feraj
14.12.08,19:03
Mám sedem ročnú nemanželskú dcéru. Od jej narodenia platím výživné 4 000.-Sk.Teraz si matka požiadala o zvýšenie na 10 000.-Sk.Nebránim sa plateniu výživného,ale táto čiastka sa mi zdá trošku prehnaná. Čo bude potom matka žiadať keď dcéra pôjde na strednú...vysokú školu ?!
Problém však nie je len vo výške výživného,ale so stykom s dieťaťom.
Mám povolený styk s dcérou každú druhú sobotu na dve hodiny pred jej domom a len za prítomnosti matky. Márne som sa dovolával úpravy styku na súde /podal som ho 2 krát /,vždy bol môj návrh zamietnutý,nakoľko matka má veľmi dobré známosti na príslušnom súde.
Poraďte mi, ako sa dovolať spravodlivosti,aby som sa okrem peňazí, ktoré pravidelne posielam mohol i dôstojne stretávať zo svojou dcérou.
Bobbix
15.12.08,07:22
Nechces si ma adoptovat?? Fuuha, take vyzivne. Takto to zvycajne byva, ked otecko nemysli na seba a svoju buduci zivot. Ale ak si riaditel banky, nieje dovod sa stazovat. Len si tu poziciu poisti, nech v nej vydrzis az do dochodku.
Skoda, ze nepises toho viac - ci matka dietata zaraba (dost), ake dovody uvadzali sudcovia ked zamietali upravu styku.
Sedem rocne dieta uz je dost velke, aby zvladlo byt bez mamicky aj cely vikend. Ziadaj znova, odvolavaj sa, pripadne navrhni psychologicke vysetrenie na zistenie vyspelosti dietata a overenie, ci moze byt s tebou dlhsi cas. Snad predpokladam spravne, ze mamicka nieje s dietatom aj v skolke/skole, takze nemusi byt ani pri vasom styku.
Karida
15.12.08,10:41
ejha, tak to je fakt dobre vyzivne, a tych 10.000 to uz fakt nechapem:cool:...je matka v hmotnej nudzi??
Ja stojim na opacnej strane - malu k otcovi ale pustam v poho, aj ked obcas mam vyhrady...Ked sa to aj raz zvrtne, urcite jej nebudem branit stykat sa s nim.. Podla mna ziadaj dovtedy, kym ti nevyhovie a to je blbost, urcite ti ju sud musi dat aj na vvikend 7rocnu, pokial niesi nejaky alkoholik, narkoman a nieco podobne.. Ak mas malu rad a citis ze ona ma rada Teba a chces vas vztah upevnit tak musis o nu bojovat, aj ked to asi neni lahke, ak je to tak ako pises, alebo sa dohodnut s matkou..drzim palce
02Michaela
15.12.08,13:30
Mám sedem ročnú nemanželskú dcéru. Od jej narodenia platím výživné 4 000.-Sk.Teraz si matka požiadala o zvýšenie na 10 000.-Sk.Nebránim sa plateniu výživného,ale táto čiastka sa mi zdá trošku prehnaná. Čo bude potom matka žiadať keď dcéra pôjde na strednú...vysokú školu ?!
Problém však nie je len vo výške výživného,ale so stykom s dieťaťom.
Mám povolený styk s dcérou každú druhú sobotu na dve hodiny pred jej domom a len za prítomnosti matky. Márne som sa dovolával úpravy styku na súde /podal som ho 2 krát /,vždy bol môj návrh zamietnutý,nakoľko matka má veľmi dobré známosti na príslušnom súde.
Poraďte mi, ako sa dovolať spravodlivosti,aby som sa okrem peňazí, ktoré pravidelne posielam mohol i dôstojne stretávať zo svojou dcérou.


Ty brďo!!:eek:
Tak toto je čo?!

No určite by som Ti radila, odvolávať sa, keď sudca zamietne tvoj návrh na úpravu styku, lebo moja dcéra má 6 ale od min. roka čiže mala 5 rokov a dokonca cez leto chodí k otcovi na celý mesiac:eek:, lebo tak rozhodol sudca, taktiež každý druhý víkend na celý víkend a 2 hodiny v týždni po obede, a to máme rozdelené aj sviatky a prázniny.
