o pokute hádať. Ak nie, tak mali pravdu.


Smernicu nájdeš tu:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31976L0756:SK:HTML
bepo
15.12.08,10:39
A na chodcov, ktorí vôbec nie sú osvetlení a rútia na na cestu, kedykoľvek sa im zapáči, tie akosi zabúdajú.
Nezabúdajú, na chodcov si policajti nakúpili také špeciálne nákladné autá so sieťami do ktorých tých chodcov chytajú, vyvezú za mesto a tam ich vysypú do takej veľkej jamy. :)
AnnaK
15.12.08,10:42
Určite je na to predpis (len neviem jeho číslo, skúsim pohľadať), lebo som počúvala zákrutu, kde nejaký odborník hovoril, že povolené sú iba žlté svetlá. A hmlovky sa môžu používať iba počas hmly a zníženej viditeľnosti (sneženie a pod.).
Viem si predstaviť tvoje osvetlenie. Veľmi často jazdím potme a také ako máš ty stretávam, to nie je až také strašné. Ani tie vysvietené kamiony mi nevadia, lebo ma neoslepujú. Ale keď stretávam autá (väčšinou osobné, ale už majú také svetlá aj nákladné), ktoré skutočne neuveriteľne oslepujú, nadávam až sa hory zelenajú. Keby mali všetky autá také oslepujúce osvetlenie, to by sa skutočne ani potme nedalo jazdiť. Hlavne na úzkych a frekventovaných cestách. Len som sa ešte nestretla s tým, že by niekoho s takými svetlami aj policajti zastavili. Tvoj prípad je prvý. Môžeš napísať aký máš typ vozidla?
feron
15.12.08,12:25
Určite je na to predpis (len neviem jeho číslo, skúsim pohľadať), lebo som počúvala zákrutu, kde nejaký odborník hovoril, že povolené sú iba žlté svetlá. A hmlovky sa môžu používať iba počas hmly a zníženej viditeľnosti (sneženie a pod.).
Viem si predstaviť tvoje osvetlenie. Veľmi často jazdím potme a také ako máš ty stretávam, to nie je až také strašné. Ani tie vysvietené kamiony mi nevadia, lebo ma neoslepujú. Ale keď stretávam autá (väčšinou osobné, ale už majú také svetlá aj nákladné), ktoré skutočne neuveriteľne oslepujú, nadávam až sa hory zelenajú. Keby mali všetky autá také oslepujúce osvetlenie, to by sa skutočne ani potme nedalo jazdiť. Hlavne na úzkych a frekventovaných cestách. Len som sa ešte nestretla s tým, že by niekoho s takými svetlami aj policajti zastavili. Tvoj prípad je prvý. Môžeš napísať aký máš typ vozidla?asi ečte nestretli Santa Clausa na vianočnom kamióne plnom cc.
misomiso
15.12.08,12:41
Dobrý deň.

Na mojom osobnom aute mám v spodnej časti predného nárazníka zabudované dve na modro svietiace diódy. Zabudoval som si ich tam sám a nie sú súčasťou zákonom predpísaného osvetlenia vozidla. Sú zabudované priamo do nárazníka. Svietivosť týchto diód je nie je vysoká aby oslepovala iných vodičov.
Do teraz som nemal problém nikde kam som cestoval po Slovensku až na včerajšiu noc keď sa otočila za mnou hliadka polície, zastavili skontrolovali doklady, a vypýtali si 500 ,-Sk za nepovolené osvetlenie vozidla. Samozrejme s ttým, že to je len ich dobra vôľa,inak by mohli dať pokutu 2000,-Sk a zadržať evidenčne číslo.

Chcem sa opýtať či postupovali podľa zákona, lebo ja si nemyslím, že tieto dve diódy patria medzi osvetlenie vozidla, keďže ich svietivosť je len minimálna.

Mimochodom každý druhy kamión je vysvietený ako vianočný stromček a je to v poriadku.
Ďakujem.

Svietivost tych modrych diod je dost slusna, vidiet ich jasne na velku vzdialenost. Boli v mode asi pre 5 rokmi, vtedy ich mali vsetci mladi - hlavne po dedinach.

