Zita5
30.05.05,10:50
Môžem prijať zamestnanca , ktorý má vzdelanie na prácu na PC / nie s maturitou ale SOU/a dám mu minimálnu mzdu ??? Mzdárka mi tvrdí , že pokiaľ má vzdelanie na uvedenú prácu , tak nie , že mu musím dať 7 800,- Sk /* 2 skupina / ale , že možno až 3.skupina zaradenia . Pokiaľ si to obhájim pred kontrolou , tak môžem .


Aký je prosím Váš názor ?
Jana Acsová
30.05.05,09:22
Pekná otázka, ale čo s ňou? Včul sa pokúsim:

Ak máte v rámci organizačnej štruktúry firmy určené aj pracovné zaradenie a popis prác (alebo sú súčasťou iných vnútorných predpisov, pracovného poriadku, pracovnej zmluvy atď.) je potrebné vychádzať z "náročnosti práce", ktorá bola pracovnému zaradeniu pridelená.
Ak, to nie je nikde uvedené, postačuje v pracovnej zmluve. Záleží teda na popise činnosti - doporučujem nedávať tam žiadne zodpovednosti. Práca bez zodpovednosti = stupeň náročnosti práce 1 - to je obhájiteľné a zdôvodniteľné.
Zita5
30.05.05,09:26
Pekná otázka, ale čo s ňou? Včul sa pokúsim:

Ak máte v rámci organizačnej štruktúry firmy určené aj pracovné zaradenie a popis prác (alebo sú súčasťou iných vnútorných predpisov, pracovného poriadku, pracovnej zmluvy atď.) je potrebné vychádzať z "náročnosti práce", ktorá bola pracovnému zaradeniu pridelená.
Ak, to nie je nikde uvedené, postačuje v pracovnej zmluve. Záleží teda na popise činnosti - doporučujem nedávať tam žiadne zodpovednosti. Práca bez zodpovednosti = stupeň náročnosti práce 1 - to je obhájiteľné a zdôvodniteľné.

AVO chcem si zamestnať syna . Potrebujem ho dostať na minimálnu mzdu , viacej si nezaslúži !!!!! . Lenže v rámci firmy pracovné zaradenia v minulosti boli , on už raz bol zamestnancom/ zamestnával ho manžel / , prešiel na živnosť a teraz potrebujem , aby zrušil živnosť a šiel sa ku mne zamestnať . Tak preto som v rozpakoch , čo mám spraviť .