A ak Ti prešlo výživné na 4.000,- SK a teraz od teba chce 10.000,- Sk :eek: výživné, tak to si nejaký milionár??? Ak jej toto prejde, daj vedieť odkiaľ si, rada sa presťahujem, ak tam máte taký skvelý súd.:D
Držím palce.
feraj
15.12.08,19:26
Pre informáciu: Nie som ani riaditeľ banky,ani milionár a môj mesačný príjem je 40 000.-Sk.Som ženatý,mám 54 rokov a mám vlastnú rodinu.
Matka mojej nemanželskej dcéry má vysokoškolské vzdelanie,je slobodná a zarába nie malé peniaze.Ten super súd je v BB ,kde pracuje ako sudkyňa jej spolužiačka.
Ja žijem v BA, takže dochádzať každý druhý týždeň za dcérou na dve hodiny na stretnutie pred jej domom a to ešte za prítomnosti matky nemám záujem.
Navrhoval som súdu, že sa s ňou chcem stretávať sám,bez prítomnosti matky,najprv cez víkend a neskôr som si ju chcel brávať na prázdniny do BA.
To mi však súd už dva krát zamietol !
Bobbix
15.12.08,20:18
Tak si sa mal uz 2x odvolat, pripadne namietat zaujatost, ale urcite si to nemal nechat spravoplatnit. Uz len preto, ze neviem, ako v BB pracuju sudy, no napr v KE beru na vedomie, ze je nejake podanie 4 mesiace az dva a pol roka. A deti rastu a rastu a rastu.
Poinformuj sa o pravnikoch, vyber si, ale casto ho aj tak kontroluj, kazde podanie najprv s nim konzultuj, aj ked ho bude podavat on. Oni totiz pracuju velmi sucho, snazia sa dodrziavat zakony a presne formulacie, (co o sudcoch velmi tvrdit z mojej praxe nemozem) preto casto byva lepsie, ked ti len poradi a napises a podas podanie sam.
b20
31.12.08,07:30
nedaj sa, odvolavaj a dovolavaj. existuju sudy aj mimo BB. Najvyssi sud v BA, Ustavny sud v KE, resp Strasburg...
takyto styk s dietatom nie je v zaujme maloleteho dietata. Mas pravo na jeho vychovu a nie na jeho navstevu...

Ak si niekto mysli ze 2 hod za 2 tyzdne je vychova, tak nech to da na papier. Takeho sudcu by som sa hned opytal kolko je ochotny do vychovy svojho dietata obetovat...
A potom s tym uz len treba ist na ustavny sud, alebo do strasburgu
gtds
02.01.09,07:34
no a uz som tu aj ja , medzi zufalcami chcem sa len spytat kto ma prednostne pravo na dieta ked je matka v zahranici na dovolenke. otec alebo stara matka syna ?. chcem len podotknut ze nie sme zosobaseny ale ani nemame urceny ziadny sposob styku ani vyzivne , doteraz sme zili akoze spolu , dakujem za radu , do buducna budem ma urcite otazok viac
Chobot
02.01.09,08:15
no a uz som tu aj ja , medzi zufalcami chcem sa len spytat kto ma prednostne pravo na dieta ked je matka v zahranici na dovolenke. otec alebo stara matka syna ?. chcem len podotknut ze nie sme zosobaseny ale ani nemame urceny ziadny sposob styku ani vyzivne , doteraz sme zili akoze spolu , dakujem za radu , do buducna budem ma urcite otazok viac

Pokiaľ nie si alkoholik alebo nemáš iné prehrešky na rováši, tak otec je predsa len priamy rodič a má rodičovské práva, pokiaľ sa matka nemôže o dieťa starať. Aby bolo dieťa pridelené starej mame, to by musel rozhodnúť súd na základe dôkazov, že nie si schopný alebo spôsobilý starať sa riadne o dieťa.

Ty ako otec máš rodičovské (opatrovnícke) práva zo zákona. Stará matka by ich musela získať rozhodnutím súdu.
universalcomfort
05.01.09,06:50
Pokiaľ nie si alkoholik alebo nemáš iné prehrešky na rováši, tak otec je predsa len priamy rodič a má rodičovské práva, pokiaľ sa matka nemôže o dieťa starať. Aby bolo dieťa pridelené starej mame, to by musel rozhodnúť súd na základe dôkazov, že nie si schopný alebo spôsobilý starať sa riadne o dieťa.