Policajti samozrejme postupovali spravne. V doprave ma kazda farba presne vymedzeny vyznam, cervena vsade na svete znamena stat a zelena volno. Modra sa pouziva na specialne oznacenie aut s prednostou v jazde, ako napr. sanitky a policia. Teda ak niekde z hmly vidis preblikovat modru, mal by si si byt isty tym, ze sa napr. blizis k miestu dopravnej nehody a nemalo by sa stavat, ze nakoniec zistis, ze si iba stretol frajera z miestnej dedinskej diskoteky. Potom vyznam tychto farieb strati zmysel a nabuduce v hlme naburas do sanitky, do ktorej budu na ceste nakladat zraneneho.
Halli
15.12.08,13:00
Plne súhlasím s mišom, nechápem zmyslel týchto "priblblých" svetiel, ktoré nemajú čo hľadať na autách. Samozrejme ide aj mna poraziť, ak ma niekto
xeonové svetlá a je veľký frajer, že ON má super svetlá...ešte hlavne zle nastavené..:mad: , nevraviac o vodičoch vo večerných kolónach , ktorí nepochoplili, že stáť na brzde 5 min a oslepovať 5timi červenými svetlami je úpne zbytočné a veľmi nepríjemné za vozidlom za nim...bohužiaľ všetko toto vplýva na bezpečnosť v premávke a každý tu hľadá svoju pravdu za každú cenu a nie aby sa nad sebou zamyslel...
misomiso
15.12.08,13:30
Plne súhlasím s mišom, nechápem zmyslel týchto "priblblých" svetiel, ktoré nemajú čo hľadať na autách. Samozrejme ide aj mna poraziť, ak ma niekto
xeonové svetlá a je veľký frajer, že ON má super svetlá...ešte hlavne zle nastavené..:mad: , nevraviac o vodičoch vo večerných kolónach , ktorí nepochoplili, že stáť na brzde 5 min a oslepovať 5timi červenými svetlami je úpne zbytočné a veľmi nepríjemné za vozidlom za nim...bohužiaľ všetko toto vplýva na bezpečnosť v premávke a každý tu hľadá svoju pravdu za každú cenu a nie aby sa nad sebou zamyslel...

Problem je to, ze xenony si mnohi montuju aj do starsich aut - samozrejme nelegalne. Taketo svetla potom nemau automaticke nastavovanie sklonu a oslnuju. S tym statim na brzde je to komplikovanejsie, napr. vodici, ktori maju aut. predodovku musia stat na brzde stale. Mne skor vadia tie zadne hmlovky, ktore ludia velmi hojne pouzivaju.
andreaS
15.12.08,15:23
keby tie xenony boli skutocne xenonmi, to by bolo to najmenej... ale ked si niekto kupi modre az fialove ziarovky akoze "xenony" a da ich do svetla, kt. nie je urcene pre tieto ziarovky (svetlo z tejto ziarovky sa nema kde lomit a svetlo svieti nie kuzelovito daleko pred auto ale ako gula, par cm pred autom a efekt ziadny) tak vysledok je taky, ze to svieti do zeme pred auto a uplnej tme vodic vidi akurat tak velke... tralalala... ale vodici oproti su oslneny poriadne.... za toto by som bez pardonu brala technicaky na pockanie!!!

dalsia super skupina su auta, kt. majitelia nie su schopny sem-tam pozriet ci maju dobre nastavene svetla a aj za normalu to niekedy vyzera ako dialkove svetla... osobna skusenost je, ze je to vacsinou fabia :)

potom su tito diodkovy... neviem aky to ma vyznam? je to nepovoleny zasah do karoserie, nema to tam co robit, vyrobca to tam nemal, tak to nema ani homologizaciu... (som privrzenec tuning, ale tuningu, teda optickeho skraslovania auta, nie tuzingu kde je efekt opacny)

posledna "uuuuzasna" skupina su hmlovkari... zapne hmlovku ani nevie ako... alebo svietia vylucne na parkovackach a hmlovkami... tiez by som pokutovala o dusu...
misomiso
15.12.08,16:13
Dobrý deň.
Mimochodom každý druhy kamión je vysvietený ako vianočný stromček a je to v poriadku.
Ďakujem.

Este nieco - nie je to v poriadku a kazdy takyto kamionista riskuje pokutu. Zalezi iba na konkretnom policajtovi, na co sa zrovna zameria v ramci naplnania statneho rozpoctu.

