snowden
14.12.08,12:44
čavte,
existuje nejaká lehota na udelenie písomného napomenutia pre porušenie pracovnej disciplíny ? mám na mysli, v akej maximálnej lehote od doby, kedy sa o porušení pracovnej disciplíny zamestnávateľ dozvedel mi može písomné napomenutie udeliť ?

vopred dík
snowden
14.12.08,20:29
poraďte prosím, ak viete, potrebujem v práci zareagovať :confused:,,
VD.
bsp1
14.12.08,21:22
ZP toto upozornenie posudzuje iba vo vztahu k uplatneniu porusenia pracovnej discipliny ako vypovedneho dovodu. V takom pripade plati lehota 2 mesiace od kedy sa o dovode vypovede dozvedel a najneskor 1 rok, od kedy dovod vypovede vznikol. Ale bez blizsich informacii tazko poradit....
snowden
14.12.08,22:34
ZP toto upozornenie posudzuje iba vo vztahu k uplatneniu porusenia pracovnej discipliny ako vypovedneho dovodu. V takom pripade plati lehota 2 mesiace od kedy sa o dovode vypovede dozvedel a najneskor 1 rok, od kedy dovod vypovede vznikol. Ale bez blizsich informacii tazko poradit....

13.8.2008 som poškodil služobné vozidlo, vznikla na ňom škoda cca 60000sk, auto má poistku, dalo sa spraviť a 10.12.2008 mi prišlo rozhodnutie od zamestnávateľa o tom, že poistná udalosť bola uzavretá, na istý čas mám zakázané používať služobné vozidlo na súkromné účely, s čím som rátal,,
musím zaplatiť spoluúčasť, cca 2500sk....aj s tým som rátal,,
ale chce mi zamestnávateľ udeliť aj písomné napomenutie pre porušenie pracovnej disciplíny a s tým som nerátal, pretože služobné autá sa u nás používajú denno denne a pri tých najazdených kilometroch sa človek kolíznym situáciám proste nevyhne,,
tak na zaujíma, či ho môžem po 4 mesiacoch od vzniku udalosti, poslať aj s jeho napomenutím do prdele,,
VD
Infarkt
15.12.08,19:07
13.8.2008 som poškodil služobné vozidlo, vznikla na ňom škoda cca 60000sk, auto má poistku, dalo sa spraviť a 10.12.2008 mi prišlo rozhodnutie od zamestnávateľa o tom, že poistná udalosť bola uzavretá, na istý čas mám zakázané používať služobné vozidlo na súkromné účely, s čím som rátal,,
musím zaplatiť spoluúčasť, cca 2500sk....aj s tým som rátal,,
ale chce mi zamestnávateľ udeliť aj písomné napomenutie pre porušenie pracovnej disciplíny a s tým som nerátal, pretože služobné autá sa u nás používajú denno denne a pri tých najazdených kilometroch sa človek kolíznym situáciám proste nevyhne,,
tak na zaujíma, či ho môžem po 4 mesiacoch od vzniku udalosti, poslať aj s jeho napomenutím do prdele,,
VD

Ťažko ti radiť...stále málo jasné :o

Náhrada a zodpovednosť za spôsobenú škodu je riešená v Zákonníku práce od §177...

Môj názor je, že náhrada a zodpovednosť za škodu a porušenie pracovnej disciplíny sú 2 rozdielne pojmy...:cool:
snowden
16.12.08,05:11
tak som ešte zisťoval aj z iných zdrojov a prišla mi takáto odpoveď :cool:

"Zákonník práce rozlišuje medzi závažným porušením pracovnej disciplíny a menej závažným porušením pracovnej disciplíny, avšak ďalej tieto pojmy neidentifikuje. V prípade menej závažného porušenia pracovnej disciplíny Vás zamestnávateľ musí na porušenie a možnosť výpovede písomne upozorniť v priebehu posledných 6 mesiacov.

