Monika78
15.12.08,07:53
Dobrý deň, chcem poprosiť o poradenie skúsenejších kolegov. vie mi niekto poradiť ako sa počíta dôchodkový vek? Mám rozne tabuľky pred sebou ale rada by som si to s niekým odsúhlasila.
zamestnankyňa je narodená 5.5.1954 a mala dve deti. Podľa tých materiálov čo mám by mala
byť starobným dôchodcom v 59 rokoch a šesť mesiacov t.j. 5.11.2013
Je to tak správne? Už som dlho nepracovala s touto problematikou. A ešte jedna vec: ako sa jej vypočíta dôchodok. chcela by vedieť orientačne a ja jej neviem v tomto fundovane poradiť. Ide o to , či sa posledných desať rokov najlepších päť rokov berie do úvahy tak ako to bolo, alebo je už aj toto ináč? poprosím o radu.
Tweety
15.12.08,06:55
Dobrý deň, chcem poprosiť o poradenie skúsenejších kolegov. vie mi niekto poradiť ako sa počíta dôchodkový vek? Mám rozne tabuľky pred sebou ale rada by som si to s niekým odsúhlasila.
zamestnankyňa je narodená 5.5.1954 a mala dve deti. Podľa tých materiálov čo mám by mala
byť starobným dôchodcom v 59 rokoch a šesť mesiacov t.j. 5.11.2013
Je to tak správne? Už som dlho nepracovala s touto problematikou. A ešte jedna vec: ako sa jej vypočíta dôchodok. chcela by vedieť orientačne a ja jej neviem v tomto fundovane poradiť. Ide o to , či sa posledných desať rokov najlepších päť rokov berie do úvahy tak ako to bolo, alebo je už aj toto ináč? poprosím o radu.
kuk sem, tu nájdeš všetko o tom, aj tabuľku:
http://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s#dochodkovy-vek
Monika78
15.12.08,07:21
Ďakujem ale toto presne mám. len ma zaujíma či sa dá vypočítať informatívne výška dôchodku. Ide mi o to, že by som rada pomohla kolegynke ohľadom výšky platu-upraviť tak aby sa jej to prejavilo aj v dôchodku.
Anja111
15.12.08,16:01
Ďakujem ale toto presne mám. len ma zaujíma či sa dá vypočítať informatívne výška dôchodku. Ide mi o to, že by som rada pomohla kolegynke ohľadom výšky platu-upraviť tak aby sa jej to prejavilo aj v dôchodku.
Máš tam aj kalkulačku:
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
m.hladka
15.12.08,16:14
Dobrý deň, chcem poprosiť o poradenie skúsenejších kolegov. vie mi niekto poradiť ako sa počíta dôchodkový vek? Mám rozne tabuľky pred sebou ale rada by som si to s niekým odsúhlasila.
zamestnankyňa je narodená 5.5.1954 a mala dve deti. Podľa tých materiálov čo mám by mala byť starobným dôchodcom v 59 rokoch a šesť mesiacov t.j. 5.11.2013. Je to tak správne? - Áno
Už som dlho nepracovala s touto problematikou. A ešte jedna vec: ako sa jej vypočíta dôchodok. chcela by vedieť orientačne a ja jej neviem v tomto fundovane poradiť. Ide o to , či sa posledných desať rokov najlepších päť rokov berie do úvahy tak ako to bolo, alebo je už aj toto ináč? poprosím o radu. Berie sa posledných 10 odpracovaných rokov, čiže sa jej bude počítať od roku 2003, alebo 2004, podľa toho kedy ukončí pracovný pomer a požiada o dôchodok.

Je to smutné, ale padli sme do toho horšie ako sme čakali.
m.hladka
15.12.08,18:22
Sorry, ak som zle pochopila zákon, budem rada, ak sa mýlim.
Prikladám výpis zo SP o podmienkach:

Zmeny v podmienkach nároku na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok
A. Starobný dôchodok
Potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia na vznik nároku na starobný dôchodok sa predlžuje z 10 na 15 rokov. To znamená, že ak poistenec dosiahne dôchodkový vek po 31. decembri 2007, nárok na starobný dôchodok mu vznikne len vtedy, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov.

Predĺženie potrebného počtu rokov obdobia dôchodkového poistenia sa nevzťahuje na poistencov, ktorí dôchodkový vek dosiahli v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2007. Týmto poistencom stačí na vznik nároku na starobný dôchodok naďalej získať aspoň 10 rokov obdobia dôchodkového poistenia.
Poistencom, ktorí dôchodkový vek dovŕšili ešte pred 1. januárom 2004, ale do 31. decembra 2007 nezískali počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na starobný dôchodok, vznikne nárok na starobný dôchodok, ak boli dôchodkovo poistení najmenej 10 rokov a dosiahli najmenej 62 rokov veku.

P.s. mám taký pocit, že bola nejaká zmena pri výpočte, ale neviem to teraz nájsť. Budem hľadať.