Inak - aj ja mam tunovane auto, ale ak robim upravy, tak take, ktore nebudu inym zneprijemnovat zivot. Napriklad mam chiptuning, lebo koni pod kapotou nie je nikdy dost. Alebo som si pred 20 rokmi namontoval tretie brzdove svetlo, hoci u nas este nebolo povinne a naopak vtedy este nebolo ani dovolene. Lenze to bolo opatrenie, ktore neznizovalo ale naopak zvysovalo bezpecnost. Napriek tomu som sa s policajtmi musel hadat a hrozili mi pokutou. Mne to za to stalo, lebo lepsia pokuta, ako rozbity zadok, ale ak by si policajti postavili hlavu, tak nespravim nic, nepomohol by ani argument, ze napr. v tej dobe tu uz jazdili niektore nove auta (cudzinci) s tretim brzdovym svetlom.
bepo
15.12.08,18:22
Napriek tomu som sa s policajtmi musel hadat a hrozili mi pokutou. Mne to za to stalo, lebo lepsia pokuta, ako rozbity zadok, ale ak by si policajti postavili hlavu, tak nespravim nic, nepomohol by ani argument, ze napr. v tej dobe tu uz jazdili niektore nove auta (cudzinci) s tretim brzdovym svetlom.
Pretože vtedy si majstri do zadného okna S120 dávali kovovú rampu s červenou hmlovkou na každú stranu a mysleli si akí sú frajeri.
dad111
16.12.08,08:00
A pri tom je to tak jednoduche. Ked uz niekto tuzi po tom, aby mal namontovane vselijake super svetla co nema nikto iny, preco si ich nenamontuje zvnutra na pristrojovku, alebo niekde v blizkosti vnutorneho spatneho zrkadla? Moze si potom svietit ako len chce a nebude nikomu zneprijemnovat zivot. Aspon by si to vyskusal, ako je to ked to robi inym.
ickom
16.12.08,17:49
Zákon č.725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov - porušil si §18 ods.14 - pokuta do výšky 2000,-Sk
kaco11
16.12.08,19:16
Mna osobne by zaujimalo, ako dlho mas vodicsky preukaz, kedze neovladas predpisy a vyhlásky, ktore sa ta tykaju. Policajti postupovali v zmysle zakona. Aj keby tie svetla vyhovovali nejakemu nariadeniu europskej rady resp.unie vo vyhlaske mas napisane, ze kazdy komponent, ktory je namontovany na aute a nie je tam od vyroby, resp. dany vyrobcom, a na ktory nemas papier je nepovoleny. To plati pre vyfuky, kridla a podobne. Lenze, to su veci,ktore policajtov moc nezaujimaju. A druha vec to ze ti mohol dat pokutu aj dvetisic korun, je pravda. Je to maximalna mozna hranica, do ktorej ist mohol. A v podstate ti za urcitych okolnosti mohol zobrat aj technicak, ale to by si musel obhajit. A to sa mu asi nechcelo. Ja suhlasim v tomto s policiou. Tie modre diodky su hlupe a detinske. Mne ako vodicovi lezu dost na nervy.
Halli
17.12.08,07:13
Tak to som rada, že sme to tu takmer všetci odmietli, nielen blbe svetielka, ale veľmi by som si priala, aby na cestách konečne zavládla tolerancia a gestá hodné "správnych" vodičov za volantom, aby sme si zobrali príklad z GB kde toto už bolo nevyhnutnosť a museli sa naučiť správať ústretovo a tolerantne, nedokazovať si svoju silu v aute. Sme za nimi strašne pozadu.
mimotemy
Naposledy keď som išla do Blavy a predbiehala som v rýchlom pruhu, tak že som išla niečo viac ako 130km/h za mnou sa prihnali "sopľoši" z BA na oktávií a vysvecovali na mňa. Ja som samozrejme mala v pláne predbehnúť ďalšie auto a tak som zostala pri tejto rýchlosti v rýchlom pruhu, lebo auto bolo už na dosah...samozrejme sopľoši ma chceli obehnúť z pravej strany , ale nestihli to tak sa museli vrátiť za mňa. Po dokončení obiehania som sa zaradila kde treba a keď ma "konečne" tí frackovia obehli so šklabením vystrkovali z auta plechovky piva....
Kôli takejto drzosti nedavno zahynul na dialnici známy, ktorý sa uhýbal takemuto debilovi , čo vysvecoval a nakoľko to na dodávke nestihol tak šikovne, vrazilo doň zozadu auto pred ktoré sa uhol... čo k tomu dodať?
misomiso
17.12.08,08:49
Kôli takejto drzosti nedavno zahynul na dialnici známy, ktorý sa uhýbal takemuto debilovi , čo vysvecoval a nakoľko to na dodávke nestihol tak šikovne, vrazilo doň zozadu auto pred ktoré sa uhol... čo k tomu dodať?
Iba tolko, ze sa treba ucit asertivite a v ziadnom pripade sa nenechat znervoznit. Ja v takychto pripadoch ostavam uplne kludny. Naopak - ak aj ja som v lavom pruhu sucastou nejakej kolony, tak este viac spomalim. No nie naschval, aby som toho blikajuceho vytrestal. Za situacie, ked mam 5 metrov za zadnym naraznikom nezodpovedneho vodica potrebujem totiz ovela vacsi priestor pred sebou, aby som sa nedostal do sitiuacie, ked by som musel zacat prudko brzdit. Preto - cim mensi odstup ma od vas auto za vami, tym vacsi odstup potrebujete vy pred vasim autom.