V prípade závažného porušenia pracovnej disciplíny ide dôvod, pre ktorý je možné okamžite skončiť pracovný pomer. V takom prípade musí tento dôvod zamestnávateľ uplatniť do 1 mesiaca od kedy sa o porušení pracovnej disciplíny dozvedel, najneskôr však do 1 roka od kedy dôvod (závažné porušenie pracovnej disciplíny) na okamžité skončenie pracovného pomeru vznikol."

takže je to písomné napomenutie zrejme v poriadku,, :cool:
dík všetkým za rady
Infarkt
16.12.08,10:22
Len tak na okraj témy...

Stále mi uniká podstata a pointa vzťahu : Spôsobenie škody vs. Porušenie pracovnej disciplíny :confused: :eek: :confused:
snowden
16.12.08,21:39
Len tak na okraj témy...

Stále mi uniká podstata a pointa vzťahu : Spôsobenie škody vs. Porušenie pracovnej disciplíny :confused: :eek: :confused:

no zrejme to zamestnávateľ berie tak, že spôsobená škoda a zaplatenie spoluúčasti je jedna vec a nedostatok pozornosti, ktorý viedol k vzniku škody(keďže bola škoda spôsobená mojou vinou), berie ako porušenie pracovnej disciplíny
Infarkt
19.12.08,14:52
no zrejme to zamestnávateľ berie tak, že spôsobená škoda a zaplatenie spoluúčasti je jedna vec a nedostatok pozornosti, ktorý viedol k vzniku škody(keďže bola škoda spôsobená mojou vinou), berie ako porušenie pracovnej disciplíny

Hm, z toho čo si uviedol mi teraz vychádza to, že máš v pracovnej zmluve, alebo v pracovnej náplni aj DOSTATOK POZORNOSTI...napríklad pri vedení vozidla ;) :D :cool:

Ak nie, tak to podľa teba a aj podľa Zákonníka práce nemôže dať do súvislosti s pracovnou disciplínou !!!
Konanie zamestnávateľa v tvojom prípade je riadne pritiahnuté za vlasy... :o
snowden
19.12.08,21:40
Hm, z toho čo si uviedol mi teraz vychádza to, že máš v pracovnej zmluve, alebo v pracovnej náplni aj DOSTATOK POZORNOSTI...napríklad pri vedení vozidla ;) :D :cool:

Ak nie, tak to podľa teba a aj podľa Zákonníka práce nemôže dať do súvislosti s pracovnou disciplínou !!!
Konanie zamestnávateľa v tvojom prípade je riadne pritiahnuté za vlasy... :o

v pracovnej náplni nie, ale boli sme poučení o "zásadách používania motorových vozidiel" a verím, že tam vyhrabú nejakú takú vetu, akože som povinný riadiť služobné motorové vozidlo takým spôsobom, aby nedochádzalo k dopravným nehodám ...alebo niečo v tom zmysle,,
ale v každom prípade sa do tých zásad pozriem, lebo máš vlastne pravdu,,
a ešte sme sa nedostali k podpisu, tak uvidím, čo v tom upozornení vlastne bude popísané
Infarkt
22.12.08,14:27
v pracovnej náplni nie, ale boli sme poučení o "zásadách používania motorových vozidiel" a verím, že tam vyhrabú nejakú takú vetu, akože som povinný riadiť služobné motorové vozidlo takým spôsobom, aby nedochádzalo k dopravným nehodám ...alebo niečo v tom zmysle,,
ale v každom prípade sa do tých zásad pozriem, lebo máš vlastne pravdu,,
a ešte sme sa nedostali k podpisu, tak uvidím, čo v tom upozornení vlastne bude popísané

O porušenie pracovnej disciplíny by šlo len v prípade, že by si tú škodu spôsobil napríklad pod vplyvom alkoholu...ako môžu definovať spôsob riadenia...ten je stanovený zákonom (vyhláškou)...fakt mi to pripadá dosť pritiahnuté za vlasy... :o

Daj potom echo čo a ako tam je definované...som zvedavý ;)
misomiso
22.12.08,14:43
Ja to chapem tak, ze ak chce dat zamestnavatel aj "porusenie discipliny" tak s tebou jednoducho nie je velmi spokojny a snazi sa vyuzit aj tuto dopr. nehodu, aby si vytvoril podmienky na moznu vypoved v buducnosti (co neschvalujem - samozrejme). Na tvojom mieste by som sa ale zamyslel na dtym, co by si mohol urobit preto, aby s tebou zamestnavatel spokojny bol (v tom pripade by ta nedrazdil nejakymi "poruseniami" a bol by rad, ze prenho pracujes).