Ty ako otec máš rodičovské (opatrovnícke) práva zo zákona. Stará matka by ich musela získať rozhodnutím súdu.
velmi pekne ti dakujem , chlapca skryvaju v cechach u znamich , je tam s o starou mamou , a byvala partnerka , uz vcera letela do thajska, nie som ani alkoholik ani nic podobne , je to na dlhsie , vysvetlit preco to tak spravila takze ako mozem teraz si zobrat chlapca? aby som neporusil nejaky zakon? lebo len na to cakaju mam ist na policiu do ciech doniest rodny list a ist s policajmi alebo , ako? dakujem , ak si este najdes cas
Chobot
05.01.09,07:37
velmi pekne ti dakujem , chlapca skryvaju v cechach u znamich , je tam s o starou mamou , a byvala partnerka , uz vcera letela do thajska, nie som ani alkoholik ani nic podobne , je to na dlhsie , vysvetlit preco to tak spravila takze ako mozem teraz si zobrat chlapca? aby som neporusil nejaky zakon? lebo len na to cakaju mam ist na policiu do ciech doniest rodny list a ist s policajmi alebo , ako? dakujem , ak si este najdes cas

Na tvojom mieste by som asi navštívil svokru za asistencie polície, aby ti umožnili zobrať si tvoje dieťa. Zober si všetky doklady, ktoré máš a s tým zájdi v ČR na políciu, že neoprávnene zadržiavajú tvojho syna. Uvidíš, aký postoj zaujme polícia - hádam by mali pomôcť.
STRELEC
05.01.09,07:50
Rozhodne by som sa VOPRED poradil s právnikom o prípadnom postupe. Bude to asi komplikovanejšie. Aj keď si otec, je možné, že sa aj tak vyžaduje rozhodnutie súdu o zmene. To, že matka zverila dieťa do dočasnej opatery inej osobe na to možno vplyv nemá.
Polícia by pravdepodobne odmietla robiť asistenciu pri "prevzatí dieťaťa" bez rozhodnutia súdu.
Je to len môj laický názor samozrejme.
vanili
05.01.09,08:34
Mám sedem ročnú nemanželskú dcéru. Od jej narodenia platím výživné 4 000.-Sk.Teraz si matka požiadala o zvýšenie na 10 000.-Sk.Nebránim sa plateniu výživného,ale táto čiastka sa mi zdá trošku prehnaná. Čo bude potom matka žiadať keď dcéra pôjde na strednú...vysokú školu ?!
Problém však nie je len vo výške výživného,ale so stykom s dieťaťom.
Mám povolený styk s dcérou každú druhú sobotu na dve hodiny pred jej domom a len za prítomnosti matky. Márne som sa dovolával úpravy styku na súde /podal som ho 2 krát /,vždy bol môj návrh zamietnutý,nakoľko matka má veľmi dobré známosti na príslušnom súde.
Poraďte mi, ako sa dovolať spravodlivosti,aby som sa okrem peňazí, ktoré pravidelne posielam mohol i dôstojne stretávať zo svojou dcérou.
Drzim Ti palce, fejar. Ziadas spravnu vec, ziadna matka nema pravo zasahovat takymto sposobom do vztahu dieta-otec, samozrejme, pokial otec nie je alkoholik alebo nie je iny problem. Musis byt len vytrvaly a hlavne mat podporu u svojej terajsej rodiny, ale tu pravdepodobne mas. Tvoja dcera uz nie je male dieta a iste jedneho dna bude (a aj uz ma) na veci svoj nazor.
Ja sama som matkou 3,5 rocnych dvojciat, s ich otcom nezijem a zo zaciatku bol nas vztah dost pestry. Ale som si povedala, ze nebudem nijako negativne zasahovat do vztahu deti k ich otcovi, maju ho jedneho a na cely zivot, snazila som sa praveze o to, aby vsetko bolo ok a ani veci ohladne jeho povinnosti som neriesila a dnes vidim, ze tato cesta bola spravna a prinasa ovocie. Dnes spolu normalne komunikujeme, riesime veci, dohodneme sa na com treba, deti ho maju rady a on ich tiez.
Takze, len vytrvaj a ziadaj, ziadaj, ziadaj. Hlavne ukaz dcere, ze ju mas rad a ono aj ked nie hned, jedneho dna sa to vrati.
