efana9
15.12.08,11:18
Ahojte poraďáci. Kolegyňa čerpá sociálny fond na cvičenie v Regecentre. Doniesla mi bloček na 3000,- Sk, na ktorom je vyčíslená aj DPH. Môžme si ako firma túto DPH uplatniť? Ako to mám zaúčtovať a akú sumu jej mám zdaniť vo výplate, sumu bez DPH alebo s DPH. Vôbec sa neviem z toho vymotať. Ďakujem
Tweety
15.12.08,10:22
Ahojte poraďáci. Kolegyňa čerpá sociálny fond na cvičenie v Regecentre. Doniesla mi bloček na 3000,- Sk, na ktorom je vyčíslená aj DPH. Môžme si ako firma túto DPH uplatniť? Ako to mám zaúčtovať a akú sumu jej mám zdaniť vo výplate, sumu bez DPH alebo s DPH. Vôbec sa neviem z toho vymotať. Ďakujem
Firma si dph neuplatní, je to čerpanie SF v celkovej výške s dph.
fizzy
23.01.09,06:41
A ked je faktura vystavena na firmu, ktora poskytla regeneracny pobyt pre zamestnancov? v tedy si DPH taktiez nemoze uplatnit?
Milan Benka
23.01.09,10:58
A ked je faktura vystavena na firmu, ktora poskytla regeneracny pobyt pre zamestnancov? v tedy si DPH taktiez nemoze uplatnit?

Nie .
kacena26
05.08.09,11:14
Ahojte, so socialneho fondu uhrádzam prenájom plochy, na ktorej si umiestnime vlastné ubyt. zariadenie. prišla mi od prenajímateľa fa zaklad dane + DPH, s takejto fa si neuplatním dph a zaučtujem len celkovú sumu. 472/321. a čo ak nebudem mať dostatok peňazí na SF a faktúru uhradím s bežného účtu, tým pádom, by som to neučtovala ako čerpanie SF ale ako nedaňový náklad - pripočitateľnú položku k ZD 518/321 a teraz neviem ci si v takomto prípade možem s tejto FA uplať DPH. teda či možem účtovat 518/321, 343/321
Jana Acsová
05.08.09,11:36
... a čo ak nebudem mať dostatok peňazí na SF a faktúru uhradím s bežného účtu, tým pádom, by som to neučtovala ako čerpanie SF ale ako nedaňový náklad - pripočitateľnú položku k ZD 518/321 a teraz neviem ci si v takomto prípade možem s tejto FA uplať DPH. teda či možem účtovat 518/321, 343/321To koľko je na 221 firmám často nekorešponduje s tým, čo majú na 472. T.j. prostriedky SF účtujete na 472 a na účte 221 účtujete o preddavkoch a súvisiacich účtovných operáciách s tým, že účet podlieha spresneniu - vyúčtovaniu. Preto odporúčam skontrolovať si stav na účte 472 - to je skutočný záväzok voči zamestnancom z titulu nečerpaného sociálneho fondu. Samozrejme za predpokladu, že na účte SF účtujete priebežne.

A ešte k čerpaniu SF: predpokladá sa smernica a možnosť spravodlivého prístupu zamestnancov k čerpaniu na základe stanovených vnútorných pravidiel a plánovaného čerpania.


...tým pádom, by som to neučtovala ako čerpanie SF ale ako nedaňový náklad - pripočitateľnú položku k ZD 518/321 a teraz neviem ci si v takomto prípade možem s tejto FA uplať DPH. teda či možem účtovat 518/321, 343/321A čo sa Vám zmení na účele výdavku? Nič. Zjednodušene zmení sa iba zdroj financovania. DPH nie je viazaná na financovanie, ale na to, ČO JE PREDMETOM FINANCOVANIA. Ak sa jedná o náklad, ktorý nesúvisí s podnikaním, nie je nárok na odpočítanie DPH bez ohľadu na to, aký účtovný prípad v súvislosti s financovaním vznikne.

P.S.: v súvislosti s výdavkami na zamestnancov dávam do pozornosti zdanenie daňou zo závislej činnosti. Ale tá otázka nesúvisí s daňou z pridanej hodnoty. V prípade záujmu ju položte v príslušnej porade týkajúcej sa miezd a dane z príjmu zo závislej činnosti.
Jana Acsová
05.08.09,11:39
A ešte v súvislosti so SF, nemusí sa jednať nevyhnutene o nedaňový náklad. SF je možné dotovať aj z iných zdrojov ako z nákladov, na príklad zo zisku.