boris30
14.12.08,21:18
Dobrý deň poraďáci, rád by som sa opýtal či niekto nevie zodpovedne povedať ako to bude s nespotrebovanými kolkami v SKK po prechode na EURO, teda od 1.1.2009 ?? Mám totiž pripravené kolky na zriadenie novej s.r.o. v hodnote 11000,-Sk a nestihnem to podať tento rok na ŽR a OR. Údajne už od 1.1.2009 nemajú platiť. Znamená to, že ani ŽR a OR mi ich neprevezme pri zápise spoločnosti? Zamestnankyňa pošty v Dúbravke mi hovorila, vraj ich v prípade nespotrebovania bude možné vrátiť na pošte na ktorej sa zakúpili s predložením originál dokladu (ktorý tam ostane=opravné daňové ak som ich už dal do nákladov) a bude to stáť 5% poplatok zo sumy vrátených kolkov.
P.S. ak som to zle zaradil, pošlite mi link kam túto tému šupnúť.

Ďakujem za reakcie a ostávam s pozdravom boris30
Muška
14.12.08,20:55
citácia z článku:
Aké obdobie sa bude platiť eurom a zároveň slovenskou korunou? Rovnako ľudí zaujímajú aj ceniny (kolky, známky).
- Ceniny sú vyňaté z dvojitého oceňovania. Ukončenie ich platnosti bude včas vyhlásené.

tu je celý článok:
http://www.plus1den.sk/financie/euro-nepocka-3.html
boris30
14.12.08,22:29
Tam toho moc neni, teda nič konkrétneho.
Ďakujem
Chobot
14.12.08,22:53
Dobrý deň poraďáci, rád by som sa opýtal či niekto nevie zodpovedne povedať ako to bude s nespotrebovanými kolkami v SKK po prechode na EURO, teda od 1.1.2009 ?? Mám totiž pripravené kolky na zriadenie novej s.r.o. v hodnote 11000,-Sk a nestihnem to podať tento rok na ŽR a OR. Údajne už od 1.1.2009 nemajú platiť. Znamená to, že ani ŽR a OR mi ich neprevezme pri zápise spoločnosti? Zamestnankyňa pošty v Dúbravke mi hovorila, vraj ich v prípade nespotrebovania bude možné vrátiť na pošte na ktorej sa zakúpili s predložením originál dokladu (ktorý tam ostane=opravné daňové ak som ich už dal do nákladov) a bude to stáť 5% poplatok zo sumy vrátených kolkov.
P.S. ak som to zle zaradil, pošlite mi link kam túto tému šupnúť.

Ďakujem za reakcie a ostávam s pozdravom boris30

Kolky s uvedenou hodnotou v SKK budú platné do 15.1.2009. Od 17.1.2009 bude možné nespotrebované kolky vrátiť na vybraných poštách na základe písomnej žiadosti (je to len formálna vec - ale musia byť uvedené predpísané údaje - meno, adresa, počet kolkov...). Doklad o kúpe nie je treba prikladať - zákon to neukladá ako povinnosť, tá zamestnankyňa bola asi príliš iniciatívna - navyše tam ich ani nebudú odkupovať.

Viď zákon o kolkových známkach, prechodné ustanovenia:
(1) Platnosť kolkových známok vydaných podľa doterajších predpisov10) sa skončí 16. dňom po zavedení meny euro v Slovenskej republike.
...
(4) Kolkové známky podľa odseku 1 bude ministerstvo od 17. dňa po zavedení meny euro v Slovenskej republike do troch mesiacov po zavedení meny euro v Slovenskej republike odkupovať prostredníctvom distribútora na základe písomnej žiadosti. Žiadateľ v žiadosti predloží kolkové známky podľa odseku 1, pripojí zoznam s uvedením počtu kolkových známok podľa ich nominálnych hodnôt a uvedie celkovú sumu kolkových známok predložených na odkúpenie, a ak ide o fyzickú osobu, uvedie jej meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu, a ak ide o právnickú osobu, uvedie jej názov a sídlo. Žiadateľovi sa vyplatí nominálna hodnota odkúpených kolkových známok po overení ich pravosti. Celková suma za odkúpené kolkové známky sa prepočíta konverzným kurzom na eurá a zaokrúhli podľa osobitného predpisu.11)

A tu je zoznam pôšt, ktoré budú vykupovať kolk. známky:

Pošta:

1. Bratislava 1, Námestie SNP 35
2. Bratislava 2, Tomášikova 54
3. Bratislava 24, Mlynské Nivy 31 SAD
4. Bratislava 4, Karloveská 34
5. Bratislava 5, Vlastenecké nám. 4
6. Banská Bystrica 1, Horná 1
7. Banská Bystrica 3, Zvolenská cesta 34
8. Banská Bystrica 4, Kyjevské nám. 6
9. Košice 1, Poštová 20
10. Košice 2, Thurzova 3
11. Košice 3, Južná trieda 31
12. Košice 4, Komenského 30
13. Nitra 1, Sládkovičova 2
14. Nitra 3, Štefánikova 50
15. Nitra 4, Štúrova 20
16. Prešov 1, Masarykova 2
17. Prešov 3, Sabinovská ul.
18. Prešov 5, Švábska 32
19. Trenčín 1, Mierové námestie 21
20. Trenčín 3, Šoltésovej ul.
21. Trenčín 4, Dlhé hony 1159
22. Trnava 1, Trojičné námestie 8
23. Trnava 2, Dohnányho 17
24. Trnava 3, Veterná 40
25. Žilina 1, Sládkovičova 169/14
26. Žilina 2, Hviezdoslavova 3
27. Žilina 3, Budatín, Na lány 387
boris30
17.12.08,08:13
Ďakujem pekne za komplet citáciu ustanovenia. Vytlačil som ju a dám ju prípadne pani prečítať. Nenašiel som tam však nič o tých percentách.
S pozdravom
Chobot
17.12.08,08:22
Ďakujem pekne za komplet citáciu ustanovenia. Vytlačil som ju a dám ju prípadne pani prečítať. Nenašiel som tam však nič o tých percentách.
S pozdravom

Myslím, že pošta nemá nárok účtovať si nejaké percentá za odkúpené kolky. Oni ich musia odkúpiť v nominálnej hodnote.

Nech ti tá pani ukáže cenník alebo iný dokument, o ktorý sa opierala, keď ti tvrdila, že to bude s poplatkom. Zákon hovorí jednoznačne, že vyplatená bude nominálna hodnota prepočítaná na euro.
Ziarowka
15.01.09,18:09
Prikladám žiadosť o odkúpenie kolkov, možno sa zíde
ajale
16.01.09,19:52
Mala otazka, kolko EUROvy kolok nahradzuje 100 korunovy pri ziadosti o zivnost? Dnes som totiz dala 4,50 EUR na novy obciansky a pochybujem, ze kedysi {este pred mesiacom} stal 135,56Sk. Diky
Excise Duty
19.01.09,11:22
Mala otazka, kolko EUROvy kolok nahradzuje 100 korunovy pri ziadosti o zivnost? Dnes som totiz dala 4,50 EUR na novy obciansky a pochybujem, ze kedysi {este pred mesiacom} stal 135,56Sk. Diky
Pozri zákon č. 465/2008 Z. z. ktorým sa menia a dopĺňajú zákony v pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky v súvislosti so zavedením meny euro v Slovenskej republike. Tam nájdeš odpoveď na tvoju otázku, konkrétne v Čl. XII.
duves
28.01.09,13:09
Aktualne kolky a poplatky.
upozornenie: v kolkoch je mozne platit iba do vysky 300 €!!!!