Na druhej strane kazdemu, co che ist rychlejsie (bez ohladu na to, ci blika) uhnem hned, ako to je mozne. Samozrejme ide o to, kedy "je to mozne". Niekto neuhne z laveho ani v pripade, ze ma dalsie auto na predbehnutie "na dohlad" a to je potom problem. Problem, ktory by sa dal nazvat "vsetci radsej jazia vlavo" riesia aj take krajiny, ako Rakusko ci Nemecko. Pri dialniciach bezne vidite billboardy s upozornenim, aby sa ludia nedrzali bezdovodne v lavom pruhu.

Ale suhlasim s tym, ze tych, ktori sa nevhodne domahaju volneho pruhu je viac ako tych, co radi jazia stale vlavo.
mareko
17.12.08,15:01
Vyhľadaj si v archíve TV JOJ včerajšie Krimi noviny, v nich sa Packa (Ako to nespackať) venoval práve tomuto problému. Vysvetlil to stručne a jasne. Policajti boli v práve.
Janiela
18.12.08,06:52
Tiež pridám, možno mimo témy.
Včera som už po tme šla domov. Najprv ma osvetlil hlupáčik so 4 svetlami vpredu a malé modré diódky popri tých svetlách sa nedali nevšimnúť, a to mu nestačilo, tak schválne robil myšky po prudkom otočení sa v protismere. A neskôr, pri povolenej 70 km rýchlosti a upozornení na lesnú zver, za mnou tirák vytruboval a schválne osvetľoval, pretože sa mu zdalo, že idem pomaly. A to som prekročila o 10 km, na kopci, plnom zákrut. Najprv som porušila pravidlá a k tomu aj vlastnú bezpečnosť, istota je pre mňa základom. Poviem vám, bola som rada, že som došla kľudná a v zdraví domov. Keby bolo kde, tak zastavím a pustím ten tirák.
No a ešte:
- ku osvetľovaniu: tie nové xenónové sú otrasné. Mnohí sa bránia tým, že lepšie vidia a cítia sa bezpeční. Ale ja hovorím, a čo my ostatní? My nepotrebujeme cítiť bezpečnosť??!! Veď nás to oslepuje. Ak by každý jazdil predpisovo, nemusia byť rôzne "vylepšenia".
- k novému zákonu: podľa mňa je to výsmech, pretože policajti sa znova účelovo postavia na dlhú rovnú cestu, na tirákov si netrúfnu a už vôbec nie na cudzincov. A netrúfnu si ani na "lepšie" autá. Nehovorím, že mám šunku.
bepo
18.12.08,07:33
- k novému zákonu: podľa mňa je to výsmech, pretože policajti sa znova účelovo postavia na dlhú rovnú cestu, na tirákov si netrúfnu a už vôbec nie na cudzincov. A netrúfnu si ani na "lepšie" autá. Nehovorím, že mám šunku.
To máš odkiaľ že na tirákov a lepšie autá si netrúfnu? Ja teda takú skúsenosť nemám
Janiela
18.12.08,09:11
To máš odkiaľ že na tirákov a lepšie autá si netrúfnu? Ja teda takú skúsenosť nemám
Písala som len o vlastnej skúsenosti, mňa policajti nezastavujú, rýchlosti dodržiavam, ale vidím - mám očká. U nás - tu na východe - je to troche iné. Tuná sa policajti ozaj postavia len na rovnej ceste alebo tesne za zákazové alebo príkazové značky. A nad cudzincom mávnu rukou. najhorší sú Poliaci. No a s "lepšími" autami sú ***maráti".
misomiso
18.12.08,09:19
- ku osvetľovaniu: tie nové xenónové sú otrasné. Mnohí sa bránia tým, že lepšie vidia a cítia sa bezpeční. Ale ja hovorím, a čo my ostatní? My nepotrebujeme cítiť bezpečnosť??!! Veď nás to oslepuje.