Je to komplikovaný prípad . Tiež neviem čo s ním .
Jana Acsová
30.05.05,09:31
Nič na tom, čo som uviedla nemení ani to, že sa jedná o syna. Ty si môžeš kedykoľvek zmeniť "kategorizáciu pracovných činností", t.j. vytvoríš novú pracovnú pozíciu "pomocnej pracovnej sily" bez pridelenej zodpovednosti. To, že predtým niekde pracoval alebo živnostníčil nie je v tomto prípade podstatné. Podstatné je, že prijal miesto, ktoré si ty vytvorila a to je "pomocná pracovná sila". Však, keď sa mu v budúcnosti pritrafí lepšie riešenie, je to jeho slobodná vôľa. Tvoja slobodná vôľa je zamestnať ho teraz a za "tebou diktovaných podmienok".
evae
30.05.05,10:00
suhlasim s AVO-M/U, riesila som to obdobne, bez zodpovednosti je to minimum.
lenkak
30.05.05,14:48
Práca bez zodpovednosti, to by bolo vhodné riešenie - minimálna mzda.
Manual
30.05.05,16:10
Zitka, prečo si z toho robíš ťažkú hlavu. Ja osobne poznám 4 stredoškoláčky s maturitou a v prac. zmluve majú min. mzdu a robia iné než tam majú napísané. Naformuluj mu tam to čo potrebuješ a že bude robiť niečo iné nemôže nikoho zaujímať
Pekný deň...
ondrejvla
30.05.05,18:20
Zitka, tak ako radili predomnou, minimálna mzda - pomocné práce! Môže mať aj vysokoškolské a keď ho ty zaradíš ako napr.-upratovačku, on podpíše prac.zmluvu na výkony tejto práce, nie je čo riešiť! Vzdelanie a zaradenie je Bohužiaľ! - rozdiel!
Zita5
31.05.05,05:37
Ďakujem Vám za príspevky a podporu .
Nikike
16.10.06,18:09
Dobrý deň, mám otázku. Mám ukončené stredoškolské vzdelanie maturitou a v súčasnej dobe som poslucháčkozu 1. roč. VŠ. Pracovné zaradenie mám finančný referent, sekretárka a platové zaradenie je stanovené podľa doterajšieho maximálne dosiahnutého vzdelania. Počula som, že ak som poslucháčka VŠ, zamestnávateľ je povinný??? rešpektovať tento fakt a zaradiť ma do vyššej platovej triedy bez ohľadu na to, že to moja funkcia nevyžaduje. Je natom niečo pravdy? Ďakujem
azuz
17.10.06,04:57
Dobrý deň, mám otázku. Mám ukončené stredoškolské vzdelanie maturitou a v súčasnej dobe som poslucháčkozu 1. roč. VŠ. Pracovné zaradenie mám finančný referent, sekretárka a platové zaradenie je stanovené podľa doterajšieho maximálne dosiahnutého vzdelania. Počula som, že ak som poslucháčka VŠ, zamestnávateľ je povinný??? rešpektovať tento fakt a zaradiť ma do vyššej platovej triedy bez ohľadu na to, že to moja funkcia nevyžaduje. Je natom niečo pravdy? Ďakujem
Pre platové zaradenie je podstatná práca, ktorú vykonávaš, nie vzdelanie. Napr.: Ak je upratovačkou žena s VŠ neznamená to, že musí mať vyššie platové zaradenie ako žena, ktorá upratuje a má len základné vzdelanie.
Marína
17.10.06,05:53
Podľa charakteristiky stupňov náročnosti pracovných miest sú pracovné miesta do jednotlivých stupňov zaradené podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca. Viď príloha Zákonníka práce.
USPS
17.10.06,07:42
Ahojte. Mám ukončenú strednú školu s maturitou a momentálne pracujem ako hospodárka a tajomníčka. Ako hospodárka vediem účtovníctvo a mzdovú agendu. Ako tajomníčka vediem ostatné agendy spoločnosti, ktorých súčasťou je aj evidencia podielnikov.Všetka zodpovednosť týkajúca sa financií a evedencie je na mne. Pretože je to spoločenstvo fyzických osôb, zamestnancov je málo, ale členov veľa. Som zaradená iba do druhého stupňa náročnocti práce s odôvodnením, že mám iba stredoškolské vzdelanie. Je to správne? Vďaka za odpoveď.
azuz
17.10.06,10:42
Ahojte. Mám ukončenú strednú školu s maturitou a momentálne pracujem ako hospodárka a tajomníčka. Ako hospodárka vediem účtovníctvo a mzdovú agendu. Ako tajomníčka vediem ostatné agendy spoločnosti, ktorých súčasťou je aj evidencia podielnikov.Všetka zodpovednosť týkajúca sa financií a evedencie je na mne. Pretože je to spoločenstvo fyzických osôb, zamestnancov je málo, ale členov veľa. Som zaradená iba do druhého stupňa náročnocti práce s odôvodnením, že mám iba stredoškolské vzdelanie. Je to správne? Vďaka za odpoveď.
Už z názvu vyplýva, že ide o stupne náročnosti práce a nie o stupne dosiahnutého vzdelania. Ku každej pracovnej pozícii (funkcii) má byť vo firme v internom predpise priradený stupeň náročnosti práce, ktorý sa má uplatňovať, bez ohľadu na to, aké má zamestnanec vzdelanie.