Ja osobne by som chapal taketo "porusenie" iba ak by u nejakeho zamestnanca dochadzalo k nehodam opakovane. Ak je to prvy raz, tak sa tym podla mna maskuje iny dovod (celkova nespokojnost). A ak je naozaj pravda, ze je s tebou nespokojny, tak ho asi nebudes moct "posielat do prdele" ty, ale urobi to on, pri prvej vhodnej prilezitosti.
snowden
24.12.08,18:44
Ja to chapem tak, ze ak chce dat zamestnavatel aj "porusenie discipliny" tak s tebou jednoducho nie je velmi spokojny a snazi sa vyuzit aj tuto dopr. nehodu, aby si vytvoril podmienky na moznu vypoved v buducnosti (co neschvalujem - samozrejme). Na tvojom mieste by som sa ale zamyslel na dtym, co by si mohol urobit preto, aby s tebou zamestnavatel spokojny bol (v tom pripade by ta nedrazdil nejakymi "poruseniami" a bol by rad, ze prenho pracujes).

Ja osobne by som chapal taketo "porusenie" iba ak by u nejakeho zamestnanca dochadzalo k nehodam opakovane. Ak je to prvy raz, tak sa tym podla mna maskuje iny dovod (celkova nespokojnost). A ak je naozaj pravda, ze je s tebou nespokojny, tak ho asi nebudes moct "posielat do prdele" ty, ale urobi to on, pri prvej vhodnej prilezitosti.

nevidím dôvod, pre ktorý by mal byť so mnou nespokojný...pracovné výsledky mám v pohode, žiadne náznaky zo strany zamestnávateľa...
aj keď, je možné, že v tom má prsty moj priamy nadriadený, pretože je tak trochu trúba a zdá sa, že neznesie ľudí, čo slepo nesúhlasia s jeho názormi....a nie len pracovnými,,
veď uvidíme....k podpisu ešte stále nedošlo,,
upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny musí byť vždy písomné s tým, že si ho musím prečítať a podpísať ?
misomiso
25.12.08,20:37
aj keď, je možné, že v tom má prsty moj priamy nadriadený, pretože je tak trochu trúba a zdá sa, že neznesie ľudí, čo slepo nesúhlasia s jeho názormi....a nie len pracovnými,,


Ano, mozno je lepsie si obcas na pracovisku radsej zahryznut do jazyka, ako oponovat nadriadenemu :). Ci to musis podpisat neviem, ale pisomne to musi byt urcite.
wagner
25.12.08,20:55
Podľa mňa podpísať akurát prevzatie, ale tomu sa nemôžeš vyhnúť. Takéto listy sa podľa ZP doručujú na pracovisku a nemá význam ten list neprevziať.
snowden
26.12.08,09:09
Podľa mňa podpísať akurát prevzatie, ale tomu sa nemôžeš vyhnúť. Takéto listy sa podľa ZP doručujú na pracovisku a nemá význam ten list neprevziať.

len som chcel vedieť, či to upozornenie musí byť písomne, lebo niekedy sa mi zdá, že si zamestnávateľ vytvára vlastné pravidlá...a aby sa mi nestalo, že budú za upozornenie považovať už aj návrh na udelenie upozornenia,,
wagner
26.12.08,12:38
Upozornenie musí byť zásadne písomné. Síce môže byť aj ústne, ale to sa nedá založiť do osobného spisu zamestnanca. Ústne platí napr. vtedy, keď je to povedané na pracovnej porade a toto je v zápise z porady zaznamenané. Napr. je v zázname napísané, že xy bol ústne upozornený na porušenie pracovnej discíplíny ( vymenovaný skutok). Na prezenčnej listine z pracovnej porady musí byť ten xy podpísaný. Vtedy je tam aj dosť svedkov, že to bolo povedané a nedá sa to odtajiť.