Treba rozlisovat original xenony na novych autach a "dodatocnu montaz". Tie auta, ktore to maju z vyroby maju aj premanentnu regulaciu skolnu, teda ako sa auto hupe, tak motorceky v svetlach vyrovnavaju kazdy pohyb aroserie aby smerovali svetlo iba na cestu a nie hore.
AnnaK
18.12.08,14:40
Písala som len o vlastnej skúsenosti, mňa policajti nezastavujú, rýchlosti dodržiavam, ale vidím - mám očká. U nás - tu na východe - je to troche iné. Tuná sa policajti ozaj postavia len na rovnej ceste alebo tesne za zákazové alebo príkazové značky. A nad cudzincom mávnu rukou. najhorší sú Poliaci. No a s "lepšími" autami sú ***maráti".
Tiež mám rovnakú skúsenosť. Išla som po ceste, kde je široký a dlhý úsek rovnej cesty, lenže je to v obci a rýchlosť max. 60. Vedela som, že tu často merajú, lebo tabule si mnohí vôbec nevšimnú. Za mnou išiel poľský kamión a trúbil. Hoci som prekračovala povolenú rýchlosť, musela som ísť rýchlejšie a neviem, koho by zastavili. Mňa alebo poľský kamión? Z vlastnej skúsenosti viem, že spôsobia dopravnú nehodu (s vážnym zranením) a po dlhom čase príde vyjadrenie poľskej polície, že vyšetrovaním sa zistilo, že vinník sa nenašiel, lebo vodič neporušil žiadne predpisy.
A čo sa týka kontrol, to už je otrepané, ale vidím vždy odstavené len malé dodávky, škodovky, favority a pod.
bepo
18.12.08,18:39
A čo sa týka kontrol, to už je otrepané, ale vidím vždy odstavené len malé dodávky, škodovky, favority a pod.
To by ma zaujímalo načo slúžia vymyslené blufy, aspoň na západnom Slovensku som na diaľnici nevidel odstavenú Feliciu zato drahých áut požehnane.
kaco11
18.12.08,19:51
co sa tyka tich ludi, ktorí jazdia bezohladne, je pravda, je ich dost. Ale aj na tích raz pride. Nebojte sa. A co sa tíka policajtov. Vezmite si, ze ste policajt a pri normalnej cestnej kontrole zastavite nejakeho "debila-mafiana" /resp.niekoho kto si to o sebe mysli/. Zacne sa Vam vyhrazat. Ste niekto kto si robi svoju robotu poctivo. To ze stojite zrovna na tej rovnej ceste moze byt napriklad, ze Vas riaditel mal taky skvely napad, ze tam urcite niekoho nachytate pri pachani priestupku a rano pri odchode do "terenu" Vam nezabudne pripomenut, ze musite vybrat kvantum pokut, aby bol s vami spokojny. Ale vratme sa spat k tomu vyhrazaniu. Mate rodinu. Mate auto a zrazu zistite, ze Vam niekto to auto doskriabe a ze sa Vam povolili na lavej prednej pneumatike "nahodou" vsetky styri skrutky, ktore to koleso drzia. Pozreli ste sa uz na to aj z tohto pohladu???
elkibo
09.01.09,08:39
Dnes je nova doba. Vsetko co namontujes dodatocne na auto musi mat certifikat od vyrobcu ze je to priamo na dane auto - skratka musi to byt homologizovane. A musis si to dat zapisat do technickeho preukazu. Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis. Potom sa to prejednava v priestupkovom konani na dopravnom inspektorate. Ked zaplatis a podpises - znamena to tvoj suhlas o spachani priestupku.
kaco11
09.01.09,15:20
Dnes je nova doba. Vsetko co namontujes dodatocne na auto musi mat certifikat od vyrobcu ze je to priamo na dane auto - skratka musi to byt homologizovane. A musis si to dat zapisat do technickeho preukazu. Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis. Potom sa to prejednava v priestupkovom konani na dopravnom inspektorate. Ked zaplatis a podpises - znamena to tvoj suhlas o spachani priestupku.
ale potom akurat riskuje, ze mu ODI moze dat niekolkokrat vyssiu pokutu
31Jankal
10.01.09,12:09
Ahojte. Môžete mi poradiť či sú schválené aj zimné gumy od februára, alebo kde by som si to mohla vyhladať? Vdaka
Chobot
11.01.09,23:08
Ahojte. Môžete mi poradiť či sú schválené aj zimné gumy od februára, alebo kde by som si to mohla vyhladať? Vdaka

