bendži
14.12.08,14:17
Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o pomoc v nasledovnej veci..

Firma - s.r.o.-čka s 3 majiteľmi má vysoké záväzky - všetko pôžičky od jedného z majiteľov (ten je väčšinovým majiteľom danej firmy a zároveň konateľom) a taktiež veľkú stratu. Chcela by som sa poradiť, či existuje nejaký spôsob (právny, účtovný..), ako oddĺžiť firmu od týchto záväzkov (firma nemá prostriedky na ich vyrovnanie a ani nie je predpoklad, že takéto prostriedky získa) - nakoľko ide o pôžičku majiteľa, ako som už spomínala a ten netrvá na jej vrátení. Je niečo také možné? Ako to urobiť?... :confused:

vopred ďakujem za rady
Zoltán Kovács
14.12.08,17:08
Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o pomoc v nasledovnej veci..

Firma - s.r.o.-čka s 3 majiteľmi má vysoké záväzky - všetko pôžičky od jedného z majiteľov (ten je väčšinovým majiteľom danej firmy a zároveň konateľom) a taktiež veľkú stratu. Chcela by som sa poradiť, či existuje nejaký spôsob (právny, účtovný..), ako oddĺžiť firmu od týchto záväzkov (firma nemá prostriedky na ich vyrovnanie a ani nie je predpoklad, že takéto prostriedky získa) - nakoľko ide o pôžičku majiteľa, ako som už spomínala a ten netrvá na jej vrátení. Je niečo také možné? Ako to urobiť?... :confused:

vopred ďakujem za rady

Napríklad: Spoločníci by mali uhradiť stratu, a tento ich záväzok by sa dal započítať so záväzkom spoločnosti im vrátiť peniaze.
Alebo: Ak netrvajú na vrátení pôžičky, tak záväzok z tejto pôžičky sa dá preúčtovať na účty 41x ako ostatné kapitálové fondy.
bendži
05.03.09,17:02
Ahojte,

vraciam sa k môjmu problému s možnosťou oddĺženia firmy.. dokončujem uzávierku za rok 2008 a rada by som predpripraviť, čo sa dá, aby v r. 2009 som mohla riešiť vysporiadanie straty..

Aktuálne mám zaúčtované pôžičky od jedného zo spoločníkov na účte 365. Rozmýšľam to v r. 2008 preúčtovať na účet 413 - čo je k tomu potrebné? - valné zhromaždenie? aj potvrdené notárom (verím že nie..)? nejaká úprava zmlúv o pôžičke uzatvorených so spoločníkom, resp. dodatky k týmto zmluvám?

Následne v r. 2009 predpokladám opäť valné zhromaždenie, ktoré schváli výsledok hospodárenia za predch.rok, čo bude strata a jej vyrovnanie z účtu 413. Je potrebné, aby dali vklady na tento účet aj ostatní spoločníci firmy podľa majetkových pomerov vo firme? aj keď nejde o navyšovanie ZI, takže toto zrejme potrebné nebude..

prípadne ak máte k danej problematike nejaké ďalšie poznámky, na čo nezabudnúť, aby tieto účtovné operácie boli správne.. ďakujem veľmi pekne
calawen
05.03.09,17:26
Naša spoločnosť mala tiež pôžičky od majiteľa - jediného spoločníka a k schváleniu a úhrade straty sme mali rozhodnutie jediného spoločníka o úhrade straty:
1. Kapitalizácia pôžičky
2. Úhrada straty z tejto kapitalizácie

Úradne overené to nebolo a toto išlo samozrejme spolu so závierkou na obchodný register do zbierky listín.
bendži
06.03.09,17:19
Naša spoločnosť mala tiež pôžičky od majiteľa - jediného spoločníka a k schváleniu a úhrade straty sme mali rozhodnutie jediného spoločníka o úhrade straty:
1. Kapitalizácia pôžičky
2. Úhrada straty z tejto kapitalizácie

Úradne overené to nebolo a toto išlo samozrejme spolu so závierkou na obchodný register do zbierky listín.
ďakujem za info obom, ktorí ste mi v mojom probléme poradili a usmernili.. :)
Fany
22.03.09,16:14
Naša spoločnosť mala tiež pôžičky od majiteľa - jediného spoločníka a k schváleniu a úhrade straty sme mali rozhodnutie jediného spoločníka o úhrade straty:
1. Kapitalizácia pôžičky
2. Úhrada straty z tejto kapitalizácie

Úradne overené to nebolo a toto išlo samozrejme spolu so závierkou na obchodný register do zbierky listín.

... spolu so závierkou na obchodný register = myslíš vrámci uzávierky, alebo nejako zvlášť doložené nejakou listinou?

A je v poriadku ak je na 411 suma 200 tis.a na 413 napr. 4 mil.? Ak teda bude v budúcnosti strata, je možné túto stratu uhradiť z účtu 413? Ďakujem.
calawen
22.03.09,17:01
V našom prípade sa takýmto spôsobom uhrádzala strata - t. j. bolo to súčasťou rozhodnutia VZ o schválení účtovnej závierky za uplynulý rok.

Áno, je to v poriadku ak na 411 je 200tis. a na 413 napr. 4 mil. (náš daňový poradca nemal nič proti a predpokladám že ani nikto z kontrolných orgánov nemôže namietať), pretože účtom 413 zvyšujem vlastné imanie a ešte to nemusí znamenať, že chcem navýšiť základné imanie zapisované v OR.

A k vyrovnávaniu straty z účtu 413 treba samozrejme rozhodnutie valného zhromaždenia.