Andrea
Bobbix
05.01.09,12:05
Zo sudu nepotrebujes ziadne potvrdenie preto, aby si si siel po svoje dieta. Svokra by mala narok sa starat o dieta v pripade ze by otec neexistoval/bol neznamy, alebo zeby prebehlo sudne konanie, v ktorom by jej bolo dieta zverene do opatery. Svokrusi pekne oznam kedy si po dieta prides (napr. telegramom, nech mas doklad) a zaroven jej oznam (v tom istom telegrame), ze ocakavas jej plnu sucinnost pri tomto akte. Iba v tom pripade, ze by to odmietla, chod so vsetkymi dokladmi na policiu.
STRELEC
06.01.09,06:44
Zo sudu nepotrebujes ziadne potvrdenie preto, aby si si siel po svoje dieta. Svokra by mala narok sa starat o dieta v pripade ze by otec neexistoval/bol neznamy, alebo zeby prebehlo sudne konanie, v ktorom by jej bolo dieta zverene do opatery. Svokrusi pekne oznam kedy si po dieta prides (napr. telegramom, nech mas doklad) a zaroven jej oznam (v tom istom telegrame), ze ocakavas jej plnu sucinnost pri tomto akte. Iba v tom pripade, ze by to odmietla, chod so vsetkymi dokladmi na policiu.
Telegramy už neexistujú. Pošta ich zrušila. V tomto prípade to však absolútne nevadí.
PS: Citované by som využil len s pomocou telegramu :)
Bobbix
06.01.09,07:23
Za slovo telegram si moze dosadit cokolvek. Nemusim vediet o vsetkom, co som nikdy nepotreboval, ze zaniklo.
Tvoja reakcia je vsak typicka pre VIP clenov. Neporadi k teme, zautoci na osobu.
A teraz mi VIP-ckari rychlo davajte cervene vypinaciky.

Cest vynimkam.
willma
06.01.09,07:32
mimotemy Bobbix, začínaš byť vzťahovačný, Strelec len v dobrom upozornil na to, že prísť na poštu a žiadať službu, ktorá je už pár rokov zrušená- no prinajmenšom ako poznám "tety" poštárky-pripadal by si tam žiadateľ ako blb.
Bobbix
06.01.09,07:43
willma, strelec reagoval dvoma riadkami. Tak si precitaj aj ten druhy.
willma
06.01.09,08:31
práve že som ho čítala. a všimla som si aj smajlíka. A nepostrehla som tam žiaden útočný tón.
mirka1979
08.01.09,13:48
Dobrý ... ja by som sa chcela spýtať, či má niekto skúsenosti so zmenou priezviska u dieťaťa. veci sa majú tak, že s dcérkou som zostala sama žiť od jej 7.mesiacov, keď mala rok - rozviedli nás a potom bývalý manžel chodil malú navštevovať max.2-3x/mesačne max. na hodinku (čo je skutočne pramálo). V čase nášho rozvodu už bývalý čakal dieťa s inou - jeho novou manželkou a od jeho narodenia sa prestal s našou dcérkou stretávať úplne, neprejavoval žiadny záujem o ňu, o jej zdravotný stav, proste prestala pre neho existovať. to že má ešte jedno dieťa si spomenul hádam len vtedy, keď mu mesačne z účtu odišli alimenty. všetko by bolo o.k., ja som bola zvyknutá, že som na všetko sama a keď mala dcérka 3 roky spoznala som sa teraz už s mojím manželom, ktorý mi v podstate s dcérkinou výchovou pomáha od jej 3 rokov, iného ocka malá ani nepozná, nakoľko na biologického si skutočne nemôže pamätať, keďže bola veľmi maličká. O jeho existencii však vie, ale nepýta sa na neho ani ju vôbec nezaujíma. Teraz má 6 rôčkov a narodila sa mi druhá dcérka. Malá veľmi trpí, že sa chce volať priezviskom ako jej sestrička a ocko a v podstate už aj ja. Boli sme na súde, kde mi moju žiadosť museli zamietnuť, pretože som používala dvojpriezvisko (nové po novom manželovi a staré po starom manželom - nie z nostalgie, ale pretože som sa nechcela volať inak ako moje dieťa). A keďže sa prakticky jedným priezviskom volám ako dcéra, museli mi žiadosť zamietnuť s poznámkou, že keď si zmením priezvisko a budem užívať len to nové, vtedy sa môžem odvolať a určite mi súd vyhovie, nakoľko biologický otec skutočne neprejavuje o malú ani minimálny záujem. Môj bývalý samozrejme na súde tvrdil, ako veľmi dcérku miluje a pri otázke prečo teda o ňu nejaví záujem - odpovedal, že si myslel, že mu ju nedám......asi tak. a tak som sa odvolala a čakám na predvolanie zo súdu (súd v KE) a držte mi palce či to skutočne vyjde..... myslíte, že teraz už mám skutočne šancu alebo som tú zmenu priezviska podstúpila zbytočne a moja princezná sa bude volať inak ako celá jej milujúca rodina po mužovi, ktorý ani nevie ako teraz vyzerá?