Síce si mimotemy, ale novela cestného zákona bola schválená v NRSR 3.12.2008 a podľa nej sú zimné gumy povinné. Platiť by mal začať od 1.2.2009:

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2589
buchač
12.01.09,07:52
elkibo

" Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis. Potom sa to prejednava v priestupkovom konani na dopravnom inspektorate. Ked zaplatis a podpises - znamena to tvoj suhlas o spachani priestupku. "

- Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis.

To je nejaká dezinformácia , alebo zlý slovosled , nie ?

1. Lebo ak na pokutu nemáš , tak ti dajú šek s tým , že ho zaplatíš do 15 dní !!!!!! Spíše sa záznam o priestupku , podpíšeš a ideš .
Predsa hotovosť nemusíš mať a poliši ešte nie sú vybavení čítačkami . Čo mu kartou prebehneš pomedzi zuby , alebo čo . Nič sa nedeje , keď si uznáš vinu .

2.A keď už zaplatíš na mieste , tak vyfasuješ bločky a zbohom dopraváaci , NIČ nepodpisuješ ! A keď už , je to z dôvodu kontroly polišov , aby nerobili čachre s bločkami ;)

Ja len preto , lebo obidve prípady som zažil .:rolleyes:

3.Na priestupkovom konaní sa prejednáva , keď odmietneš zaplatiť pokutu z rôznych dôvodov , t.j. nie si si vedomý spáchania priestupku , nechceš fúkať ......alebo závažnejšie prípady , ktoré po dopravák nemôže riešiť vo svojej kompetencii ;)
Nehovoriac už o tom , že keď sa to dostane na priestupkové konanie , tak pálky sú v podstate v maximálnej hornej hranici .
elkibo
17.01.09,14:53
elkibo

" Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis. Potom sa to prejednava v priestupkovom konani na dopravnom inspektorate. Ked zaplatis a podpises - znamena to tvoj suhlas o spachani priestupku. "

- Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis.

To je nejaká dezinformácia , alebo zlý slovosled , nie ?

1. Lebo ak na pokutu nemáš , tak ti dajú šek s tým , že ho zaplatíš do 15 dní !!!!!! Spíše sa záznam o priestupku , podpíšeš a ideš .
Predsa hotovosť nemusíš mať a poliši ešte nie sú vybavení čítačkami . Čo mu kartou prebehneš pomedzi zuby , alebo čo . Nič sa nedeje , keď si uznáš vinu .

2.A keď už zaplatíš na mieste , tak vyfasuješ bločky a zbohom dopraváaci , NIČ nepodpisuješ ! A keď už , je to z dôvodu kontroly polišov , aby nerobili čachre s bločkami ;)

Ja len preto , lebo obidve prípady som zažil .:rolleyes:

3.Na priestupkovom konaní sa prejednáva , keď odmietneš zaplatiť pokutu z rôznych dôvodov , t.j. nie si si vedomý spáchania priestupku , nechceš fúkať ......alebo závažnejšie prípady , ktoré po dopravák nemôže riešiť vo svojej kompetencii ;)
Nehovoriac už o tom , že keď sa to dostane na priestupkové konanie , tak pálky sú v podstate v maximálnej hornej hranici .


- Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis.

