DarkaS
15.12.08,08:33
Dobrý deň, prosím o radu ohľadom dedenia.
Sme dvaja súrodenci. Pred 23 rokmi nám zomrela mama. Dedili sme podľa zákona - otcovi zostala 1/2 rodinného domu, druhá polovica sa rozdelila medzi otca, brata a mňa, takže každý zdedil 1/6. Otec mal potom družku, ktorej predal svoju polovicu domu, takže mu vlastne zostala iba tá 1/6 po našej mame. V tomto roku otec zomrel a my s bratom dedíme po ňom iba tú 1/6. Notárka nás vyzvala, aby sme dali spraviť úradný odhad domu. Ten je hotový, ale notár odhad odovzdal priamo notárke, takže ani neviem, na akú hodnotu bol dom odhadnutý. A teraz moja otázka: Poplatky notárke budeme platiť z celej hodnoty majetku, alebo iba z tej 1/6, ktorá je vlastne predmetom dedičstva? (Poplatok, ktorý nám bol oznámený sa mi zdá dosť vysoký - cca 11500,-- Sk)
Ďakujem za radu.
Marína
15.12.08,11:53
Odmena notárovi sa bude počítať z hodnoty majetku po poručiteľovi, t. z. z 1/6 hodnoty domu takto:
z prvých 100000 Sk 2% = 2000 Sk
z ďalších 400000 Sk 1% = 4000 Sk
z ďalších 500000 Sk 0,7% = 3500 Sk
z prevyšujúcich 1000000 Sk 0,4%= 2000 Sk
Spolu 11500 Sk z odhadnutej ceny 1/6 domu 1500000 Sk.
Poznámka: Táto suma nemusí byť správna, ak v 11500 Sk je už zahrnutá odmena notárovi za výdavky napr. poštovné, poplatky peňažných ústavov súvisiace so zisťovaním zostatku na účtoch poručiteľa a pod.
iriska
15.12.08,17:17
Rada by som podotkla k tejto téme, že v dedičskom konaní sa na nehnuteľnosť nemusí vyhotovovať znalecký posudok, pokiaľ sa dedičia dohodnú na jej cene. Čiže ak dedíme traja súrodenci byt v centre mesta a dohodneme sa, že jeho cena bude 3000 Sk, tak bude 3000 Sk a notárka dostane poplatok iba z toho a ešte ušetríte za posudok.
DarkaS
16.12.08,10:42
Takú možnosť nám notárka nedala - nariadila odhad, poradila odhadcu - a zacvakala som odhad a ani som ho nevidela. Odhadca ho postúpil rovno notárke.
Aj tak díky za radu.
iriska
16.12.08,13:01
V dnešnej dobe verím, že to tá notárka ani nevedela (aj keď nechcem ich všetkých hádzať do jedného vreca).
vieroslava
16.12.08,13:33
Je taká možnosť predediť majetok bez ocenenia, ale notári s obľubou ten posudok požadujú, veď ich to nič nestojí. A ak to požaduje notár, tak chudák dedič nemá inú možnosť, len jeho požiadavku splniť.
Len ma zaráža jedna vec, znalecký posudok na stanovenie ceny si predpokladám objednávala ty a nie notár, tak nechápem, prečo znalec dal posudok rovno notárke. Požadovala by som od znalca minimálne jeden exomplár pre seba. A ako si vlastne za ten posudok zaplatila, keď si ho ani nevidela?
Petra Nová
17.12.08,08:13
Rada by som podotkla k tejto téme, že v dedičskom konaní sa na nehnuteľnosť nemusí vyhotovovať znalecký posudok, pokiaľ sa dedičia dohodnú na jej cene. Čiže ak dedíme traja súrodenci byt v centre mesta a dohodneme sa, že jeho cena bude 3000 Sk, tak bude 3000 Sk a notárka dostane poplatok iba z toho a ešte ušetríte za posudok.
Súhlasím s prvou vetou, že notár nemusí vždy zisťovať cenu majetku tak, že dá vyhotoviť znalecký posudok. Nemusí to urobiť napr. u nehnuteľnosti, pretože notári majú dobrý prehľad o cenách nehnuteľnosti v regióne kde pôsobia. Netrvajú na vyhotovení znaleckého posudku hlavne vtedy, ak cena nehnuteľnosti, ktorú uvádzajú pozostalí, sa výrazne neodlišuje od ceny podľa ich skúseností.
Ale so záverom z Tvojej druhej vety sa nedá súhlasiť. Ako príklad si uviedla byt v centre mesta , troch dedičov a 3000,- Sk. Absolútne nemôže platiť, že ak sa dedičia dohodnú, že jeho cena je 3000,- Sk, tak bude cena 3 000, Sk a notár to musí akceptovať. Takýto záver odporuje ustanoveniam §§175m a 175o Osp, podľa ktorých súd zistí a určí všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa. Ak je v zákone uvedené, že zistí, tak to musí zistiť objektívne sám a nie vychádzať z toho , ako sa účastníci vyjadria. A treba si uvedomiť, že z ceny dedičstva sa nevypočítava len notárova odmena, ale aj súdny poplatok z dedičstva. A keďže sa jedná o poplatok štátu, nemôže byť je základ pre výpočet ponechaný na ľubovôľu dedičov, ale musí byť stanovený objektívne. A za toto nesie notár, ako súdny komisár, zodpovednosť.
iriska
17.12.08,10:40
Myslím, že štátu zatiaľ nehrozí nejaký únik poplatkov, lebo dedičia sa väčšinou nedokážu dohodnúť.