ragafi
20.10.09,10:54
Ahojte chcel by som sa opytat, podal som na sud o upravu styku s dcerou ma 9 rokov, ex mi ju nechcela davat vobec stale si nieco vymyslala proste sa mi msti.Nie som alkoholik ani nic. Akurat ze pracujem v zahranici, mal som povodne prist v january domov uz nastalo ale okolnosti nedovolia musim ostat este, neviete mi poradit ci by som mohol dat taky navrh ze chodim domov tri krat do roka mohol by som aj presne datumy urcit, ci by som ju mohol mat vtedy? Ci sa to da len tak ze musim prist na sk a tak ako to je ze kazdy druhy vikend...... tak by som chcel urcite ked sa vratim na sk.Sud mam teraz uz 5.novembra. Dakujem za odpovede a rady.
arizona
20.10.09,11:21
Ahojte chcel by som sa opytat, podal som na sud o upravu styku s dcerou ma 9 rokov, ex mi ju nechcela davat vobec stale si nieco vymyslala proste sa mi msti.Nie som alkoholik ani nic. Akurat ze pracujem v zahranici, mal som povodne prist v january domov uz nastalo ale okolnosti nedovolia musim ostat este, neviete mi poradit ci by som mohol dat taky navrh ze chodim domov tri krat do roka mohol by som aj presne datumy urcit, ci by som ju mohol mat vtedy? Ci sa to da len tak ze musim prist na sk a tak ako to je ze kazdy druhy vikend...... tak by som chcel urcite ked sa vratim na sk.Sud mam teraz uz 5.novembra. Dakujem za odpovede a rady.
Môžeš si dať návrh na súd , na upravenie styku s dieťaťom, opíš svoje dôvody . Nakoľko žiješ v zahraničí , je možné upraviť stretnutia s dieťaťom. ( ale záleží aj od sudcu :rolleyes::mee: )
SlavaK
28.05.10,17:12
Ahojte
Veľa by som chcela, keby som chcela vzor podania na úpravu styku s dieťaťom. Syn mi bol zvereny do vychovy sudom od narodenia. Tera je uz v puberte a velmi potrebuje otcovsku ruku, neviem si s nim rady. Otec doteraz nejavil velky zaujem o stretanie so synom. Ma o vobec vyznam? Mate podobne skusenosti?
Dakujem. S.
arizona
28.05.10,18:44
Ahojte
Veľa by som chcela, keby som chcela vzor podania na úpravu styku s dieťaťom. Syn mi bol zvereny do vychovy sudom od narodenia. Tera je uz v puberte a velmi potrebuje otcovsku ruku, neviem si s nim rady. Otec doteraz nejavil velky zaujem o stretanie so synom. Ma o vobec vyznam? Mate podobne skusenosti?
Dakujem. S.
Ak otec nejaví záujem o dieťa, ani súd ho neprinúti, aby sa s ním teraz začal stretávať a vychovávať ho...
Možno by bolo lepšie otcovi zatelefonovať, či stretnúť sa s ním osobne a požiadať ho o pomoc .;)
rolexka
28.09.10,18:34
ahojte, ja mam v podstate opacny problem..ja mam aj vyzivne aj styk dcery s jej otcom upraveny dohodou schvalenou sudkynou. avsak.. ta dohoda je zneuzivana v moj neprospech... "otecko" si de facto chodi ako chce... nejake terminy , ktore si v podstate sam navrhol nedodrziava a to sa s malou chcel vidavat dvakrat do tyzdna..niekedy vobec nepride, inokedy raz do tyzdna ale kazdopadne v ziadnom pripade ma neinformuje o tom, ze nedojde..ja som slobodna mamicka, navyse studujuca vysoku skolu (nastastie uz koncim), ale aj napriek tomu nesedim cely den doma. Aj ja si potrebujem zorganizovat cas a hlavne vediet ci mozem niekde s malou ist..ak ma niekto skusenosti, prosim poradte..