speedy_vw
14.12.08,18:40
Chcem poprosiť o radu k správnemu zaučtovaniu spotrebného úveru na kúpu užitkového automobilu (má to ako keby prvky leasingu, lebo som tam platil akontáciu).
Mám k tomu tieto doklady:
1. faktúru+kúpno-pred.zmluvu na auto od predávajúceho (409000,- bez DPH, 77710 DPH, spolu 486710,- Sk)
2. zmluvu k spotrebnému úveru + splátkový kalendár
- obstarávacia cena: 486710,-
- klientom zapaltená časť: 146013,-
- výška spotreb. úveru: 340697,- (anuitná časť - istina)
- úroky spolu za 36 mesiacov: 71676,88

-Platil som banke "akontáciu" 146013,- Sk, oni celú sumu faktúry 486710 zaplatili predajcovi.
-Zatial som si faktúru od predajcu predbežne zaradil medzi došlé faktúry - odpočet DPH v najbližšom daň. priznaní za 4.Q DPH.

účtujem v Alfe - neviem sa vôbec pohnúť ďalej
1. neviem kde a ako správne zaevidovať úver a ako účtovať samotné splátky k nemu, tak aby všetko bolo správne čo sa týka výdavkov ovplivňujúcich/neovplivňujúcich základ dane
2. ako zaevidovať úhradu faktúry za auto, keď to vlastne platila za mna banka

Chcem poprosiť, vedel by niekto s týmto pomôcť?
Ďakujem
speedy_vw
22.12.08,21:34
to naozaj nikto neviete poradit???
lenkam68
26.12.08,14:38
Postup zúčtovania spotrebného úveru v Alfe, je uvedený na stránkach Krosu
v sekcii "Často kladené otázky" dňa 9.10.2008.
m.aj.a
21.01.09,20:22
Chcem poprosiť o radu k správnemu zaučtovaniu spotrebného úveru na kúpu užitkového automobilu (má to ako keby prvky leasingu, lebo som tam platil akontáciu).
Mám k tomu tieto doklady:
1. faktúru+kúpno-pred.zmluvu na auto od predávajúceho (409000,- bez DPH, 77710 DPH, spolu 486710,- Sk)
2. zmluvu k spotrebnému úveru + splátkový kalendár
- obstarávacia cena: 486710,-
- klientom zapaltená časť: 146013,-
- výška spotreb. úveru: 340697,- (anuitná časť - istina)
- úroky spolu za 36 mesiacov: 71676,88

-Platil som banke "akontáciu" 146013,- Sk, oni celú sumu faktúry 486710 zaplatili predajcovi.
-Zatial som si faktúru od predajcu predbežne zaradil medzi došlé faktúry - odpočet DPH v najbližšom daň. priznaní za 4.Q DPH.

účtujem v Alfe - neviem sa vôbec pohnúť ďalej
1. neviem kde a ako správne zaevidovať úver a ako účtovať samotné splátky k nemu, tak aby všetko bolo správne čo sa týka výdavkov ovplivňujúcich/neovplivňujúcich základ dane
2. ako zaevidovať úhradu faktúry za auto, keď to vlastne platila za mna banka

Chcem poprosiť, vedel by niekto s týmto pomôcť?
Ďakujem

Tak som sa potešila tejto otázke, pretože presne na toto hľadám odpoveď aj ja. Avšak s rozdielom, že:
1. majiteľ zaplatil polovicu z celkovej ceny auta v hotovosti v predajni, na čo mu vystavili PPD, Fa je vystavená v plnej výške ceny auta s DPH pre ČSOB Leasing a.s., s ktorou kupujúci uzavrel zmluvu o spotrebnom úvere na zvyšnú polovicu, ktorú bude splácať podľa splátkového kalendára. Na Fa je uvedené, že kupujúci splatil polovicu a druhú polovicu postupujú leasingovej spoločnosti. Môže túto Fa + Zmluvu o spotrebnom úvere použiť ako doklad k DPH?
2. leasingová istina a úroky podobne ako hore
3. potrebujem zaevidovať spotrebný úver, alebo Fa, ale tiež mám s tým problém, ja však účtujem v Pohode. Ešte by som potrebovala radu aj k odpisom, to však patrí do inej časti Porady.
Mám v tom úplne zmätok. Budem vďačná za každý príspevok.
DARJA22
14.02.09,12:23
Doteraz nemám skúsenosti s účtovaním úveru a nie som si istá, ide taktiež o spotrebný úver na kúpu auta.

1. Poplatok za uzatvorenie zmluvy o spotrebnom úvere - VOZD - réžia.

2. Splátka istiny - VNZD

3. Úrok, poistné - VOZD, réžia

Môže mi to niekto potvrdiť, či to môžem takto učtovať?
DARJA22
14.02.09,13:38
Posúvam
lenkam68
14.02.09,16:25
O poplatok navýš OC majetku a do réžie sa ti dostane cez odpisy. Ostatné je OK. Ale ohľadom účtovania spotrebného úveru je tu veľa príspevkov od skúsenejších účtovníkov.:rolleyes:
DARJA22
14.02.09,16:54
lenkam68, ďakujem za odpoveď

po niekoľko hodinovom hľadaní, čítaní príspevkov som sa veru dopátrala, že mám navýšiť vstupnú cenu o ten poplatok a všetko čo som potrebovala vedieť ohľadom účtovania úveru.