Takze pre tych co to nepochopili uvediem v skratke priklad:
P:Dobry den presli ste na cervenu.
š: nie nepresiel.
P: ste ochotny zaplatit pokutu na mieste?
š: nie nemam peniaze.
P: vypisem vam blok na pokutu nezaplatenu na mieste.
š: ale ja som nepresiel na cervenu. (su traja v aute a vsetci tvrdia policajtovi ze nesli na cervenu)
Policajt vypise blok na pokutu nezaplatenu na mieste.
P: Tuto to podpiste.
š: Ale ja som na cervenu nesiel ja to nepodpisem a ani sa nebudeme skladat na to aby sme vam zaplatili.

A tak šofer š bude predvolany, kde bude dokazovat, ze nesiel na cervenu a policajt P, kedze nema videozaznam tak sa ani neusere.
Na slovensku plati prezumpcia neviny. T.z. pokial vam niekto nieco nedokaze ste nevinny.

Ked zaplatite alebo podpisete tak je jasne ze suhlasite s priestupkom.
Ja len preto lebo vsetky 3 pripady som zazil :cool: . Nie vzdy len policajt ma pravdu.
Chobot
17.01.09,22:51
- Ked nesuhlasis s pokutou, nezaplat a ked na nu nemas a daju ti blok o nezaplateni pokuty na mieste, tak ho nepodpis.

Takze pre tych co to nepochopili uvediem v skratke priklad:
P:Dobry den presli ste na cervenu.
š: nie nepresiel.
P: ste ochotny zaplatit pokutu na mieste?
š: nie nemam peniaze.
P: vypisem vam blok na pokutu nezaplatenu na mieste.
š: ale ja som nepresiel na cervenu. (su traja v aute a vsetci tvrdia policajtovi ze nesli na cervenu)
Policajt vypise blok na pokutu nezaplatenu na mieste.
P: Tuto to podpiste.
š: Ale ja som na cervenu nesiel ja to nepodpisem a ani sa nebudeme skladat na to aby sme vam zaplatili.

A tak šofer š bude predvolany, kde bude dokazovat, ze nesiel na cervenu a policajt P, kedze nema videozaznam tak sa ani neusere.
Na slovensku plati prezumpcia neviny. T.z. pokial vam niekto nieco nedokaze ste nevinny.

Ked zaplatite alebo podpisete tak je jasne ze suhlasite s priestupkom.
Ja len preto lebo vsetky 3 pripady som zazil :cool: . Nie vzdy len policajt ma pravdu.

To môžeš, ak nemajú dôkaz. Ale čoraz častejšie vidím policajtov, ako stoja obďaleč križovatky a snímajú semafor (napr. pri medickej záhrade v BA). AK niekto ide na červenú, tak za križovatkou ho druhá hliadka zastaví a ak vodič popiera, tak prídu tí s kamerou a mudrlant má "po ptákach".
buchač
18.01.09,07:24
To môžeš, ak nemajú dôkaz. Ale čoraz častejšie vidím policajtov, ako stoja obďaleč križovatky a snímajú semafor (napr. pri medickej záhrade v BA). AK niekto ide na červenú, tak za križovatkou ho druhá hliadka zastaví a ak vodič popiera, tak prídu tí s kamerou a mudrlant má "po ptákach".


Presne tak , robí sa to v podstate všade takto . ;)

" Nie vzdy len policajt ma pravdu. "

To netvrdím , ale proti vetru sa piškať nedá . Pravdu nemusí mať , ale čo keď sa začne obzerať po iných náležitostiach / lekárnička , trojuholník , ........./, nie je problém , ak sa chce , JEHO pravda sa vždy nájde ;)
elkibo
18.01.09,11:18
Presne tak , robí sa to v podstate všade takto . ;)

" Nie vzdy len policajt ma pravdu. "

To netvrdím , ale proti vetru sa piškať nedá . Pravdu nemusí mať , ale čo keď sa začne obzerať po iných náležitostiach / lekárnička , trojuholník , ........./, nie je problém , ak sa chce , JEHO pravda sa vždy nájde ;)
Samozrejme nebudem vyskakovat do policajta ked mam plesnivu lekarnicku :D ale ked mam vsetko ok tak preco nie. A ked bude prilis drzi a velky frajer tak sa na neho budem aj stazovat. Ale cest policajtom s ludskou tvarou - vtedy clovek aj rad zaplati pokutu. A ked policajti idu na istotu - vedia ze sa tam nedodrzuju pravidla - tak to robia zaznami, to je pravda. Vedia ze tam zarizuju.